limita naslednje funkcije

O matematiki, številih, množicah in računih...
Odgovori
zirko
Prispevkov: 28
Pridružen: 4.4.2006 19:08

limita naslednje funkcije

Odgovor Napisal/-a zirko »

\((x^m - 1)/(x^n - 1)\)

Limita te funkcije ko gre x proti 0 naj bi bila enaka \(m/n\) (tako piše v rešitvah)

Poskulsil sem z razstavlanjem in L'Hospitalom, vendar mi ni jasno zakaj je temu tako. Ali manjka kakšen podatek o parametrih \(m\) in \(n\) ali lahko limito določimo brez tega?

Zakaj ne moremo kar vstaviti 0 v prvotni izraz, saj vendar ne bi dobili nedoločenega izraza?

Hvala za pomoč :wink:

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Rešitve so napačne. Limita je 1.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Če bi šel \(x\) proti \(1\), bi bila limita res enaka \(\frac{m}{n}\). Verjetno gre za tiskarski škrat.

zirko
Prispevkov: 28
Pridružen: 4.4.2006 19:08

Odgovor Napisal/-a zirko »

Tocno, to je ze bolj smiselno ce gre x proti 1. Potem bi znal to resiti z L'hospitalom ali pa razstavljanjem dvočlenika.

Kako bi pa izracunal to limito ko gre x proti 1.

\(\frac{m}{1-x^m}-\frac{n}{1-x^n}\)


Poskušal sem z razstavljanjem pa po krajšanju se vedno dobim nedolocen izraz ker mi (1-x) v imenovalcu ostane. Z L'Hospitalom se mi stvar preveč zakomplicira. Če pa poskusim uporabiti dejstvo, da je limita za katero sem spraševal na začetku teme enaka \(\frac{m}{n}\) in dam ulomka na skupni imenovalec se mi izraz samo spremeni v obliko kot da bi pomnožil oba člena z -1.

Rešitev bi morala sodeč po rešitvah pridet \(\frac{m-n}{2}\) toda kako priti do nje?


Hvala

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Daj na skupni imenovalec in dvakrat uporabi L'Hospitala (enkrat ni dovolj). Limita je taka, da vsak clen posebej ne pomeni nicesar. Limitiras lahko sele ko ju spravis skupaj.

zirko
Prispevkov: 28
Pridružen: 4.4.2006 19:08

Odgovor Napisal/-a zirko »

Hvala za namig :D

Odgovori