Gödel

O matematiki, številih, množicah in računih...
Odgovori
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Gödel

Odgovor Napisal/-a problemi »

Zanima me vaše mnenje glede: - Gödlovega izreka o neodločljivosti in Gödlovega izreka o nepopolnosti. Ali ta dva izreka res lahko razumemo, kot ga razume Stephen Hawking v naslednjem članku:

http://www.damtp.cam.ac.uk/strings02/dirac/hawking/

Ali to pomeni, da bomo morali iznajti nov način s katerim bomo lahko opisali (dokazali) teorije?

Če je ta tema že bila na tem forumu se iskreno opravičujem.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Gödel

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

To pomeni, da ga ne moremo iznajti!

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Gödel

Odgovor Napisal/-a problemi »

Nič hudega, še zmeraj nam ostane hedonizem (hehe).

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Gödel

Odgovor Napisal/-a problemi »

Aniviller napisal/-a:To pomeni, da ga ne moremo iznajti!
V kakšni zmoti sem živel. Pri neki drugi temi sem napisal, da verjamem, da bomo nekega dne lahko matematično vse opisali oziroma razložili. Zgleda, da ne bo šlo.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Gödel

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No saj ni tako hudo, drugace bi to opazili ze prej. Gre le zato, da moras pri vsaki teoriji nekaj privzeti in da po vsakem privzetku ostane se nekaj, cesar ne mores dokazati.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Gödel

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Vem, da nisem najbolj poklican, da komentiram Goedlove izreka o nepopolnost. Iz stališča matematike je to kar velik zalogaj. Sem nekoč dojel dokaz, da so Goedel- Turingovi stroji (nepopolni- http://en.wikipedia.org/wiki/The_Emperor%27s_New_Mind), kar je dokazal Roger Penrose.
Sem srečal par matematikov, ki so govorili o DEGOEDELOZICIJI, nimam pojma zakaj gre, verjetno za izogibanje zgoraj omenjeni oviri.
Nekaj podobnega, kot Goedel, sta naredila v formalni filozofiji Bertrand Russell in Ludwig Wittgenstein.

Odgovori