Črtna koda

O matematiki, številih, množicah in računih...
Odgovori
comandos
Prispevkov: 21
Pridružen: 3.1.2010 14:04

Črtna koda

Odgovor Napisal/-a comandos »

Pozdravljeni vsi mene pa samo zanima če se mogoče komu sanja kako bi lahko direktno iz črtne kode primer:
Slika

Brez dostopa do spletne baze podatkov dalo razbrati ceno izdelka oz informacije ki so zakodirane v črtni kodi. Ok do zdej kolkr vem o črtnih kodah je da imajo tako sestavo:
Slika
pri čimer je vsa informacijo kodirana v manufacturer ID, product code je pa samo za oštevilčenje izdelkov. In še to da na svetu ni 2 enakih črtnih kod ker se more za proizvod črtnih kod oz njihovo uporabo dobit dovoljenje od posebnih organizacij ki spremlja proizvod in distribucijo črtnih kod po svetu pri nas v slo je za to http://www.gs1si.org/ . Pri starejših kodah je bilo "ročno dekodiranje" nekoliko lažje ker so bile zakodirane v ASCII in si potreboval samo tabelo z ASCII znaki pri novejših kodah pa ni tako oz ne vem. Zato še enkrat naprošam vašo pomoč in se zahvaljujem za vse odgovore :D .

*=X
Prispevkov: 69
Pridružen: 15.9.2006 18:48

Re: Črtna koda

Odgovor Napisal/-a *=X »

Črtna koda je samo šifra, po kateri v katalogu (bazi) najdeš izdelek, kateri je pod to šifro bil vpisan - torej koda sama ne nosi posebne informacije. Saj je logično da lahko ima izdelek z isto črtno kodo različno ceno v dveh trgovinah. Tako mednarodna baza nosi informacije o proizvajalcu in tipu izdelka, cena (in informacije, ki jih prodajalec določi sam) pa se nahaja v bazi tgovine.

Torej z alkoholnim flumastrom ni mogoče spremeniti cene izdelka :), če bi pa rad sam zakodiral kakšno informacijo v grafični (barcode) obliki, pa poglej še 2D (matrix) kode.


LP

comandos
Prispevkov: 21
Pridružen: 3.1.2010 14:04

Re: Črtna koda

Odgovor Napisal/-a comandos »

*=X napisal/-a:Črtna koda je samo šifra, po kateri v katalogu (bazi) najdeš izdelek, kateri je pod to šifro bil vpisan - torej koda sama ne nosi posebne informacije. Saj je logično da lahko ima izdelek z isto črtno kodo različno ceno v dveh trgovinah. Tako mednarodna baza nosi informacije o proizvajalcu in tipu izdelka, cena (in informacije, ki jih prodajalec določi sam) pa se nahaja v bazi tgovine.

Torej z alkoholnim flumastrom ni mogoče spremeniti cene izdelka :), če bi pa rad sam zakodiral kakšno informacijo v grafični (barcode) obliki, pa poglej še 2D (matrix) kode.
LP
Najlepša hvala za odgovor sam pri mene se ne gre da bi kakor koli spremenil informacije na črtni kodi pri meni je vprašanje ali obstaja ročni način branja črtne kode al nujno potrebuješ dostop do baze v katero so shranjeni podatki o črtni kodi.
Za 2D kode sm pa že slišal in me trenutno ne zanimajo se enkrat najlepša hvala.

Danilo
Prispevkov: 1
Pridružen: 7.8.2010 22:10

Re: Črtna koda

Odgovor Napisal/-a Danilo »

comandos napisal/-a:Najlepša hvala za odgovor sam pri mene se ne gre da bi kakor koli spremenil informacije na črtni kodi pri meni je vprašanje ali obstaja ročni način branja črtne kode al nujno potrebuješ dostop do baze v katero so shranjeni podatki o črtni kodi.
Za 2D kode sm pa že slišal in me trenutno ne zanimajo se enkrat najlepša hvala.
Črtna koda je samo način zapisa določene informacije, kaj je tam zapisano in kaj boš z informacijo pa je odvisno od uporabe. Če bi imeli na čelu s številkami napisano EMŠO, bi lahko vsi "ročno" prebrali in izvedeli kdaj smo rojeni, da bi ugotovili ime pa že moraš z informacijo (EMŠO) v ustrezno bazo podatkov, kjer dobiš še ostale podatke vezane na EMŠO (kodo).

Če ti prodajalka npr. nareže mortadelo, je na črtni kodi, ki jo natisne tehtnica, zapisana masa in koda artikla. Pri neznanem zavoju bi tako "ročno", t.j. brez baze, lahko izvedel koliko je vsebine, ne pa tudi kaj je notri.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Črtna koda

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Lociti je treba tudi med globalnimi crtnimi kodami, ki so unikatne in rabis dovoljenje, in lokalnimi crtnimi kodami, ki jih dodeljujejo za namen inventure in sledenja posameznih posiljk in izdelkov v lokalnih bazah. Crtno kodo (tipov crtnih kod je malo morje) lahko natisne kdorkoli in v specificnih primerih lahko vsebujejo kakrsno koli informacijo - lahko tudi ceno.

comandos
Prispevkov: 21
Pridružen: 3.1.2010 14:04

Re: Črtna koda

Odgovor Napisal/-a comandos »

Ok najlepša hvala za odgovore pol če prov zastopim ne obstaja nobena varianta da bi direktno iz črtne kode prišel do željnih podatkov brez da bi dostopal do baze podatkov.
Škoda nimam kej bo že :D

Pozdrav vsem :D

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Črtna koda

Odgovor Napisal/-a problemi »

Ta forum je poljudno-znanstveni (tudi filozofski in družboslovni, pa če je shrinku prav ali pa ne) in ne oglasniški, tako da draganche v bodoče ne "oglašuj in prodajaj" izdelkov na tem forumu. Administratorju sme prijavil ta tvoj post.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Črtna koda

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:Ta forum je poljudno-znanstveni (tudi filozofski in družboslovni, pa če je shrinku prav ali pa ne) in ne oglasniški, tako da draganche v bodoče ne "oglašuj in prodajaj" izdelkov na tem forumu. Administratorju sme prijavil ta tvoj post.
No, za filozofijo in družboslovje obstajajo bolj primerni botanični vrti. :lol:

Odgovori