Googlove naloge

O matematiki, številih, množicah in računih...
Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Googlove naloge

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Tommo napisal/-a:Za 1) je pravilen odgovor res 25%, čeprav moram priznati, da sem se kar namučil, preden sem prišel do odgovora, in da je to manj, kot bi ocenil na pamet. Zadeve sem se lotil tako, da sem definiral dve nedvisni slučajni spremenljivki X in Y, ki lahko zavzameta vrednosti od 0 do L, kjer je L dolžina palice. Spremenljivki predstavljata točki, kjer palico prelomimo. Iz trikotniške neenakosti in pogoja, da je obseg dobljenega trikotnika enak L, dobimo naslednje zahteve:
x<L/2, pri čemer je x razdalja od 0 do X, in
y>L/2, pri čemer je y razdalja od 0 do Y.

Iz tega potem ni težko ugotoviti, da je P(x<L/2)=0,5 in P(y>L/2)=0,5. Ker sta X in Y med seboj neodvisni, je skupna verjetnost kar produkt obeh, to pa je 25%.
Verjetnosti so napacne. Ker si se omejil na X in Y, ki sta v sortiranem vrstnem redu na palici, si pridelal dodatno polovicko (ti delas s celim kvadratom, ne samo z rdece sencenim trikotnikom). Ce sta X in Y nakljucni in neodvisni (kar je pogoj za enakomerno porazdelitev), ne mores v naprej predvidet vrstnega reda in moras poracunat obe moznosti. Po tem postopku bi slo takole:
Ce je X<Y, je pogoj trikotniske neenakosti x<L/2 in y>L/2, s cimer dobis 25%, dodatna polovicka zaradi z-ja pa doda 12.5%
Ce je Y>X, je pogoj x>L/2 in y<L/2, kar ti da drugih manjkajocih 12.5%.

Odgovori