RUBIKOVA KOCKA

O matematiki, številih, množicah in računih...
Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: RUBIKOVA KOCKA

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Tista polovicka je na wikipediji razlozena (sodost in lihost stevila obratov). Je podobnega izvora, kot za ostala deljenja v formuli - vsa stanja niso dosegljiva, iz dolocenih ne mores doseci originalnega stanja brez da kocko razstavis in nazaj zlozis skupaj.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: RUBIKOVA KOCKA

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Aniviller, prosim, pošlji link. Res me zanima.

Jaz sem preveril in ti 99% zagotavljam, da so prav vsa stanja dosegljiva z obračanjem in manevriranjem, brez da bi kocko razstavljal.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: RUBIKOVA KOCKA

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Link ti je dal ze *=X, vse pise v tistem odstavku.

Namig: ali lahko puscico na eni ploskvi obrnes za 90 stopinj, ne da bi s tem povzrocil obrat ostalih puscic? Take sklopitve so krive, da je moznosti manj kot izgleda.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: RUBIKOVA KOCKA

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Ja, Aniviler, sem opravil ogromno preizkusov in lahko puščico le na eni ploskvi obrneš za 90 stopinj, brez da bi povzročil obrat drugih puščic.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: RUBIKOVA KOCKA

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Link, ki ga je dal X, je res dober, sem ga pogledal in je vse skupaj dobro opisano, vendar pa ni nikjer opisano, zakaj takšna enačba, torej zakaj /2 tega dela še ne razumem. Po mojih preizkusih je mogoče popolnoma vsak center posebej obrniti, vsi ostali centri pa ostanejo takšni kot so bili, je pa res, da je za to potrebno opraviti zelo veliko manevrov.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: RUBIKOVA KOCKA

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

wikipedia.org napisal/-a:There are 46/2 (2,048) ways to orient the centres, since an even permutation of the corners implies an even number of quarter turns of centres as well. In particular, when the Cube is unscrambled apart from the orientations of the central squares, there will always be an even number of centre squares requiring a quarter turn.
Po domace povedano, ne mores obrnit ene centralne ploskvice za 90 stopinj, ne da bi se ti kaksna druga ploscica tudi zavrtela za 90 stopinj. Kot je razlozeno, to vidis iz tega, da je stevilo 90-stopinjskih obratov, ki te pripeljejo iz ene resene kocke v drugo reseno kocko, vedno sodo. Ni mogoce, da bi zacel z eno kocko z urejenimi barvami, in z lihim stevilom 90-stopinjskih obratov prisel do druge kocke z urejenimi barvami, zato lahko obrnes za 90 stopinj kvecjemu dve sredinski kocki hkrati, nikoli samo ene.

http://www.ryanheise.com/cube/parity.html

Odgovori