Višji matematični IQ

O matematiki, številih, množicah in računih...
Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Na tej temi, bi rad spoznal koga, ki je sam iznašel kakšno matematično formulo, algoritem, teorijo,... ter malo podebatiral. Skratka kotiček za ljubitelje matematike.

Pa bom prvi začel s svojim matematičnik IQ testom. Te naloge sem se spomnil sam in sem jo že objavil na eni drugi temi, pa je ni še nihče rešil, zato predvidevam, da je težka.

Imaš 26 bonbonov. 2 poješ, jih razpoloviš, še dva poješ, jih ponovno razpoloviš in še 2 poješ. Koliko bonbonov ti ostane?

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Zdaj pa matematična teorija, ki sem jo izumil sam. Gre za osnovno operacijo, ki jo imenujemo deljenje.

Najprej račun:

10/2=?

Ste vsi napisali 5?

Odgovor ni pravilen. Pravilen odgovor je 5 in 5. Torej ne le pet, ampak dve petici.

21/3=?

Ste vsi napisali 7?

Odgovor ni pravilen. Pravilen odgovor je 7,7 in 7. Torej 3 sedmice. Ne, tista vejica ni bila mišljena kot decimalka, čeprav tako izgleda.

Ste razumeli kaj želim povedati? Produkt oziroma količnik pri deljenju ni eden ampak jih je več, razen v primeru, ko delimo z ena, vendar takšno deljenje je brezpredmetno. Torej produktov je več zapišemo pa vedno le enega. To se mi pri matematiki ne zdi prav.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

:roll:

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Haha, zdaj bos pa se svojo matematiko izumljal... neprecenljivo.
Deljenje kot matematicna operacija je pac definirana tako kot jo poznamo (nad celimi ali realnimi stevili, ce gres v druge algebraicne strukture, dobis pa se marsikaj drugega). Ce hoces definirat operacijo, ki iz stevilke naredi spisek vec stevil, je to nekaj drugega, in ce hoces temu rect deljenje, samo pomeni, da si vzel besedo in jo uporabil za poimenovanje nekega drugega postopka. Pa ne misli, da kaksne podobne funkcije ni vsak programer ze stokrat napisal v okviru kaksnega projekta, pa si lahko siguren, da se ni skregal z matematiko zaradi tega. Ce ti je lazje, lahko temu reces "Ninja-deljenje", ko ti je ze toliko do tega, da bi imel nekaj po sebi poimenovano.

Sicer pa to ni IQ test ampak slabo zastavljeno dvoumno vprasanje. "razpolovis" se lahko nanasa na razpolavljanje stevila bonbonov v dva kupcka, ali pa razpolavljanje posamicnih bonbonov fizicno na dva dela - tako kot tablete. Trditev v vsakem primeru pove, da pojes vsega skupaj 6 bonbonov. Odgovor je pa bodisi, da ostane 20 celih bonbonov, ali pa 20 bonbonov, razbitih na koscke, ce vzames drugo varianto :)

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Nande Ninja napisal/-a:21/3=?

Ste vsi napisali 7?

Odgovor ni pravilen. Pravilen odgovor je 7,7 in 7. Torej 3 sedmice. Ne, tista vejica ni bila mišljena kot decimalka, čeprav tako izgleda.

Ste razumeli kaj želim povedati? Produkt oziroma količnik pri deljenju ni eden ampak jih je več, razen v primeru, ko delimo z ena, vendar takšno deljenje je brezpredmetno. Torej produktov je več zapišemo pa vedno le enega. To se mi pri matematiki ne zdi prav.
Slika

Kaj zdaj?

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Zdaj pa če ste razumeli mojo teorijo deljenja, bom nadaljeval in vse skupaj še bolj zakompliciral, ter podrl skoraj vsa pravila deljenja. Bral sem matematična pravila in zakone ter našel "zakon", ki ga je zagotovo napisal kakšen matematik in pravi, da je množenje nasprotje deljenja, deljenje pa je nasprotje množenja.
Po moji teoriji to vse skupaj ni povsem res. Nasprotje množenja je vsekakor deljenje. Naprotje deljenja pa ni množenje ampak seštevanje. Natančneje, seštevanje faktorjev. Pri preizkusu smo dosedaj množili faktor/produkt z deliteljem, jaz pa pri svojem preizkusu raje faktorje/produkte seštejem in dobim pravilen rezultat.

10/2=5 Tako, so nas naučili v šoli. Preizkus smo naredili takole:
5*2=10

Jaz bi pa preizkus naredil drugače:
5+5=10

Zdaj pa nov način deljenja:

10/2=1 in 9 10/2=2 in 8 10/2=3 in 7 10/2=4 in 6 10/2=5 in 5

A razumete kaj sem naredil? So moji rezultati pravilni? Možnih rezultatov je v tem primeru natanko 5, če upoštevamo samo cela števila. Če gremo v decimalke, jih je neskončno.

Kako bom to dokazal? Tukaj je dober primer v praksi:

Imamo desko dolgo 10 metrov in jo moramo razdeliti na 2 dela. Do sedajšnji matematični zakon, ki ga je napisal človek, nas omejuje da moramo desko prežagati točno na pol. Torej 10/2=5 Jaz pa trdim, da jo je mogoče prežagati tudi drugače. Torej lahko dobimo 5 različnih rezultatov, ki sem jih zgoraj zapisal. Seveda, če se omejimo in žagamo na cele metre. Če ovržemo še to omejitev, je možnih rezultatov nešteto.

Še en primer: Podjetje ima 5 delavcev in enega direktorja. Torej 6 ljudi. Mesečni zaslužek podjetja je 18000€.
Po dosedajšnjih zakonih bo vsak dobil 3000€, ker moramo denar razdeliti na 6 delov. Torej 18000/6=3000

Naš direktor pa je genij in je premagal matematični zakon deljenja in je dal vsem delavcem po 1000€ plače, sebi pa nakazuje kar po 13000€ mesečno.

Torej naš direktor lahko matematično zapiše: 18000/6= 5*1000+13000

Sem ugotovil, da matematični zakon, ki pravi, da je množenje nasprotje deljenja spodkopal s svojo teorijo ali nisem bil dovolj konkreten in sem svoje dokaze slabo predložil? Mislim, da je vse skupaj zelo lahko razumljivo.

Prosim, ne citirajte samo delčkov dokazov, ki sem jih predložil, ker se zavedam, da bom izpadel neumen. Če ste prebrali celotno teorijo, ste verjetno razumeli kaj želim povedati.

To kar imenujemo deljenje, bi morali preimenovati v deljenje na enake faktorje, ali pa deljenje na enake dele, kajti pravo deljenje je precej bolj obsežno.
Zadnjič spremenil Nande Ninja, dne 5.4.2013 21:13, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No, ne samo deljenje z 0. Problem je ze:
5 "ninja-deljenje" 2=?
-6 "ninja-deljenje" 2=?
0 "ninja-deljenje" 3=?
12.5 "ninja-deljenje" 4=?
5 "ninja-deljenje" 2.5=?

Mimogrede, tukaj se ne gre za "prav" in "narobe", saj kot "avtor" postopka ti izbiras, kako se bos odlocil posplosit. Samo zanima me, kaksno pot bos ubral.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Ja, vsekakor lahko to poimenujemo "ninja deljenje", Aniviller, mislim, da bova midva postala še zelo dobra prijatelja.

Kar se pa tiče vprašanja, za katerega praviš, da je slabo zastavljeno in dvoumno, pa naj ti povem, da je vse jasno in tvoj rezultat 20, je pravilen. Ne vem zakaj nisi tega že na prejšnji temi napisal. Zakaj bi bonbone razpolavljal sicer ne razumem, razumem, ampak tega res nisem mislil, je pa res smešna.

Naj ti pa povem, da je od mojih prijateljev do sedaj pravilen odgovor vedela samo ena oseba, ti si drugi. Pa sem ga že velikokrat testiral, ker mi je všeč, ko skoraj vsi pogrnejo.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Motore »

Nande Ninja napisal/-a:Naj ti pa povem, da je od mojih prijateljev do sedaj pravilen odgovor vedela samo ena oseba, ti si drugi. Pa sem ga že velikokrat testiral, ker mi je všeč, ko skoraj vsi pogrnejo.
Haha ta je dobra. Sicer ni nobeno presenečenje s kakšnimi prijatelji se družiš ti, lahko ti pa povem, da od povprečno in celo podpovprečno inteligentnih ljudi se le redko kdo zmoti pri tvojem primeru. Sicer boš zdaj javkal, da smo dobili odgovor od Anivillerja, lahko pa ti zagotovim, da se nobenemu ni dalo odgovarjat ali pa sploh ukvarjat s tvojo "težko" nalogo. :lol:

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Ja, Motore, govori kar želiš, ampak ta naloga je bila na forumu več kot en dan, pa nisi odgovoril zdaj pa kar veš odgovor, prepričan sem, da je bil tvoj prvi odgovor število 3.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Motore »

Seveda, nikoli ne bom odgovarjal na taka vprašanja (razen seveda, če so zanimiva in primeren izziv). Ampak povej mi, če nikjer ne piše, da pol bonbonov vržemo proč, zakaj bi kdorkoli podal drugačen odgovor kot 20? :lol:

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Motore, res ti povem, da večina vprašanih odgovori na to vprašanje s 3 in avtomatsko predvideva, da če imamo 26 bonbonov, 2 pojemo=24 bonbonov, potem jih razpolovimo nam jih ostane le še 12, spet 2 pojemo jih je 10, ki jih ponovno razpolovimo nam jih ostane 5 in nato še 2 pojemo. Torej veliko ljudi bo na moje vprašanje odgovorilo, da nam ostanejo le še 3 bonboni, vendar to ni res. Ostane nam 20 bonbonov, kot je Aniviler šele po dveh dneh ugotovil.

Ti pa trdiš, da na takšna vprašanja ne boš odgovarjal in tudi trdiš, da moja naloga ni zanimiva in ni primeren izziv. Ta naloga je zelo zanimiva in če bi se ti zdela bedasta, ter ne vredna podati pravilen odgovor, bi to napisal že takoj ko sem jo objavil, ne pa da sedaj govoriš, da je preprosta, ko ti je Aniviller že podal pravo rešitev.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Motore »

Nande Ninja napisal/-a:Motore, res ti povem, da večina vprašanih odgovori na to vprašanje s 3
Ja, si povedal kdo so ti, večinoma vprašani. :D
Nande Ninja napisal/-a:Ostane nam 20 bonbonov, kot je Aniviler šele po dveh dneh ugotovil.
Haha, vsak, ki preber takoj ugotovi odgovor, nobeden resen človek pa ne bi potreboval več kot eno minuto, ne pa dva dni. Aniviller ti je odgovoril, ker si z istim vprašanjem smetil že več tem, ter "težil" dva dni.
Nande Ninja napisal/-a:Ti pa trdiš, da na takšna vprašanja ne boš odgovarjal in tudi trdiš, da moja naloga ni zanimiva in ni primeren izziv.
Seveda, pa verjamem, da nisem edini, ki tako misli. :lol:
Nande Ninja napisal/-a:Ta naloga je zelo zanimiva in če bi se ti zdela bedasta, ter ne vredna podati pravilen odgovor, bi to napisal že takoj ko sem jo objavil,
Že tako ali tako kršim moj princip, ko ti sploh repliciram, ampak če ti že, ti bom seveda povedal, kje ga lomiš, da ne bo tvoj ego poletel še dlje.
Nande Ninja napisal/-a: ne pa da sedaj govoriš, da je preprosta, ko ti je Aniviller že podal pravo rešitev.
Taka naloga ne bi nikoli prišla v recimo Mojo zabavno matemtiko, kjer so malo težje (seveda še vedno ne veliko) in zanimivejše naloge od tvoje.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Motore napisal/-a:
Nande Ninja napisal/-a:Ti pa trdiš, da na takšna vprašanja ne boš odgovarjal in tudi trdiš, da moja naloga ni zanimiva in ni primeren izziv.
Seveda, pa verjamem, da nisem edini, ki tako misli. :lol:
Verjameš, da nisi edini, ki tako misli, a do sedaj si edini, ki je to izrazil, zato si do sedaj kar edini.

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Zajc »

Jaz mislim, da je pravi odgovor 3.

Odgovori