Logika in množice

O matematiki, številih, množicah in računih...
Odgovori
Vesnaak
Prispevkov: 7
Pridružen: 12.5.2012 14:44

Logika in množice

Odgovor Napisal/-a Vesnaak »

Zdravo.
Potrebujem pomoč. Najbolj neumno vprašanje,amapk sem povsem zmedena.
naloga je: izračunaj resničnost izjave neP ali Q ali R sledi (R sledi Q in P) . upam,da je razumljivo. Resničnost se preveri recimo s tabelo, ja. ampak sem sedaj zmedena ker ne vem kako se lotit. oklepaj razrežim posebaj. najprej sem dala konjunkcijo in potem implikacijo. kaj pa zdaj? vem,da negacija najmočneje veže, samo sem res zmedena. dam najprej implikacijo med R in oklepajem, potem pa negiram P in nato samo od leve proti desni disjunkcijo ali sem se narobe lotila?

hvala

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Logika in množice

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Vrstni red operatorjev je treba pogledat v dogovore, ostalo pa najbrz ni problem.
Tukaj spodaj imas:
http://en.wikipedia.org/wiki/Logical_connective
Zapomnit si ni tezko. Implikacija je kot vejica v stavku, in veze zelo sibko (povezuje velike enote med seboj). In je mocnejsi kot ali (ker je in=mnozenje, ali=sestevanje, ce malo posplosis), negacija je pa kot minus pred stevilko.

Torej imas
\(((\neg P) \vee Q \vee R)\to (R \to (Q\wedge P))\)
Izjava sicer ni pravilna. Dovolj je, da poves en protiprimer, in je cela izjava narobe. In tukaj je enostavno to poiskat, saj je na levi (ali-ali-ali) in je dovolj da je eden izmed njih pravilen, in je cela leva stran pravilna. In ce je R=pravilno, potem je leva stran pravilno, na desni imas pa pravilno -> Q in P. Ampak Q in P ni nujno da sta oba pravilna, saj je na levi vseeno koliko sta.

Odgovori