Vektorska analiza

O matematiki, številih, množicah in računih...
Odgovori
blblblblbl
Prispevkov: 9
Pridružen: 26.1.2014 10:16

Vektorska analiza

Odgovor Napisal/-a blblblblbl »

Lepo pozdravljeni!

Imam nekaj vprašanj iz vektorskega analize in prosim začimhitrejšo pomoč, saj imam v sredo izpit, pa še dosti ne razumem! :D

Naloga se glasi:
Z uporabo Stokesovega izreka izračunaj delo, ki ga opravi sila F⃗ na sklenjeni poti γ, če je F⃗ = (y^2, z^2, x^2), γ : presek sfere x^2 + y^2 + z^2 = a^2 in valja x2 + y2 = ax.

Nekaj sem že poskušala ampak nevem, če je prav. Parametrizirala sem območje z cilindričnimi koordinatami in sem dobila naslednje meje: r=a*cosfi, fi od -pi/2 do pi/2 in z-ja ne znam določiti. Vem da gre do sfere, ampak nevem ali je meja kar polmer ali enačba sfere (izražen z). Moja parametrizacija je kar (a*cosfi,a*sinf,z).
Rotor mi ne dela problemov. Normalo pa sem dobila (a*cosfi,a*sinfi,0). Sedaj pa moram izračunati še dvojni integral (rotor*normala) po fi in po z.
Zanima me še, ali je treba normalo normirati ali ne. Saj ne razumem najbol te formule. Da preidemo iz S(ploskev) v x,y oz v tem primeru na fi,z moramo integrirat rotor*normala*norma normale, če prav razumem. Vendar če normalo normiramo se norma pokrajša in ne vidim smisla zakaj bi potem sploh računal normo.

Hvala za odgovor že vnaprej.
Lp

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Vektorska analiza

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

To nalogo smo celo tukaj že reševali, tako da si lahko prebereš debato na
viewtopic.php?f=22&t=2891&start=1635#p83508

blblblblbl
Prispevkov: 9
Pridružen: 26.1.2014 10:16

Re: Vektorska analiza

Odgovor Napisal/-a blblblblbl »

Ok, hvala. Sem iskala prej, če bi že bilo kje kaj podobnega, pa nisem našla. :)

Odgovori