obrazložitev definicije "Hudič je...."

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:
Roman napisal/-a:Že res, da vsako ukvarjanje ni znanost, kar tudi nisem trdil!
Ne, trdil si, da je vsaka vera znanost. Pa ni.
Dlakocepiš?
Moral bi dati besedo znanost v narekovaje! Bi bil potem zadovoljen?
Pravi verski učitelj bi ti v isti sapi odgovorili, da je prava vera "čistejša" do vsake znanosti... :lol: :lol: :lol:
In vsaka vera je "znanost", ki opravičuje svoj obstoj!
Roman napisal/-a:
Resnica obstaja ali pa ne obstaja, tretje možnosti ni!
Da, pa vseeno ima proti neresnici zelo malo možnosti, skorajda nobene.
To si naivno povzel... Laž, neresnica je lahko resnica, vsaj dokler ne poznaš prave resnice!
Resnica je relativna!
Roman napisal/-a:
Ravno prisotnost hudiča omogoča, da je za nekaj kar nekdo stori narobe, kriv nekdo tretji, to pa daje razlog za obstoj institucije, ki se ukvarja z njem Satanom.
Ta del se mi zdi precej arhaičen in mislim, da današnja cerkev daje večji poudarek svobodni človeški volji, kar pa je še vedno luknjičavo.
Arhaična resnica bi bilo bolje. In to je bil tudi namen odprtja te teme, novodobna cerkev me bolj ali manj ne zanima!

Lep večer...

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Nevredno argumentiranega odgovora. Irelevantno. :lol:
Napuh iz tvojih ust! :lol:
Niti ga nisi sposoben dati, tovariš moj!

Podnapisi:
Vojku se ne sanja o čem govorim, ampak rad pogovarja! :oops:

Lep večer...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ je napisal:

Večkrat sem že napisal, pa bom še enkrat: so ljudje, ki naivno v svoji sveti preproščini mislijo, da če na obširen, z argumenti in dobesednimi citati s preciznim navajanjem virov podprti post odgovorijo z ad hominem plehkostmi brez konraargumentov, kot:
Flancaš dejstva, ki so vsakomur, ki je vsaj malo razgledan, jasna! Kazen, oziroma zahtevana kazen je vzgojna! Torej kdo za vraga si ti, da sodiš dejanja njegova! Po drugi strani pa opravičuješ ZDA,(kar je – mimogrede – podla in debela laž, saj sem večkrat eksplicitno zapisal, da to ni res!) ko je vrgla atomsko bombo na Hirošimo in Nagasaki.
Prijatelj rdeči, poglej se v ogledalo in videl boš hipokrita.
Veš čigavi potomci smo po Adamu in Evi?
Pa kje ti živiš človek? Že res, da se skrivaš za sliko Marxa, ampak kaj več bi pa že lahko "konzumiral" kot to, kar so te učili tovariši!
Trmariš kot, da si v žlahti z Lukcom, razlog za trmo pa je trdota!
da so opravili z argumenti. Bolj se ne bi mogli motiti!
Katerega od argumentov ali citatov pa si ovrgel, "prijatelj črni", potem ko si zlil golido gnojnice? Še vsi stojijo; ni pa moja krivda, če ti dejstva niso všeč… :lol:

Za to "flancanje dejstev" sem moral vložiti hudičevo dosti časa in truda ("kar je vsakomur, ki je vsaj malo razgledan, jasno") saj sem moral pazljivo prebrati angleško in slovensko biblijo in pričakoval sem vsaj argumentiran odgovor, ne pa afektirano pljuvanje in opletanje z žaljivkami.
Vojku se ne sanja o čem govorim, ampak rad pogovarja.
Kajpada, saj vsi vedo, da sem malo duševno zaostal, za tebe pa je splošno znano, da si briljanten svobodomiselni in eruditivni konstruktivni sogovornik, poln naprednih idej, podprtih z neovrgljivimi dokazi… :lol:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Katerega od argumentov ali citatov pa si ovrgel, "prijatelj črni", potem ko si zlil golido gnojnice? Še vsi stojijo; ni pa moja krivda, če ti dejstva niso všeč… :lol:
Nobenega mi ni bilo treba, ker se niti en ni nanašal na temo, ki sem jo začel...
vojko napisal/-a:Za to "flancanje dejstev" sem moral vložiti hudičevo dosti časa in truda ("kar je vsakomur, ki je vsaj malo razgledan, jasno") saj sem moral pazljivo prebrati angleško in slovensko biblijo in pričakoval sem vsaj argumentiran odgovor, ne pa afektirano pljuvanje in opletanje z žaljivkami.
Zelo lepo vendar premalo pozorno od tebe, ker si zgrešil temo...
In mimogrede, če prebereš svoj prvi post v tej temi boš spoznal, da si začel prvi žaliti prav ti, ki si sedaj tako glasen!
Pa tudi kar se tiče tvojega mnenja o uporabi atomske bombe si lahko prebereš od tukajnaprej!
vojko napisal/-a:Kajpada, saj vsi vedo, da sem malo duševno zaostal, za tebe pa je splošno znano, da si briljanten svobodomiselni in eruditivni konstruktivni sogovornik, poln naprednih idej, podprtih z neovrgljivimi dokazi… :lol:
Verjetno se sedaj smiliš Lukcu ali pa morda celo Rocku... :oops:

Glej...
Tema je bila mišljena kot filozofska z detalji psihologije.

Lep večer...

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a GJ »

Zakaj si zgrešil temo?
Vojko napisal/-a:
Da vidimo!

Najprej o Bibliji, njeni veljavnosti in možnosti svojevoljnih interpretacij, v izogib kasnejšim izgovorom o "napačnem ali dobesednem branju":

»Vse Pismo je navdihnjeno od Boga in koristno za poučevanje, svarjenje, za poboljševanje in vzgojo v pravičnosti...« (2 Timotej 3:16)

Torej Biblija je po definiciji "božja beseda", oz. v njej je materializirana božja volja, kar pomeni, da jo moramo jemati skrajno resno, torej kot edini pravi vir znanja in morale.


Če bi res kaj malega vedel o nastanku o biblije potem bi vedel, da je biblija priredba...
Krščanska biblija (pravoslavci, luteranci, katoliki itd.) imajo biblijo sestavljeno iz dveh del: stara in nova zaveza!
Stara zaveza je povzetek večih knjig, začenši s prvo adamovo (Books of Adam), ki je biblija niti ne omenja. Omenjeni Etiopski rokopisi so seveda precej starejši od same biblije in datirajo v čas kralja Salamona torej okoli 1000 let pred našim štetjem.
Tema se ne nanaša na biblijo, če pa bi slučajno želel govoriti o bibliji, potem bi našel kakšen primernejši forum!
Vojko napisal/-a:Zdaj pa si oglejmo "moralni profil" boga, za katerega GJ trdi, da "ni nikoli slab"!

Ta bog, ki ni "nikoli slab" rutinsko kaznuje ljudi za grehe drugih. Kaznuje vse matere za "Evin greh" tako, da jih obsodi na "rojevanje v bolečinah". Kaznuje celotno človeštvo tako, da jih obsodi na težaško delo ('v potu svojega obraza') za "Adamov greh" (Gen. 3:16-18)

Obžaluje svoje stvarjenje (»Izbrisal bom človeka, ki sem ga ustvaril, s površja zemlje, ljudi in živino, laznino in ptice neba, kajti žal mi je, da sem jih naredil.«) in v izbruhu jeze povzroči genocid in ekocid z "biblijsko poplavo" ("Glej, zlil bom vode potopa na zemljo, da uničim vse meso pod nebom, v katerem je dih življenja. Vse, kar je na zemlji, bo preminilo.") (Gen. 6:7).

Nagovarja faraona, naj ne osvobodi Judovcev ("Jaz pa zakrknem faraonovo srce in pomnožim svoja znamenja in čudeže v egiptovski deželi.")(Ex. 7:3), da bi ustvaril priložnost, da pošlje kugo na Egipčane, ki seveda kot nemočni podložniki ne morejo vplivati na odločitve faraona (mimogrede, tole je šolski primer "spoštovanja" svobodne volje, ki je seveda v krščanstvu ontološki temelj za obstoj dobrega in zla).
Pobije vse prvorojence, celo sinove suženj, ki niti teoretično niso mogle sodelovati pri zatiranju Judovcev (" In umrli bodo vsi prvorojenci v egiptovski deželi od faraonovega, ki sedi na prestolu, do prvorojenca dekle pri ročnem mlinu in vsi prvenci živine.") (Ex. 11:5)
Kaznuje otroke, vnuke, pravnuke in prapravnuke (!) tistih, ki so častili drugega boga (Ex. 20:3-5)
Pošlje kugo nad Judovce in jih pri tem ubije štiriindvajset tisoč samo zato, ker so nekateri od njih imeli spolne odnose z Midianiti, ki so častili boga Baala (Num. 25: 1-9)
Pošlje triletno lakoto nad Davidovo ljudstvo zaradi Savelovega poboja Gibeonitov (2 Sam. 21:1)
Ukaže Davidu, da popiše vse svoje može, nato pa pošlje kugo nad Judovce in jih pri tem pobije sedemdeset tisoč zaradi Davidovega greha popisa (2 Sam. 24:10)
Pošlje dva medveda iz gozda, da raztrgata 42 otrok na koščke, ker so klicali preroka Eliša 'plešec'.(2 Kings 2:23-24)
Obsodi Samaritance in jim napove, da bodo njihovi otroci "poteptani v zemljo, njihove noseče ženske pa razparane". (Hosana 13:16)

Toda to je šele začetek njegove dobrotljivosti, pravičnosti in čiste "dobrote"!


Zahteva, da usmrtimo prešuštnike (Lev. 20:10), homoseksualce (Lev. 20:13) in ljudi, ki delajo ob sobotah (Ex. 35:2).
Ukazuje nam, da poženemo v izgnanstvo ljudi, ki uživajo kri (Lev. 7:27), ki imajo kožne bolezni (Lev. 13:46) in ki imajo spolne odnose s svojimi ženami med menstruacijo (Lev. 20:18).
Bogokletnike je treba kamenjati (Lev. 24:16) in prostitutke, katerih očetje so svečeniki, je treba sežgati žive (Lev. 21:9).

"Dobri" bog večkrat ukaže Judovcem, da zagrešijo etnično čiščenje (Ex. 34:11-14), Lev. 26:7-9) in genocid nad številnimi mesti in plemeni: nad mestom Hormah (Num. 21:2-3), deželo Bašanov (Num. 21:33-35), deželo Hešbonov (Deut. 2:26-35), deželo Amoréjcev, Hetejcev, Perizéjcev in Jebusejcev, Hivéjcev in Kanaancev (Josh. 1:12)
Ukaže jim, naj ne pokažejo do svojih žrtev "nobenega usmiljenja" (Deut. 7:2), naj ne "pustijo živega ničesar, kar diha" (Deut. 20:16).
Ti genocidi so v bistvu nujni pogoj za krajo celotne njihove zemlje (Josh. 1:1-6) in ostalega premoženja (Deut. 20:14).
Enajstim izraelskim plemenom ukaže, da iztrebijo dvanajsto, Benjaminovce, ker je nekaj od njih posililo in ubilo Levitovo priležnico. V masakru, ki je sledil, je bilo ubitih 40.000 Judovcev in 25.000 Benjaminovcev. (Judg. 20:21, 25, 35)
Pomaga Abiju ubiti pol milijona Judovcev (2 Chron. 13:15-20) in Asi pobiti milijon Kušijcev (Etiopcev, op. V.), tako da so lahko ropali njihovo imetje ("oplenili so vsa mesta, ker je bilo v njih veliko blaga") (2 Chron. 14:8-13)
+++++++++++++
Vsi navedki so iz Contemporary English Version, Copyright: © 1999.
++++++++++++++++++

Da ga je sama dobrota in da res "ni nikoli slab", lahko jasno razberemo iz teh njegovih besed:

»Ne mislite, da sem prišel zato, da prinesem mir na zemljo; nisem prišel, da prinesem mir, ampak meč.« (Matej 10:34)
»Te moje sovražnike, ki niso hoteli, da bi jim jaz zakraljeval, pa pripeljite sèm in jih pobijte pred menoj.« (Luka 19:27)
»Samarija se bo pokorila, kajti uprla se je svojemu Bogu. Padli bodo pod mečem, njihovi otročiči bodo raztreščeni, njihove spočetnice razparane.« (Oz, 14,1)
»Rekel je torej GOSPOD: "Izbrisal bom človeka, ki sem ga ustvaril, s površja zemlje, ljudi in živino, laznino in ptice neba, kajti žal mi je, da sem jih naredil."« (1 Mojzes 6:7)

No, GJ, si še vedno tako trdno prepričan, da tale bog "ni nikoli slab, je zgolj pravičen"?

Ne sprejemaš (verjetno je niti nisi sposoben sprejeti) osnovne filozofije vernika. Lepo sem ti povedal, da ne moreš soditi božjih del, preprosto zato ker ne poznaš njihovega razloga oziroma namena.
Vse to kar si napisal ni vredno piškavega oreha, so samo iztrgani stavki, ki izražajo tvoje popolnoma laično poznavanje biblije!

Še enkrat, razlaga biblije ni moj namen v tej temi, razumeš?
Tema je: "obrazložitev definicije "Hudič je...."
in je protiutež temi : "obrazložitev definicije "Bog je...."

Lahko noč...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ je napisal:
Zakaj je bog ustvaril hudiča oziroma Satana, padlega angela Luciferja?
Zakaj ga bog potrebuje?
Kaj je namen obstoja hudiča v katoliški religiji?
Kako prepoznati hudičevo delo?
Zakaj nekatere vere, predvsem vzhodnjaške, ne potrebujejo hudiča.
In vera je moč čistega uma! Vera izhaja iz upanja in upanje iz uma.
Vojko, vsaka vera je znanost, ki se ukvarja s človeškim duhom oziroma umom.
V bibliji bog ni nikoli slab, je zgolj pravičen…
Če je gornje podlaga za "temo, ki je bila mišljena kot filozofska z detalji psihologije", potem pač niti o filozofiji, niti o psihologiji nimam pojma. To morata biti neki čisto novo komponirani filozofija in psihologija (z detajli, ki dišijo po katoliški sholastiki). :shock:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ je napisal:
Tema se ne nanaša na biblijo, če pa bi slučajno želel govoriti o bibliji, potem bi našel kakšen primernejši forum!
V bibliji bog ni nikoli slab, je zgolj pravičen…
Zdaj vidim, da tudi o čisto navadnem razumevanju materinščine nimam pojma. :lol:

Naivno sem mislil, da če rečeš, da neka figura IZ BIBLIJE nima takšnih in takšnih lastnosti, da SE TO ŠE KAKO "NANAŠA NA BIBLIJO" in to, kaj je v njej o tej figuri zapisano. Morda pa se nanaša na Grofa Monte Crista, ali celo na Bistroumnega plemiča Don Kihota iz Manche... Ampak, če ti praviš, da se "tema ne nanaša na biblijo", bo že držalo. Ti že veš… :lol:

Povsem deplasirano se trudiš z razlago nastanka eklektično zbranih zgodbic pastirskih plemen iz železne dobe. Lahko bi vsaj slutil, da to etiologijo poznam, če sem že prebral to zbirko. In nato meni očitaš, da sem zgrešil temo…
In ne, sploh me ne mika niti "slučajno" govoriti o bibliji, bil sem izzvan s tvojo gornjo za lase privlečeno trditvijo, o kateri pa nisi črhnil še nobene.
Ne sprejemaš (verjetno je niti nisi sposoben sprejeti) osnovne filozofije vernika.
Drži.
Lepo sem ti povedal, da ne moreš soditi božjih del :?: , preprosto zato ker ne poznaš njihovega razloga oziroma namena.
Ta ni pomemben, kot ni pomemben "razlog oziroma namen" Grimmovih pravljic (razen zabavnega branja, kar pa glede na citirano vsebino biblija pogosto ni). Če pa ti misliš, da je v tej zbirki zgodbic kakšen globlji (morda celo vzvišeni, božanski) "razlog oziroma namen", je to seveda tvoja pravica, ki pa ne posega v pravice ostalih, da gledamo na to zbirko kot na vsako drugo zbirko fikcije – bolj ali manj zabavno branje.
Vse to kar si napisal ni vredno piškavega oreha, so samo iztrgani stavki, ki izražajo tvoje popolnoma laično poznavanje biblije!
Tvoja ocena pač. Jaz priznam, da sem laik za biblijo. A se ti šteješ med eksperte? :lol:
Še enkrat, razlaga biblije ni moj namen v tej temi, razumeš?
Ne. :wink:
Tema je: "obrazložitev definicije "Hudič je...."
in je protiutež temi : "obrazložitev definicije "Bog je...."
To je pa jasno povedano in razumem…

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:GJ je napisal:
Tema se ne nanaša na biblijo, če pa bi slučajno želel govoriti o bibliji, potem bi našel kakšen primernejši forum!
V bibliji bog ni nikoli slab, je zgolj pravičen…
Zdaj vidim, da tudi o čisto navadnem razumevanju materinščine nimam pojma.:lol:
Glej dragi moj rdeči vseved, tudi to ni del teme pa čeprav je to precej očitno.
In tudi, če se bi zmotil je to zgolj način kako oddaljuješ temo od bistva in tukaj ti gre dobro, kaj dobro, odlično.
Si sedaj vsaj malo zrasel?
Okaral pa te bom, glede na to, da si rdeči vseved, da bi lahko vedel kdaj se biblija piše z malo in kdaj se Biblija piše z veliko začetnico!
Skratka: "don't drink and write"
Povsem deplasirano se trudiš z razlago nastanka eklektično zbranih zgodbic pastirskih plemen iz železne dobe. Lahko bi vsaj slutil, da to etiologijo poznam, če sem že prebral to zbirko. In nato meni očitaš, da sem zgrešil temo…
Tudi jaz sem bral komunistični manifest v stripu, celo doma ga imam, pa se ne hvalim! :lol:
vojko napisal/-a:
Ne sprejemaš (verjetno je niti nisi sposoben sprejeti) osnovne filozofije vernika.
Drži.
Hmm, to bi pa že lahko bila definicija: "Hudič je...." :twisted:
vojko napisal/-a:Naivno sem mislil, da če rečeš, da neka figura IZ BIBLIJE nima takšnih in takšnih lastnosti, da SE TO ŠE KAKO "NANAŠA NA BIBLIJO" in to, kaj je v njej o tej figuri zapisano. Morda pa se nanaša na Grofa Monte Crista, ali celo na Bistroumnega plemiča Don Kihota iz Manche... Ampak, če ti praviš, da se "tema ne nanaša na biblijo", bo že držalo. Ti že veš… :lol:
Lepo, da si končno dojel, pravzaprav začenjaš dojemati...
Nikakor me ne zanima zgolj omejeni/predelani krščanski hudič, hudič je obstajal že mnogo, mnogo let prej.
Biblija je zgolj izkoristila njegov obstoj in ga zavila v mistiko, v takšni ali drugačni obliki.
Ajd, da bi vsaj obelodanil iz biblije kako je hudič zasejal ljulko med pšenico, ampak ne, ti omenjaš kako strašen je gospod Bog.
Ali pa, da bi vsaj obelodanil teorijo, kako je Satan zapeljal Evo, da smo nastali mi njuni potomci...
Od tebe bi pričakoval vsaj kakšno sočno molitvico, namenjeno njemu!
...

Lahko razpletamo o mističnih zgodbicah povezanih z njim, ne pa naštevat vsa božja dela, s katerimi strašiš poredne otroke, če bodo...

Zanima me definicija: "Hudič je...."
Ta tema je posvečena njemu! :lol:

Lep dan vsem...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ je napisal:
Tudi jaz sem bral komunistični manifest v stripu, celo doma ga imam, pa se ne hvalim!
Dragi moj, nisva leporečila o tem, ali sem bral biblijo, ampak o tem, da poznam etiologijo njenega nastanka. O tem si se me namreč lotil ekstenzivno poučevati in to tvoje početje sem označil za deplasirano. Slika

To pa, da bereš Marxa je seveda hvalevredno; da pa ga bereš v stripih pa malo manj (stripi, to so tiste knjižice pretežno za otroke, ki še nimajo razvitega abstraktnega razumevanja pojmov, s sličicami in oblački, kajne, GJ?) Slika
Lepo, da si končno dojel, pravzaprav začenjaš dojemati...
Kaj češ, sem pač malo slow-minded:wink:
Nikakor me ne zanima zgolj omejeni/predelani krščanski hudič, hudič je obstajal že mnogo, mnogo let prej.
Aja? Kje pa je "obstajal"? :lol:
Biblija je zgolj izkoristila njegov obstoj in ga zavila v mistiko, v takšni ali drugačni obliki.
Zanimivo in razburljivo. Slika
Ajd, da bi vsaj obelodanil iz biblije kako je hudič zasejal ljulko med pšenico, ampak ne, ti omenjaš kako strašen je gospod Bog.
Samo zato sem vpletel gospoda boga v zgodbo, ker si ti izvolil trditi, da ta gospod " v bibliji bog ni nikoli slab, je zgolj pravičen…" Preprosto sem ti hotel dokazati, da to ni res.
Mimogrede, ali še vedno vztrajaš pri tej trditvi? Slika
Ali pa, da bi vsaj obelodanil teorijo, kako je Satan zapeljal Evo, da smo nastali mi njuni potomci...
Žal mi je, toda te velepomembne epizode v evoluciji ne poznam…
Od tebe bi pričakoval vsaj kakšno sočno molitvico, namenjeno njemu!
Veš, pri molitvicah sem bolj slab… :lol:
...
Lahko razpletamo o mističnih zgodbicah povezanih z njim, ne pa naštevat vsa božja dela, s katerimi strašiš poredne otroke, če bodo...
Samo zato sem vpletel gospoda boga v zgodbo, ker si ti izvolil trditi, da ta gospod " V bibliji bog ni nikoli slab, je zgolj pravičen…" Preprosto sem ti hotel dokazati, da to ni res.(drugič)Slika
Zanima me definicija: "Hudič je...."
Mene skoraj nič…
Ta tema je posvečena njemu!
Po moje mu raste 'špeh', ko si mu posvetil celo temo…Slika

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Dragi moj, nisva leporečila o tem, ali sem bral biblijo, ampak o tem, da poznam etiologijo njenega nastanka. O tem si se me namreč lotil ekstenzivno poučevati in to tvoje početje sem označil za deplasirano.
Leporečil si ti, ko si me zmotno popravljal s kakšno začetnico se piše biblija! :lol:
Najprej si povezal temo z Lukcem, kot da teh tem še ni dovolj!
Nakar si začel razlagati, meni ateistu, kako grd in krivičen je gospod Bog!
Naj nadaljujem?
vojko napisal/-a:To pa, da bereš Marxa je seveda hvalevredno; da pa ga bereš v stripih pa malo manj (stripi, to so tiste knjižice pretežno za otroke, ki še nimajo razvitega abstraktnega razumevanja pojmov, s sličicami in oblački, kajne, GJ?)
Si pa res zaplankan, ni kaj... :oops:
Mišljen je bil seveda Komunistični manifest v stripu, ki ga je izdala Trubuna pred 40 leti.
vojko napisal/-a:
Nikakor me ne zanima zgolj omejeni/predelani krščanski hudič, hudič je obstajal že mnogo, mnogo let prej.
Aja? Kje pa je "obstajal"?
Vse povsod okoli nas, za nekatere še vedno... :lol:
vojko napisal/-a:Samo zato sem vpletel gospoda boga v zgodbo, ker si ti izvolil trditi, da ta gospod " v bibliji bog ni nikoli slab, je zgolj pravičen…" Preprosto sem ti hotel dokazati, da to ni res.
Mimogrede, ali še vedno vztrajaš pri tej trditvi?
Vojko moj, bog je dober in pravičen. In vedno je bil dober in pravičen, drugače so te sežgali na grmadi, danes pa si antikrist!
In ti tega verniku ne moreš dokazati, sploh pa ne preprosto kot trdiš ti! :lol:
Mimogrede, če tudi ne trdim tega, je temu tako.
Osnove so pač osnove in midva jih ne bova spremenila!
vojko napisal/-a:
Ali pa, da bi vsaj obelodanil teorijo, kako je Satan zapeljal Evo, da smo nastali mi njuni potomci...
Žal mi je, toda te velepomembne epizode v evoluciji ne poznam…
Kar nazorno govori o tvoji splošni pomanjkljivi izobrazbi glede Geneze!
Poznaš pač tisto kar si slišal, kje že?
vojko napisal/-a:
Od tebe bi pričakoval vsaj kakšno sočno molitvico, namenjeno njemu!
Veš, pri molitvicah sem bolj slab…
Hočeš reči, da nikoli ne privoščiš dobre besede hudiču in ne zakolneš?
Si besedni čistun ali se zgolj takega kažeš tukaj na forumu? :roll:
vojko napisal/-a:Po moje mu raste 'špeh', ko si mu posvetil celo temo…
Morda, ampak tebi 'špeh' že rahlo pritiska na sive celice...

Lep deževen dan...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ je napisal:
Leporečil si ti, ko si me zmotno popravljal s kakšno začetnico se piše biblija!


Prisežem, da se tega ne spomnim! Mi navedeš kje točno sem te "zmotno popravljal s kakšno začetnico se piše biblija"? Bodi duša!
Najprej si povezal temo z Lukcem, kot da teh tem še ni dovolj!
Jaz da sem v NAJINO debato začel vpletati Lukca? Kaj pa tole:
Vojko ne bodi nestrpen do drugače mislečih, saj smo na forumskem območju "moč čistega uma".
Lukec je še mlad in nima toliko izkušenj/razočaranj kot ti. Ima le boga, ki mu lahko zaupa, sebi kot je omenil, zaenkrat zgolj instinktivno!

Nakar si začel razlagati, meni ateistu, kako grd in krivičen je gospod Bog!
A ateist si? Oprosti, me je zaneslo na podlagi takihle tvojih misli: "Vojko, vsaka vera je znanost, ki se ukvarja s človeškim duhom oziroma umom."
Naj nadaljujem?
Če želiš…Ampak še vedno nisi povedal, ali imam prav glede etiologije in vsebine biblije… :lol:
Vojko moj, bog je dober in pravičen. In vedno je bil dober in pravičen, drugače so te sežgali na grmadi, danes pa si antikrist!
Če bi dostavil Vojko moj, bog je dober in pravičen "po mnenju vernikov" ali "po definiciji", ne bi prišlo do nesporazuma. Če pa stoji trditev sama zase, seveda ni resnična... :wink:
In ti tega verniku ne moreš dokazati, sploh pa ne preprosto kot trdiš ti!
Verjetno res.
Mimogrede, če tudi ne trdim tega, je temu tako.
Seveda.
Osnove so pač osnove in midva jih ne bova spremenila!
Drži, lahko pa kakšno rečeva o tem, brez da bi se izpostavljala očitkom o blasfemiji, ali ne?
Kar nazorno govori o tvoji splošni pomanjkljivi izobrazbi glede Geneze!
Ne, s tem se pa ne morem strinjati. Domišljam si, da biblijo, še posebej pa Genezo kar solidno poznam. :D
Poznaš pač tisto kar si slišal, kje že?
Slišal in bral. Si ti morda doživel Genezo osebno, iz prve roke in veš o njej več kot mi, ki smo o tem "le slišali"? :lol:
Hočeš reči, da nikoli ne privoščiš dobre besede hudiču in ne zakolneš?
O, to pa! Večkrat kresnem kakšno močno..
Si besedni čistun ali se zgolj takega kažeš tukaj na forumu?
Samo na forumu… :oops:
Morda, ampak tebi 'špeh' že rahlo pritiska na sive celice...
Mislil sem na tvojega "hudiča"…

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Prisežem, da se tega ne spomnim! Mi navedeš kje točno sem te "zmotno popravljal s kakšno začetnico se piše biblija"? Bodi duša!
Glede na tole...
vojko napisal/-a:GJ je napisal:
Tema se ne nanaša na biblijo, če pa bi slučajno želel govoriti o bibliji, potem bi našel kakšen primernejši forum!
V bibliji bog ni nikoli slab, je zgolj pravičen…
Zdaj vidim, da tudi o čisto navadnem razumevanju materinščine nimam pojma.
Ne vem?
Dvakrat si pordečil besedo biblija v mojem tekstu in še kometiral!
Glede na to, da v tem postu pišeš biblija z veliko začetnico, je bilo zame to to! :wink:
vojko napisal/-a:
Najprej si povezal temo z Lukcem, kot da teh tem še ni dovolj!
Jaz da sem v NAJINO debato začel vpletati Lukca? Kaj pa tole:
Vojko ne bodi nestrpen do drugače mislečih, saj smo na forumskem območju "moč čistega uma".
Lukec je še mlad in nima toliko izkušenj/razočaranj kot ti. Ima le boga, ki mu lahko zaupa, sebi kot je omenil, zaenkrat zgolj instinktivno!
Fant se je tukaj udeležil pogovora, ti pa 'bumf' po njegovem jeziku...
vojko napisal/-a:Zgrešil si forum, dragi vernik! To je poljudnoznanstveni forum!
Kot, da javno gojiš neko posebne vrste nestrpnost proti vernikom? :lol:
vojko napisal/-a:
Nakar si začel razlagati, meni ateistu, kako grd in krivičen je gospod Bog!
A ateist si? Oprosti, me je zaneslo na podlagi takihle tvojih misli: "Vojko, vsaka vera je znanost, ki se ukvarja s človeškim duhom oziroma umom."
Ahh... tole pa nima več nobene širine, na tem forumu debatirava že nekaj let, pa ne veš kakšno je moje osebno prepričanje...
Sploh pa ker sem Romanu dal v tej temi podnapise, o tem kaj sem mislil z omenjeno besedno zvezo. :oops:
vojko napisal/-a:
Naj nadaljujem?
Če želiš…Ampak še vedno nisi povedal, ali imam prav glede etiologije in vsebine biblije…
Zgrešeno, oziroma popolnoma ozko usmerjeno, kot da bi poslušal kakšnega pionirčka, ki je nekaj let pred tem ministriral...

vojko napisal/-a:
Osnove so pač osnove in midva jih ne bova spremenila!
vojko napisal/-a:Ne, s tem se pa ne morem strinjati. Domišljam si, da biblijo, še posebej pa Genezo kar solidno poznam.
Zelo samozavestno! :oops:
Koliko otrok sta imela Adam in Eva?
Mi znaš našteti vsa njihova imena?
Zakaj sester ni omenjenih v bibliji?
vojko napisal/-a:
Hočeš reči, da nikoli ne privoščiš dobre besede hudiču in ne zakolneš?
O, to pa! Večkrat kresnem kakšno močno..
Veš, kletvice so hudičeve molitvice... :lol:
Zato so tudi (bile) prepovedane!
Moj deda se je zmerom izgovarjal, če so ga zalotili, ko je kakšno izvirno kletvico glasno izusti, rekoč: "Veš, človek nikoli ne ve, kam bo po smrti prišel, torej moram tudi hudiču, kakšno lepo besedo privoščiti"

Lep dan vsem...

so7il
Prispevkov: 268
Pridružen: 23.9.2005 20:08

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a so7il »

Gj:
Nekaj navidezno preprostih vprašanj za tiste, ki verjamejo v boga in hudiča!
Krščanska vera je vpletla padlega angela v svoje verovanje. Tukaj na forumu opažam kar nekaj vernih posameznikov, zato sledeča vprašanja namenjam prav njim, no tudi brezverniki so dobrodošli!

Zakaj je bog ustvaril hudiča oziroma Satana, padlega angela Luciferja?
Zakaj ga bog potrebuje?
Kaj je namen obstoja hudiča v katoliški religiji?
Kako prepoznati hudičevo delo?
Zakaj nekatere vere, predvsem vzhodnjaške, ne potrebujejo hudiča?

Upam da boste zbrali dovolj poguma!

Do takrat pa, lep dan vsem...
___________________________
Vojko:
Zgrešil si forum, dragi vernik! To je poljudnoznanstveni forum!
Je pa dosti prifrknjenih forumov za forumaše tvoje baže in tam boste lahko do onemoglosti razpravljali o tem:
Zakaj je bog ustvaril hudiča oziroma Satana, padlega angela Luciferja?
Zakaj ga bog potrebuje? ...
pa o tem, ali pri evharistiji res uživamo Jezusovo telo, pa razpredali ure in ure o tem, kaj je pravzaprav "troedinost" in si ob dolgih zimskih večerih krajšali čas s poglobljenimi razpravami, koliko angelov lahko pravzaprav pleše na konici igle...

Nam pa prizanesi s temi primitivizmi, lepo te prosim! Boš?
___________________________
Gj:
Vojko ne bodi nestrpen do drugače mislečih, saj smo na forumskem območju "moč čistega uma".
Lukec je še mlad in nima toliko izkušenj/razočaranj kot ti. Ima le boga, ki mu lahko zaupa, sebi kot je omenil, zaenkrat zgolj instinktivno!

Vprašanja, ki sem jih zastavil so enako duhovna kot logična, odgovori pa niso preprosti.

In vera je moč čistega uma!

Lepo prosim za strpnost oziroma na ustrezen nivo debate s strani brezvernikov.

Lep dan...
Oziroma:
Gj:
Nekaj navidezno preprostih vprašanj za tiste, ki verjamejo v sneguljčico in sedempalčkov!
Snegulljčizem je vpletel sedempalčkov v svoje verjetje da so ta bitja resnična. Tukaj na forumu opažam kar nekaj posameznikov ki menijo da so ta bitja resnična, zato sledeča vprašanja namenjam prav njim, no dobrodošli so tudi tisti ki menijo da gre za pravljična bitja!

Zakaj se sneguljčica druži s sedempalčki oziroma Sedempalčki, padlimi palčki Sedempadlih?
Zakaj jih sneguljčica potrebuje?
Kaj je namen obstoja sedempalčkov v sneguljčizmu?
Kako prepoznati delo sedempalčkov?
Zakaj nekateri pravljičizmi, predvsem vzhodnjaški, ne potrebujejo sedempalčkov?

Upam da boste zbrali dovolj poguma!

Do takrat pa, lep dan vsem...
___________________________
Vojko:
Zgrešil si forum, dragi pravljičist! To je poljudnoznanstveni forum!
Je pa dosti prifrknjenih forumov za forumaše tvoje baže in tam boste lahko do onemoglosti razpravljali o tem zakaj se sneguljčica druži s sedempalčki, zakaj jih potrebuje itd itd...
...pa o tem, ali pri obredu Sneguljčičinemu liku in delu v čast, res uživamo Sneguljčičino telo... pa o tem, koliko palčkov lahko pravzaprav pleše na konici igle...

Nam pa prizanesi s temi primitivizmi, lepo te prosim! Boš?
___________________________
Gj:
Vojko ne bodi nestrpen do drugače mislečih, saj smo na forumskem območju "moč čistega uma".
Lukec je še mlad in nima toliko izkušenj/razočaranj kot ti. Ima le sneguljčico, ki ji lahko zaupa, sebi kot je omenil, zaenkrat zgolj instinktivno!

Vprašanja, ki sem jih zastavil so enako duhovna kot logična, odgovori pa niso preprosti.

In verjetje da so sneguljčica in sedempalčkov resnična bitja, je moč čistega uma!

Lepo prosim za strpnost oziroma na ustrezen nivo debate s strani teh, ki menijo da gre za pravljična bitja .

Lep dan...
Gj, mar se v jeziku v katerem se bobu reče bob, ne prebere na ta način?
In če meniš da ne, kako to (zakaj meniš) da ne? Zanima me posebno v luči tvoje spodnje izjave:
"Kazen, oziroma zahtevana kazen je vzgojna! Torej kdo za vraga si ti, da sodiš dejanja njegova! Po drugi strani pa opravičuješ ZDA, ko je vrgla atomsko bombo na Hirošimo in Nagasaki."
prevod v bobu bob jezik:
"Kazen, oziroma zahtevana kazen je vzgojna! Torej kdo za vraga si ti, da sodiš dejanja njena (sneguljčičina)! Po drugi strani pa opravičuješ ZDA, ko je vrgla atomsko bombo na Hirošimo in Nagasaki."...

Gre po tvoje pri bogu /Jahve/ zgolj za literarnega junaka, ali pa gre po tvoje za resnično bitje?
Ja vem, ogradil si se, češ, "tisti, ki verjamejo v gospoda, verjamejo tudi...",
ampak da se ti pa tole zapiše (Vojkovo ocenjevanje pravljičnega junaka, ki ga pravljičar takega kot je opisan, smatra za najboljšega, najpravičnejšega in najbolj poštenega kljub temu da je vseveden in vsemogočen, enačiš z Vojkovim ocenjevanjem nekega dogodka v realnem svetu):
"...kdo za vraga si ti, da sodiš dejanja njegova! Po drugi strani pa opravičuješ ZDA..."!!!???
Če bi res kaj malega vedel o nastanku o biblije potem bi vedel, da je biblija priredba...
Priredba česa?
Stara zaveza je povzetek večih knjig, začenši s prvo adamovo (Books of Adam), ki je biblija niti ne omenja.
Hm, Stara zaveza ki je zgolj del, predvsem pa del zgolj Biblije, niti ne omenja "prvo adamovo (Books of Adam)"... Res zanimivo, ne?
Omenjeni Etiopski rokopisi so seveda precej starejši od same biblije in datirajo v čas kralja Salamona torej okoli 1000 let pred našim štetjem.
Torej, končno bi se že lahko odločil kaj je Biblija...
Tema se ne nanaša na biblijo, če pa bi slučajno želel govoriti o bibliji, potem bi našel kakšen primernejši forum!
Na kaj se pa tema nanaša? Na Talmud, na Ep o Gilgamešu, na apokrife? Na vse to?
Okaral pa te bom, glede na to, da si rdeči vseved, da bi lahko vedel kdaj se biblija piše z malo in kdaj se Biblija piše z veliko začetnico!
To bi bilo pa res zanimivo izvedeti. No, kdaj se torej Biblija piše z malo začetnico ("biblijski" in podobno seveda ne šteje)?
Veš kaj je izvorni greh?
Za "izvirni greh" jaz vem, ampak povej ti svojo verzijo.
Če veš, potem lahko šele razglabljava, čemu kazen takšna!
Saj pravim da za "izvirni greh" vem.
Veš čigavi potomci smo po Adamu in Evi?
Eeee... hm... Katera reka teče pod savskim mostom? Ne, ne vem. Ali pa je le vprašanje čudno zastavljeno.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a GJ »

so7il napisal/-a:Gj, mar se v jeziku v katerem se bobu reče bob, ne prebere na ta način?
In če meniš da ne, kako to (zakaj meniš) da ne? Zanima me posebno v luči tvoje spodnje izjave:
"Kazen, oziroma zahtevana kazen je vzgojna! Torej kdo za vraga si ti, da sodiš dejanja njegova! Po drugi strani pa opravičuješ ZDA, ko je vrgla atomsko bombo na Hirošimo in Nagasaki."
prevod v bobu bob jezik:
"Kazen, oziroma zahtevana kazen je vzgojna! Torej kdo za vraga si ti, da sodiš dejanja njena (sneguljčičina)! Po drugi strani pa opravičuješ ZDA, ko je vrgla atomsko bombo na Hirošimo in Nagasaki."...
Mene predvsem zanima odnos Bog-Hudič v vaših glavah oziroma mislih!
Krščanska vera je to poneumila do vseh meja... :evil:
Torej kdaj/kako nekdo, ki je veren, neveren ali pa praznoveren prepozna Hudiča!
so7il napisal/-a:Gre po tvoje pri bogu /Jahve/ zgolj za literarnega junaka, ali pa gre po tvoje za resnično bitje?
Ja vem, ogradil si se, češ, "tisti, ki verjamejo v gospoda, verjamejo tudi...",
Moja malenkost pri vsej stvari ni pomembna, razen če te to osebno zanima! Vendar, če si prebral vse moje poste v tej temi, to že veš!
so7il napisal/-a:ampak da se ti pa tole zapiše (Vojkovo ocenjevanje pravljičnega junaka, ki ga pravljičar takega kot je opisan, smatra za najboljšega, najpravičnejšega in najbolj poštenega kljub temu da je vseveden in vsemogočen, enačiš z Vojkovim ocenjevanjem nekega dogodka v realnem svetu):
"...kdo za vraga si ti, da sodiš dejanja njegova! Po drugi strani pa opravičuješ ZDA..."!!!???
Nisi ugotovil?
Vzrok sta mesti Sodoma in Gomora!
so7il napisal/-a:Na kaj se pa tema nanaša? Na Talmud, na Ep o Gilgamešu, na apokrife? Na vse to?
Hudič danes, tukaj in tam... :!:

so7il napisal/-a:To bi bilo pa res zanimivo izvedeti. No, kdaj se torej Biblija piše z malo začetnico ("biblijski" in podobno seveda ne šteje)?
No, slovenski pravopis je nedvoumen kar se tega tiče!
Ampak to si se učil že v osnovni šoli, kajne? :oops:
so7il napisal/-a:
Veš kaj je izvorni greh?
Za "izvirni greh" jaz vem, ampak povej ti svojo verzijo.
Katero verzijo? Jaz jih poznam več!
RKC verzijo?
1)Razlaga na WIKI.
2)Razlaga kreacionistično usmerjena.
so7il napisal/-a:
Veš čigavi potomci smo po Adamu in Evi?
Eeee... hm... Katera reka teče pod savskim mostom? Ne, ne vem. Ali pa je le vprašanje čudno zastavljeno.
Kolikokrat lahko ugibam? :wink:
Adami in Eva sta imela otroke! Koliko otrok sta imela? Kje so imena njunih hčera?
In glede na biblijsko dejstvo, da je Kajn ubil Abela...
Torej čigavi potomci smo pravzaprav?

Lep dan vsem...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ je napisal:
Ne vem?
Dvakrat si pordečil besedo biblija v mojem tekstu in še kometiral!
Glede na to, da v tem postu pišeš biblija z veliko začetnico, je bilo zame to to!
Ne, popolnoma si zgrešil poanto. Besedo biblija sem pordečil, da bi ti dokazal, da si v enem stavku trdil, da se "tema ne nanaša na biblijo", malo pred tem pa "v bibliji bog ni nikoli slab". Mislim, da skušaš malo na hitro zapustiti shrambo, kjer si bil zaloten z roko v marmeladi… Slika
Fant se je tukaj udeležil pogovora, ti pa 'bumf' po njegovem jeziku...
Zopet se malo delaš toša: jaz sem poudaril, da si bil ti tisti, ki je "v NAJINO debato začel vpletati Lukca". Poudaril sem tako, da sem 'NAJINO' napisal z velikimi črkami in vse še podčrtal, ker sem slutil, kam bo pes taco stegnil…
Kot, da javno gojiš neko posebne vrste nestrpnost proti vernikom?
Nestrpnost je premočna beseda; do njih čutim predvsem pomilovanje… :wink:
A ateist si? Oprosti, me je zaneslo na podlagi takihle tvojih misli: "Vojko, vsaka vera je znanost, ki se ukvarja s človeškim duhom oziroma umom."
Ahh... tole pa nima več nobene širine, na tem forumu debatirava že nekaj let, pa ne veš kakšno je moje osebno prepričanje...
Sploh pa ker sem Romanu dal v tej temi podnapise, o tem kaj sem mislil z omenjeno besedno zvezo.

Očitno je tudi njega to zbodlo in to ravno iz istega razloga kot mene: ker vem kakšno je tvoje osebno prepričanje...To pa, da nisi dal besede znanost v narekovaje in ji s tem spremenil semantični pomen, pa si že sam ugotovil, da je bila napaka.
Ampak še vedno nisi povedal, ali imam prav glede etiologije in vsebine biblije… :lol:
Zgrešeno, oziroma popolnoma ozko usmerjeno, kot da bi poslušal kakšnega pionirčka, ki je nekaj let pred tem ministriral...
Gostobesednost, kvalifikacije, odgovora pa vseeno ni. Nič ne pomaga opletati s pionirčki in ministranti, GJ. :lol:
Ne, s tem se pa ne morem strinjati. Domišljam si, da biblijo, še posebej pa Genezo kar solidno poznam .
Zelo samozavestno!


Ne vem, če je samozavestno, če rečem, da "si domišljam", da nekaj poznam... :lol:
Koliko otrok sta imela Adam in Eva?
Mi znaš našteti vsa njihova imena?
Zakaj sester ni omenjenih v bibliji?
Ah, daj no, smo pri izpitu za birmo? Govorimo o Genezi, filozofskem credu krščanstva, ne pa o Evah, Matejih, Magdalenah in njihovih sorodnikih; vse drugo v tej zbirki je s filozofskega stališča popolnoma irelevantno, kar dobro veš. Saj sem ti rekel, da ti priznam, da si ekspert za biblijo.
Za takšno vrsto kviza je bolj primeren Lili (rock) ali pa kakšen vaški far…prepričan sem, da bi ti ga dal v koš… Slika
Veš, kletvice so hudičeve molitvice...


Gut gesakt!
Zato so tudi (bile) prepovedane!
Od civilnih oblasti?Slika
Moj deda se je zmerom izgovarjal, če so ga zalotili, ko je kakšno izvirno kletvico glasno izusti, rekoč: "Veš, človek nikoli ne ve, kam bo po smrti prišel, torej moram tudi hudiču, kakšno lepo besedo privoščiti"
Pameten mož… :D

Odgovori