Boljše človeštvo?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Dedal napisal/-a:Vendar prav gotovo ne bi bili vsi pripravljeni mirno žrtvovati svoje človeškosti v zameno za stabilno družbo.
Nekako si ne predstavljam da bi jim dali izbiro.

Če pa že, pa bi ukazali tako kot bog: Žrtvuj človeškost ali občuti pekel. (mogoče kaj takega kot v Equilibriumu, hehe)
Si gledal mogoče 1984 ?
Ne še, bom najprej prebral knjigo (me že čaka na polici :) ). 1984 pa je bil posnet dvakrat, enkrat leta 1956 in drugič ravno v letu 1984. Katera verzija je boljša?

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Roman je napisal:

"Že na tem mestu imamo protislovje. Zlo (trpljenje) povzroči dobro (razvoj)"

Gre za napačno predpostavko iz katere potem izhajajo napačni zaključki.

Razvoj ,ki izhaja iz zla je po svojem izvoru namenjen premagovanju tega zla, oz. njegovi kompenzaciji. Recimo cepivo proti ptičji gripi je potrebno razviti in s tem onemogočiti umiranje zaradi pričje gripe.

Dobro pa lahko delamo, gradimo, razvijamo tudi iz razlogov, ki ne izvirajo iz zla.
Dober jabolčni zavitek je že en takšen primer. Zgraditi ptičjo hišico in vanj nasuti semen je dobro dejanje, vendar bodo vrabci preživeli tudi brez tega. Prenosni telefon z vsemi mogočimi variantami je lahko povsem dobra reč, vendar tudi takšen ,ki je nemenjen samo telefoniranju ni zli stvor.

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Sem gledal samo verzijo posneto leta 1984, tako da ne morem reči katera verzija je boljša. :)
Knjigo bom pa prebral, ko bo šla v mojo knjižnico, čim jo zasledim v kakšni bukvarni.
Tudi Huxley ima dobro idejo, o prihodnosti človeštva.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Sej itak bom pogledal obe verziji filma :)

Knjigo 1984 sem si jaz kupil ravno par dni nazaj, ko sem jo našel v knjigarni v Europarku.

Huxley je mene razočaral... ideja je že bila dobra, jo pa je premalo dodelal, kot da bi pisal za otroke skoraj. Ne vem no, mene njegova knjiga ni ganila.

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

... ideja je že bila dobra
Ideja je bila dobra, nekje na tretjini pa knjiga res postane dolgočasna, kot praviš pisana skoraj za otroke, Huxley se odmakne oz. sploh ne dodela prvotne ideje. Mene ja začetni del kar pozitivno presenetil. O ganjenosti bi pa res težko govorila.
Platon Država?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Uh, Platonovo Državo bi pa moral še enkrat prebrat... čitali smo jo pri maturitetni skupini za filozofijo, vendar par tistih mini poglavij na teden... Saj okvirno se spomnim kako pa kaj... Vsekakor je njegova ideja boljša od demokracije.

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Glede na to, da je bila napisana okrog daljnega leta 400 p.n.št je ideja v večini pogledov res dobra. Jo je kakšna družba vsaj poskusila realizirati?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ne bi rekel... čeprav bi se verjetno dalo najt določene elemente v nekaterih t.i. primitivnih družbah.

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Kaj pa delitev na 3 kaste aristokracija,vojska, tlačani... v sr.veku ? Presentljiva podobnost.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Podobnost lahko potegneš tudi z vladavino starešin v kakem plemenu...

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Kot vladavina filozofov, najmodrejših.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ja, po njihovem kriteriju. Ki pa je, hm.. starost? Jaz se s tem že nebi strinjal.

Pa tudi Platonovi filozofi so imeli točno določeno vzgojo, v skladu z filozofskim kriterijem za modrega človeka. In če se prav spomnim, na koncu še sploh niso hoteli vladat :)

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Starost še ni zaosten pogoj za modrost, je pa velikokrat potreben.
na koncu še sploh niso hoteli vladat
So že bili dovolj modri, da so ugotovili, da vladat neumnim niima smisla. :)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Dedal napisal/-a:Starost še ni zaosten pogoj za modrost, je pa velikokrat potreben.
Seveda, jaz mislim tak... tisti, ki je moder, je skoraj nujno star(ejši), tisti ki pa je star, pa skoraj nujno ni moder.
So že bili dovolj modri, da so ugotovili, da vladat neumnim niima smisla.
Jap, pa imamo hudiča. Kako ustvarit boljše človeštvo če tisti, ki so za vladavino primerni, nočejo nič s tem?

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Glede povezave med modrostjo in starostjo se že strinjava :)
Jap, pa imamo hudiča. Kako ustvarit boljše človeštvo če tisti, ki so za vladavino primerni, nočejo nič s tem?
Spremeniti rajo, da postane boljša, ne vladarje.

Odgovori