Dilema?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Dilema?

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Miselni eksperiment.
Imaš sina in hčerko.V tvojo hišo vdrejo oboroženi psihopati, ugrabijo tvojo družino in ti rečejo. Enega tvojih otrok bomo pustili pri življenju, drugega bomo ubili. Koga naj pustimo pri življenju. Vedi, da če se ne boš odločil za nobenega, bomo ubili oba. Kaj boš storil?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

To je priložnost da razložiš kako svobodno odločaš. Recimo da imaš oba otroka enako rad, sta oba faktorja (vsak na eni strani) enakovredna. Kako v tem primeru svobodno odločiš?

Vržeš kovanec? Je to svobodna izbira?

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Najprej povej, kaj bi ti storil.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ne bi mogel izbrati, ker faktorji zaštekajo. Odločitev bi bila naključna ali pa je ne bi izvršil, ker bi se šel igrat morilski pohod. Torej, v obeh primerih nesvobodna.

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

S tem, ko sem napisal, da ugrabijo tvojo družino, sem mislil tebe zraven, neoboroženega.Tako, da opcija morilskega pohoda odpade. Razen če si mislil, da bi psihopati imeli morilski pohod na tvoji družini.
Ja, ta dilema sploh ni dilema. Čisto vseeno je, za koga se odločiš. Pravilno bi se odločil v vsakem primeru, če se nebi odločil za tretjo možnost.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ah, jaz sem zraven, to je pomembna stvar. Torej mi ostane samo prvo.

Če je vseeno (oziroma enakovredno), izbiram naključno. In s tem sem torej svoboden? Zanimivo, da moja svobodna izbira izključuje mene kot nosilca izbire.

No, če gledaš iz vidika omejitev vzgoje, je naključje res bližje svobodi. Problem pa je v tem da tisti ki izbira tega ne bo priznal kot svobodo. Vsaj jaz ne bi. Bi ti?

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Ne, verjetno res ne.

Odgovori