Moč človeka

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
smoki
Prispevkov: 10
Pridružen: 12.5.2008 15:18

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a smoki »

luck napisal/-a:malo za razmislek

nek moški v ZDA je pred leti v znanstvenem eksperimentu uspel skicirati objekte, ki jih je v istem času neka druga oseba (njemu neznana) fotografirala na drugem koncu države. Ob tem dejstvu in ob hipotezi da ljudje uporabljamo samo cca 10% umskega potenciala lahko samo ugibamo česa bi bil sposoben naš um pri npr 70% ali 100% izkoristku.
Dokazi, prosim.


Sicer pa mislim, da je tako s to 100% rabo - študije, ki jih npr. izvajajo na kakih posebnih genialnih posameznikih, kažejo, da navkljub osupljivim sposobnostim, te morda niso najbolj primerne za vsakodnevno rabo. Recimo, pri popolnem spominu je potem zelo težko ločiti zrnje od plev, selektivna pozornost, z vsemi slabimi stvarmi, ki jih prinaša (posploševanje, halo efekt / učinek pričakovanja, posledični predsodki), se je pri človeku razvila z ralogom. Mogoče možgani stvari precej poenostavljajo, ampak za prilagodljivost in preživetje je to očitno dobro.

Po drugi strani taki posamezniki pogosto delujejo odmaknjeno, da ne rečem čudaško - kakorkoli lahko s svojimi dosežki veliko prispevajo k družbi, vprašanje pa je, kako bi se ista oseba odrezala pri vzgoji otrok in v mnogih vsakodnevnih situacijah. Ne vem, nekako imam občutek, da tovrstni geniji niso tisti, ki bi imeli veliko otrok ali bili sposobni zbežati medvetu ali ga premlatiti :wink:, kar je mogoče dodaten razlog, da ne prihaja do selekcije v prid večji izrabi kapacitete možganov.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a shrink »

luck napisal/-a:nek moški v ZDA je pred leti v znanstvenem eksperimentu uspel skicirati objekte, ki jih je v istem času neka druga oseba (njemu neznana) fotografirala na drugem koncu države. Ob tem dejstvu in ob hipotezi da ljudje uporabljamo samo cca 10% umskega potenciala lahko samo ugibamo česa bi bil sposoben naš um pri npr 70% ali 100% izkoristku.
Ah, dobri stari triki à la Uri Geller. Taki triki morda uspejo ostati neopaženi v nekontroliranih pogojih (na ta način je npr. uspelo Gellerju pretentati Johna Taylorja, ki je kasneje priznal svojo zmoto), nikakor pa ne pri rigoroznih in v kontroliranih pogojih izvedenih preizkusih, kot jih npr. izvaja American Physical Society v sodelovanju z Jamesom Randijem. Do sedaj še nihče (oz. nobena taka "moč") ni prestala takega preverjanja, milijon dolarjev, ki jih za uspešno prestan preizkus ponuja Randi, pa še vedno čaka na "nadarjene" posameznike.
luck napisal/-a:malo za razmislek
Kaj je tu za razmisliti? Gre zgolj za še enega šarlatana.

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a Lister »

Res je gre za urbano legendo. Pa te analogije med računalnikom pa možgani so ravno tolk umesne kot med mehansko uro pa možgani. Sistema obdelave podatkov ki ga uporabljajo ne poznamo, ubistvu dosti več kot to da obstaja o njem ne vemo. Tudi izkoristka možganov ne moreš kar tako preprosto meriti, isto je z IQ-jem, ena številka pač ne opiše možganov. Tudi za nevronske mreže pravijo da pribljižno posnemajo živčni sistem, s tem je mišljeno da so povezane v mrežo in izmenjujejo podatke in nič več. AI ekvivalenten človeškemu umu napovedujejo čez 20 let, kljub temu da vse kar so do sedaj dosegli na tem področju so algoritmi ki si nekoliko prilagajajo parametre.

Tako da je sklepanje o možnosti telepatije, telekineze, pirokineze in podobno povsem nesmiselno. ČE OBSTAJAJO, jih ne moremo izpeljati iz podatka: poraba 10%. Niti ni nikakršne fizikalne teorije ki bi kazala na možnost takih pojavov. Bi pa imeli o tem kaj za povedat sociologija in psihologija, pa to nebi bilo v dobro telekineze.

Skratka ne sodite o 'nadnaravnih' sposobnostih na podlagi 'dejstev' iz X files in takoimenovanih znanstvenih študij.

Uporabniški avatar
Xantos
Prispevkov: 51
Pridružen: 21.3.2006 20:04
Kontakt:

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a Xantos »

Človek definitivno ima sposobnosti, ki so v območju fantastike. Meni se recimo dogaja, da ugotovim, kaj nekdo misli oz. nekaj zadržuje zase pa kar z jasnega rečem in zadanem. Odziv pa seveda primeren. :shock: Sva enkrat probala tudi z bratom, da on misli na nekaj popolnoma naključnega in jaz probam ugotovit na kaj...v prvo sem ugotovil. :D Seveda, odziv je bil spet. :shock:
Je pa ta intuicija ali kako bi to imenoval tako nerazvita, da tist Randi seveda z lahkoto izpade car pred skeptiki in maha z 1 mio $ naokoli. Ko bo pa nekdo zares nekaj pokazal, bo pa rekel, da to ni možno in ne more biti res ter neizročil denar in preklical sklad...that's the way the cookie crumbles.

Ker če pogledaš s fizikalne plati, je vse kar je okoli nas polno elektromagnetnega valovanja. In kaj so naši možgani? Stroj ki tolmači tovrstno valovanje. Torej, kaj razen še neraziskanih lastnosti nas ovira, da zaznamo, kaj se dogaja okoli nas?

Lister:
Do teh sposobnosti bo prišlo...če ne po naravni pa po tehnološki/biotehnološki poti. Uresničitev zgodbic je neizbežna.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a shrink »

Xantos napisal/-a:Meni se recimo dogaja, da ugotovim, kaj nekdo misli oz. nekaj zadržuje zase pa kar z jasnega rečem in zadanem. Odziv pa seveda primeren. :shock: Sva enkrat probala tudi z bratom, da on misli na nekaj popolnoma naključnega in jaz probam ugotovit na kaj...v prvo sem ugotovil. :D Seveda, odziv je bil spet. :shock:
Je pa ta intuicija ali kako bi to imenoval tako nerazvita, da tist Randi seveda z lahkoto izpade car pred skeptiki in maha z 1 mio $ naokoli. Ko bo pa nekdo zares nekaj pokazal, bo pa rekel, da to ni možno in ne more biti res ter neizročil denar in preklical sklad...that's the way the cookie crumbles.
Preberi si

http://www.kvarkadabra.net/article.php/debunked_knjiga

pa ti bo jasno, od kod izvirajo tvoje sposobnosti. :lol:
Kvarkadabra napisal/-a:Prav zabavno je skozi primere spoznavati, kako se za primeri nadnaravnosti skrivajo statistika, človeško napačno ocenjevanje verjetnosti, prazno govoričenje ali preprosto prevara. Za boj z zagovorniki paranormalnega nas avtorja oborožita z marsikaterim znanstvenim dokazom, od tega kaj se skriva za domnevno uspešnostjo bajaličarstva, astrologije, do hoje po žerjavici in telekineze.
That's the way the quacks are acting!

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a Lister »

Te 'tvoji' sposobnosti se reče empatija, čist preprosto branje iz konteksta, neverbalne komunikacije poznavanja osebe... nič nadnaravenga pa vsak človek ima to sposobnost.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a Roman »

Xantos napisal/-a:Ko bo pa nekdo zares nekaj pokazal, bo pa rekel, da to ni možno in ne more biti res ter neizročil denar in preklical sklad...that's the way the cookie crumbles.
To pa je huda obtožba. Imaš kako osnovo zanjo?
Ker če pogledaš s fizikalne plati, je vse kar je okoli nas polno elektromagnetnega valovanja. In kaj so naši možgani? Stroj ki tolmači tovrstno valovanje.
Če bi bilo tole res, potem ne bi potreboval radijskega sprejemnika ali mobilnega telefona.
Torej, kaj razen še neraziskanih lastnosti nas ovira, da zaznamo, kaj se dogaja okoli nas?
Fizika, oziroma fiziologija, ki ne deluje tako, kakor bi ti rad.

Uporabniški avatar
Xantos
Prispevkov: 51
Pridružen: 21.3.2006 20:04
Kontakt:

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a Xantos »

Hej, preberi še enkrat - te sposobnosti bodo postale resničnost tako ali drugače - po naravni ali pa tehnološki poti.

-Super-moč: telo z nanitskimi izboljšavami
-Telepatija: zaznavanje in tolmačenje možganskih valov
-Telekineza: lokalna manipulacija gravitacije
-Super-hitrost/refleksi: telo z nanitskimi izboljšavami
-Piro/kriokineza: lokalna manipulacija okolja

Ampak a vidiš? Jaz sem našel tehnološke plati rešitve, Randi pa mađioničarske...dve plati enega in istega kovanca - "nadnaravnih" sposobnosti. Torej, ko bo nekdo postal prvi človek, ki bo tako posebno "obdarjen", bodo umaknili sklad, ker bo stvar "plausible" in to za vse ljudi. Nič več debunkanja in varno spravljenega denarja v žepu. Popolnoma logična posledica odkritja. Verjetnost, da bo nekdo po naravni poti prišel do take sposobnosti je praktično nična, ker zelo malo ljudi verjame, da je to možno in zato tako suvereno maha z denarjem - temu bi se reklo safe-bet.

shirnk:
Jaz nisem napisal tega, da bi govoril "Uf jaz sem nek superuberdupercar, ki lahko bere misli." Ne! Hotel sem samo reči, da kar se tiče človeških možganov še ni vse dorečeno tako kot ni v svetu fizike, kemije, biologije itd. Statistika nima tu popolnoma nič. Kolikšna je verjetnost, da kar na pamet izbereš zmagovalne loto številke? No, tolikšna verjetnost je, da ugotoviš na kateri random dogodek/sliko misli oseba.

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a Lister »

Ubistvu v svetu možgan ni skor čist nč dorečeno. To preko tehnologije je pa seveda možno samo to z telekineto pa telapatijo nima nič. Po tvoje smo z izumom letala dosegli božanske sposobnosti? :lol: Pa nandnaravno pomeni delovanje izven naravnih zakonov, tehnološko pa delovanje s pomočjo naravnih zakonov, bistvena razlika! :wink:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a shrink »

Xantos napisal/-a:Hej, preberi še enkrat - te sposobnosti bodo postale resničnost tako ali drugače - po naravni ali pa tehnološki poti.
A to sklepaš na osnovi svojih "sposobnosti"? :lol:
Xantos napisal/-a:-Super-moč: telo z nanitskimi izboljšavami
-Telepatija: zaznavanje in tolmačenje možganskih valov
-Telekineza: lokalna manipulacija gravitacije
-Super-hitrost/refleksi: telo z nanitskimi izboljšavami
-Piro/kriokineza: lokalna manipulacija okolja
Te nanitske/nanotehološke/kakršnekoli že "izboljšave" so zaenkrat bolj domena ZF kot pa česarkoli oprijemljivega. Četudi bodo te "izboljšave" kdaj lahko povečale človeško fizično moč, nikakor ne bodo mogle spreminjati naravnih zakonov oz. s tvojimi besedami "lokalno manipulirati gravitacijo" in podobno. Tudi telepatija in podobne ESP sposobnosti bodo na osnovi takšnih "izboljšav" težko dosegljive.
Xantos napisal/-a:Ampak a vidiš? Jaz sem našel tehnološke plati rešitve, Randi pa mađioničarske...dve plati enega in istega kovanca - "nadnaravnih" sposobnosti.
To lahko izjavi samo nekdo, ki pretirano verjame v fantastične (še bolje: fantazijske) napovedi futuristov.
Xantos napisal/-a:Torej, ko bo nekdo prvi človek, ki bo tako posebno "obdarjen", bodo umaknili sklad, ker bo stvar "plausible" in to za vse ljudi. Nič več debunkanja in varno spravljenega denarja v žepu. Popolnoma logična posledica odkritja. Verjetnost, da bo nekdo po naravni poti prišel do take sposobnosti je praktično nična, ker zelo malo ljudi verjame, da je to možno in zato tako maha z denarjem - temu bi se reklo safe-bet.
Tu se zelo dobro vidi tvoja logika. Še posebej enkraten je tale sklep:
Xantos napisal/-a:Verjetnost, da bo nekdo po naravni poti prišel do take sposobnosti je praktično nična, ker zelo malo ljudi verjame, da je to možno in zato tako maha z denarjem - temu bi se reklo safe-bet.
Očitno je zate merodajno tisto, kar ljudje verjamejo.

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a Lister »

Še neki neumesenga: Kaj pomeni ESP?? Extra sensory peception al pa kej takšnga?

Uporabniški avatar
Xantos
Prispevkov: 51
Pridružen: 21.3.2006 20:04
Kontakt:

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a Xantos »

Lister napisal/-a:Ubistvu v svetu možgan ni skor čist nč dorečeno. To preko tehnologije je pa seveda možno samo to z telekineto pa telapatijo nima nič. Po tvoje smo z izumom letala dosegli božanske sposobnosti? :lol: Pa nandnaravno pomeni delovanje izven naravnih zakonov, tehnološko pa delovanje s pomočjo naravnih zakonov, bistvena razlika! :wink:
Hej, kot je rekel Arthur C. Clarke: Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic. Torej da, z razvojem tehnologije ne bomo nič drugega kot postali bogovi, ki so jih opisovali v preteklosti naši predniki. And the circle will be complete.
shrink napisal/-a:Očitno je zate merodajno tisto, kar ljudje verjamejo.
Kjer je volja, tam je pot. Al kako se že pravi. Ni stvari, ki je ne bi mogel doseči s pravo količino volje.

Ma sploh ne vem zakaj se mešam v ta forum. Se mi je že precejkrat obrnilo nazaj. Eni pač niste zmožni videti, da je vsa znanstvena fantastika resnična. Prej kot slej se uresniči vse.
Me zanima čist tko, a sploh kdaj razmišljate, kako bi kakšno stvar naredili, izboljšali, poenostavili itd.? Al samo preprosto slepo sledite naukom?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a Roman »

Xantos napisal/-a:Prej kot slej se uresniči vse.
Bistven popravek: Prej kot slej se lahko uresniči vse, kar je možno. Planet treh sonc je krasna ZF knjiga, v kateri avtor predlaga, da bi namesto elektromagnetnih valov (ker so pač tako počasni) komunicirali z gravitacijskimi valovi (ker so neskončno hitri). No, ta ZF napoved se na primer ne bo uresničila.
Me zanima čist tko, a sploh kdaj razmišljate, kako bi kakšno stvar naredili, izboljšali, poenostavili itd.?
Kako pa si drugače predstavljaš izum enicikla? Ampak ta naprava je še vedno znotraj mogočega.
Al samo preprosto slepo sledite naukom?
Tvojemu nauku gotovo ne.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a Roman »

Xantos napisal/-a:Jaz sem našel tehnološke plati rešitve, Randi pa mađioničarske...
Predvsem pa, ti nisi našel nobene rešitve, Randi pa (ker se seveda na rokohitrstvo spozna) je razkrinkal marsikaterega prevaranta.
dve plati enega in istega kovanca - "nadnaravnih" sposobnosti.
V obeh primerih gre za prevare (pa ne Randijeve).
Statistika nima tu popolnoma nič. Kolikšna je verjetnost, da kar na pamet izbereš zmagovalne loto številke? No, tolikšna verjetnost je, da ugotoviš na kateri random dogodek/sliko misli oseba.
Ampak, če gre za resničnost pojava, se to da s statistiko v precejšnji meri ugotoviti.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Moč človeka

Odgovor Napisal/-a shrink »

Lister napisal/-a:Še neki neumesenga: Kaj pomeni ESP?? Extra sensory peception al pa kej takšnga?
Tako je.
Xantos napisal/-a:Hej, kot je rekel Arthur C. Clarke: Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic. Torej da, z razvojem tehnologije ne bomo nič drugega kot postali bogovi, ki so jih opisovali v preteklosti naši predniki. And the circle will be complete.
Še tako razvita tehnologija ne bo mogla izigrati naravnih zakonov. Zato je slepo verovanje v to, da bo tehnologija omogočala prav vse, zgolj značilnost tistih, ki radi fantazirajo.
Xantos napisal/-a:Kjer je volja, tam je pot. Al kako se že pravi. Ni stvari, ki je ne bi mogel doseči s pravo količino volje.
Sklepam, da je to edini argument za tvoje prepričanje.
Xantos napisal/-a:Ma sploh ne vem zakaj se mešam v ta forum. Se mi je že precejkrat obrnilo nazaj. Eni pač niste zmožni videti, da je vsa znanstvena fantastika resnična. Prej kot slej se uresniči vse.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Vsakršen komentar je odveč.
Xantos napisal/-a:Me zanima čist tko, a sploh kdaj razmišljate, kako bi kakšno stvar naredili, izboljšali, poenostavili itd.?
Za človeško znanost in tehnologijo to vsekakor velja, povsem nekaj drugega pa je znanstvena fantastika oz. s tem povezane ideje.
Xantos napisal/-a:Al samo preprosto slepo sledite naukom?
Zate je povsem očitno, da nasedaš napovedim mesij, ki so si za osnovo izbrali ZF.
Zadnjič spremenil shrink, dne 6.6.2008 14:36, skupaj popravljeno 1 krat.

Odgovori