Znanost bolj resnična od vere?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
Torej, Dawkins napenja lok med kulturami, ki jih ni mogoče globalizirati, zagotovo pa ne iz pozicije gorečega ateista, z vidnim umanjkanjem spoštovanja do drugačnosti, kar je mimogrede paradoksalno, saj dejansko zanika samega sebe, a ne?. :oops:
Malce me to spominja na Vojka.
To je pa res prevelik kompliment za mojo neznatnost. Drugič bolj skopari s komplimenti... :lol:
Kar ti gre, ti gre. :wink:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
Torej, Dawkins napenja lok med kulturami, ki jih ni mogoče globalizirati, zagotovo pa ne iz pozicije gorečega ateista, z vidnim umanjkanjem spoštovanja do drugačnosti, kar je mimogrede paradoksalno, saj dejansko zanika samega sebe, a ne?. :oops:
Malce me to spominja na Vojka.
To je pa res prevelik kompliment za mojo neznatnost. Drugič bolj skopari s komplimenti... :lol:
Kar ti gre, ti gre. :wink:
He is very lucky ... :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Ne, težko jo je izluščiti, smiselno interpretacijo, kar pomeni, da zagotovo obstaja vsaj ena (Dawkins-ova!), verjetno pa tudi več njih, ki nebi bile nujno tako kritično razumljene.
Kakor za koga; ne vsem; so7il jo je npr. brez težav "izluščil"… :lol:
Narobe. Ker je že prva premisa narobe, kot vidiš zgoraj!
Narobe! Premisa maior je kar v redu…
Seveda sem jaz tisti, ki je ocenil, verjetno in upam, da nisem edini, da je tole čivkanje nevarno! Saj sem vendar napisal:
Bargo je napisal/-a:
Videti je, kot zelo močna in tvegana izjava. Odraža in Izraža tekmovalnost in poveličuje centre moči, a ne?
Dozdeva se mi, da lahko svoboda govora postane problem v kombinaciji z internetom in raznolikostjo kultur.
Citiraš sam sebe v podkrepitev lastnih tez? Čudo prečudno… :lol:
Pa tako sem se trudil, da bi ti pojasnil kaj so kulture, svetovi, regionalne kulture, kriteriji za transformacijo regionalne v globalno kulturo, itd. Si ti sploh prebiral moje "pesništvo"?
Ponoviva:
Nič ne pomaga "ponavljanje" stvari, ki nimajo zveze z magistralami debate. Mislim, da so7il niso potrebne lekcije iz wikija o kulturi, on to dobro razume.
Da pa je to pesništvo (kot sam ugotavljaš), ni dvoma, zato je narekovaj nepotreben… :lol:
Vidiš, celo nesmisel pripisujem Dawkins-u, poleg neotesanosti.
Junak in drzni vitez (žalostnega videza iz Manche)… :lol:
Da bo Vojko zadovoljen, bom tvegal in argumetiral, da je videti kot da Richard levjesrčni ustanavlja svoje gibanje, "ateizem"! Vero v ne-obstoj boga!
Brez vere itak ne gre tako, da to ni nič presenetljivega, da pa znanstvenik namiguje na ne-obstoj boga, ta pa je huda. NCS!
A ti resno misliš, da je ateizem samo vera z nasprotnim predznakom? To pojasni marsikaj…
Kje si se ti izgubil? Eskimi? Poskakovanje?
Izgubil si se ti. Metafore so7il so dobro plasirane in zelo reliefne.
Torej predlagaš enoumje, ali kako ? Tudi na silo, če je potrebno, da ljudi osvobodiš z Richardom levjesrčnim na čelu, ali kako?
Boš dokazal ne-obstoj boga? Mislim, da sta si z Richardom levjesrčnim naložila nerešljiv problem. Brothers In Arms, saj se spomniš?
Težko bi kdo slabše razumel poanto, kot si jo tokrat ti. Kakšno "enoumje"? Znanstveni pogled na svet imenuješ ti enoumje?
Hm. Tole prst in "od zrnja do znanstvene pogače", žal ne razumem ali bolje nočem razumeti.
Metafore so7il so dobro plasirane in zelo reliefne.(drugič)
Mimogrede, tale izjava "nočem razumeti" je bil pa zvezdni intervalus lucidus! :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:
Vojko napisal/-a: To je pa res prevelik kompliment za mojo neznatnost. Drugič bolj skopari s komplimenti... :lol:
Kar ti gre, ti gre. :wink:
He is very lucky ... :D
Videti je, da mu je božja milost bila naklonjena. :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a bargo »

Vojko, da ti nisi odvetnik so7il? Predlagam, da sprva pojasniš tvoja stališča, preden razlagaš o reliefih in kaj vem še vse tvojega klienta, "brata". :mrgreen:
Bargo napisal/-a:
Vojko napisal/-a: Da bo Vojko zadovoljen, bom tvegal in argumetiral, da je videti kot da Richard levjesrčni ustanavlja svoje gibanje, "ateizem"! Vero v ne-obstoj boga!
Brez vere itak ne gre tako, da to ni nič presenetljivega, da pa znanstvenik namiguje na ne-obstoj boga, ta pa je huda. NCS!
A ti resno misliš, da je ateizem samo vera z nasprotnim predznakom? To pojasni marsikaj…
Predznakom! :shock: Videti je, da ti misliš, da se da vero matematično zapisati ?
Vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Torej predlagaš enoumje, ali kako ? Tudi na silo, če je potrebno, da ljudi osvobodiš z Richardom levjesrčnim na čelu, ali kako?
Boš dokazal ne-obstoj boga? Mislim, da sta si z Richardom levjesrčnim naložila nerešljiv problem. Brothers In Arms, saj se spomniš?
Težko bi kdo slabše razumel poanto, kot si jo tokrat ti.
Mogoče res, lahko prosim podnapise, da se bom tudi jaz smejal. :oops:
Vojko napisal/-a: Kakšno "enoumje"? Znanstveni pogled na svet imenuješ ti enoumje?
Ne vem sicer od kod si sedaj potegnil sedaj znastveni pogled.

Tole me spominja, na zajčka iz klobuka! :D

Vendar ja, to bi lahko bilo dobro in koristno enoumje. :D
Zadnjič spremenil bargo, dne 12.8.2013 0:39, skupaj popravljeno 1 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Vojko, da ti nisi odvetnik so7il? Predlagam, da sprva pojasniš tvoja stališča, preden razlagaš o reliefih in kaj vem še vse. :mrgreen:
Bargo, pusti vojka in reliefe, prosim:

http://www.youtube.com/watch?v=eFRUwxsEiI8

relief society press

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Predznakom! :shock: Videti je, da ti misliš, da se da vero matematično zapisati ?
Mimo vajinega pogovora:

Mogoče celo da, pitagorejci:

"Kombinacija matematike in teologije, ki se je začela s Pitagoro, je zaznamovala filozofijo v Grčiji, v srednjem veku in v sodobnem času, vključno, z denimo, Kantom. Orfeizem pred njim je bil podoben azijski mističnosti. Toda tako Platon kot Sveti Avguštin, Tomaž Akvinski, Descartes, Spinoza in Leibniz so predstavniki intimne zmesi med religijo in razumom, moralne aspiracije ob spogledovanju z logiko večnega, kar izvira od Pitagore in loči intelektualistično teologijo Evrope od omenjenega azijskega misticizma. Možno je oceniti, da je tudi platonizem v osnovi pitagorejski." (Wikipedija)

Pitagora:

"Bil je versko-nravni prenovitelj in je bil eden prvih, ki je odločno zavrgel nauk hilozoistov, ki so imeli za svetovno načelo snov in niso delali razlike med njo in silo, on pa je postavil načelo, da je za gibanje, razčlenjevanje in oblikovanje v vesoljstvu odločilno le matematično število." (Wikipedija)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Predznakom! :shock: Videti je, da ti misliš, da se da vero matematično zapisati ?
Mimo vajinega pogovora:
Mogoče celo da, pitagorejci:
Ah, če že potem bodi vera "krog" in ne vem, kje in kako bo postavil predznake. :wink:
Zadnjič spremenil bargo, dne 12.8.2013 0:59, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Daj no, avtogol si je dal sam. Kolikor jaz razumem možaka, bi rad z izobraževanjem dosegel "enoumje".
Potem ga zelo, zelo slabo razumeš…
Ali želiš povedati, da je krščanstvo z RKC v Evropi bilo nakljonjeno znanosti in zato je danes takšen razkorak, med obema kulturama?
Niti v deliriju. Dobro poznaš moje stališče do vseh religij in njihove "naklonjenosti znanosti." Verbis expressis sem zapisal, da je nazadnjaški islam kriv za "takšen razkorak med obema kulturama", oz. bolje rečeno med stanjem znanosti in tehnologije. Krščanstvo je v Evropi in drugod na Zahodu že pred stoletji izgubilo posvetno oblast in je ločitev cerkve od države vgrajena v same temelje zahodne civilizacije. Islamske države ta naloga šele čaka.
Mogoče nobenega. Častil bi vse! Življenje ne sme spet postati boj za obstanek, to je včasih mogoče res bilo.
Daj, no, ne delaj se neumnega. "Vse bi častil", pa kaj še! Torej "čivkaš" odo mediokriteti, nagrade pa bi na slavnostnih sprejemih delil tudi pijancem, lopovom, povprečnežem?! Rad bi videl takšno tvojo družbo čez sto let!
Kaj pa mešaš boj za obstanek s podelitvami Nobelovih nagrad? Si malce zašel? :lol:
Seveda. Če bi ostali pri rimskih številkah, znanost nebi prišla tako daleč, a ne? Da o 0 sploh ne govorim!
Ne insinuiraj: Dawkins se je ogradil od takih podtikanj z zelo enoznačnim dodatkom: "They did great things in the Middle Ages, though."
Tako ocenjujem, ker je tako videti. Pretiravaš, Kitajci na Kitajskem verjetno sploh ne vedo kdo je ta Richard levjesrčni!
Ne žali Kitajcev in njihove razgledanosti. Sicer pa sem izrecno poudaril, da je Dawkins najvplivnejši Zemljan za "večino kulturnih in civiliziranih Zemljanov". In teh je tudi na Kitajskem kar nekaj…
Močno upam, da ga bo kdo po kljunu. Jaz bi ga zagotovo, čeprav mu ne segnem niti do kljuna, vendar ...
Koga? Lilija ali Dawkinsa? Če misliš na slednjega, ti bom še enkrat ponovil: lahko ga še trikrat "po kljunu", pa bodo njegove trditve ravno tako trdne, kot so bile prej. Na tak način se ne rušijo hipoteze… :lol:
Če želiš je pozitiven za Američane, verjetno tudi znotraj Evrope, je pa globalno nevaren, a ne? Zato sem rekel, da je uporabil neprimeren način in neprimerno sredstvo, čivkanje. Čivknil je tako učinkovito, da si ti napisal cel esej, njemu v bran! Informacijsko(energijsko) gledano je zmagal, človeško gledano je izgubil.
Ja, "globalno je nevaren" – z dostavkom – "za religije in druga praznoverja." Zato ga tudi tako ihtavo napadajo/te. Veš, Dawkinsu ni potrebna moja pomoč, on se odlično in virtuozno brani sam. Pri njem gre za win-win situacijo: zmagal je človeško in informacijsko, če uporabim tvoje besede.
Ah, saj tukaj ne gre zato, kaj je on mislil, temveč kaj je (lahko) povzročil s svojo neotesanostjo.
Še ena hudičevo močna izjava. :lol:
Vsekakor ne direktno. Naj domišljija deluje, pri neizobraženih, nepoučenih, itd. To je zame hujskaštvo, kar je storil!
Koga je pa hujskal in proti komu, duša preprosta? Če ugotovim, da ima Čad desetkrat nižji BDP per capita kot Švedska, koga sem žalil ali hujskal? :lol:

Ne vem, kaj si hotel povedati s tistim linkom o Dawkinsu-šolarčku? "Pravega sogovornika"???!!! Farja je zmlel v prah, očka Coyne si bo še dolgo lizal rane in dobro premislil, če se bo še soočil z Dawkinsom pred kamerami… :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:
problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Predznakom! :shock: Videti je, da ti misliš, da se da vero matematično zapisati ?
Mimo vajinega pogovora:
Mogoče celo da, pitagorejci:
Ah, če že potem bodi vera "krog" in ne vem, kje in kako bo postavil predznake. :wink:
Ni blema za vojkota:

http://www.youtube.com/watch?v=ejre44FR2oo* :wink:

*za tiste s prefinjenejšim okusom: sorry

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Vojko, da ti nisi odvetnik so7il? Predlagam, da sprva pojasniš tvoja stališča, preden razlagaš o reliefih in kaj vem še vse tvojega klienta, "brata".
Ne, nisem njegov odvetnik, ker ga ta hip ne potrebuje; njegove pravice in interesi niso ogroženi.
Svoja stališča sem pojasnil na vsem dostopnem nivoju.
Predznakom! Videti je, da ti misliš, da se da vero matematično zapisati ?
Kaj se pa tako izumetničeno čudiš? Trdil si, da Dawkins propagira "enoumje". Vis-a-vis religije/praznoverja je lahko to samo znanstveni pogled na svet. Poznaš ti še kakšnega drugega? In če enega od teh pogledov označiš s "+", lahko drugega z "-" (in vice versa, seveda), mar ne? :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Vojko, da ti nisi odvetnik so7il? Predlagam, da sprva pojasniš tvoja stališča, preden razlagaš o reliefih in kaj vem še vse. :mrgreen:
Bargo, pusti vojka in reliefe, prosim:

http://www.youtube.com/watch?v=eFRUwxsEiI8

relief society press
Bi naj bilo tu kaj smešnega? Povej, da se bom smejal... :lol:

so7il
Prispevkov: 268
Pridružen: 23.9.2005 20:08

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a so7il »

bargo napisal/-a:...o reliefih in kaj vem še vse... :mrgreen:
Kako, da naenkrat pa ne veš "kaj še vse"? O reliefih in ostalem "po pesniško povedanem".
Žal pa si, tako kot vernik, tudi kot po-pesniško-zavijalec-čokolad, naklonjen enoumju (a ga, enako kot svoje "sploh nikdar omenjene" misli, podtikaš drugim) :lol:

k sliki: pesniško se izražaj po naše, ali pa molči do konca življenja press

Slika

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a: Vis-a-vis religije/praznoverja je lahko to samo znanstveni pogled na svet. Poznaš ti še kakšnega drugega?
Seveda obstaja tudi (najmanj) tretji, in sicer: nepogled na svet ali po domače, dol mi/nam visi za svet. :wink:

Ponavadi fundamentalisti ene in druge omenjene strani ta pogled povsem spregledajo ...
Zadnjič spremenil problemi, dne 12.8.2013 1:30, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Predznakom! :shock: Videti je, da ti misliš, da se da vero matematično zapisati ?
Mimo vajinega pogovora:

Mogoče celo da, pitagorejci:

"Kombinacija matematike in teologije, ki se je začela s Pitagoro, je zaznamovala filozofijo v Grčiji, v srednjem veku in v sodobnem času, vključno, z denimo, Kantom. Orfeizem pred njim je bil podoben azijski mističnosti. Toda tako Platon kot Sveti Avguštin, Tomaž Akvinski, Descartes, Spinoza in Leibniz so predstavniki intimne zmesi med religijo in razumom, moralne aspiracije ob spogledovanju z logiko večnega, kar izvira od Pitagore in loči intelektualistično teologijo Evrope od omenjenega azijskega misticizma. Možno je oceniti, da je tudi platonizem v osnovi pitagorejski." (Wikipedija)

Pitagora:

"Bil je versko-nravni prenovitelj in je bil eden prvih, ki je odločno zavrgel nauk hilozoistov, ki so imeli za svetovno načelo snov in niso delali razlike med njo in silo, on pa je postavil načelo, da je za gibanje, razčlenjevanje in oblikovanje v vesoljstvu odločilno le matematično število." (Wikipedija)
No, celo problemi je prišel na svoj račun in dobili smo še eno (nenaročeno sicer) lekcijo iz klasične filozofije... :D

Odgovori