magija

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
izbrana
Prispevkov: 6
Pridružen: 28.10.2006 13:15
Kraj: maribor
Kontakt:

magija

Odgovor Napisal/-a izbrana »

zdravo...
mene pa nekaj zanima.... ravno berem eno knjigo, ki govori o magiji in tako imenovanih čarovnicah. pa me nekaj zanima...ne zanima me ce se vam vse skupaj zdi bedarija ampak bi rada dobila konkreten odgovor na kak način naj bi sploh ta magija delovala...ko sem tako malo razmisljala se mi zdi malo verjetno da bi neki uroki in zvarki oz. napoji al karkol ze so lah delovali. mogoče gre tu za izjemno moč misli...
no da vidim kak primern kritičen komentar :lol:

lp

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

...
Zadnjič spremenil me_, dne 29.8.2009 5:56, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
jsz
Prispevkov: 16
Pridružen: 18.2.2006 20:36

Odgovor Napisal/-a jsz »

Kaj pa je magija ?

Lp

Uporabniški avatar
Buschi
Prispevkov: 30
Pridružen: 18.2.2004 0:18

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Mogoče zgrešeno menje(konec koncev lahko filozofiram): magija je nastala po vzoru plemenskih vračev, ki so z mešanjem zvarkov(lahko bi rekli sodobna farmacija) zdravili bolezni, z čudnimi molitvami odganjali namišljene duhove, klicali dež...Magijo je potem pograbila cerkev, ter se jasno sklicajoč nanjo mučila, pohabljala, zažigla svoje nasprotnike(ponavadi reven narod, ki se je boril proti ''pridobitniški'' dejavnosti vedno bolj bogatunske cerkve)...Dandanes je v modi črna magija, ki pa jo lahko jemljemo kot neko subkulturo.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Glede samega delovanja magije - nekje sem enkrat prebral misel, da se pri večini kulturah opazi prisojanje nadnaravne zmožnosti besedam, kot izgovorjenemu glasu - omenjeni so recimo bili začetek Biblije (na začetku je bila beseda itd.), kakor tudi podoben koncept začetka znotraj hunduizma, ki izvor postavlja v besedo oz. univezalen glas 'om' (ki pa je kot glavna mantra tudi dokaj razširjen). Tudi molitve in mantre temeljijo na izgovarjanju besed, ki bi naj realizirale karkoli že pač ima posameznik v mislih. Potem je torej koncept urokov samo nek podaljšek tega čudnega (ne vem od kod izvirajočega) mnenja, da so besede oz. glasovi 'nad' pojavnim svetom. Zvarki in mahanje z palčko pa so samo katalizator učinka besed :)

Uporabniški avatar
matemusic
Prispevkov: 72
Pridružen: 22.7.2006 19:09

Odgovor Napisal/-a matemusic »

mriz napisal/-a: Zvarki in mahanje z palčko pa so samo katalizator učinka besed :)
zvarki so v bistvu največ naredili pri čaronicah. Čarovnice so obstajale, vendar niso znale čarat, ampak so bile samo ene malo bolj pametne žene in možje(tudi), ki so vedeli kako zmešati kaj.(lahko tud pomislimo na pehto)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Jap, zadeva je širša.

Čarovnice (ta izraz je sicer treba jemati z rezervo, ker vsaj meni preveč vsiljuje podobo srednjeveških coprnic na metli) so obstajale, niso znale čarati, so pa po moje to verjele. Mistifikacija na eni strani je povzročala demonizacijo na drugi - obe pa sta izvirali iz nerazumevanja. Mislim da še dandanes v kakih plemenih uporabljajo dejansko zdravilna zelišča ali kaj podobnega, ne verjamejo pa v njihov učinek, če zdravljenja ne spremlja obred.

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

Sam "satan" je nekako simbolika krščanstva proti poganskim veram. In če so obstajali ljudje, ki so v globokih časih krščanstva častili kakšno pogansko vero, se jih je verjetno kmalu ožigosalo za heretike in čarovnike, ter se jim je pripisovalo neke nadnaravne sposobnosti, da so se jih ljudje še bolj bali in to se je vrtelo v začaranem krogu, dokler ni bilo zgodbic, kako čarovnice letijo na metlah in ugrabljajo otroke.
Še ena izmed možnih razlag :)

saso.
Prispevkov: 27
Pridružen: 4.4.2008 11:09

Re: magija

Odgovor Napisal/-a saso. »

Mislim, da je magija popolnoma logična stvar. Če razmislimo je povsod okoli nas energija, brez katere ne bi bilo mogoče npr. gibanje. Znano je, da energije ne moremo uničiti, lahko pa jo spremenimo iz ene v drugo ter da vse kar obstaja, ima tudi svoj anti-, torej da če je dobra energija, je tudi slaba. Vsako živo bitje ima energijo, toda po mojem ima le človek zmožnost mišljenja, da to energijo uporablja, saj ima vsaka živalska vrsta svoje "prednosti" glede možganov, človek ima pač to.
Po mojem je "nekoga včarati" samo prenos slabe energije z ene na drugo osebo. Urok je po moje prav tako logičen, saj če vzamemo, da je zvok razmerje števil med seboj, bi potem lahko, če bi našli prava razmerja tonov med seboj, npr. zdravili določene bolezni - znano je namreč, da klasična glasba pomirja in spodbuja učenje, hitra in glasna pa povečata hitrost utripanja srca, itd.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: magija

Odgovor Napisal/-a Roman »

saso. napisal/-a:torej da če je dobra energija, je tudi slaba.
Ni dobre ali slabe energije, lahko je kvečjemu koristna ali škodljiva ali celo oboje hkrati.

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: magija

Odgovor Napisal/-a Lister »

Ha ha ha, atienergija v stilu dobra pa slaba? :D :D :D :D :D :D Dej no zresen se. Kako delujejo uroki? Eni ne, to so tisti ki poskušajo nadzirat naravne sile, drugi pa, ki nadzirajo ljudi, preko sugestije ravno tako kot hipnoza(Ne hipnoza ni nekej kar bi lahko počeli samo ljudje z ''psihičnimi'' sposobnostmi(karkol že to je) kot David Blaine, to lahko počne vsak samo da so nekateri bolj nadarjeni kot drugi, prav tako kot so eni bolši govorniki, drugi osvajalci ženskih src, pa dobri matematiki... uglavnem nč vuduja velik ''napak'' v človeških možganih ). Sicer pa večino stvari ki imajo okol sebe pridih nadnaravnosti se da razložit al z naivnostjo al pa direktno zabitostjo ljudi ki poročajo o tej stvari.

saso.
Prispevkov: 27
Pridružen: 4.4.2008 11:09

Re: magija

Odgovor Napisal/-a saso. »

Se čisto strinjam s tabo Lister. Zakaj ne bi bilo hipnotiziranje, čaranje... tako, kot vse druge sposobnosti, nekaterim bolj, drugim manj prirojene. Kot to, da nekdo lepo poje, ima lahko drug to lastnost, da človeka uroči, hipnotizira..., podobno kot znajo nekateri ljudi (u)očarati - nekateri z glasom, drugi z glasom.

Odgovori