Vera in geniji

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Jaz sem mislil,da ce ne bi bilo boga potem tudi vesolja ne bi bilo in kaj bi bilo potem ,ce ne bi bilo boga in vesolja.Kako bi potem zgledal tisti svet,ce seveda tak sploh lahko obstaja?

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Ja, ampak ko govorimo o bogu, ki so si ga izmislile vere...
V Bibliji nikjer ne piše, da je bog ustvaril vesolje! Če bi ljudje že takrat vedeli, da so zvezde na nebu v resnici sonca, da več takšnih sonc sestavlja galaksije in da je tudi teh kar nekaj - v tem primeru bi pisalo, da je bog ustvaril vesolje.
Ideja o bogu je nastala, zaradi pomankanja znanja. Ljudje si niso znali razložiti naravnih pojavov in nastal je bog. Verjetno se je vse skupaj prepletalo z začetki abstraktnega razmišljanja - kaj pa vem?
No, danes se govori o malo drugačnem bogu. Celo duhovnik mi je povedal, da se danes vera podaja na čisto drugačen način, kot se je pred recimo nekaj sto leti. Zdaj si pa zamislite razliko med razumevanjem današnjega boga in tistega pred 5000 leti! Ali tistim izpred 10000 leti!!!!
Osnovna oblika verovanja se je že zdavnaj izgubila. Vmes pa so se dogajale spremembe, ki so koristile raznim svečenikom in voditeljem.
Dej povejte kako si vi predstavljate Boga, potem bo lažje govort a obstaja al ne.
Moja predstava je, da je bog vse. Samo ime Bog je že precej omejeno, saj se nanaša v pretežni meri samo na človeški svet. V mojem prepričanju obstaja samo nekakšna celota, ki zajema vse - tudi to kar še ne poznamo. Pri tem ne mislim na nekakšno inteligenco, ampak mogoče na nek splet dogodkov, ki so pripeljali do tega kar danes je.
Se pa še učim :D

pimp
Prispevkov: 1
Pridružen: 13.5.2004 9:48

Odgovor Napisal/-a pimp »

Normalno, da so bili Newton in podobni dokaj verni. Se ne moreš verjet, da je takoj ko se je začel ukvarjat s fiziko, da ga je preletelo spoznanje.
Tolikokrat sem ko sem pral ta forum videl citate Einsteina, samo se mi zdi, da niti en sleheren ni pravilno interpretiran. Vsi ti citati govorijo o tem kako je bil veren - malo morgen. Beseda "bog" je pomenila zanj nekaj popolnoma druga, širšega pomena kakor zgolj religiozen, ampak bi mogoče najlažje označili kot njegovega boga vesolje.

"The more a man is imbued with the ordered regularity of all events the firmer becomes his conviction that there is no room left by the side of this ordered regularity for causes of a different nature. For him neither the rule of human nor the rule of divine will exists as an independent cause of natural events."A.E.

Religija je tiste dele zanosti, katere so nam danes nejasne.
"To be sure, the doctrine of a personal God interfering with natural events could never be refuted, in the real sense, by science, for this doctrine can always take refuge in those domains in which scientific knowledge has not yet been able to set foot."A.E.

Vsekakor je pri znanstvenikih opzano, da se vedno bolj s časom oddaljuje od nekih verovanj. npr. Feynman, ki je bil žid je rekel da nikoli ni imal nič si za počet z židovstvom. Imam pa podobno mnenje kot Einstein glede smisla boga.

"God was invented to explain mystery. God is always invented to explain those things that you do not understand. Now, when you finally discover how something works, you get some laws which you're taking away from God; you don't need him anymore. But you need him for the other mysteries. So therefore you leave him to create the universe because we haven't figured that out yet; you need him for understanding those things which you don't believe the laws will explain, such as consciousness, or why you only live to a certain length of time -- life and death -- stuff like that. God is always associated with those things that you do not understand. Therefore I don't think that the laws can be considered to be like God because they have been figured out. "R.P.F.

Mislim, da bi se s tašno razlago tudi strinjali Gell-Man, Bethe in podobni. Bohr se celo šali in pravi "I’m the Pope – he’s God – because Einstein has mad a relativistic analysis, and it resolves all my doubts. ".

Uporabniški avatar
Majstor
Prispevkov: 87
Pridružen: 22.3.2004 19:03
Kraj: near the white kiosk
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Majstor »

Večina genijev je bila verna v tisto vero kera mu je ponujala najlepše in največ. Zame vera kot vera je način izražanja želja, potreb tedanje oblasti, politike.


LP Majstor 8)

Nerock
Prispevkov: 23
Pridružen: 4.6.2004 15:49

Odgovor Napisal/-a Nerock »

-----------------------
Zadnjič spremenil Nerock, dne 21.6.2007 14:11, skupaj popravljeno 1 krat.

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Pa še jaz nekaj o veri.
Mislim, da neverujočih ni in jih ni bilo. Še tisti "zapriseženi ateisti" občudujejejo stvarstvo Narave, ko pridejo na more ali v hribe, morda v pragozd ali ob reko. Občudovati Naravo in njena dela pomeni verovati. To po moje pomeni priznavati vrednote, kot so lepota, pravičnost, skladnost....
No nekateri imenujemo mati Naravo tudi za očeta Boga, drugi Alaha, Manituja, Jehovo, Jahveta, Šivo, Krišno, Zeusa itd....
"Neverujoči" so vero označili kot dialektični materializem v srarih dobrih časih.
Tudi, če verjamemo samo v kombinatoriko, kjer so neprimerne - slabše vrste izumrle, priznamo Naravno selekcijo, ki bi jo lahko razumeli kot modrost Najmodrejšega - Najvzvišenejšega.
Še ena misel od ljudstev Knjige; kaj je problem izvirnega greha? Bog je dovolil Adamu in Evi vse razen sadu spoznanja-to je postavil na sredo Edenskega vrta samo zavoljo SVOBODE, saj če bi ljudem poskušal preprečiti ukvarjanje z znanostjo, bi to pomenilo robotizacijo, oziroma kršenje pravice svobode, ki je nekako ena glavnih vrlin. Ker pa sta hotela postati Bogu enaka - vsaj v modrosti, sta prekršila osnovno pravilo Narave - začela sta znanost, tehnologijo in posledično največji greh - neekološko izkoriščanje in onesnaževanje planeta. Bog - Narava je to vedela, zato ju je kot tudi njune potomce kaznovala s smrtjo, delom, posledično pohlepom, napuhom, požrešnostjo, lenobo in ostalimi grehi. Ljubezen do bližnjega pa je univerzalno "zlato pravilo", ki nam zagotavlja znosno sožitje pod okriljem "Znanstvenega dela".
Mi tukaj želimo biti vsaj malo podobni Stvarniku - Naravi, ker hočemo razumeti njene zakonitosti in Njena pravila. Brez teh bi vladal Kaos - množica nerazumljivih procesov, ki jih nebi mogli spraviti v matematične in fizikalne ter kemične fornmule.
Do Prapoka smo se morali prebiti, ker sta se naša prednika odločila razmišljati, če ne bi lahko še danes skakali z drevesa na drevo in uživali v stvarstvu Narave. Umetnost, znanost pa sta poti civilizacije, ki jih tudi lahko občudujemo, le če jih razumemo - vsaj delno, kar nam pri občudovanju Narave ni treba.
Še beseda o dokazizh, da je kar je ustvaril "sem ki sem". V neki knjigi sem prebral, ko so madi raziskovalci pripotovali v Pulo do znamenitega amfiteatra imenovanega Arena, jim je učitelj dejal: "Tu je pred miljoni let stala velikanska skala, ki je pod vplivom erozije, vetra, dežja in sonca nastal lep anfiteater. Ne to ne drži, to ni mogoče! so kričali učenci. Učitelj pa je le zamahnil z roko in rekel:" Verjamete, da je tako kompleksna stvar, kot je živa celica nasta naključno, ki je neprimerljivo bolj komplicirana od te kamenite zgradbe, za katere izgradnjo pa pravite, da je potreben UM!

Hvala, da ste zdržali do konca!
Mirtelo

Px78
Prispevkov: 39
Pridružen: 19.4.2004 22:49

Odgovor Napisal/-a Px78 »

Vprašanje za verujoče:
Če je bog ustvaril Zemljo in vesolje, kdo je ustvaril boga?????

Px78
Prispevkov: 39
Pridružen: 19.4.2004 22:49

Odgovor Napisal/-a Px78 »

Velika večina znanstvenikov ni vernih, in tudi v zgodovini nikoli niso bili med najbolj verujočimi. Eden najbolj vernih znanstvenikov je bil Isaac Newton, ki je hotel dokazati obstoj boga. V tistem času še niso dobro razumeli pretvarjanja energij in je bilo splošno priznano mnenje, da se pri gibanju energija zaradi trenja izgublja. Dejansko se kinetična energija pretvori v toplotno. Newton pa je rekel, da obstaja bog, ker daje dodatno energijo. V resnici se je ta energija samo spreminjala iz ene oblike v drugo, tako da pri tem bog ni potreben. Nek znanstvenik (trenutno se ne spomnim kateri) je rekel: "Mogoče je bog sodeloval pri nastanku sveta, a zdaj ga ne potrebujemo več. Bog je mrtev."

JAN
Prispevkov: 65
Pridružen: 2.7.2004 18:03

Odgovor Napisal/-a JAN »

Oboje je prov
seveda odvisno a si religiozen al ne če si potem boš najvrjetneje trdil da je imel dušo. Če pa si ateist pa boš trdil da duše tko ni.

TetraPak
Prispevkov: 4
Pridružen: 19.7.2004 9:10
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a TetraPak »

Ne vem kaj so geniji bili in kaj niso, rad bi le napisal par stavkov vsem omejenim ki pišejo cele romane a ne povejo nič.

1. Bog obstaja v vsakemu od nas
2. Vsak ima pravico, da sam izbere kako se njegov bog imenuje
3. R-K cerkev je Slovence nasilno pokristjanila, tiste ki vere niso hoteli sprejeti je pobila
4. Pejte mal na sprehod, boste bolj strpni in pozitivni

Nerock
Prispevkov: 23
Pridružen: 4.6.2004 15:49

Odgovor Napisal/-a Nerock »

---------------
Zadnjič spremenil Nerock, dne 21.6.2007 14:10, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
powerslave
Prispevkov: 68
Pridružen: 26.12.2003 22:11

Odgovor Napisal/-a powerslave »

Px78 napisal/-a:Če je bog ustvaril Zemljo in vesolje, kdo je ustvaril boga?????
Vesolje JE! Vse kar JE obstaja v 'ZDAJ'. Njega ne moreš ustvarit, niti uničit. Skrivnosti Vesolja se ne rešujejo z omejenimi možgani, potrebno je preseči intelekt. Takrat najdeš.

Kdo je ustvaril matematično enačbo? Ali pa so jo samo odkrili? :wink:
Slika





Tehnik za napad in razbitje ega je več. Zen, shikantaza, wunin, intenziv... Učenec se dolgo ubada s paradoksalnimi vprašanji. Kasneje se uporabljajo serije hitrih paradoksov, da se uniči učencev intelekt.

WHAT IS THE SOUND OF ONE HAND CLAPPING?

Can you hear soundless sound?

Without speaking, without silence, how can you express the truth?

What did you look like before you were born?

The wise don't strive to arrive.

Grandfather dies, father dies, son dies - this is good fortune?




Nerock napisal/-a: Bog ni ustvaril nas, mi smo ustvarili boga
Tega ne veš! To je domneva.
To je izjava izpod varne lupine intelekta.
Ni ga večjega mučenja, kot intelektualno znanje o ljubezni in intelektualna pot do nje..

Vedno se vprašaj 'kdo misli?'...ali pa misli same prihajajo in pobereš ustrezne.
Od kod izvirajo??
Sprašuj se eno po eno, idi do konca vsakega, dokler ne prideš do dna:
Kdo sem jaz?
Kaj sem jaz?
Kaj je življenje?
Kaj je drugi?
Kaj je ljubezen?

Slika Slika

Vesolju se prepustiš! :wink:

PS: Jaz ne dvomim. Iz osebnih izkušenj. Izkušenj, ne dogem. Takrat veš, da je resnično!


@TetraPak 8)

Uporabniški avatar
powerslave
Prispevkov: 68
Pridružen: 26.12.2003 22:11

Odgovor Napisal/-a powerslave »

Ateisti so vedno bili v lapsusu. Se danes verjamejo v Nic. Okolju Nic na nivoju Planckove konstante 10-35m. Zero point energy field.
Atomi so na 10-14m. Pa so tako prazni. Vse skupaj je Eno samo neskoncno valovanje, ki se razlikuje le navzven. V osnovnem polju smo vsi iz ene matrike. Vesolje ja.

Slika

@pimp:..because Einstein has mad a relativistic analysis, and it resolves all my doubts.


Albert Einstein:
Cisto logicno misljenje nam ne more nuditi nikakrsnega spoznanja empiricnega sveta; vsako spoznanje o resnicnosti se zacne pri izkusnji in pri njej tudi konca. Trditve, do katerih pridemo s povsem logicnimi nacini, so brez vsake resnicnosti.



Arthur C. Clarke:
The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible.


Marko
Prispevkov: 22
Pridružen: 14.6.2004 18:23

Odgovor Napisal/-a Marko »

Biti ateist sploh ne pomeni verjeti (tukaj bi še marskiaj povedal o verjetni in razumeti) v nič ali biti ne-duhovno bitje... Preseneča pa me da nekateri znanstveniki in ljudje ki jih znanost fascinira, v današnjem času še verjamejo v boga, čeprav bi vas moral prej vprašati kaj za vas bog sploh predstavlja ker v nekaterih primerih le zamenjajo besede z določenimi močnimi: ljubezen, neskončnost v prostoru in času ter drugimi.

Lep pozdrav

Uporabniški avatar
powerslave
Prispevkov: 68
Pridružen: 26.12.2003 22:11

Odgovor Napisal/-a powerslave »

Marko napisal/-a:... v današnjem času še verjamejo v boga, čeprav bi vas moral prej vprašati kaj za vas bog sploh predstavlja
Khm, je morda kdo ze dokazal ne-obstoj Boga, da se ti zdi absurdno verjeti vanj v 21.st.?
Preberi, ne preleti, se 1x moja dva posta.

Gledano 'realno' je brezpredmetno, brezpomensko in nemogoce opisovati dolocene pojme, stanja z besedami, ki so samo simboli za razlicne kategorije, ceprav obstajajo mnoge knjige (tema je 'zavest' zato s tem mislim tiste o zavesti), ki ravno to delajo. Celo sam jih imam veliko.
Ce nisi dozivel, nobena beseda, nobena knjiga, noben avtor ne more opisati 100% avtenticno!
Kako bi opisal okus pizze nekomu, ki se nikoli ni poizkusil nobeno od njenih sestavin??
Kako bi opisal okus in vonjavo origana?
Prav gotovo bi primerjal s kaksno baziliko ali timijanom, toda besede za okus origana ni. Pizza ima pac poleg testa, pelatov in vseh tistih dodatkov se vonj po origanu. Ce si jo jedel ves, ce ne, je vsaka beseda (slastno, aromaticno, sveze,...) samo priblizek, ali pa primerjava z necim drugim ze znanim (kot bazilika, kot babicin paradiznik, kot testo za...), za katerega ti mislis, da je najboljse...kar pa seveda ne pomeni iste informacije sprejemniku.
Kako bi junkie tebi razlozil kako je biti 'high' na heroinu???
Ce ne zauzijes (podozivis) je NEMOGOCE opisati tako, da bo drug imel pri sebi enako sliko. Pravzaprav besed zmanjka, jih ni. Nimas od kod crpat sinonime in primerjave, ker je stvar neprimerljiva.
A sploh ves kaj ti zelim sporocit?


Mistična stanja zavesti so neopisljiva! Besede so namreč kodi oziroma kategorialni simboli, ki imajo sporočilni pomen le takrat, če je človek-sprejemnik sposoben rekonstruirati oziroma podoživeti VSO vsebino, ki naj bi jo ti simboli ponazarjali. Človek-sporočevalec to vsebino ima, vendar jo mora zakodirati v besedno sporočilo, ki je neizbežno samo zelo približno. Človek-sprejemnik pa iz danega besednega sporočila ne more dekodirati prave vsebine, saj mu te besede ne pomenijo tistega, kar pomenijo človeku-sporočevalcu, razen če je človek-sprejemnik to doživljal sam. Le tedaj sprejemnik lahko z lastno vsebino asociativno dopolni sporočilno vrednost prejetih besed in bolj ali manj uspešno obnovi opisano doživetje. Če pa sprejemnik te lastne vsebine nima, ne more rekonstruirati še neobstoječih vzorcev!!!

Ob dvigovanju zavesti začne človek operirati z zelo abstraktnimi "vzorci", za katere še nima okvira, "oblike" in imena. Šele kasneje ti vzorci dobijo svojo simbolno označbo in ime, ki pa imajo pomen le za tistega, ki jih je dozivel. Zato je pogovor o necem z nekom, ki se to ni dozivel brez dejanske vrednosti, neopisljiv, "v zraku" in povsem normalen s tistim, ki taksne izkusnje ima. Poznam kar nekaj ljudi, ki jih imajo. Komunikacija je tako enostavna zaradi enakih izkustev, kot med teboj in blagajnicarko v trgovini.
Zate so neskoncna tisina, brezcasnost in ujetost v trenutek, sinhrono valovanje in stapljanje z Univerzumom, notranji mir in spokojnost, odsotnost misli, razsirjena zavest, astralna projekcija, visja stanja zavesti, zavest enosti, izventelesno dozivetje... besede, ki nimajo izkustvene podlage. Razlagas si jih lahko le tako, kakor znas v glavi narediti sintezo vseh pridobljenih (knjige, TV, internet...) in privzgojenih (starsi, sola, prijatelji...) parametrov. Vendar bo tvoj zakljucek le vsota & povsem subjektivni priblizek in nikakor ne izkustveno spoznanje dolocene realnosti.

In se nekaj o ljubezni.
Kadar najdes takrat ves. Takrat se odpres, ker prevrtas luknjo skozi um tocno do dna. Takrat butne iz tebe in ne mores zaustavit. Takrat si reces kako slep sem bil.
In ce je ljubezen v tvoji zaletavosti zate "mocna"!?! (premisli pri sebi)
Ce bi imel to moc bi ti dal ves denar na svetu in ti odtujil vse ljubljene osebe tako, da bi ostal resnicno sam. Kako materialno srecen ali kako osamljen bi bil?

Se 1x ponavljam: dozivel sem stanja (zavestno in buden), ki jih vsak lahko, vendar jih velika vecina ne more (ne da si ne zeli), ker ne verjame. Zaradi mene lahko Stephen Hawking dela stojo na trepalnicah in vsi njegovi asistenti na nevemkaksnem fizikalnem institutu na Oxfordu, pa me ne bodo prepricali, da nekaj ne obstaja, ce sem dozivel in mnogo mojih prijateljev vseh starosti tudi. Ko dozivis takrat ves, da je resnicno. Do takrat pa um vedno samo zakaj, kako, nemogoce,...misli da gre naravnost, pa se vrti v krogu. Kot da bi v srednjem veku plul z ladjo naravnost mislec, da je Zemlja ravna pa bi prisel naokrog ali pa se gibal po obodu vesolja naravnost, pa se vedno okrog in okrog. In ti se za zunanjega opazovalca s temi izkusnjami vrtis v krogu, ceprav mislis da ciljas s svojo radovednostjo naravnost.

LP

Slika

PS:
Ce pa se vedno zelis medicinsko (fiziolosko-nevrolosko) in filozofsko razlago stanj zavesti ter nevronskih interakcij, si preberi knjige dr. Mitje Peruša "Vse v enem, eno v vsem (Možgani in duševnost v analizi in sintezi)" in "Biomreze, misljenje in zavest", Slednja po dr.Perusu spiralno prehaja od obravnave naturalističnih modelov mrež formalnih nevronov k opisu njihovih virtualnih struktur (vzorcev-atraktorjev) oziroma kognitivnih struktur (mentalnih reprezentacij, gestaltov) in nadalje k modelom kognicije ter zavesti. V prvem delu so opisani sinergetski informacijski procesi v nevronskih mrežah: razpoznavanje, pomnjenje in selektivni priklic vzorcev, nadalje osnove kategorizacije in abstrahiranja, zaznavanja, pozornosti ter sistemske semantike. V drugem delu pa podaja zveze med procesi v možganskih mrežah in duševnimi procesi.
Dr. Perus se navaja: Moja glavna in izvirna teza je, da mnogi kompleksni sistemi oziroma njihovi modeli – Hopfieldove asociativne nevronske mreže, kvantne mreže, holografija oziroma ustrezni kvantno-elektromagnetni sistemi in spinski sistemi (natančneje t. i. spinska stekla) realizirajo analogno kolektivno sistemsko dinamiko, ki je sposobna obdelovati informacije. Te študije najnovejših modelov paralelno-distribuiranih informacijskih sistemov, ki implementirajo virtualne duševne procese, povezujem s klasičnimi in sodobnimi filozofskimi ter (nevro)psihološkimi raziskavami kognicije in zavesti.
A ti je zdaj kaj bolj jasno???

Svojo lakoto lahko potesis tudi (priporocam!!!):
http://lkm.fri.uni-lj.si/xaigor/

Odgovori