kako gluhi mislijo?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
M-V
Prispevkov: 16
Pridružen: 27.4.2010 18:49
Kraj: Mlečna cesta

Re: kako gluhi mislijo?

Odgovor Napisal/-a M-V »

Marjan napisal/-a:V slikah! Saj smo že sedaj ljudje (bolj ali manj) ločeni v tri kategorije po razmišljanju:
- vizualni (slike, bolj ali manj abstraktne (tudi gluhi vidijo...))
- slušni (besede)
- motorični (gibanje)
Vsekakor se mi zdi, da si ljudje lahko v glavi predstavljamo le sliko, zvok in gibanje, ampak ne zdi se mi pa, da čutimo okus oz. otip ali vonj v možganih. Teh stvari se enostavno ne da prevesti. Pa tudi poleg domišlije (nekdo prej omenil), sem siguren, da imamo še čustva.

O tem je razmišljal tudi filozof in pisatelj Raymond Smullyan, ki je med drugimi napisal knjigo Ta knjiga ne potrebuje naslova, ki je res odlična in v eni zgodbici je napisal sledeče (povzetek):
Če bi ljudje živeli in videli le barvne odtenke od črne do bele. Nobenemu se ne bi sanjalo o barvah. Nekoč je en uporabil neko drogo in naenkrat je začel videti v barvah. Čez pet minut ga je sposobnost zapustila. Kako bi lahko on pojasnil ostalim ljudem, kaj so barve?

upside_down
Prispevkov: 7
Pridružen: 28.4.2010 15:07

Re: kako gluhi mislijo?

Odgovor Napisal/-a upside_down »

M-V napisal/-a:
Marjan napisal/-a:V slikah! Saj smo že sedaj ljudje (bolj ali manj) ločeni v tri kategorije po razmišljanju:
- vizualni (slike, bolj ali manj abstraktne (tudi gluhi vidijo...))
- slušni (besede)
- motorični (gibanje)
Vsekakor se mi zdi, da si ljudje lahko v glavi predstavljamo le sliko, zvok in gibanje, ampak ne zdi se mi pa, da čutimo okus oz. otip ali vonj v možganih. Teh stvari se enostavno ne da prevesti. Pa tudi poleg domišlije (nekdo prej omenil), sem siguren, da imamo še čustva.

O tem je razmišljal tudi filozof in pisatelj Raymond Smullyan, ki je med drugimi napisal knjigo Ta knjiga ne potrebuje naslova, ki je res odlična in v eni zgodbici je napisal sledeče (povzetek):
Če bi ljudje živeli in videli le barvne odtenke od črne do bele. Nobenemu se ne bi sanjalo o barvah. Nekoč je en uporabil neko drogo in naenkrat je začel videti v barvah. Čez pet minut ga je sposobnost zapustila. Kako bi lahko on pojasnil ostalim ljudem, kaj so barve?
Stvar novih barv je popolnoma na individualni strani človeka, ki je uporabil drogo. Morda bi lahko ljudem zbudil asocijacijo novih barv z predmeti oz. s (toplo, vroče, hladno,...) tipom, vonjem ki mislim da se DA prenesti v možgane kar pomaga izoblikovati sliko ali vtis.
Vsaj jaz, ko sem lačen si stokrat lažje predstavljam okus in vonj neke dobre jedi čeprav sem poznal njen okus že od prej.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: kako gluhi mislijo?

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Kako gluhi razmišljajo? Vprašajte gluhe. Jaz mislim, da kar v slovenščini, saj se z njimi tudi pogovarjamo slovensko. Dialog s svojim notranjim
jazom je tako, ali tako način razmišljanja, dan vsem ljudem. Vprašanje je samo zven besed, ki jih človek govori v sebi.

kiky84
Prispevkov: 72
Pridružen: 9.1.2007 23:59
Kontakt:

Re: kako gluhi mislijo?

Odgovor Napisal/-a kiky84 »

Edin kdo ti lahko na to vprašanje odgovori je gluhonemi človek.

Odgovori