kako gluhi mislijo?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Se strinjam. Vendar po mojem mnenju predvsem zaradi možnosti sodelovanja med različnimi ljudmi, ki so se s tem odprle, in ne toliko zaradi dviga miselnih sposobnosti posameznika, ki jih tudi prinaša. Samo jezik (brez vizualnega razmišljanja) ne bi pripeljal do znanosti in civilizacije, kakršno imamo danes.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Roman napisal/-a:Dejstvo je, da se brez razvoja jezika tudi mišljenje ne bi razvilo.
No ja, to je zdaj odvisno od tega, kako pojmuješ mišljenje. Kako pa je (če je) z jezikom pogojen razvoj zavesti in samozavedanja?

Maedhros napisal/-a:Samo jezik (brez vizualnega razmišljanja) ne bi pripeljal do znanosti in civilizacije, kakršno imamo danes.
Saj menda jezik izhaja iz vizualnega (oz. direktnega, torej ne-simbolnega) mišljenja, ali ne? Če je torej jezik nadgradnja vizualnega razmišljanja, bi (večji) napredek v kulturi in znanosti bolj pripisal njemu (jasno pa je, da je vizualno mišljenje še vedno nujno).

Mimogrede, včeraj se mi je med branjem ene knjige zazdelo, da vizualnega razmišljanja med branjem sploh ne uporabljam (ali pa ga uporabljam minimalno) - ima kdo podobne izkušnje?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Po mojem je mišljenje operiranje s pojmi. Pri nastanku pojmov pa ima jezik pomembno vlogo. Kaj pa je vizualno mišljenje?

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

...
Zadnjič spremenil me_, dne 29.8.2009 6:24, skupaj popravljeno 1 krat.

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

...
Zadnjič spremenil me_, dne 29.8.2009 6:24, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Roman napisal/-a:Pri nastanku pojmov pa ima jezik pomembno vlogo.
Pojmi so že po sebi začetek jezika, ali ne. Zakaj pa pojem mišljenja omejuješ v domeno simbolnega jezika (pojmi itd. so pač simboli)?
Kaj pa je vizualno mišljenje?
Operiranje s slikami, podobami.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Me, jezik je sredstvo sporazumevanja, pogoj, da se dva razumeta, pa je, da enakim zvokom prisojata enak pomen - simbol.

Mriz, si prepričan, da res lahko misliš kaj več, kot lahko skozi simbole izraziš? Vsako doživljanje še ni mišljenje.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Roman, finta je v tem, da lahko nekaj mislim brez uporabe simbolov, kakor tudi da lahko nekaj mislim brez uporabe podob. Če je funkcija mišljenja konstruiranje neke realnosti v moji glavi, lahko to počnem ali s podobami ali s simboli (ali pa z obojim naenkrat).
Vsako doživljanje še ni mišljenje.
Seveda ne, doživljanje je (bolj) pasiven proces.
...res lahko misliš kaj več, kot lahko skozi simbole izraziš?
Bo prej obratno :)

Uporabniški avatar
fiona
Prispevkov: 23
Pridružen: 10.12.2006 12:01
Kraj: pri četrti jablani desno

Odgovor Napisal/-a fiona »

Jaz sem predkratikim prebrala življensko zgodbo Helen Keller. Nekako se kar nisem mogla načuditi kako ji je vse to uspelo, kajti pri 19 mesecih je nenadoma oglušela in oslepela. Potem sm malce premišlejvala kako takemu otroku sploh izoblikovati sliko o svetu... meni osebno se je zdel kaj takega sploh ne mogoče... Ampak s vztrajno pomočjo učiteljice Annie Sullivanm ji je uspelo... nekaj kar se meni zdi skoraj nemogočega... uspelo ji je doštuirati in naučila se je govoriti...

Predkratikim pa sem prebrala zgodbo o deklici iz Slovenije, ki je slepa in gluha. Vendar pri nas sploh ne vem, če so usposobljeni strokovnjaki za to področje...

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

mriz napisal/-a:lahko nekaj mislim brez uporabe simbolov, kakor tudi da lahko nekaj mislim brez uporabe podob.
Kakšna pa je razlika med podobo in simbolom? Kako misliš s podobo?
Če je funkcija mišljenja konstruiranje neke realnosti v moji glavi, lahko to počnem ali s podobami ali s simboli (ali pa z obojim naenkrat).
Kaj pa naj bi bila ta realnost v glavi?

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

Roman napisal/-a:Vsako doživljanje še ni mišljenje.
V tem bi ti moral oporekati tako jaz kot Descartes. Čutenje ni namreč nič drugega kot oblika mišljenja.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

hmm,
kaj ni čutenje = zaznavanje??
torej mišljenje = zaznavanje??

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ne vem sicer, kaj je Descartes dejal o mišljenju, ampak po mojem je bolj mišljenje neke vrste čutenja. Čutimo svoje misli in čutimo njihovo interpretacijo in razumevanje (in se tega zavedamo). In vsako čutenje še ni mišljenje.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:Ne vem sicer, kaj je Descartes dejal o mišljenju, ampak po mojem je bolj mišljenje neke vrste čutenja. Čutimo svoje misli in čutimo njihovo interpretacijo in razumevanje (in se tega zavedamo). In vsako čutenje še ni mišljenje.
Narobe..:lol:
Mi svojih misli ne čutimo!
Misli se ne, da čutiti!
Misli se lahko edino zavedamo.
Zavedanja ne moremo enačiti s čutenjem! :!:
Čutijo lahko le naša čutila. Razum pa je tisti, ki jih ovrednoti.
Zavedanje čutil deluje tako, da (ponavadi) vsako čutenje ovrednotimo z določenimi mislimi oziroma občutki. Občutki pa so seveda vezani na pretekle izkušnje.

No, da se vrnem na bistvo teme.. kako gluhi mislijo?
Človeški razum je posledično zmožen razmišljati na toliko načinov kolikor ima čutil.
Človeško razmišljanje izvira iz njegovega notranjega dialoga.
Ta notranji dialog lahko poteka preko besed, miselnih slik, oziroma predstav otipa, vonja in okusa (Kot je Marjan že odgovoril).
Nas so v mladosti naučili, da uporbljamo besedne izraze za zaznamovanje pomenov stvari in občutkov. Če ti to ni dano, ker si gluh laho to nadomestiš z vidnimi slikami, ki se pravtako navezujejo v notranji dialog.
Če že ob rojstvu otrok ne premore vida in sluha, pa se razum/oseba ne more ustrezno razviti, ker mu preostala čutila ne nudijo dovolj informacij potrebnih za njegov duhovni razvoj.
Rokerda napisal/-a:kaj ni čutenje = zaznavanje??
torej mišljenje = zaznavanje??
To drži le delno..
Mišlenje lahko poteka brez zaznavanja oziroma zaznavanje ni potrebno za potek mišlenja samega pri duševno razviti osebi.
Hkrati pa tudi drži, da se brez zaznavanja ne more razviti človeško mišlenje.
Mišlenje lahko izvira zgolj iz preteklih izkušenj oziroma čutenj.

Lahko noč..

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

GJ napisal/-a:Misli se lahko edino zavedamo.
Kako se lahko česa zavedaš, ne da bi to čutil? Pač niso osnovna čutila oziroma čuti vse.
Zavedanja ne moremo enačiti s čutenjem! :!:
Ne moremo enačiti z vidom, sluhom, vohom, okusom, tipom.
Čutijo lahko le naša čutila.
In zakaj po tvojem možgani niso čutilo?
Človeško razmišljanje izvira iz njegovega notranjega dialoga.
Ki ga čuti, se ga zaveda.
Če že ob rojstvu otrok ne premore vida in sluha
Vid in voh resda nista razvita (najprej mora otrok videti, preden lahko videno tudi zazna in interpretira). Sluh pa je razvit že pred rojstvom.
Mišlenje lahko poteka brez zaznavanja oziroma zaznavanje ni potrebno za potek mišlenja samega pri duševno razviti osebi.
Kot rečeno, jaz mišljenja ne bi ločil od zaznavanja. Če misli ne zaznavaš, ne misliš. Razen seveda, če nimaš v mislih samo nezavednega mišljenja.

Odgovori