čuden občutek -> strah pred elektriko

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Uporabniški avatar
matemusic
Prispevkov: 72
Pridružen: 22.7.2006 19:09

čuden občutek -> strah pred elektriko

Odgovor Napisal/-a matemusic »

Električni pastir me je v preteklosti mnogokrat stresel, pa "mi je bilo vseeno". Tudi če sem se peljal v nevihti s kolesom, ali če sem tekel, se nisem pretirano bal.
Letos pa me daje čuden občutek glede elektrike. Električnega pastirja se sploh ne upam dotakniti, čeprav vem da je izključen. Prav tako se bojim zunaj stati ko se približuje nevihta. Tisti smešen občutek straha imam (kot pri prostem padu, mi nekako žgečka po vsem telesu->kako se žetemu reče?)
Zanima me zakaj se to dogaja? Ker letos se ni nič takšnega zgodilo da bi se začel bati. Je mogoće to prišlo iz moje podzavesti iz dogodke pred leti nazaj, za katerega sploh ne vem??

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Mene so včasih učili, da v primeru, ko nimaš pri roku preizkuševalnika faze, kar posliniš prst in na hitro mahneš po žici; če iščeš še nulo, mahneš z dvema prstoma, da te pošteno krč zagrabi. To sem večkrat poskusil. Takoj po tem ko te strese, si ves gumijast, kot da bi živčevje prenehalo sprejemati ukaze. Izkušnja je drugačna, če te strese enosmerni tok: v tem primeru te pošteno zaboli (pri omrežnem toku tudi, naravno), zatem pa ne čutiš take gumijavosti (občutek je enak, kot bi imel po celem telesu pogačice, nekdo pa bi z zdravniškim kladivcem preskušal odzive), ampak bolj bolečino, opeklino. Bi rekel, da je to povezano z dejstvom, da enosmerni tok elektrolizira snovi v telesu, produkt toka in napetosti pa ne koleba kot pri izmeničnem toku. Pri slednjem vseeno čutiš bolečino, na koncu tudi malo peče, saj neka povprečna moč se je trošila na tebi, ni pa tako hudo kot pri enosmernem toku. Za nameček, kot pravim, si po celem telesu gumijast, nabit s sladkim občutkom (kakšen hormon) ... spet, najbrž je vzrok izmenični tok. Pri izmeničnem toku obstaja nevarnost, da tudi pri manjših napetostih povzroči srčno aritmijo, ki lahko vodi v smrt. Mislim, da je ta "strah" pred izmeničnim tokom vezan zelo na valovitost prejete moči in v končni fazi na ta nenavaden občutek. Kot pri samoobrambi te je telo spomnilo: čim bolj stran od žice.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Heh, jaz pa nikoli nisem se igral s takimi zadevami.

Le 1x s pastirjem in 1x z elektriko iz baterije, ki se je na nekem doma izdelanem zvoncu pretransformirala v visoko napetost...

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: čuden občutek -> strah pred elektriko

Odgovor Napisal/-a bianko »

V čemu pa je tukaj res problem, da te enosmerna visoka napetost samo kvalitetno strese izmenična te pa lahko tudi ubije :roll:

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Re: čuden občutek -> strah pred elektriko

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Saj te tudi izmenična napetost lahko le strese; ubije te pravzaprav tok. Za človeka je smrtna doza toka tam nekje približno nad 50 mA.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: čuden občutek -> strah pred elektriko

Odgovor Napisal/-a GJ »

bianko napisal/-a:V čemu pa je tukaj res problem, da te enosmerna visoka napetost samo kvalitetno strese izmenična te pa lahko tudi ubije :roll:
Krč, oziroma zastoj srca...

Lep dan..

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: čuden občutek -> strah pred elektriko

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Po mojem pa je efekt slednji, ko smo mladi smo divji in ne razmišljamo ter se ne bojimo določenih stvari (zame velja recimo hitrost, dandanes me je strah v avtu če se peljam 100 čez kake ovinke ko smo mladi furali tam 140 čez), na starost ratamo zelo bolj previdni in s tem strahopetni:).

Odgovori