Strela

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
5ra46
Prispevkov: 1
Pridružen: 8.7.2008 18:36

Strela

Odgovor Napisal/-a 5ra46 »

Lp.

Pred kratkim sem uživala v toplicah, ko je logično začelo deževati. Začelo je tudi grmeti, a sem se odločila, da bom raje počakala na žvižg bademajstra. Ravno takrat enkrat me je stresnilo in tudi takrat je v bližini udarila strela. Kako naj si to "tresenje" fizikalno pojasnim?

Hvala.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: STRELA

Odgovor Napisal/-a shrink »

Odgovor na to najdeš v temi:

strela in njen zvok!!!

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Strela

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Najprej se pojavijo različni električni potenciali, ki težijo k izenačenju. Ko pride do dovolj velikega potenciala in prevodnosti zraka, pa preskoči iskra
v obliki strele. Potencial,oz. pa statični naboj nastane zaradi trenja med oblaki, oz. zračnimi plastmi. Gledano v mikro merilu, med molekulami.
Tako približno pravi teorija o strelah. No najbrž je tega še več in kaj drugače. To je poenostavljeno. Vsekakor ste čutili ionizacijo zraka v vaši okolici,
kar je povzročilo tudi preboj in udar strele. Le-ta pa seveda povzroči močan elektromagneten udar (kar včasih povzroči indukcijo v vodih in skuri
kakšen aparat). V takih pogojih pa se ustvarja tudi t.i. Elijev ogenj. To je ogromen statični naboj, ki je viden v obliki modrikastih plamenčkov, ki
so na vseh predmetih in živemu na nekem območju. Če je ta naboj manjši, ga čutimo samo kot nekakšno statično prasketanje, ali pa mravljince
na našem telesu.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Strela

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Eni pravijo, da ni panike plavat v nevihti sem pa že zasledil neke zapise da je ljudi scvrlo na radiju nekaj 100 metrov od udara strele. A vete kej več o tem?

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Strela

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Marsikdo je že plaval v vodi med nevihto. Za slučaje oddaljene na 100 m še nisem slišal, da bi jih strela ubila. Največkrat samo neposredni udar.
Voda (še posebaj morska), prevaja elektriko. Destilirana ne, kemično onesnažena pa ja. Načeloma se naboj v vodi razprši. Če pa pogledamo, da
ponekod nedovoljeno lovijo ribe z elektriko (na palici imajo elektrodo, ki z visoko napetostjo ribe omami), lahko po isti analogiji trdim, da napetosti
in električni tokovi, ki so v streli nepredstavljivo višji, sigurno vplivajo na plavalca, ki plava nekje v bližini udara strele v vodo. Razdalja pa
seveda zavisi od moči udara strele. Le-te so zelo, zelo različne.

Odgovori