Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Roman

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a Roman »

Hanuman napisal/-a:No ja, to je lahko smisel za tistega, ki je slep, jaz v tem ne vidim nobenega dolgoročnega smisla. Meni je smisel le v tem, da spoznam vrhovno resnico, ker mi je le to, edino najbolj smiselno.
No ja, to je lahko smisel za tistega, ki je naiven.
In tudi spoznal jo bom, ker je vrhovno resnico mogoče spoznati.
Kako to veš? Iz dosedaj povedanega bi sklepal, da prav daleč nisi prišel.
(itak ne vemo, kako daleč je še možno iti)
Jaz pa vem, kako daleč, do uničenja narave z ljudmi vred.
Kakor da bi bilo vesolje sicer en sam raj.
Od premetavanja besed energija, protoni, nevtroni..,nima nobeden nobene koristi.
Hm, zelo kratkoviden je tvoj pogled.
To ničesar ne menja. Kaj imamo mi od tega?
Le čemu se potem siliš na internet, ko ti pa to jemlje zdravje, svobodo in energijo? Jaz bi na tvojem mestu premislil, v kaj se spuščam.
Vsak človek z zdravo pametjo in pravo filozofijo, lahko živi zelo zdravo in srečno brez vseh teh stvari.
No, mene čisto nič ne moti, če je povprečna življenjska doba daljša od kakih trideset let. Res ne.

Katy

Odgovor Napisal/-a Katy »

Hanuman napisal/-a: Meni je smisel le v tem, da spoznam vrhovno resnico, ker mi je le to, edino najbolj smiselno. In tudi spoznal jo bom, ker je vrhovno resnico mogoče spoznati.
Upam, da ne boš preveč razočaran, če je ne boš spoznal in da ti ni to smisel življenja.

Uporabniški avatar
mriz
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Glede na to, da že vnaprej predpostavlja spoznanje že vnaprej predpostavljene resnice, je itak absurdno govoriti o nekem spoznavanju. Vprašanje je samo, kdaj bo dovolj zadet, da bo to označil za spoznanje končne resnice...

Hanuman, kolikšna je po tvoje možnost, da je vrhovna resnica to, da je bog in vse kar spada zraven (torej vse kar že verjameš), zgolj iluzija?

Uporabniški avatar
shrink

Odgovor Napisal/-a shrink »

Roman napisal/-a:
Hanuman napisal/-a:To ničesar ne menja. Kaj imamo mi od tega?
Le čemu se potem siliš na internet, ko ti pa to jemlje zdravje, svobodo in energijo? Jaz bi na tvojem mestu premislil, v kaj se spuščam.
Ja, tudi mene zanima, zakaj taki wannabe puščavniki à la Hanuman sploh uporabljajo tehnologijo, za katero mislijo, da je vir vsega zla? Ampak to sem jih (sem ga) že vprašal, odgovora pa seveda ni bilo. :?
Hanuman napisal/-a:Vsak človek z zdravo pametjo in pravo filozofijo, lahko živi zelo zdravo in srečno brez vseh teh stvari.
Če že skušaš razširjati filozofijo življenja "brez vseh teh stvari", bodi za zgled: takoj se odklopi in se znebi "vseh teh stvari". :lol:

Hanuman

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Roman napisal/-a:
In tudi spoznal jo bom, ker je vrhovno resnico mogoče spoznati.
Kako to veš? Iz dosedaj povedanega bi sklepal, da prav daleč nisi prišel.
Ker sem en aspekt vrhovne resnice že spoznal, in to je Brahman. Sledi še Paramatma in Bhagavan.
Čisto malo še manjka, samo da se pogodba izteče, pa se še te škatle znebim. :lol: Potem pa samo še Jaz in jaz.
Roman napisal/-a:
Hanuman napisal/-a:Od premetavanja besed energija, protoni, nevtroni..,nima nobeden nobene koristi.
Če pa malo drugače pogledam, je pa res koristno. Glede na to, da fiziki celo življenje proučujete naravo in njene pojave in na koncu ugotovite, da prvotnega vzroka ne boste nikoli spoznali, se vam moram pa zahvalit. A se ti sploh zavedaš, koliko časa in truda ste mi prihranili. Da bi moral vse to preštudirat...pa, da bi bil na koncu še razočaran..vsa slava vsem fizikom, res hvala.
Roman napisal/-a:
Vsak človek z zdravo pametjo in pravo filozofijo, lahko živi zelo zdravo in srečno brez vseh teh stvari.
No, mene čisto nič ne moti, če je povprečna življenjska doba daljša od kakih trideset let. Res ne.
Ah, Roman. :(

Hanuman

shrink napisal/-a:Če že skušaš razširjati filozofijo življenja "brez vseh teh stvari", bodi za zgled: takoj se odklopi in se znebi "vseh teh stvari". :lol:
Delam na tem, shrink. Potem pa freedom. :D

Hanuman

Katy napisal/-a:
Hanuman napisal/-a: Meni je smisel le v tem, da spoznam vrhovno resnico, ker mi je le to, edino najbolj smiselno. In tudi spoznal jo bom, ker je vrhovno resnico mogoče spoznati.
Upam, da ne boš preveč razočaran, če je ne boš spoznal in da ti ni to smisel življenja.
Katy, upam, da tudi ti ne boš razočarana, če je ne boš spoznala.

Katy

Odgovor Napisal/-a Katy »

Hanuman napisal/-a: Katy, upam, da tudi ti ne boš razočarana, če je ne boš spoznala.
Ne bom, imam drugačne želje.

mirko

Odgovor Napisal/-a mirko »

shrink napisal/-a:
mirko napisal/-a:
Roman napisal/-a:In kaksna je po tvojem mnenju razlika?
Na dlani: veri ne mores dokazati napake, vrazeverju lahko.
Cudna izjava. Se dandanes marsikdo veruje v kreacionizem (glede na izjavo papeza Ratzingerja, da evolucija ni bila se znanstveno dokazana - kar seveda ne drzi - je to se vedno uradna pozicija RKC), proti kateremu obstajajo trdni dokazi in ga je zato moc zlahka ovreci.
Ne mislim na vero kot seznam uradnih pozicij ali dogem v smislu,da ko ovrzes eno dogmo, si ovrgel celoten seznam. Tako je odslo iz seznama ze kar nekaj napak od biblijsko dobesedne interpretacije stvarjenja do geocentricnega vesolja. Mislim, da evolucija sploh ni vprasanje za vero, in mislim, da se celo po nekih cerkvenih zakonih papezu priznava nezmotljivost le v zadevah vere. Vsekakor prepricanje, da evolucija ni bila znanstveno dokazana, ni pogoj za "clanstvo v RKC". Za razliko od tega je osnovni pogoj vera v to, da je Kristus z nadnaravno mocjo vstal od mrtvih.
GJ napisal/-a:
mirko napisal/-a: Sploh pa boga ne bi mogel definirati kot nedokazljivega, ce bi predpostavljal, da bo nekoc lahko poznal vso resnico o vsem, kar obstaja.
Ahh, Mirko!
Tale trditev ni mogoca!
Torej, ce dolocis, da verjames, da bog pozna vso resnico, (da to je atribut boga) potem si v hudi zagati! Resnica je stvar zavedanja razuma in nivoja razuma!
Zavedanje resnice pa je povazano s preteklostjo. Da se razum zaveda preteklosti, mora biti ta nekje shranjena, ker v nasprotnem ne obstaja!
In ker je preteklosti neskoncno vec kot sedanjosti potem 'resnicni bog' ne more poznati vse resnice.

Lep dan..
Mislil sem na to, da bi clovek (ne bog) poznal vso resnico. Bogu ne bi dolocal nekih atributov; po drugi strani najbrz tudi ni v domeni cloveka, da bi na podlagi svojih izkusenj v svetu narave sklepal, kaj je bogu mogoce in kaj ne.

Ni mogoce verjeti karkoli. Tistega, cemur se dokaze napaka, ni mogoce verjeti.
Le kako lahko dokazes napako kakemu vedezevalcu ali pa horoskopu? Kako lahko dokazes, da Zeus ne obstaja?
Če ne moreš, ne moreš. Sploh pa, če bi se zgodovina obrnila malo drugače, bi morda danes govorili o krščanski in hindujski mitologiji, na teoloških fakultetah pa bi poučevali interpretacijo grške vere. Po drugi strani lahko vedeževalci kdaj naredijo zelo konkretne napake, naprimer napačno napovejo izid volitev.
In jaz imam tu problem -"srce" mi vcasih pravi, da se imeti rad ne bo koncalo s smrtjo, spet drugic pa mi pravi, naj bo ze enkrat vsega konec in mir.
Razlozi podrobneje, kaj pomeni, da ti "srce" nekaj pravi. Strah pred smrtjo se pac lahko razlozi z nagonom.
Strah pred smrtjo da, naprimer občutki ob tistih verzih "Ni smrt tisto, kar nas loči,....so vezi močnejše.." pa ne. Prav tako ne "Prijazna smrt, predolgo se ne mudi". Ali pa spoznanje, da bi bil strah pred smrtjo morda lahko brez smisla, saj si tehnično gledano znamo urediti smrt brez fizičnih bolečin. Morda nekaj podobnega, kot tisto, ko je pračlovek premagal strah pred ognjem...
sem stejem tudi vero v nic.
Vera v nic? Nica ni, kako tedaj lahko verjames v nic? Morda pa imas v mislih domnevni nastanek vesolja iz nic. Hm, ce vesolje ni vecno, je moralo nastati. Ce pred nastankom ni bilo nicesar, je lahko nastalo samo iz nic. To se mi zdi se vedno manj nemogoce, kot ideja o stvarniku.
Tukaj sem se napačno izrazil, moral bi uporabiti "vera v neobstoj nadnaravnega"
Pravis, da me ni mogoce nauciti kriticnega misljenja in izobraziti, ker verjamem v nekaj, cemur ti ne mores dokazati napake.
Tvoja kriticnost bi morala biti neodvisna od moje sposobnosti dokazovanja. Poleg tega razlagam pojave drugace kot ti, za moj okus tudi z vec logike.
Kritičnost v smislu tega, da si o vsem želim ustvariti lastno stališče, bi res morala biti neodvisna od tvoje sposobnosti dokazovanja. To, kakšno pa bo to stališče, pa je še kako odvisno tudi od tvoje sposobnosti dokazovanja. Bistvena lastnost, v kateri se najine razlage razlikujejo, ni logika, pač pa izhajanje iz različnih predpostavk: tvoje, da nadnaravnih pojavov ni, in moje, da so.
Na dlani: veri ne mores dokazati napake, vrazeverju lahko.
Tistemu, ki verjame, itak ne mores dokazati napake, tudi ce je vrazeveren. Poleg tega je v Svetem pismu veliko napak, zakaj tedaj misliti, da na primer ravno devisko spocetje ne predstavlja napake.
Obstajajo pa tudi taki, ki nehajo verjeti, ko vidijo, da so verjeli v napako... Ni težava v tem, da je tvoje stališče, da devisko spocetje predstavlja napako. Težava je v stališču, da tistih, ki menijo drugače, ker dopuščajo možnost nadnaravnih pojavov, ni mogoce nauciti kriticnega misljenja in izobraziti. Težava zato, ker se prenekateri od njih prav tako dobro znajdejo v iskanju rešitev različnih problemov v okvirih predpostavke, da nadnaravnih pojavov ni. Navsezadnje imajo morda celo formalna dokazila o svoji izobrazbi.

Uporabniški avatar
shrink

Hanuman napisal/-a:
shrink napisal/-a:Če že skušaš razširjati filozofijo življenja "brez vseh teh stvari", bodi za zgled: takoj se odklopi in se znebi "vseh teh stvari". :lol:
Delam na tem, shrink. Potem pa freedom. :D
To zveni kot izgovor alkoholika. :lol: In dodajam: Kdor pije, naj ne pridiga o abstinenci. :!:

Uporabniški avatar
shrink

mirko napisal/-a:
shrink napisal/-a:Cudna izjava. Se dandanes marsikdo veruje v kreacionizem (glede na izjavo papeza Ratzingerja, da evolucija ni bila se znanstveno dokazana - kar seveda ne drzi - je to se vedno uradna pozicija RKC), proti kateremu obstajajo trdni dokazi in ga je zato moc zlahka ovreci.
Ne mislim na vero kot seznam uradnih pozicij ali dogem v smislu,da ko ovrzes eno dogmo, si ovrgel celoten seznam. Tako je odslo iz seznama ze kar nekaj napak od biblijsko dobesedne interpretacije stvarjenja do geocentricnega vesolja. Mislim, da evolucija sploh ni vprasanje za vero, in mislim, da se celo po nekih cerkvenih zakonih papezu priznava nezmotljivost le v zadevah vere. Vsekakor prepricanje, da evolucija ni bila znanstveno dokazana, ni pogoj za "clanstvo v RKC". Za razliko od tega je osnovni pogoj vera v to, da je Kristus z nadnaravno mocjo vstal od mrtvih.
Ampak kljub temu daje papež sklepe glede evolucije. In njegov vpliv na vernike ni zanemarljiv.

Sicer pa v zvezi z dogmami delim isto mnenje kot Roman: če se jih je že toliko izkazalo za napačne, ne vidim razloga, zakaj bi nekdo verjel v preostale (vključno v Kristusovo vstajenje), katere (še) ni moč preveriti.

Roman

Odgovor Napisal/-a Roman »

mirko napisal/-a:Za razliko od tega je osnovni pogoj vera v to, da je Kristus z nadnaravno mocjo vstal od mrtvih.
No, če verjameš v to, potem lahko verjameš tudi v vse druge nemogoče trditve, ki jih postavlja katoliški nauk. In vera je lahko tudi izid napačne interpretacije.
...po drugi strani najbrz tudi ni v domeni cloveka, da bi na podlagi svojih izkusenj v svetu narave sklepal, kaj je bogu mogoce in kaj ne.
Ampak zakaj pa je v njegovi domeni sklep, da bog je? Kje si jemlje pravico do tega sklepa?
Po drugi strani lahko vedeževalci kdaj naredijo zelo konkretne napake, naprimer napačno napovejo izid volitev.
Dober vedeževalec ne bo naredil te napake. Njegova "kredibilnost" se kaže v nedoločenem napovedovanju in spretnemu dokazovanju, zakaj so drugi odgovorni za njegove zmote.
Strah pred smrtjo da, naprimer občutki ob tistih verzih "Ni smrt tisto, kar nas loči,....so vezi močnejše.." pa ne. Prav tako ne "Prijazna smrt, predolgo se ne mudi". Ali pa spoznanje, da bi bil strah pred smrtjo morda lahko brez smisla, saj si tehnično gledano znamo urediti smrt brez fizičnih bolečin. Morda nekaj podobnega, kot tisto, ko je pračlovek premagal strah pred ognjem...
Se ne strinjam. Nagon po samoohranitvi je močnejši od tehle nekaj "intelektualnih" diskurzov. In strah pred smrtjo ni isto kot strah pred (bolečim) umiranjem. Pravzaprav ugotavljam, da se verniki dosti bolj bojijo smrti kot ateisti. Le zakaj?
Bistvena lastnost, v kateri se najine razlage razlikujejo, ni logika, pač pa izhajanje iz različnih predpostavk: tvoje, da nadnaravnih pojavov ni, in moje, da so.
Ampak moje izhodišče vseeno prihaja iz logike, medtem ko tvoje ne.
Obstajajo pa tudi taki, ki nehajo verjeti, ko vidijo, da so verjeli v napako...
Takih je zanemarljivo malo.
Težava je v stališču, da tistih, ki menijo drugače, ker dopuščajo možnost nadnaravnih pojavov, ni mogoce nauciti kriticnega misljenja in izobraziti.
Dopuščanje možnosti nadnaravnega je ravno posledica nekritičnosti, predtem seveda tudi ustrezne vzgojne indoktrinacije..
Težava zato, ker se prenekateri od njih prav tako dobro znajdejo v iskanju rešitev različnih problemov v okvirih predpostavke, da nadnaravnih pojavov ni.
Ne vem, če sem tole prav razumel.
Navsezadnje imajo morda celo formalna dokazila o svoji izobrazbi.
Ta dokazila ne dokazujejo ničesar vsebinskega. Ne verjamem, da lahko dobiš doktorat na teologiji, če nisi veren.

Uporabniški avatar
shrink

Hanuman napisal/-a:
Roman napisal/-a:Le čemu se potem siliš na internet, ko ti pa to jemlje zdravje, svobodo in energijo? Jaz bi na tvojem mestu premislil, v kaj se spuščam.
Čisto malo še manjka, samo da se pogodba izteče, pa se še te škatle znebim. :lol: Potem pa samo še Jaz in jaz.
"Čisto malo še manjka, samo da spijem zalogo do konca (ker je res škoda, da bi jo zavrgel). Potem pa samo še Jaz in Anonimni alkoholiki." :lol:
Hanuman napisal/-a:
Roman napisal/-a:
Hanuman napisal/-a:Od premetavanja besed energija, protoni, nevtroni..,nima nobeden nobene koristi.
Če pa malo drugače pogledam, je pa res koristno. Glede na to, da fiziki celo življenje proučujete naravo in njene pojave in na koncu ugotovite, da prvotnega vzroka ne boste nikoli spoznali, se vam moram pa zahvalit. A se ti sploh zavedaš, koliko časa in truda ste mi prihranili. Da bi moral vse to preštudirat...pa, da bi bil na koncu še razočaran..vsa slava vsem fizikom, res hvala.
Tvoje prepričanje, da fiziki proučujejo naravo zato, da bi "spoznali prvotni vzrok", je zgrešeno. S "prvotnim vzrokom" se torej sploh ne ukvarjajo in posledično v zvezi s tem ničesar ne spozna(va)jo. To smo ti že večkrat povedali. Ti pa še kar vztrajaš s tem.

Skratka: Ker je tvoja predpostavka zgrešena, tvoj sklep spet ni vreden počenega groša. No, ja, za slednjo ugotovitev pa se mi res lahko zahvališ. :lol:

Uporabniški avatar
mriz
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

shrink napisal/-a:
Hanuman napisal/-a:
Tvoje prepričanje, da fiziki proučujejo naravo zato, da bi "spoznali prvotni vzrok", je zgrešeno. S "prvotnim vzrokom" se torej sploh ne ukvarjajo in posledično v zvezi s tem ničesar ne spozna(va)jo. To smo ti že večkrat povedali. Ti pa še kar vztrajaš s tem.

Skratka: Ker je tvoja predpostavka zgrešena, tvoj sklep spet ni vreden počenega groša. No, ja, za slednjo ugotovitev pa se mi res lahko zahvališ. :lol:
Čuden način zahvale je to, da rezultate dolgotrajnega truda resnih raziskovalcev narave zavrže zgolj zaradi tega, ker mu niso všeč. Da v tem sam ne vidi sprevrženosti, je prav strašljivo.

Ampak idejo neke prostovoljne karantene pa zelo podpiram. Me prav preseneča, da bo celo storil nekaj pozitivnega - škoda samo, da se tako dolgo spravlja k temu...

mirko napisal/-a:Tukaj sem se napačno izrazil, moral bi uporabiti "vera v neobstoj nadnaravnega"
'Vera v neobstoj nadnaravnega' ni potrebna. Je pa zelo zanimivo, kako verniki (seveda neupravičeno) vztrajajo pri tem.

mirko

Odgovor Napisal/-a mirko »

Težava zato, ker se prenekateri od njih prav tako dobro znajdejo v iskanju rešitev različnih problemov v okvirih predpostavke, da nadnaravnih pojavov ni.
Ne vem, če sem tole prav razumel.
Navsezadnje imajo morda celo formalna dokazila o svoji izobrazbi.
Ta dokazila ne dokazujejo ničesar vsebinskega. Ne verjamem, da lahko dobiš doktorat na teologiji, če nisi veren.
Mislil sem na tiste, ki imajo doktorat naprimer iz fizike ali matematike in so hkrati verni.

Odgovori