Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

a =) napisal/-a:splav je umor
Kaj pa spontani splav?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:ph, znanstvenik,...tudi ti si skupek celic.
Diferenciranost celic zarodka v zgodnji fazi je neprimerljiva s tisto, ki jo ima razviti organizem. In čisto mimogrede: Po tvoji (vaši) logiki so umorjeni tudi vsi tisti propadli zarodki, ki se tako ali drugače splavijo (pri umetnem oplojevanju vedno vgnezdijo po 2 zarodka in večinoma eden od njiju, včasih pa tudi oba, propade - tako da že vnaprej računajo, da bo eden od dveh - ph - "umorjen" :? ).

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a =) »

ZdravaPamet napisal/-a:
a =) napisal/-a:splav je umor
Kaj pa spontani splav?
spontani splav je smrt.
shrink napisal/-a:
=) napisal/-a:ph, znanstvenik,...tudi ti si skupek celic.
Diferenciranost celic zarodka v zgodnji fazi je neprimerljiva s tisto, ki jo ima razviti organizem. In čisto mimogrede: Po tvoji (vaši) logiki so umorjeni tudi vsi tisti propadli zarodki, ki se tako ali drugače splavijo (pri umetnem oplojevanju vedno vgnezdijo po 2 zarodka in večinoma eden od njiju, včasih pa tudi oba, propade - tako da že vnaprej računajo, da bo eden od dveh - ph - "umorjen" :? ).

Gre se za to ali imamo pravico odločati o življenju nekoga drugega. Jaz sem mnenja, da je človeško življenje neprecenljivo.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:
ZdravaPamet napisal/-a:
a =) napisal/-a:splav je umor
Kaj pa spontani splav?
spontani splav je smrt.
Ja, "smrt" skupka celic.
=) napisal/-a:
shrink napisal/-a:
=) napisal/-a:ph, znanstvenik,...tudi ti si skupek celic.
Diferenciranost celic zarodka v zgodnji fazi je neprimerljiva s tisto, ki jo ima razviti organizem. In čisto mimogrede: Po tvoji (vaši) logiki so umorjeni tudi vsi tisti propadli zarodki, ki se tako ali drugače splavijo (pri umetnem oplojevanju vedno vgnezdijo po 2 zarodka in večinoma eden od njiju, včasih pa tudi oba, propade - tako da že vnaprej računajo, da bo eden od dveh - ph - "umorjen" :? ).

Gre se za to ali imamo pravico odločati o življenju nekoga drugega. Jaz sem mnenja, da je človeško življenje neprecenljivo.
Pri zarodku staremu nekaj tednov sploh ne gre za življenje in posledično ne more iti za odločanje o življenju.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a =) »

shrink napisal/-a:
Ja, "smrt" skupka celic.
Ok, ti skupek celic, v redu, se strinjam...
shrink napisal/-a: Pri zarodku staremu nekaj tednov sploh ne gre za življenje in posledično ne more iti za odločanje o življenju.
...
Kdaj pa (po tvoje) skupek celic zraste v življenje? 10 dni, 12 tednov, 35 tednov, 43 tednov? 44 tednov? 3 leta? 6? 18? 21? 73?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:
shrink napisal/-a:
Ja, "smrt" skupka celic.
Ok, ti skupek celic, v redu, se strinjam...
Ja, skupek celic je tudi tumor, pa mu nihče ne pripisuje življenja. :lol:
=) napisal/-a:
shrink napisal/-a: Pri zarodku staremu nekaj tednov sploh ne gre za življenje in posledično ne more iti za odločanje o življenju.
...
Kdaj pa (po tvoje) skupek celic zraste v življenje? 10 dni, 12 tednov, 35 tednov, 43 tednov? 44 tednov? 3 leta? 6? 18? 21? 73?
Vsekakor ne v času 10 tednov, ko je splav dovoljen brez omejitev.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

a =) napisal/-a:spontani splav je smrt.
Čakaj malo. Kaj je narobe s smrtjo?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a mriz »

shrink napisal/-a:
=) napisal/-a:
shrink napisal/-a: Pri zarodku staremu nekaj tednov sploh ne gre za življenje in posledično ne more iti za odločanje o življenju.
...
Kdaj pa (po tvoje) skupek celic zraste v življenje? 10 dni, 12 tednov, 35 tednov, 43 tednov? 44 tednov? 3 leta? 6? 18? 21? 73?
Vsekakor ne v času 10 tednov, ko je splav dovoljen brez omejitev.
Mejo za splav so (vsaj v Angliji) bojda postavili z nastankom oz. razvojem živčnega sistema. Ne vem pa, koliko časa to traja.
=) napisal/-a:Gre se za to ali imamo pravico odločati o življenju nekoga drugega. Jaz sem mnenja, da je človeško življenje neprecenljivo.
Kaj pa, ko je ogroženo življenje nosečnice? Pred kratkim je bil aktualen tak primer noseče 9 letne deklice nekje v Južni Ameriki, se mi zdi. No, zdravniki so ji s splavom menda rešili življenje (ne vem podrobnosti, ker se nisem preveč ubadal s tem, ampak kolikor vem, je Cerkev spet delala probleme). Najbrž nasprotniki cerkvenega odnosa do splava ne uporabljajo zaman slogana "Pro life = anti woman".

Dodano: Klik.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a shrink »

mriz napisal/-a:
shrink napisal/-a:Vsekakor ne v času 10 tednov, ko je splav dovoljen brez omejitev.
Mejo za splav so (vsaj v Angliji) bojda postavili z nastankom oz. razvojem živčnega sistema. Ne vem pa, koliko časa to traja.
V 10. tednu se ravno začne razvijati živčni sistem:

http://www.mayoclinic.com/health/prenatal-care/PR00112.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a =) »

ZdravaPamet napisal/-a:
a =) napisal/-a:spontani splav je smrt.
Čakaj malo. Kaj je narobe s smrtjo?
Nič. Je nekaj naravnega. Se ti je kaj zdelo narobe?
"Pro life = anti woman".
Mriz, malo napihuješ. Dam ti primer dveh mojih kolegic (v Sloveniji živečih). Ena je bila večkrat grdo posiljena in so jo najdli nezavestno in polomljeno v parku. Ko je bila v bolnici so ji dali neko tableto, ki jo je pojedla. Ko so ji jo prinesli drugič je vprašala kakšna tableta je to in so rekli da sproži splav in da mora dobiti še dve; ona je tablete zavrnila in rekla da bo obdržala otroka če ga bo dobila... Na posiljevalca ni jezna in se ji človek pravzaprav smili. Svaka ji čast.
Za drugo sem pa izvedla čisto po naključju...sploh se tema ni nanašala ne na otroke, ne na splav, ne vem točno o čem smo se pogovrjali in v enem trenutku sem začutila, da je punca grozno žalostna. In sem jo vprašala (prek pisma, da bi ji bilo lažje odgovorit) ali je naredila splav. (in sem se še cel dan obremenjevala s tem, kako lahko na kaj takega sploh pomislim (stara je bila 15 let, jaz kakšno leto starejša), kaj šele, da jo vprašam)...ona pa mi odgovori da ja. In da ji je grozno žal da ga je...da se ful obremenjuje, in da če bi se dalo bi najraje tistega otroka dobila nazaj) in da hvala, ker sem jo pripravljena poslušat in da sem tretja oseba, ki ji je to povedala.
Vsaka taka stvar nam pusti globoko sled v življenju... Ali je vredno?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

a = ) napisal/-a:Nič. Je nekaj naravnega. Se ti je kaj zdelo narobe?
Ne, prav nič.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a mriz »

=) napisal/-a:Mriz, malo napihuješ.
Tvoja primera ne odgovarjata na primer (in ne rešujeta vprašanja), ki sem ga izpostavil. Povej, če se tebi v imenu neprecenljivosti človeškega življenja zdi vredno ogrožati življenje posiljenega otroka (tiste 9 letne deklice)? Katero življenje je vredno več, zarodka ali nosečnice?

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a =) »

mriz napisal/-a:
=) napisal/-a:Mriz, malo napihuješ.
Tvoja primera ne odgovarjata na primer (in ne rešujeta vprašanja), ki sem ga izpostavil. Povej, če se tebi v imenu neprecenljivosti človeškega življenja zdi vredno ogrožati življenje posiljenega otroka (tiste 9 letne deklice)? Katero življenje je vredno več, zarodka ali nosečnice?
Rada bi slišala kako je obrazložil škof oz. zakaj se gre. Imam namreč le eno plat zgodbe.
Vendar, da ne boš rekel, da se izmikam vprašanju.... V tem primeru (če je res tako kot piše) ima mama pravico se borit za ohranitev svojega življenja.
Katero življenje je vredno več, zarodka ali nosečnice?
še enkrat. človeško življenje je neprecenljivo.
ZdravaPamet napisal/-a:
a = ) napisal/-a:Nič. Je nekaj naravnega. Se ti je kaj zdelo narobe?
Ne, prav nič.
hahaha...se mi je zdelo... :wink:

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a mriz »

=) napisal/-a:V tem primeru (če je res tako kot piše) ima mama pravico se borit za ohranitev svojega življenja.
No, lahko predpostaviš poljubni hipotetični primer, v katerem nosečnost življensko ogroža nosečnico - je v tem primeru torej splav (v kolikor bi ji ravno to rešilo življenje) priporočena izbira?
še enkrat. človeško življenje je neprecenljivo.
Hja, po cerkvenem pravu je splav ultimativni in najhujši oh in ah zločin, nedopusten v katerikoli situaciji (kar kaže tudi tisti članek). Kar pomeni, da je glede na Cerkev človeško življenje neprecenljivo, vendar je življenje zarodka bolj neprecenljivo od življenja matere. V enem izmed prejšnjih postov uporabljeni slogan opisuje dejstvo, da lahko glede na Cerkev ženska raje umre, kot pa izvede splav.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a =) »

kompliciraš.
Lej, peta zapoved pravi ne ubijaj (tudi če nisi veren naj bi se te zapovedi držal). In ne si delat utvare, kako bi bilo če bi bilo, kadar bi bilo. Gre se za to ali podpiraš ta način razmišljanja ali ne. Če so tvoji temelji jasni, veš, kaj zagovarjaš.
Poglej tako. Imaš dva otroka. Dajmo jima ime, da bosta bolj "naša"...eden je Tine, drugi Jure. Tine je starejši od Jureta, ima 9 let, v šoli ima štirke in nekaj trojk, v prostem času se ukvarja z atletiko, rad opazuje naravo in izdeluje loke in puščice na tvoji delavni mizi v garaži, Jure pa je nasmejan fant, prvošolček, letos se je vpisal tudi v glasbeno šolo, kjer igra klarinet, najraje se skupaj s svojim starejšim bratom igra kavbojce, v Tinetu vidi velik vzor in čeprav dostikrat jamra da je tečen, ga ima zelo rad.
Pa pride do tebe nekdo s pištolo in reče- "Enega od tvojih otrok bom ustrelil. Povej koga. Če ne poveš koga, bom ustrelil oba."
kaj boš naredil?

Odgovori