Block universe

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Block universe

Odgovor Napisal/-a shrink »

nikk napisal/-a:
shrink napisal/-a: 3. Dovolj jasno?
Sem že rekel, da sem vmes potegnil svoje zaključke o tem kako razmišljaš.
Ki so se seveda izkazale za zgrešene.
nikk napisal/-a:
shrink napisal/-a:Penrose je fizik, s filozofijo se pa ukvarja amatersko. Kaj ti ni jasno?
No, vsaj posredno si nečemu pritrdil, če že odprto ne moreš.
Tipična filozofska intepretacija, ki je seveda zgrešena. Jasno sem zapisal, da ne more biti hkrati fizik in filozof.
nikk napisal/-a:
shrink napisal/-a:
nikk napisal/-a:Izognil si se odgovoru na prejšnje podobno vprašanje, ki sholastično razgljabljanje vzporeja z mojim vprašanjem iz prvega sporočila, prosil bi, če lahko jasno in razločno odgovoriš še na to.
Beri 1. točko prve replike.
Torej moram spet sam zaključiti. In ker se nočeš sam izjasniti, moram spet potegniti svoj zaključek o tvojem razmišljanju in ker si se odzval na kvantno gravitacijo, je moj zaključek, da je v tem primeru tvoj odgovor "da" - to sta ekvivalentni vrsti razmišljanj.
Aha, spet filozofska interpretacija na delu: Ker se mi na takšno bedastočo ne zdi vredno replicirati, jasno sledi sklep: Kdor molči, prikimava. Patetično. :?
Zadnjič spremenil shrink, dne 11.4.2009 0:06, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Block universe

Odgovor Napisal/-a mriz »

nikk napisal/-a:Pardon, se opravičujem. Nekako sem privzel da je shrink postavil vprašanje, pa sem spregledal pravega avtorja. To zgoraj je bilo namenjeno shrinku (in je še vedno).
No ja, obstajala je tudi možnost, da me poznaš od prej, ker sem pripombe v tem stilu že parkrat slišal :lol:
Dobro. Saj to je jasno, vsa tista "fundamentalna vprašanja". "Še daleč" je lahko tudi po obsegu vprašanj s katerimi se ukvarja.
Kaj pa, če je večina teh 'fundamentalnih vprašanj' nesmiselnih?
No, torej to je lahko klasični primer selitve neke teme (tudi pomembne, čeprav jaz tega nikoli nisem zahteval) iz filozofije v znanost.
Hmja, ampak filozofija ni predala štafete znanosti, če imaš v mislih kaj takega (ideje, ki so obstaja pred resnimi raziskavami, tudi na področju naravnih mehanizmov, so se lahko naključno ujemale z realnostjo - ob tako velikem številu različnih idej - med katerimi filozofi jasno omenjajo samo uspešne - to niti ni presenetljivo). Očitno je, da filozofija ne zmore rešiti problema človekovega uma (za okvirno razumevanje uma pa sploh ne rabiš biti neki filozof), saj ne razpolaga z zadostnim naborom informacij oz. še huje, vztraja pri omejenem naboru informacij (s tem mislim to, da se, kolikor vidim, filozofi načeloma zgražajo ob omembi evolucijskih osnov delovanja možganov/uma in raziskav samih možganov). Praktični rezultati in poiskusi na teh področjih so še daleč od popolne slike, vendar se lahko izkažejo za zelo uporabne (in pravzaprav nujne, v kolikor se ne gremo neke samozadostne filozofije) kot osnova za nadaljno sklepanje.

Kakšno uporabno tehnologijo pa imaš v mislih?

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Block universe

Odgovor Napisal/-a =) »

Jasno sem zapisal, da ne more biti hkrati fizik in filozof.
Zakaj ne? V čem je problem?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Block universe

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:
Jasno sem zapisal, da ne more biti hkrati fizik in filozof.
Zakaj ne? V čem je problem?
1. Nima formalne izobrazbe filozofa.

2. Amatersko se je s filozofijo začel ukvarjati šele v starosti.

3. Če bi za vsakega laika z zanimanjem za fiziko lahko rekli, da je fizik, potem je tudi amrit fizik. Pa še kdo, ki se tu oglaša.
Zadnjič spremenil shrink, dne 11.4.2009 0:07, skupaj popravljeno 1 krat.

nikk
Prispevkov: 24
Pridružen: 9.5.2008 21:28

Re: Block universe

Odgovor Napisal/-a nikk »

shrink napisal/-a: Argument slamnatega moža. Naštej stvari, ki so se selile v empirično naravoslovno znanost, ki obstaja zadnjih 400 let.
Sem že. Jaz seveda nisem govoril o "empirični" naravoslovni znanosti, pač pa o znanosti (ki preučuje stvari z znanstveno metodo).
shrink napisal/-a: Oh, nikakor, gre samo moje mnenje o tebi. :lol:
No, jaz sem svoje mnenje že tudi povedal. Sicer se mi pa ne da več "prepucavati", ker vsak odgovor sprobrneš v tisto, kar tebi paše.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Block universe

Odgovor Napisal/-a shrink »

nikk napisal/-a:
shrink napisal/-a: Argument slamnatega moža. Naštej stvari, ki so se selile v empirično naravoslovno znanost, ki obstaja zadnjih 400 let.
Sem že. Jaz seveda nisem govoril o "empirični" naravoslovni znanosti, pač pa o znanosti (ki preučuje stvari z znanstveno metodo).
Te prosim. Ravno o empirični znanstveni metodi govorim (ki ima zametke ravno v času Galileja in Bacona - pred slabimi 400 leti). Poglej si malo zgodovino znanosti.
nikk napisal/-a:
shrink napisal/-a: Oh, nikakor, gre samo moje mnenje o tebi. :lol:
No, jaz sem svoje mnenje že tudi povedal. Sicer se mi pa ne da več "prepucavati", ker vsak odgovor sprobrneš v tisto, kar tebi paše.
Zgolj tvoj problem.

nikk
Prispevkov: 24
Pridružen: 9.5.2008 21:28

Re: Block universe

Odgovor Napisal/-a nikk »

shrink napisal/-a:Velemislecem, ki se pojavljajo na tem forumu, in ki na široko razpredajo o fiziki (a se jim o njej bolj malo sanja) sem se vedno smejal.
Kje vidiš kakšno moje razpredanje? Jaz sem samo postavil eno vprašanje z kar nekaj podvprašanji.

nikk
Prispevkov: 24
Pridružen: 9.5.2008 21:28

Re: Block universe

Odgovor Napisal/-a nikk »

shrink napisal/-a:
nikk napisal/-a:Torej moram spet sam zaključiti. In ker se nočeš sam izjasniti, moram spet potegniti svoj zaključek o tvojem razmišljanju in ker si se odzval na kvantno gravitacijo, je moj zaključek, da je v tem primeru tvoj odgovor "da" - to sta ekvivalentni vrsti razmišljanj.
Aha, spet filozofska interpretacija na delu: Ker se mi na takšno bedastočo ne zdi vredno replicirati, jasno skledi sklep: Kdor molči, prikimava. Patetično. :?
Ampak to je sklep, ki je po vsem kar sem od tebe prebral, v skladu s tvojim razmišljanjem. Še zgoraj praviš da je bedastoča. Eno je bedastoča, drugo je bedastoča, torej je to ekvivalentno razmišljanje. Vsekakor ne bom ostal pri tem, da bi rekel da se o tem nisi izjasnil (kot bi bilo formalno res). Če je to filozofija, potem pa sem res filozof...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Block universe

Odgovor Napisal/-a shrink »

nikk napisal/-a:
shrink napisal/-a:Velemislecem, ki se pojavljajo na tem forumu, in ki na široko razpredajo o fiziki (a se jim o njej bolj malo sanja) sem se vedno smejal.
Kje vidiš kakšno moje razpredanje? Jaz sem samo postavil eno vprašanje z kar nekaj podvprašanji.
Preberi si svoje razpredanje za tem; recimo tisto, na kar je že mriz opozoril.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Block universe

Odgovor Napisal/-a shrink »

nikk napisal/-a:
shrink napisal/-a:
nikk napisal/-a:Torej moram spet sam zaključiti. In ker se nočeš sam izjasniti, moram spet potegniti svoj zaključek o tvojem razmišljanju in ker si se odzval na kvantno gravitacijo, je moj zaključek, da je v tem primeru tvoj odgovor "da" - to sta ekvivalentni vrsti razmišljanj.
Aha, spet filozofska interpretacija na delu: Ker se mi na takšno bedastočo ne zdi vredno replicirati, jasno skledi sklep: Kdor molči, prikimava. Patetično. :?
Ampak to je sklep, ki je po vsem kar sem od tebe prebral, v skladu s tvojim razmišljanjem.
Zgolj tvoje izrojeno prepričanje.
nikk napisal/-a:Še zgoraj praviš da je bedastoča. Eno je bedastoča, drugo je bedastoča, torej je to ekvivalentno razmišljanje.
Vsakršno povezovanje fizikalnega koncepta s sholastičnimi razpravami je zame bedastoča: pa naj o fizikalnem konceptu razmišlja fizik ali filozof.
Vsekakor ne bom ostal pri tem, da bi rekel da se o tem nisi izjasnil (kot bi bilo formalno res). Če je to filozofija, potem pa sem res filozof...
Do tvojih filozofskih sklepov (formalnih ali ne) mi je prav malo mar.
Zadnjič spremenil shrink, dne 11.4.2009 0:06, skupaj popravljeno 1 krat.

nikk
Prispevkov: 24
Pridružen: 9.5.2008 21:28

Re: Block universe

Odgovor Napisal/-a nikk »

mriz napisal/-a:
nikk napisal/-a:Dobro. Saj to je jasno, vsa tista "fundamentalna vprašanja". "Še daleč" je lahko tudi po obsegu vprašanj s katerimi se ukvarja.
Kaj pa, če je večina teh 'fundamentalnih vprašanj' nesmiselnih?
Čisto možno. Tak odgovor je tudi odgovor in če pride s strani znanosti ali pa zaradi napredka tak odgovor je to tudi selitev vprašanja v znanost. Odgovor je pač, da je tisto vprašanje nesmiselno. Tudi v smislu mojega vprašanja zgoraj sem postavil tako možnost (sicer ne čisto takoj).

mriz napisal/-a:
nikk napisal/-a:No, torej to je lahko klasični primer selitve neke teme (tudi pomembne, čeprav jaz tega nikoli nisem zahteval) iz filozofije v znanost.
Hmja, ampak filozofija ni predala štafete znanosti, če imaš v mislih kaj takega (ideje, ki so obstaja pred resnimi raziskavami, tudi na področju naravnih mehanizmov, so se lahko naključno ujemale z realnostjo - ob tako velikem številu različnih idej - med katerimi filozofi jasno omenjajo samo uspešne - to niti ni presenetljivo).
Jaz sem bolj mislil da znanost iztrga področje iz filozofije. Filozofija se pozneje s tem vprašanjem sploh več ne ukvarja.
mriz napisal/-a:
nikk napisal/-a:Praktični rezultati in poiskusi na teh področjih so še daleč od popolne slike, vendar se lahko izkažejo za zelo uporabne (in pravzaprav nujne, v kolikor se ne gremo neke samozadostne filozofije) kot osnova za nadaljno sklepanje.
Kakšno uporabno tehnologijo pa imaš v mislih?
Pa, recimo glavni cilj bi bila nekakšna umetno napravljena inteligentna stvar, inteligentni "računalnik" (ne pa kot sedaj, ko so "inteligentni" računalniki). Pa karkoli, kar bi vodilo do tega. Sicer pa je to težko napovedovati. Lastnost "uporabna" je preveč. Tehnologija je nekakšno merilo zrelosti znanosti - ko znanost razume principe svojega področja in lahko da metode, kako te principe uporabiti, se da te metode uporabiti v vsakdanjem življenju na tak ali drugačen način.

nikk
Prispevkov: 24
Pridružen: 9.5.2008 21:28

Re: Block universe

Odgovor Napisal/-a nikk »

shrink napisal/-a:
nikk napisal/-a:
shrink napisal/-a: Argument slamnatega moža. Naštej stvari, ki so se selile v empirično naravoslovno znanost, ki obstaja zadnjih 400 let.
Sem že. Jaz seveda nisem govoril o "empirični" naravoslovni znanosti, pač pa o znanosti (ki preučuje stvari z znanstveno metodo).
Te prosim. Ravno o empirični znanstveni metodi govorim (ki ima zametke ravno v času Galileja in Bacona - pred slabimi 400 leti). Poglej si malo zgodovino znanosti.
Sem predpostavljal, da si izključil biologijo in geologijo, ker pač nista tako empirični, kot je fizika. Primeri tem, ki so se preselili v ti znanosti pa sem tudi že dal.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Block universe

Odgovor Napisal/-a shrink »

nikk napisal/-a:
shrink napisal/-a:
nikk napisal/-a:Sem že. Jaz seveda nisem govoril o "empirični" naravoslovni znanosti, pač pa o znanosti (ki preučuje stvari z znanstveno metodo).
Te prosim. Ravno o empirični znanstveni metodi govorim (ki ima zametke ravno v času Galileja in Bacona - pred slabimi 400 leti). Poglej si malo zgodovino znanosti.
Sem predpostavljal, da si izključil biologijo in geologijo, ker pač nista tako empirični, kot je fizika.
V katerikoli naravoslovni veji uporabljajo enako (znanstveno) metodo.
Primeri tem, ki so se preselili v ti znanosti pa sem tudi že dal.
Navedi primere za zadnjih 400 let. Pa ne začenjaj spet nakladati, kako se je področje raziskav uma preselilo iz filozofije v znanost, saj filozofsko razpredanje ne pomeni raziskovanja. To bi bilo namreč ekvivalentno prepričanju, da se je z Darwinom raziskovanje nastanka življenja iz religije preselilo v znanost.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Block universe

Odgovor Napisal/-a mriz »

Nik, tvoj koncept selitve vprašanj iz filozofije v znanost je problematičen - shrink v zadnjem postu dal ustrezno primerjavo, tako da glede tega nimam kaj dodati.
Pa, recimo glavni cilj bi bila nekakšna umetno napravljena inteligentna stvar, inteligentni "računalnik" (ne pa kot sedaj, ko so "inteligentni" računalniki).
Kakšna pa je (v teoriji in praksi) razlika med inteligentnim "računalnikom" in "inteligentnim" računalnikom?
Lastnost "uporabna" je preveč.
Ali pa edina pomembna...
Tehnologija je nekakšno merilo zrelosti znanosti - ko znanost razume principe svojega področja in lahko da metode, kako te principe uporabiti, se da te metode uporabiti v vsakdanjem življenju na tak ali drugačen način.
No ja, čudna formulacija. Praktične aplikacije so za moje pojme indikator pravilnosti teorije, na kateri temeljijo - ampak okej, verjetno mislima isto.

Odgovori