individualni jaz

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

individualni jaz

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Zanimivo je tudi, da se pri staranju spreminja samo telo, opazovalec (jaz) pa je ves čas mlad in ostaja ves čas isti.

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: koliko ste stari:)

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Zanimiv članek..

Že cele ure sedim tukaj. Pogreb je; moj prijatelj je umrl.

Vsake toliko časa nekdo vstane s svojega plastičnega stola, elegantno uravna svojo premišljeno dostojanstvenost in počasi stopi do krste. Ta krsta mi ne da miru.

Veš, to je moj prvi pogreb in še vedno poskušam priti stvari do dna. Moj prijatelj je odšel- in čemu služi ta dolga škatla?

Mislil sem, da je prazna. Rekli so, da je odšel.

Vstanem in grem počasi naprej... Iz dolžnosti strmim v preprogo... Pridem do krste in radovedno pogledam...
Grozno me pretrese.

Miha je tukaj!! Točno tukaj je!! Rekli so mi, da je Miha odšel- ampak, glej ga- ravno tukaj je, v krsti. Iste oči, isti lasje, isti možgani, ista DNK.

Bleknil sem: »Ej, Miha! Ej, človek, res si odštekan! Kakšna finta je to?« Obrnem se proti ljudem. »Ej, to je šala ali nekaj drugega, ali ne?« Miha ni nikamor odšel. Miha je tukaj!«

Ni treba posebej omenjati, da so me pospremili ven. Neverjetno strmijo vame, »Ali si ti s kakega drugega planeta ali kaj? Ali ne moreš razumeti? To v krsti ni Miha. Miha je odšel, odšel je.«

Kako je lahko Miha 'odšel', če pa je njegovo celo telo tamle? Preprosto: On ni to telo.
Celo Mihovo telo je tamle v krsti, vse njegove možganske celice, vse njegove dedne lastnosti in njegova DNK- ampak Miha je odšel. Telo je tam, ampak oseba je odšla.

Oseba ni telo.

To lahko razumeš še z drugega zornega kota, če si pripravljen narediti enostaven eksperiment. Poišči svoje stare slike, ko si bil še dojenček. (Luštkan? Upajmo, da res.) Kakorkoli, stopi do ogledala. Poglej svoje telo v ogledalu. Poglej svoje telo na slikah. Sedaj imaš pred sabo dve različni telesi- ampak za obe se lahko reče, da sta tvoji.

Od okrogloličnega dojenčka do 'cool' telesa najstnika in, nekega dne, vse do zgubanega telesa starca. Telo se stalno spreminja, ti pa ostajaš isti. Ista oseba, spreminjajoče se telo.

Ti se razlikuješ od telesa.

Če opazujemo človekovo potovanje skozi življenje, bomo videli, da se telo neprestano menja. Sodobna znanost pravi, da se telesne celice neprestano obnavljajo in da se vse celice regenerirajo približno vsakih sedem let. Telo se stalno spreminja, kar velja tudi za človekovo mišljenje in občutke. Kar v vseh okoliščinah ostaja isto in nespremenjeno pa je občutek individualnosti ali človekov jaz. Ta jaz je atma (nespremenljiva, večna duhovna duša), ki telesu daje življenje in zavest. Duša v telesu stanuje in ga uporablja, v točno določenem trenutku pa ga mora zopet zapustiti. Ta trenutek se imenuje 'smrt'.

Vir: http://www.harekrisna.net/index.php?S=1 ... 39&mpage=1

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: koliko ste stari:)

Odgovor Napisal/-a =) »

:shock: Hanuman, kaj ti pa je?

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: koliko ste stari:)

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

V kakšnem smislu?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: koliko ste stari:)

Odgovor Napisal/-a Roman »

Hanuman napisal/-a:Telo se stalno spreminja, kar velja tudi za človekovo mišljenje in občutke. Kar v vseh okoliščinah ostaja isto in nespremenjeno pa je občutek individualnosti ali človekov jaz.
Tudi občutek individualnosti nastaja v človeškem umu, je odvisen od delovanja le tega in se lahko spreminja.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: koliko ste stari:)

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman napisal/-a:V kakšnem smislu?
V smislu, da smetiš temo. Sicer pa začenjaš z eksplicitnim posiljevanjem z verskimi vsebinami. V tem smislu nisi nič boljši od Jehovcev, ki mimoidoče nadlegujejo s "Stražnim stolpom". :?

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: koliko ste stari:)

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Roman napisal/-a:Tudi občutek individualnosti nastaja v človeškem umu, je odvisen od delovanja le tega in se lahko spreminja.
Individualni jaz je le prekrit z dejavnostjo uma in telesa in je nespremenljiv. Um in jaz se razlikujeta. Um je tisti del nas, ki misli in razumeva ni pa naš jaz. To kar imaš ti za samega sebe je le ego - um in telo, toda tako je zato, ker ne vidiš tistega kar je za njima. Ego ni pravi jaz. Spreminjanje uma in telesa na jaz nima vpliva, ker je jaz nad njima. Roman, ni se dobro zatekati k lastnim umskim izmislekom.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: koliko ste stari:)

Odgovor Napisal/-a GJ »

Hanuman napisal/-a:Roman, ni se dobro zatekati k lastnim umskim izmislekom.
Veliko, veliko, veliko... bolje kot pa, da ti jih drugi polagajo v tvoj um! :lol: :lol: :lol:

Lep dan vsem...

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: koliko ste stari:)

Odgovor Napisal/-a Roman »

Hanuman napisal/-a:
Roman napisal/-a:Roman, ni se dobro zatekati k lastnim umskim izmislekom.
Ne gre za zatekanje. In ne gre za izmisleke. Razen morda, če nasvet velja tudi zate.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: koliko ste stari:)

Odgovor Napisal/-a =) »

Hanuman napisal/-a:V kakšnem smislu?
V smislu, kaj se ti je zgodilo včeraj, da se ti je zdelo smiselno dati tako objavo sem- na kvarkadabro?
Hanuman napisal/-a:
Individualni jaz je le prekrit z dejavnostjo uma in telesa in je nespremenljiv. Um in jaz se razlikujeta. Um je tisti del nas, ki misli in razumeva ni pa naš jaz. To kar imaš ti za samega sebe je le ego - um in telo, toda tako je zato, ker ne vidiš tistega kar je za njima. Ego ni pravi jaz. Spreminjanje uma in telesa na jaz nima vpliva, ker je jaz nad njima. Roman, ni se dobro zatekati k lastnim umskim izmislekom.
Le kaj je zate individualni jaz? Kako to, da ga ti s svojim lastnim umskim izmiselkom zaznavaš, če je jaz nad umom in telesom?
Jaz (ne glede na to ali je ta jaz jaz ali ego, ali moj ego, ali moj jaz, ali um, ali telo..) se ne ubadam s takimi vprašanji. Jaz sem jaz, ko se predstavim tujcu,pokažem nase, na svoje telo in razume, da beseda ki kretnji sledi pomeni moje ime. Nisem pa si nikoli delala problemov ali sem jaz tista račka v ogledalu, ali sem jaz utrujena ali je moj ego utrujen...
Le kaj pa je tebe pripeljalo do takega razmišljanja?

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: individualni jaz

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

=) napisal/-a:
Hanuman napisal/-a:V kakšnem smislu?
V smislu, kaj se ti je zgodilo včeraj, da se ti je zdelo smiselno dati tako objavo sem- na kvarkadabro?


Nič posebnega se ni zgodilo, čisto običajen navaden dan.
=) napisal/-a:Le kaj je zate individualni jaz?
Individualni jaz pomeni, da je vsaka oseba edinstvena. Kljub vsem milijardam ljudi, ki so že živeli in še živijo na tem planetu, še ni bilo osebe, ki bi ti bila enaka. Zato =), nikoli ne posnemaj druge, ker si edina med edinstvenimi. Vsak individualni jaz ima individualne lastnosti. Zavedanju jaza se reče ego. ''Jaz sem''. Problem nastane, kadar jaz zmotno enačiš s telesom. Jaz je ločen od telesa, čeprav je povezan z njim. Ko se zaveš jaza, ga občutiš kot nekaj samoobstoječega in večnega, ni istoveten z umom in telesom.

Glej tole sliko na Iskcon desire tree, drugo stanje uma, drugo mišljenje in občutki, drugo telo, vendar ista oseba, isti jaz. =), a lahko vidiš to? Na jaz razvoj sploh ne vpliva, ker je nad njim. Ko se zaveš jaza in se poistovetiš z njim in ne več s telesom, je to osvoboditev jaza.
Kako to, da ga ti s svojim lastnim umskim izmiselkom zaznavaš, če je jaz nad umom in telesom?
Ja zato, ker si ti ta jaz. Jaz se zaveda uma in telesa. Jaz je opazovalec oz. poznavalec telesa. Transcendentalni jaz je dejstvo, realnost, stvarnost! Tako pravijo sveti spisi, A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada in drugi modreci.
Le kaj pa je tebe pripeljalo do takega razmišljanja?
Želja po osvoboditvi od materialne zapletenosti (od vzroka in posledice), želja po spoznanju vrhovne resnice, praznina in smrt.

p.s. če uživaš meso, boš te stvari zelo težko razumela.
Zadnjič spremenil Hanuman, dne 8.10.2009 11:34, skupaj popravljeno 1 krat.

alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Re: individualni jaz

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

individualne jaz bi lahko opisali kot del zavestnega jaza in individualnega nezavednega v Jungovi psihoanalitski teoriji. Gre za to, da je človek prvih 40. let pod vplivom zunanjega sveta, po 40. letu pa se človek bolj usmeri vase, zavestni jaz bi se naj približal pravemu jedru isebnosti, ki je nezavedno (nezavedno individualno), tj. sebstvu. Torej lupina se spreminja, človek je pa isti.

Hanuman ne se norca delat, jasno je namreč, da posledica pogojuje potrebo in obratno, potreba pogojuje posledico. To je čisto biološko tko da brez veze biti bitko, ki je ne moreš zmagati.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: individualni jaz

Odgovor Napisal/-a Roman »

Hanuman napisal/-a:Transcendentalni jaz je dejstvo, realnost, stvarnost!
Seveda je ta transcendentalni jaz definiran tako, da ga ni mgoče dokazati.
Tako pravijo sveti spisi, A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada in drugi modreci in tako ti pravim tudi jaz - moja malenkost.
Ampak, kot sam praviš, drugih ni dobro posnemati.
Želja po osvoboditvi od materialne zapletenosti (od vzroka in posledice), želja po spoznanju vrhovne resnice, praznina in smrt.
Skratka, iluzija.
p.s. če uživaš meso, boš te stvari zelo težko razumela.
Morda mesojedec težko razume vegetarijanca (in narobe), ampak razumevanje tvojih "resnic" ni odvisno od tega.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: individualni jaz

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman napisal/-a:p.s. če uživaš meso, boš te stvari zelo težko razumela.
Kar prepoveduje tvoj Krišna, dovoljuje Alah (in obratno). Ampak prehranjevalne navade, kot je že Roman dejal, "resnice" nič bolj ne približujejo/oddaljujejo.

P.S. Danes si bom - tebi na čast - privoščil turški hamburger (beri: kebab). :lol:

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: individualni jaz

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

shrink napisal/-a:
Hanuman napisal/-a:p.s. če uživaš meso, boš te stvari zelo težko razumela.
P.S. Danes si bom - tebi na čast - privoščil turški hamburger (beri: kebab). :lol:
Gnusna zadeva, tale kebab. Vseeno dober tek.
Roman napisal/-a:Seveda je ta transcendentalni jaz definiran tako, da ga ni mgoče dokazati.
Se da dokazati, vendar ne z znanstvenimi eksperimenti. Obstoj transcendentalnega jaza si lahko dokažeš, če opraviš eksperiment, s popolnoma drugačno metodo (piše v Vedah), na samemu sebi. Sicer, pa so tudi v znanosti teorije, ki jih ni mogoče matematično dokazati, npr. teorija velikega poka, pa v to teorijo, kar lepo verjamete.
alexa-lol napisal/-a: Hanuman ne se norca delat, jasno je namreč, da posledica pogojuje potrebo in obratno, potreba pogojuje posledico. To je čisto biološko tko da brez veze biti bitko, ki je ne moreš zmagati.
To velja samo za telo, ampak ti nisi ta telo. Jaz je samo opazovalec, telo v resnici ne upravljaš ti, ampak materialna narava. Jaz je transcendentalen, glede na telo. Popolnoma se lahko osvobodiš posledic svojih dejanj, samo moraš vedet, kako do tega pridet. (piše v Vedah)
Roman napisal/-a:
Hanuman napisal/-a:Tako pravijo sveti spisi, A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada in drugi modreci in tako ti pravim tudi jaz - moja malenkost.
Ampak, kot sam praviš, drugih ni dobro posnemati.
Nikogar ne posnemam, niti si tega ne želim, ker hočem bit originalen. Sledim moji in Srila Prabhupadovi želji.
Roman napisal/-a:
Hanuman napisal/-a:Želja po osvoboditvi od materialne zapletenosti (od vzroka in posledice), želja po spoznanju vrhovne resnice, praznina in smrt.
Skratka, iluzija.
Da, iluzija za tebe.

Odgovori