Ali obstaja prazen prostor?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Gost

Ali obstaja prazen prostor?

Odgovor Napisal/-a Gost »

Kaj vi mislite ali obstaja prazen prostor?Jaz bi rekel da ne, kajti če bi obstajal, bi obstajalo nekaj česar sploh ni, kajti prazen prostor je nič.
Po drugi strani pa se mi zaplete ko razmišljam o tem da če se nekaj giblje se mora gibati v smeri kjer ga ni.
Podajte še vi svoje argumente in me prosim popravite, če sem si narobe razlagal. Povežite moje razmišlanje z HERAKLITOM!!Hvala

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Ne vem kaj je govoril Heraklit, vem pa da praznega prostora ni. Prazen prostor bi lahko imenovali vakuum, vendar še v vakuumu ni praznine, v njem so vakuumske fluktuacije, se pravi naključno pojavljanje in izginjanje materije.

fernando

po svoje

Odgovor Napisal/-a fernando »

Glede na to, da se nekaj giblje v nekaj kar ni. Jaz mislim, da je vesolje balon, ki se siri znotraj absolutne gostote.Tam se po moje nic ne more prosto gibati samo vse skupaj. Vesolje pa je potlej balon kjer je materija na neki nacin bolj prosta. Snov, ki je materija uhaja v balon iz absolutne gostote. Skozi crne luknje pa nazaj ven. Itak je zadeva domisljijska. Ce se lahko premika samo vse skupaj potlej je dovolj en majhen neskladen premik da nastane trenje!!?? balon in evo ga vesolje.

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Ko smo že pri kvantnih fluktacijah: ali nastajajo tudi v prostoru med jedrom in elektronskimi tirnicami (ali oblaki)?

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Pozabi na Bohrov model atoma, ker je napačen. Deluje samo dokler si v mejah kemije :)

gost st.dve

Odgovor Napisal/-a gost st.dve »

Definiraj prostor. Kaj je prostor? Ali govoris o matemaicnem prostoru ali fizikalnem?

btasko
Prispevkov: 44
Pridružen: 19.2.2003 16:17

Odgovor Napisal/-a btasko »

dejstvo je da sta čas in prostor nespodbitno povezana, torej če govorimo o praznem prostoru še vedno čas obstaja. Jst pa verjamem, da se vesolje širi v prostor0(ni prostora ne časa). Samo smo ljudje še na takem razvojnem nivoju, da si še ne moremo predstavljati takega ''prostora'' (izraz je nepravilen, saj beseda ki bi to opisovala ne obstaja). In vesolje se širi v prostor0.

jerneju
Prispevkov: 37
Pridružen: 20.6.2004 13:23

Odgovor Napisal/-a jerneju »

Med ljudstvom je razširjeno, da je prazen prostor vakuum. Torej je to kraj, kjer ni zraka. Zrak pač izstisnimo ven iz tega prostora. Toda v praksi je težko naresti popolni vakuum. Od tod so izrazi za različne stopnje vakuuma. Večji vakuum je, manj molekul zraka notri najdemo.

Seveda je fizika zakomplicirana in zatorej tudi res pravi, teoretični vakuum ni povsem prazen prostor. Četudi ni nobene molekulce notri, so pač druge zadeve. Enkrat je več o tem pisalo v reviji ŽIT.

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Ja tapravi vakuum bi bil, če niti tistih zadev ne bi bilo noter. Vendar zaradi nedoločenosti te zadeve so in bodo nastajale in izginjale.

Odvisno je tudi od velikosti merjenega prostora; v 1 kubičnem femto- (ali pa še manjšem) metru je kar verjetno, da ni nobenega delca ne vala. Če pa vzamemo kubični meter ali pa kaj še večjega, pa je v njem vedno nekaj.

Nerock
Prispevkov: 23
Pridružen: 4.6.2004 15:49

Odgovor Napisal/-a Nerock »

-----------------
Zadnjič spremenil Nerock, dne 21.6.2007 14:11, skupaj popravljeno 1 krat.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

ŽIT = Življenje in tehnika (revija)

Glede praznega prostora - ga tudi po mojem mnenju ni.

Če že drugega ne, je prostor napolnjen z nosilci interakcij.

Px78
Prispevkov: 39
Pridružen: 19.4.2004 22:49

Odgovor Napisal/-a Px78 »

po mojem pa prazen prostor obstaja samo v mikro svetu, pa še tam ni trajen zaradi gibanja različnih delcev.

Pri razmišljanju o praznem prostoru se mi je pojavilo vprašanje: Ali obstaja prostor, ki je popolnoma zapolnjen? Po mojem je odgovor ne.
:?: :?: :?:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: prostor

Odgovor Napisal/-a GJ »

Px78 napisal/-a: Pri razmišljanju o praznem prostoru se mi je pojavilo vprašanje: Ali obstaja prostor, ki je popolnoma zapolnjen? Po mojem je odgovor ne.
:?: :?: :?:
To je zelo dobro logično izhodišče.

Odgovor pa je veliko bolj kompliciran...
Torej odvisno kaj razumemo pod besedo prostor.
Prostor smo v tem forumu večkrat obravnavali na dva različna načina torej kot:
- Abstraktni oziroma matematični prostor
- Realni oziroma fizikalni prostor

Skupno izhodišče obeh prostorov je, da realni prostor zapolnjuje abstraktni prostor.

Abstraktni prostor je lahko prazen kot tudi popolnoma zapolnjen.
Kaj pa realni prostor :?:

Če trdimo, da je realni prostor čisto prazen ne moremo več govoriti o realnem prostoru temveč o abstraktem prostoru, saj ne pripada več realnemu svetu.

Zato pa lahko trdimo, da je vsak realni prostor zapolnjuje abstraktni prostor. Če izhajamo iz dejstva, da realni prostor določa stanje energije v njem lahko rečemo, da velikost enega in drugega prostora ni nujno enaka.
Iz česar pa logično sledi, da je vsak realni prostor popolnoma zapolnjen s samim seboj in hkrati razširjen v vse mogoče smeri oziroma dimenzije.

Lep večer želim...

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Prazen prostor pa pomoje obstaja.

1., ker ko govorimo o prostoru, govorimo o 4 dimenzijah, kar pa bi se glede nosilcev interakcij dalo do neke mere diskutirat. Npr tudi fotoni kot nosilci EM interakcije so kvantizirani, zato že avtomatično ne zasedajo kompletnega prostora. Sedaj bi mi lahko kdo razlagal, da je tudi prostor kvantiziran in je tako lahko zapolnjen. Sam sem mnenja, da je na Planckovem nivoju kvantiziran le glede na lastnosti fotonov, pod Planckovim nivojem pa obstaja cela "nova" zbirka pojavov, ki sploh omogočajo vse nadaljne 4 sile itd. itd. Mislim, da je Planckova konstanta spodnja limita pojavov, ki jih znamo že kar dobro opisat.

2. pa ker se vesolje za nas ta moment širi in ima tako mejo, saj drugače bi se širilo samo vase, kar pa ni ravno definicija širjenja ampak mešanja. Torej bi lahko izven vesolja, kot ga poznamo, bil prazen prostor vsaj do takrat, ko odkrijemo fiziko izven "naših" meja.

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

U, še ta ideja:

Kako pa je po vašem mnenju s prostorom v atomu med jedrom in "prvo orbitalo"? fotonov tam verjetno ni, ker če se absorbirajo, se le elektron premakne v višjo "orbitalo", če pa ne, se pa le siplje, močne sile ni, gravitacija deluje na premici med elektronom in jedrom,....

Odgovori