realnost

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
unity
Prispevkov: 4
Pridružen: 18.7.2006 11:56
Kraj: somewhere 88
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a unity »

realnost je relativen pojem, glede na človeško dojemanje
mislim pa, da se realnost narave spoznati.. in da je le ena

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Realnost je že ena, vendar o spoznavnosti te ene realnosti ne bi bil tako optimističen. Vse in čisto vse dojemanje je na neki ravni subjektivno oz. pogojeno z opazovalcem, še fizika.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Zato pa znanost ne govori o resnici (in še manj o Resnici).

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Kaj pa če bi redefinirali pojem "realnost"?

Včasi razmišljam v tejle smeri:

V zavest tečejo razni informacijski tokovi. Nekateri, čisti in jasni, (domnevno) prihajajo iz zunanjega sveta preko naših čutil, drugi pa imajo izvor v nas samih. Karkoli se manifestira zavesti štejem kot realno, vendar v različnih merah. Medle sanje imajo manjšo stopnjo realnosti kot recimo travnik, ki ga opazujem v stanju budnosti (in ko sem trezen ;)).

Namesto (kvantitativnih) "stopenj realnosti" bi lahko uvedli še različne vrste realnosti (kvalitativno)...

Point je ta, da v primerih ko se vedno bolj zapletamo v svojih razmišljanjih v katerih uporabljamo neke pojme, ki naj nam bi intuitivno bili jasni, je morda čas, da ponovno premislimo pomen teh pojmov in z drugačno definicijo spremenimo svoja izhodišča.

AlexUS
Prispevkov: 134
Pridružen: 25.3.2005 14:50
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AlexUS »

Hmmm, realnost...

Z mojega vidika je realnost tisto kar je družba ustvarila in po čemer ljudje živimo oz. česar se držimo. Ponavadi človek ni realen če se oddalji iz skupne točke katera je nastala v okviru družbe.
Realnost je lahko tudi tisto kar si sam lahko privoščiš. Recimo da ti sosed reče če boš šel na potovanje na luno, mu odgovoriš "ja bodi malo bolj realen".
Tako si nekateri predstavljajo realnost kot srednja nit med tistim kar je največ in tistim kar je najmanj.

Realnost vključuje "vse kar obstaja". Lahko bi ga razlagali, dokazovali ali vsaj tolmačili skoraj tako na široko kot recimo KAOS.

btasko
Prispevkov: 44
Pridružen: 19.2.2003 16:17

Odgovor Napisal/-a btasko »

Menim, da so paradoks realnosti zelo dobro, dvomljivo prikazali v Matrici (1.del)...kaj vi menite?

AlexUS
Prispevkov: 134
Pridružen: 25.3.2005 14:50
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AlexUS »

btasko napisal/-a:Menim, da so paradoks realnosti zelo dobro, dvomljivo prikazali v Matrici (1.del)...kaj vi menite?
Ja res je, veliko ljudi se je začelo spraševati o tem virtualnem svetu.
Hja dokazov žal ni, lahko pa rečemo da je ena izmed dobrih teorij.
A se ti je že kdaj zgodilo, da si bil na nekem mestu in se ti je zazdelo kot da se vse dogaja isto kot v tvojih sanjah?
Meni se je že(celo večkrat), vendar sem vsakič spremenil dogajanje ker se nisem spomnil kako so se sanje končale. Zgodilo se mi je že da sem dobesedno govoril z neko osebo točno tako kot se mi je sanjalo, kar šokiralo me je ko sem že vnaprej vedel kaj bo rekel... To se mi je prvič zgodilo ko sem bil zelo mlad, tam pri 8 letih(no vsaj spomnim se za takrat).

Drugače pa je realnost povezan z resničnostju, resničnost pa s tem kar zares obstaja.
Kar zares obstaja je povezan z resničnostjo in zopet resničnost z realnostjo.
Malce komplicirano ampak vseeno, hočem rčeti da to kar sedaj doživljamo lahko da ni prava realnost, ker živimo po svoji resnici oz. po resnici katero čutimo, vidimo in dokazujemo(seveda po svoje). Naša resnica pa ni rečeno da je prava realnost katera je povezana z vsem univerzumu.

Včasih se zdi kot da bi se vse skupaj vrtelo, spreminja se le stil življenja ter sam razvoj. To lahko ugotovi že vsak normalen človek ki se zaveda življenja svoji prastaršev, staršev, sebe in svojih otrok.
Podobnosti se nedvomno pojavljajo.
Pojavljajo se tudi pri vseh ostalih živalih.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

AlexUS napisal/-a:Z mojega vidika je realnost tisto kar je družba ustvarila in po čemer ljudje živimo oz. česar se držimo.
Jaz mislim da tega kar je ustvarila družba (torej človek) ne gre šteti za dejansko realnost, je pa tudi mogoče znotraj okvirjev te vpeljane realnosti govoriti o nerealnem in realnem.
Po eni strani je realno da se nahajam recimo na nekem trgu, vendar to ni realno po sebi (s tem mislim tako realno, da ni odvisno od človeka in trenutnih okoliščin). Če realnost vsebuje "vse kar obstaja", se je treba vprašati o načinih obstajanja (mogoče tako kot je predlagal Maedhros). Vrednost denarja ali pa 'študent' naprimer pač ne obstajata na enak način kot Sonce, ali ne? No, mogoče bi lahko bila pod vprašajem celo realnost Sonca, vsaj takega kot si ga predstavljamo oz. razumemo... vseeno pa je njegova realnost (najverjetneje) bliže od realnosti vrednosti denarja.

Potem pa še imaš, kot si sam nakazal, realnost možnosti oz. dejanj znotraj dosegljivosti, torej realnost v doseganju nekega cilja.
Ja res je, veliko ljudi se je začelo spraševati o tem virtualnem svetu.
Hja dokazov žal ni, lahko pa rečemo da je ena izmed dobrih teorij.
Meni se v Matrici zdi dvomljiva ravno smiselnost virtualnega sveta. Zakaj bi stroji zapravljali energijo tako da bi svojim baterijam omogočili iluzijo predvidenega življenja? A ni to enako ideji, da bi kravam v hlevu dajali občutek sprehajanja po travnikih?

Drugače pa je film iz tega vidika dokaj kul, torej da je pri nekaterih povzročil dvom v nekaj kar so prej šteli za nedvomljivo.
Podobnosti se nedvomno pojavljajo.
Pojavljajo se tudi pri vseh ostalih živalih.
Katere točno pa imaš v mislih? Mislim da jih je več skupin, odvisno iz katerega vidika in kako podrobno gledaš.

Odgovori