Najpametnejši človek

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
gcn64
Prispevkov: 120
Pridružen: 31.10.2009 17:10

Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Kolikor sem do sedaj brskal tale forum, še te teme nisem opazil. V bistvu se gre za to, da vsak napiše, kdo je zanj najpametnejši človek vseh časov.
Če začnem kar jaz, bi rekel da kakšen fizik, recimo Einstein ali Newton. Pa tudi Hawking bi pasal tule zraven :) .
Skratka, napišite vaša mnenja :D

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a fogl »

V kakšnih enotah pa se meri pamet...

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Tule maš spisek ljudi z najvišjim IQ-jem:

http://onemansblog.com/2007/11/08/the-m ... ighest-iq/

pa še ena s slikicami:

http://www.kids-iq-tests.com/famous-people.html

Pač poznam mnogo ljudi z visoko izobrazbo pa morem reči, da je na žalost mnogo izmed njih zame daleč od pametnih:). Tako, da ne izobrazba in ne IQ zame nista merilo pametnosti. Če bi se sam odločal je zame pameten nekdo, ki dela dobra dejanja (itak je pa tudi dobrota relativna)!

gcn64
Prispevkov: 120
Pridružen: 31.10.2009 17:10

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Pomoje je IQ daleč od tega, da bi bilo najbolj relevantno merilo za zmeriti kako je nekdo pameten. Einstein ima 160 pa vendar je bil pomoje pametnejši kot 3/4 tistih z višjim IQ-jem :)
Itak pa ima vsak svoja merila. Treba je tudi ločiti med tistimi, ki so kao pametni zaradi nekega papirja na katerem piše dr, dipl itd., ter med tistimi, ki so dejansko pametni in lahko nekaj pametnega z znanjem naredijo...
Zelo dobro merilo za inteligenco se mi zdijo razna odkritja na področju znanosti. Kot npr. Maxwell. Človek, ki skupaj spravi 4 enačbe ki opisujejo ves elektromagnetizem preprosto mora biti nadpovprečno inteligenten :)

Kakšna pa so še vaša merila?

pusko
Prispevkov: 25
Pridružen: 9.2.2010 17:25

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a pusko »

Mene je vedno fasciniral Leonardo Da Vinci......in njegove ideje, ki so bile totalno "nerealne" v njegovem obdobju življenja.

Uporabniški avatar
18domen13
Prispevkov: 24
Pridružen: 13.12.2009 11:40

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a 18domen13 »

Se strinjam z gcn64.
IQ nikakor ni merilo, ki bi ustrezalo "pameti".
Pamet je kar splošen pojem; nekateri tukaj štejejo izobrazbo, nekateri kako nekdo zna razmišljat, nekateri idealizem, nekateri štejejo tukaj tudi IQ, kolikor vidim ipd.
Vsak ima svoje standarde, pri čemer se jaz glede svojih še nisem čisto opredelil. Za pametnega človeka bi postavil skoraj vsakogar z vsaj eno zgoraj našteto lastnostjo.
Tako da, dragi moji, IQ ne pove še nič. :)

amanita
Prispevkov: 3
Pridružen: 24.2.2010 19:13

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a amanita »

pusko napisal/-a:Mene je vedno fasciniral Leonardo Da Vinci......in njegove ideje, ki so bile totalno "nerealne" v njegovem obdobju življenja.
Se strinjam, Leonardo da Vinci med vsemi zgodovinskimi (in zdaj živečimi osebami) resnično nekako izstopa po svoji genialnosti.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

gcn64 napisal/-a: Človek, ki skupaj spravi 4 enačbe ki opisujejo ves elektromagnetizem preprosto mora biti nadpovprečno inteligenten :)

Kakšna pa so še vaša merila?
Lahko ima pa tudi srečo (no pri Maxwellu ta sigurno ni igrala vloge, haha), ker verjamem da mnogo odkritji ni plod hudo visokega IQ-ja izumitelja ampak predvsem sreče in prisile v to, da je razmišljal v tej smeri!

gcn64
Prispevkov: 120
Pridružen: 31.10.2009 17:10

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

ja tukaj pa je spet potrebno ločit stvari. Odvisno za kakšno odkritje gre. Mislim da je razlika, ko ima nekdo potrebo po bolj kulturnem opravljanju velike potrebe in zato iznajde kos lesa z luknjo in spodaj gnojšnico, kot pa nekdo ki recimo odkrije valovno enačbo v kvantni mehaniki :D

Se tudi jaz strinjam, da je mnogo izumom oz. iznajdbam v zgodovini botrovala sreča, vendar pa je za večino znanstvenih dognanj potrebno obvladati mnogo teorije, biti zelo spreten, posledično tudi pameten, zatorej je pri takih stvareh še kako pomambna inteligenca...

gnu
Prispevkov: 111
Pridružen: 1.3.2010 12:20

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a gnu »

Dostikrat je potrebna sreča, da se zgodi nekaj novega, in genij, da to prepozna. Če meni splesni kruh, ga vržem proč, če pa se to zgodi Flemingu, odkrije penicilin ;)

miškolin
Prispevkov: 6
Pridružen: 11.3.2010 21:53

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a miškolin »

jaz vem kaj imam v tem trenutku v žepu, zato sem pametnejši od vseh znanstvenikov na svetu. lahko to rečem? nihče razen mene na svetu ne ve kaj imam v žepu, za enačbo e=mc2 (ne znam dat dvojke zgori :) )ter kaj pomeni pa ve na svetu veliko ljudi, res je da jo je le eden odkril...
hočem povedati le da če si pameten oziroma veš veliko o eni stvari ne pomeni da si najpametnejši, kdo lahko reče da je biu einstein najpametnejši oziroma med najpametnejšimi ljudmi na svetu? mogoče pa ni imel pojma o tem kako se gradi ladije, kako se zida hiše, katera zobna pasta je bolj zdrava za zobe... da bi to določili bi bilo potrebno izmeriti koliko je kdo pameten, izobražen, intelektualen, v eni stvari, lahko si izredno dober v logiki, razmišljanju... vendar ne pomeni da si najpametnejši ker se recimo pač nisi nikoli učil kvantne fizike ali pa nimaš pojma o kemiji. res pa je da pametnejši ko je človek več stvari lahko bolje in hitreje dojame, kar pomeni da se tudi hitreje uči, več zna, več lahko razišče...

glede ocenjevanja pameti bi pa rekel da je nemogoče, primer: v osnovni šoli dobiš za svoje znanje oceno od 1 do 5, ampak vsi vemo da kdor ima same 5 ni nujno pameten, ampak je to samo posledica ali dolgih ur učenja, hitrejšega učenja in bolj logičnega razmišljanja, večjega predznanja... pa še nekaj zdi se mi da je bilo vedno ločeno, vsaj pri nas da kdor je bil dober pri naravoslovnih predmetih je biu slabši pri družboslovnih in obratno, kako lahko trdimo kateri je pametnejši eden je imel matematiko 1 drugi 5 pri zgodovini pa je bilo obratno, ali to pomeni da sta oba enako pametna??? :mrgreen:

gcn64
Prispevkov: 120
Pridružen: 31.10.2009 17:10

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

miškolin napisal/-a:jaz vem kaj imam v tem trenutku v žepu, zato sem pametnejši od vseh znanstvenikov na svetu. lahko to rečem? nihče razen mene na svetu ne ve kaj imam v žepu, za enačbo e=mc2 (ne znam dat dvojke zgori :) )ter kaj pomeni pa ve na svetu veliko ljudi, res je da jo je le eden odkril...
jao tole pa je zelo neposrečena primerjava če se mene vpraša...
Odkriti kaj imaš ti v žepu (ko dejansko nihče razen ti ne more vedet) ter odkriti kakšno teorijo relativnosti je zelo primerljivo ja... :)
miškolin napisal/-a: hočem povedati le da če si pameten oziroma veš veliko o eni stvari ne pomeni da si najpametnejši, kdo lahko reče da je biu einstein najpametnejši oziroma med najpametnejšimi ljudmi na svetu?
Nihče ne trdi da je dejansko bil najpametnejši človek na svetu. Smisel teme je, da vsak pove kdo je zanj najpametnejši. Mene pač najbolj fascinirajo fiziki ter drugi znanstveniki...
miškolin napisal/-a:mogoče pa ni imel pojma o tem kako se gradi ladije, kako se zida hiše, katera zobna pasta je bolj zdrava za zobe... da bi to določili bi bilo potrebno izmeriti koliko je kdo pameten, izobražen, intelektualen, v eni stvari, lahko si izredno dober v logiki, razmišljanju... vendar ne pomeni da si najpametnejši ker se recimo pač nisi nikoli učil kvantne fizike ali pa nimaš pojma o kemiji. res pa je da pametnejši ko je človek več stvari lahko bolje in hitreje dojame, kar pomeni da se tudi hitreje uči, več zna, več lahko razišče...
Če bi se človek kot je bil Einstein hotel naučiti kaj izven njegovega področja, mislim da ne bi imel težav. Ampak zakaj se bi nek fizik moral spoznati na zobne paste? Ali zidanje hiš? Vsak je strokovnjak na svojem področju. In fizika je eno izmed bolj zapletenih področij :wink:
miškolin napisal/-a: glede ocenjevanja pameti bi pa rekel da je nemogoče, primer: v osnovni šoli dobiš za svoje znanje oceno od 1 do 5, ampak vsi vemo da kdor ima same 5 ni nujno pameten, ampak je to samo posledica ali dolgih ur učenja, hitrejšega učenja in bolj logičnega razmišljanja, večjega predznanja... pa še nekaj zdi se mi da je bilo vedno ločeno, vsaj pri nas da kdor je bil dober pri naravoslovnih predmetih je biu slabši pri družboslovnih in obratno, kako lahko trdimo kateri je pametnejši eden je imel matematiko 1 drugi 5 pri zgodovini pa je bilo obratno, ali to pomeni da sta oba enako pametna??? :mrgreen:
Pustimo ocene ob strani. Popolnoma se strinjam, da to ni nikakršno merilo za inteligentnost. Podobno kot kakšni IQ testi.
V osnovni šoli (kot tudi kasneje) se da marsikatero stvar napiflat. Družboslovne predmete PRECEJ bolj kot naravoslovne. Tako da je treba ločiti tudi med temi stvarmi...

lp

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a mriz »

gcn64 napisal/-a:Popolnoma se strinjam, da to ni nikakršno merilo za inteligentnost. Podobno kot kakšni IQ testi.
Kaj hočeš povedati, da IQ testi niso merilo za inteligentnost? Ne pravim, da se s tem v osnovi ne strinjam, samo zdi se mi problematično to, da sami IQ testi definirajo pojem inteligentnosti (pač to, kar domnevno merijo). Torej bi bilo bolj smiselno rečt, da inteligentnost po sebi ni relevantno merilo neke umske zmogljivosti, ali ne?

M-V
Prispevkov: 16
Pridružen: 27.4.2010 18:49
Kraj: Mlečna cesta

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a M-V »

Najpametnejši človek je vprašanje kot najboljši kitarist. Vsak je za nekaj. Med znanstvenike sodi kakšen Newton, Tesla... Med filozofe sodi Sokrat, Platon, moj najljubši pa seveda Demokrit. Med tiste, ki razmišljajo najbolj taktično, pa seveda Erno Rubik (več na www.rubik.si).

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Po mojem mnenju je pametnost skupek večih kvalitet. Inteligence, znanj, načinov in prodornosti razmišljanja in še česa. Običajno se pametni ljudje ne
izpostavljajo s svojo pametnostjo, če ravno ni nujno potrebno. Vidimo jo takrat, ko v ključnih trenutkih pokažejo moč svojega uma. V zgodovini je mnogo osebnosti, ki zaslužijo spoštovanje. Nebi preferiral nikogar. So tudi mnogi brezimni, ki zaslužijo priznanje.

Odgovori