Zakaj

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
gnu
Prispevkov: 111
Pridružen: 1.3.2010 12:20

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a gnu »

shrink napisal/-a:"Neskončna veriga Zakajev" je problematična; temu (kaskadi vzročno-posledičnih povezav) se izognemo, če odgovorimo, "kako" nek mehanizem deluje.
Vsekakor je lažje odgovoriti na vprašanje, če si ga lahko zastaviš sam.
Vprašanja so takšna, kakršna pač so, in jaz samo menim, da je na "Zakaj" smiselno in mogoče odgovarjati, in da je odgovarjanje na serijo "Zakajev" v nekem smislu poslanstvo znanosti.

(Religijo seveda ravno tako bega kaskada Zakajev, in jo preseka z dogmo.)

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a Roman »

No, še malo na to temo. Sem ravno prave volje (odgovor na "Zakaj to pišem").

Nebo je modro, ker ga takega vidimo. Ojoj, to se sliši, kakor da naš vid ustvarja modrino neba. Pa jo ne, ustvarja samo interpretacijo občutka, pa še to ne poljubno kakorkoli. Vprašati bi se torej morali, zakaj vidimo nebo modro. Pa tudi to vprašanje je na primer za slepega zgrešeno. Tukaj se moramo pač zavedati, da ne uporabljamo strogega znanstvenega jezika, ampak več ali manj pogovornega, ljudskega z vsemi značilnostmi, vključno s pesniškimi primerami in drugimi jezikovnimi okraski. Tudi na tem forumu. Ampak kljub temu, da se pesnjenju ne moremo povsem izogniti, pa približno vendarle lahko dosegamo soglasje, kaj nam kakšna fraza pomeni v znanstvenem smislu. "Zakaj je nebo modro" tako lahko prevedemo v "zakaj ga tako vidimo", "zakaj ima svetloba z neba tako in tako valovno dolžino", "zakaj s te smeri sploh prihaja svetloba" in podobno. Ko dobimo odgovor, pa nam postane jasno, da ga sploh nismo dobili. Da sonce sije, da svetloba potuje do atmosfere, da se tam sipa, lomi, odbija, polarizira in kaj vem kaj še, da je rezultat predelana svetloba, ki učinkuje na vidni škrlat, ki pošilja vidnemu centru določene signale, ... nič od tega ne odgovarja na "zakaj". Ni samo problem, kako priti do končnega (no, začetnega) vzroka, problem so že vmesne vzročne povezave.

gnu
Prispevkov: 111
Pridružen: 1.3.2010 12:20

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a gnu »

Roman napisal/-a:.. Ko dobimo odgovor, pa nam postane jasno, da ga sploh nismo dobili. ... nič od tega ne odgovarja na "zakaj". Ni samo problem, kako priti do končnega (no, začetnega) vzroka, problem so že vmesne vzročne povezave.
No, tule moram vprašat, kaj pa bi bil zadovoljiv odgovor na vprašanje zakaj? Kajti če ga že v principu ni, je potemtakem to le retorično vprašanje?
Vprašanje se v "ljudski" rabi pošteno nagara, in je na jedilniku tako otrok, mamic kot profesorjev (vsaj nekaterih).
Ali hočemo reči, da je v Zakaju nekaj mističnega, zaradi česar ne moremo nanj (zadovoljivo) odgovoriti?

Možno je, da Zakaj vprašanja niso nikoli dovolj natančna, da bi na njih izčrpno odgovorili.
David Gross napisal/-a:One of the most creative qualities a research scientist can have is the ability to ask the right questions.
Vendar pa ostaja dejstvo, da je vprašanje "Zakaj" gonilo radovednosti, in da nanj nenehno odgovarjamo.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a problemi »

gnu napisal/-a:No, tule moram vprašat, kaj pa bi bil zadovoljiv odgovor na vprašanje zakaj? Kajti če ga že v principu ni, je potemtakem to le retorično vprašanje?
Vprašanje se v "ljudski" rabi pošteno nagara, in je na jedilniku tako otrok, mamic kot profesorjev (vsaj nekaterih).
Ali hočemo reči, da je v Zakaju nekaj mističnega, zaradi česar ne moremo nanj (zadovoljivo) odgovoriti?
Citat: "Temeljno vprašanje metafizike. Zakaj sploh je bivajoče in ne raje nič? ...Očitno je to vprašanje prvo izmed vseh. Seveda, prvo ne v časovnem zaporedju vprašanj. Posameznik pa tudi narodi na svoji zgodovinski poti skozi čas sprašujejo marsikaj. Marsikaj pegledajo, preiščejo in preverijo, preden nalete na vprašanje "Zakaj sploh je bivajoče in ne raje nič?" (Martin Heidegger: Uvod v metafiziko, Slovenska matica, 1955).
Heidegger je eden najpomembnejših sodobnih nemških in evropskih filozofov. Filozofija obravnava neko polje, imenujmo ga resničnost, z njej lastno filozofsko znastveno metodo. Ta znastvena metoda dopušča vprašanje "Zakaj ...?, vendar ta znastvena metoda dopušča tudi množino odgovorov, ki so bolj ali manj enakovredni, nima pa ta metoda "sredstva" (ekspiriment; no moram priznati, da vendarle ima neko sredstvo in sicer logiko), ki bi dolčil pravilnost oziroma nepravilnost odgovorov.
Zdaj pa skušajmo ugotoviti ali lahko naravoslovne znanosti (fizika, matematika, kemij, biologija,...) odgovorijo na zgornje vprašanje, ki je temeljno za metafiziko. Ali lahko fizik poda ekzakten, preverljiv, torej, odgovor podvržen naravoslovni znastveni metodi. Seveda, da ne. Tudi, če bi ponudil odgovor, "Zakaj vesolje in ne raje nič, oziroma nekaj drugega?", ga ne more dokazati. Na vprašanje "Kako je nastalo vesolje (o niču tako ne bi zgubljal besed)?" pa lahko poda odgovor. In skozi zgodovino so tudi jih. Velikokrat napačne, ampak omejili so množino odgovorov z naravoslovno znastveno metodo, imeli so "sredstvo", ki jim je vsaj omogočilo vedenje o napačni razlagi.
Torej, še enkrat, vprašanje "Zakaj ...?" za metafiziko sprejemljivo, za fiziko NE.
gnu napisal/-a:Možno je, da Zakaj vprašanja niso nikoli dovolj natančna, da bi na njih izčrpno odgovorili.
Glede tega je v bistvu podal odgovor že Roman. Problem je v jeziku oziroma vsakdanji rabi besed, v tem primeru vprašalnice "Zakaj?". Podal bom, upam da razumevajoč primer: Velika večina nas se, če ne vsi, ob zaslišanem zvoncu na vhodnih vratih vprašamo (sami sebe ali pa ostale prisotne v prostoru; tu ne mislim na osebo, ki stoji pred vrati): "Kdo zvoni?" Mogoče ti kdo v šali odgovori: "Zvonec". Pravzaprav bi imel prav in bi se moralo vprašanje glasiti: "Kaj zvoni?". Z zgornjim primerom sem samo hotel povedati, da četudi se vprašamo "Zakaj ...?" in to vprašanje leti na naravoslovne znastvenike, se bi morali zavedati, da smo to vprašanje zastavili napačno.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a derik »

Gnu, moti te trditev, da je vprašanje ZAKAJ neznanstveno. Zdi se mi, da je nesporazum v tem, kaj je mišljeno z besedo znanstveno, ker ima tudi ta beseda več pomenov. Eno je jezik za opisovanje znanstvenih teorij (ki ne pozna zveze zakaj-zato), drugo pa znanost v širšem pomenu.

Kadar znanstvenik ne razlaga teorije, še kako uporablja vprašanje zakaj, a tokrat v vsakdanjem, pogovornem pomenu. Vpraša se recimo, zakaj se rezultati poskusa ne ujemajo s teorijo. Ve sicer KAKO se ne ujemajo, a ga to ne zadovolji. Hoče vedeti zakaj se ne ujemajo. Ali zato, ker je teorija nepopolna, ali zaradi napake pri merjenju, ali pa morda zaradi napake v sklepanju.

Pri tem se ne meni za filozofske implikacije spraševanja ZAKAJ, pač pa mu je pomemben motivacijski učinek. Če namreč vse določajo naravni zakoni in se vse odvija v samo smislu KAKO, je njegov raziskovalni trud odveč, saj bo ob pravem času itak našel rešitev, oziroma se bo ta kar pojavila.

gnu
Prispevkov: 111
Pridružen: 1.3.2010 12:20

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a gnu »

problemi napisal/-a:Zakaj sploh je bivajoče in ne raje nič? ...
Tudi sam sem se, nekako pri 7-8ih letih spraševal "Zakaj ravno jaz" in "kako to da sem namesto da me ni" itd. Četudi bi znanost ne mogla odgovoriti na to vprašanje, to še ne pomeni, da sploh ne more odgovarjati na noben Zakaj. Seveda vsako vprašanje Zakaj ni ekvivalentno osnovnemu vprašanju metafizike.

problemi napisal/-a:Zdaj pa skušajmo ugotoviti ali lahko naravoslovne znanosti (fizika, matematika, kemij, biologija,...) odgovorijo na zgornje vprašanje, ki je temeljno za metafiziko. Ali lahko fizik poda ekzakten, preverljiv, torej, odgovor podvržen naravoslovni znastveni metodi.
Seveda lahko. Recimo: "Če ne bi bilo ničesar, nas ne bi bilo, in ne bi mogli izmeriti temperature zraka." Izmerimo temperaturo zraka. Odgovor je: "Smo, ker lahko izmerimo temperaturo zraka". T.i. antropično načelo.
problemi napisal/-a:Podal bom, upam da razumevajoč primer: Velika večina nas se, če ne vsi, ob zaslišanem zvoncu na vhodnih vratih vprašamo .. "Kdo zvoni?" Mogoče ti kdo v šali odgovori: "Zvonec".
[/quote]
Strinjam se,da so vprašanja v naravnem jeziku na splošno lahko neprecizna(problem jezika). To še ne pomeni, da so Zakaj vprašanja v načelu neznanstvena.

gnu
Prispevkov: 111
Pridružen: 1.3.2010 12:20

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a gnu »

derik napisal/-a:Gnu, moti te trditev, da je vprašanje ZAKAJ neznanstveno. Zdi se mi, da je nesporazum v tem, kaj je mišljeno z besedo znanstveno, ker ima tudi ta beseda več pomenov. Eno je jezik za opisovanje znanstvenih teorij (ki ne pozna zveze zakaj-zato), drugo pa znanost v širšem pomenu.
Se strinjam. Naravni jezik je nujen celo v matematiki. Formalni jeziki imajo velike težave že pri opisu osnovnih stvari (glej projekt Bourbaki), sploh pa recimo jezik prvega reda, ki ni zadosti močan. Tako se "nepreciznosti" skrivajo celo v najbolj prečiščenih besedilih, kaj šele v fizikalnih člankih.
Treba je torej paziti, da naredimo čim manj dvoumnosti pri opisu znanstvenih trditev, in tukaj Zakaj sploh ne potrebujemo. Vendar to še ne pomeni, da na Zakaj ne moremo odgovoriti, to pomeni samo to, da lahko brez njega opišemo fiziko tako, kot je.
derik napisal/-a:Kadar znanstvenik ne razlaga teorije, še kako uporablja vprašanje zakaj, a tokrat v vsakdanjem, pogovornem pomenu. Vpraša se recimo, zakaj se rezultati poskusa ne ujemajo s teorijo. Ve sicer KAKO se ne ujemajo, a ga to ne zadovolji. Hoče vedeti zakaj se ne ujemajo. Ali zato, ker je teorija nepopolna, ali zaradi napake pri merjenju, ali pa morda zaradi napake v sklepanju.

Pri tem se ne meni za filozofske implikacije spraševanja ZAKAJ, pač pa mu je pomemben motivacijski učinek. Če namreč vse določajo naravni zakoni in se vse odvija v samo smislu KAKO, je njegov raziskovalni trud odveč, saj bo ob pravem času itak našel rešitev, oziroma se bo ta kar pojavila.
Se strinjam. Vsekakor ima tudi vsako drugo vprašanje "dodatne nianse", ki se jih v naravnem jeziku praktično ne da znebiti.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a problemi »

gnu napisal/-a:Tudi sam sem se, nekako pri 7-8ih letih spraševal "Zakaj ravno jaz" in "kako to da sem namesto da me ni" itd. Četudi bi znanost ne mogla odgovoriti na to vprašanje, to še ne pomeni, da sploh ne more odgovarjati na noben Zakaj. Seveda vsako vprašanje Zakaj ni ekvivalentno osnovnemu vprašanju metafizike.
Glede na to, da si filozofi še zmeraj niso ravno enotni glede teh vprašanj, mimogrede prvo cilja na "Zakaj ravno jaz in ne kdo drug?", kar že predpostavlja obstoj nekoga (kogarkoli pač), se bojim, da se boš lahko, zelo verjetno, taisto spraševal tudi nekako pri 70-80ih (velja tudi zame, s tem, da sem se sam nehal to spraševati).
problemi napisal/-a:Zdaj pa skušajmo ugotoviti ali lahko naravoslovne znanosti (fizika, matematika, kemij, biologija,...) odgovorijo na zgornje vprašanje, ki je temeljno za metafiziko. Ali lahko fizik poda ekzakten, preverljiv, torej, odgovor podvržen naravoslovni znastveni metodi.
Gnu, ne gre za vprašanje: "Ali je nekaj?" ("Če ne bi bilo nečesar ...) in kako ugotovimo, da je ta nekaj, ampak zakaj sploh ta nekaj in ne nič.

gnu
Prispevkov: 111
Pridružen: 1.3.2010 12:20

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a gnu »

problemi napisal/-a:Gnu, ne gre za vprašanje: "Ali je nekaj?" ("Če ne bi bilo nečesar ...) in kako ugotovimo, da je ta nekaj, ampak zakaj sploh ta nekaj in ne nič.
Saj v tem je finta. Odgovor na "Ali je nekaj" je naposreden - vidimo nekaj in rečemo "je nekaj". Odgovor na "Zakaj ni nič" je pa to, kar sem rekel: "Če bi bilo nič, nas ne bi bilo, da bi izmerili temperaturo, torej nekaj je zato, ker smo, in se o tem lahko vprašujemo."

Če vprašuješ zgolj "Ali je to in to" nikoli ne prideš do globljega vpogleda, ki ga povzroči "Zakaj je to in to", in zatorej trdim, da je Zakaj gonilo radovednosti in s tem znanosti.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a problemi »

gnu napisal/-a:torej nekaj je zato, ker smo, in se o tem lahko vprašujemo."
Ampak, bitje imenovano človek dobro ve, da je bilo nekaj tudi, ko njega še ni bilo. Ali trdiš, da se vse začne in konča s človekom?

gnu
Prispevkov: 111
Pridružen: 1.3.2010 12:20

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a gnu »

problemi napisal/-a:Ampak, bitje imenovano človek dobro ve, da je bilo nekaj tudi, ko njega še ni bilo. Ali trdiš, da se vse začne in konča s človekom?
To je drugo vprašanje, "Ali je lahko nekaj, tudi če nas ni?". Jaz skromno odgovarjam samo na to "Zakaj nekaj je". Trdim da v danih okoliščinah, in na kar kažejo poskusi, nekaj mora biti zato, ker smo mi tu, ali pa da smo mi tu. Seveda ne trdim, da ni mogoče naprej vpraševati (kar sem razložil že zgoraj), ali pa da je vprašanje dovolj natančno, da je odgovor izčrpen.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Po mojem mnenju pa je samo eno "master" vprašanje ZAKAJ? In to bi bilo, zakaj obstaja vesolje?

Če izveš odgovor na to vprašanje potem imaš odgovore na vsa vprašanja:).

Drugače pa se mi zdi vprašanje zakaj dvopomensko. Ločiti moraš njegov del, kjer sprašuje po principu kako je nekaj nastalo in po drugem ko sprašuje po smislu! Fizika pač ne more odogvoriti na vprašnje smisla, vsaj zaenkrat še ne, zaradi tega po mojem prepušča to vprašanje teologiji, psihologiji, filozofiji... Zaradi tega pa so to bile prve vede, ki jih je uporabilo človeštvo. Nekako se mi zdi, da fizika vedno bolj spodjeda te vede, saj z vsakim novo rešenim vprašnjem kako , odgovoriš na eno stopnjo višje postavljeni zakaj, Seveda se ti pa zgoraj odpre še en čisto nov svež zakaj:).

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a Roman »

gnu napisal/-a:No, tule moram vprašat, kaj pa bi bil zadovoljiv odgovor na vprašanje zakaj? Kajti če ga že v principu ni, je potemtakem to le retorično vprašanje?
Zadovoljiv odgovor bi jasno in preverljivo povedal, kaj je vzrok. In če tega ne zmoremo, je vprašanje seveda lahko le retorično.
Ali hočemo reči, da je v Zakaju nekaj mističnega, zaradi česar ne moremo nanj (zadovoljivo) odgovoriti?
Po mojem mnenju ne. Z mističnostjo bi mislili, da odgovor obstaja, le da je izven območja naravnega oziroma resničnega. Tega pa ne verjamemo, oziroma kakor kdo.
derik napisal/-a:Hoče vedeti zakaj se ne ujemajo. Ali zato, ker je teorija nepopolna, ali zaradi napake pri merjenju, ali pa morda zaradi napake v sklepanju.
Pri tem lahko opazimo, da se odgovori na vprašanje "zakaj", ki so možni, navadno nanašajo na vzrok v človeku. Njegove odločitve so vzrok dogodkom. A kako pride do odločitev?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a derik »

Roman napisal/-a:A kako pride do odločitev?
To pa lahko vsak sam poskusi. Kako se odločiš, da pritisneš na gumb "Pošlji"

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: Zakaj

Odgovor Napisal/-a bianko »

MAVER|CK napisal/-a:Po mojem mnenju pa je samo eno "master" vprašanje ZAKAJ? In to bi bilo, zakaj obstaja vesolje?
Se definitivno strinjam.

Odgovori