Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
avio05
Prispevkov: 44
Pridružen: 30.7.2010 12:22

Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a avio05 »

For Your Think Tanks :D

Stvar je taka...Knjiga Šifer Simona Singha me je navdihnila k razmisleku o obnašanju fotonov v določeni situaciji.

Avtor v knjigi opisuje poskus s svetlobo iz 18. stoletja ko je anglež Thomas Young naredil poskus z žarnico, ki jo je postavil pred zid z dvema luknjama in na platnu onstran zidu opazoval rezultat. Young je ugotovil, da na platnu nastane progast vzorec. Namreč, svetlobni valovi imajo obliko dolin in grebenov. Ko se na neki površini stakneta greben in dolina nastane temna proga, ko pa se stakneta dve dolini ali dva grebena pa je proga svetla.
Pri modernih poskusih pa iz žarilne nitke proti zidu z dvema luknjama in platnu spustijo po en posamezni foton naenkrat. Zanimiva stvar pri tem je da se po nekaj urah na platnu "pozna" isti vzorec.

Čudno pa je, da če potuje en sam foton, nima drugega fotona da bi nanj deloval, torej da bi se staknila in povzročila bodisi temno ali svetlo progo.

Za to obstajata dve teoriji:
1. Superpozicija - pri tej teoriji se foton, ko naleti na oviro razcepi na dva t.i. Ghost Photone-a. Vsak nato potuje skozi svojo luknjo in na drugi strani delujeta drug na drugega.

2. Multiversum - oz. Razlaga z več svetovi je teorija pri kateri se vesolje razdeli na dva vzporedna univerzuma. V enem foton leti skozi levo luknjo, v drugem pa ta isti foton leti skozi desno in nato vsak iz svojega vesolja delujeta drug na drugega.

Z malo razmisleka pa sem prišel do 3. teorije.
Fotona še nihče ni videl, torej je moja ideja da fotoni vedno potujejo v parih in se ob oviri fotona enostavno ločita in nato delujeta drug na drugega.

(Kdor koli bo odgovarjal na to bo verjetno videl enih 50 lukenj v moji tezi)

Lp!

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Foton bi se naj obnašal včasih kot delec in včasih kot val. Pač odvisno od tega v kakšnih okoliščinah ga opazujemo in katerim dejavnikom je izpostavljen med svojim gibanjem.

Sicer pa me ta dvojna narava spominja na zgodbico o treh slepcih, ki so se prerekali, kako zgleda slon.....
Tisti, ki ga je prijel za rilec, je trdil, da je slon podoben kači, tisti, ki ga je objel za nogo, je trdil, da je podoben drevesu, tisti, ki ga je potegnil za rep, pa, da je slon podoben vrvi.

Dejstvo je, da smo tudi mi "slepi" za dejanska dogajanja v mikrosvetu in si jih lahko nazorno interpretiramo le z nam bolj domačimi in seveda le približno "točnimi" pojmi, tako, kot tisti trije slepci, ne moremo ga pa dojeti takega, kot v resnici je.

Kljub temu, da ga ne moremo videti (dojeti v celoti), pa lahko s posrednimi metodami zelo natančno izračunamo, naprimer koliko ta slon na dan poje trave, ob kateri uri hodi spat in podobne nam bolj domače zadevščine.

Namreč ves ta mikro svet doživljamo in merimo posredno preko naprav ali pa svetlobo zaznamo posredno preko stvari do katerih se odbije.
Kar pomeni, da nam rezultati in same naprave in čutila, nekako priredijo same lastnosti mikro delcev. Torej, če naprava lahko zazna svetlobo kot delce, jo bo zaznala kot delce....

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11, prenehaj že enkrat s svojimi šarlatanskimi interpretacijami fizike.

avio05
Prispevkov: 44
Pridružen: 30.7.2010 12:22

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a avio05 »

roberto 11, dejansko mi niste povedali čisto nič novega (no razen zgodbice o slonu in slepcih :D). Mene je bolj zanimalo kakšno je vaše mnenje in mnenje vseh ostalih o tem, kako lahko delec deluje sam nase in se nato na nek način sam s seboj stakne in tako povzroči za svetlobno valovanje značilne proge na površini.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

shrink napisal/-a:roberto11, prenehaj že enkrat s svojimi šarlatanskimi interpretacijami fizike.
Shrink, jaz bi pa rad od tebe konkreten argument. Kaj točno je zate šarlatanskega :)

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

avio05 napisal/-a:roberto 11, dejansko mi niste povedali čisto nič novega (no razen zgodbice o slonu in slepcih :D). Mene je bolj zanimalo kakšno je vaše mnenje in mnenje vseh ostalih o tem, kako lahko delec deluje sam nase in se nato na nek način sam s seboj stakne in tako povzroči za svetlobno valovanje značilne proge na površini.
Če bom povedal svoje menje, bom označen še za večjega šaraltana...Bom pa vseeno tvegal... :D

Delec ne deluje sam nase, saj nima inteligence, da bi izbiral sam ali bo delec ali bo pa kot val.
Kot sem omenil, je odvisno v kakšnih okoliščinah se ekeperiment izvaja in s čim svetloba reagira.
Na primer v vidnem vodikovem spektru so prisotne le štiri spektralne črte.
Ne vem, če so eksperiment že izvajali v vakuumu, saj me zanima koliko črt in če sploh katera bi se pojavila tam ?

Ker je foton (skoraj) brez mase, si ga predstavljam kot energijo in ta energija reagira z okoliškim zrakom in zato čez čas povzroči valovanje. Svetloba je elektromagnetno valovanje in zato povzroči valovanje tudi tistega s čimer reagira.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Ker je avtor teme, avio05 izrazil željo, da ga zanimajo mnenja in ideje, saj predvidevam, da je seznanjen z fizikalno razlago tega pojava, vendar z njo ni zadovoljen. Zato želi slišati nekaj novega.

Imam še eno idejo glede tega pojava.....Namreč, vso vesolje deluje kot valovanje, kar pomeni, da je valovanje neke vrste sama lastnost vesolja.
Podobno kot voda..tudi njena lastnost je valovanje. In ne glede na to ali v vodo vsiljujem tuje valovanje ali pa v vodo spuščam kapljice, bo voda zvalovila. Včasih prej, včasih pozneje..torej odvisno od tujega vpliva.
Zato tudi v zraku pride do valovanja, ne glede na to ali v njega spuščam fotone kot posamezne delce ali pa curek svetlobe kot val.

Ravno zaradi tega, tudi ta pojav najbolje razlaga kvantna fizika. Saj temelji na tem, da je vso vesolje kot ocean energije, ki valovi.

To je le ideja, ni pa to fizikalna razlaga. :)

avio05
Prispevkov: 44
Pridružen: 30.7.2010 12:22

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a avio05 »

To je ideja, ki jo bi shrink nedvomno označil za šarlatansko, meni osebno pa se zdi zelo zanimiva.
Sam še nisem nikoli pomislil na to, da bi lahko posamezni fotoni reagirali z zrakom...sicer pa nisem neki strokovnjak na tem področju :)
roberto11 napisal/-a:Ker je foton (skoraj) brez mase, si ga predstavljam kot energijo in ta energija reagira z okoliškim zrakom in zato čez čas povzroči valovanje. Svetloba je elektromagnetno valovanje in zato povzroči valovanje tudi tistega s čimer reagira.
Si pa ne morem predstavljati, da bi foton, če je energija, reagiral z zrakom, ki ga sestavljajo delci. Zdi se mi precej bolj logično, da foton reagira z zrakom kot delec.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a qg »

To z zrakom ni dobro. Zrak je nek makroskopski produkt kvantnega sveta, foton pa je nekaj bolj osnovnega, nekaj, kar že tvori ta makroskopski svet in ne obratno.

Za začetek moraš vzeti, da je pravilna tista kvantna logika, ki definira, zakaj gre foton ali elektron istočasno skozi obe odprtini. Prostor je samo produkt tega.

Ta kvantna logika vsebuje marsikaj, kar se ne ujema z našo logiko a tudi trenutna fizika ni usklajena. Gravitacija pač še ni vključena, pa bi morala biti. Ter zavest še ni vključena, pa bi morala biti. Če ne, vsaj razložena.

Trenutna razlaga kvantne mehanike (torej tudi fotonov) je predvsem matematična in se v marsičem ne ujema z našo logiko dojemanja sveta. Čeprav fiziki trdijo, da je to matematična dokončna razlaga, ni tako, ker razlaga brezdimenzijskih števil m2 G/h c je bistvena za priti do konca.

Torej čakaj na dokončno matematično razlago, da boš razumel foton.
Pri tem pa se mi ne zdi nič posebnega, da gre lahko foton skozi dve luknji, saj prostor je produkt fizikalnega sveta, ni nekaj, kar je že vnaprej dano.

Torej stvari niso dokončane, a ne mešati zraka v to.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:
shrink napisal/-a:roberto11, prenehaj že enkrat s svojimi šarlatanskimi interpretacijami fizike.
Shrink, jaz bi pa rad od tebe konkreten argument. Kaj točno je zate šarlatanskega :)
Vsakdo, ki količkaj pozna osnove fizike, že na daleč vidi, da so tvoje razlage/intepretacije zgrešene.

avio05
Prispevkov: 44
Pridružen: 30.7.2010 12:22

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a avio05 »

shrink napisal/-a:
roberto11 napisal/-a:
shrink napisal/-a:roberto11, prenehaj že enkrat s svojimi šarlatanskimi interpretacijami fizike.
Shrink, jaz bi pa rad od tebe konkreten argument. Kaj točno je zate šarlatanskega :)
Vsakdo, ki količkaj pozna osnove fizike, že na daleč vidi, da so tvoje razlage/intepretacije zgrešene.
Vidva meni zgledata kot neka stara "prijatelja"...?! :D

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a shrink »

avio05 napisal/-a:
shrink napisal/-a:
roberto11 napisal/-a:Shrink, jaz bi pa rad od tebe konkreten argument. Kaj točno je zate šarlatanskega :)
Vsakdo, ki količkaj pozna osnove fizike, že na daleč vidi, da so tvoje razlage/intepretacije zgrešene.
Vidva meni zgledata kot neka stara "prijatelja"...?! :D
Vsak CENZURA si zasluži šibo. :lol:

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

shrink napisal/-a:
roberto11 napisal/-a:
shrink napisal/-a:roberto11, prenehaj že enkrat s svojimi šarlatanskimi interpretacijami fizike.
Shrink, jaz bi pa rad od tebe konkreten argument. Kaj točno je zate šarlatanskega :)
Vsakdo, ki količkaj pozna osnove fizike, že na daleč vidi, da so tvoje razlage/intepretacije zgrešene.
Vse interpretacije o tem pojavu so bolj ali manj zgrešene...Resnice ne pozna nihče. Če pa jo ti, pa to napiši.

avio05
Prispevkov: 44
Pridružen: 30.7.2010 12:22

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a avio05 »

S tem se tudi jaz strinjam - namreč da je to tema, pri kateri točne razlage ni. Bi pa vsekakor rad slišal mnenje shrinka o tem. :)

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Pri tem pa se mi ne zdi nič posebnega, da gre lahko foton skozi dve luknji, saj prostor je produkt fizikalnega sveta, ni nekaj, kar je že vnaprej dano.
In zakaj se šele čez čas pojavijo spektralne črte ?
Zakaj se ne pojavijo takoj ali čez par minut, če gre foton skozi obe luknji hkrati ?
Si pa ne morem predstavljati, da bi foton, če je energija, reagiral z zrakom, ki ga sestavljajo delci. Zdi se mi precej bolj logično, da foton reagira z zrakom kot delec.
Predstava o delcih je le zaradi lažje interpretacije. Vse je energija, pa tudi foton ni čisto brez mase, čeprav se ta ponavadi zanemari. Torej ne moremo postaviti meje med tem, da je nekaj masa ali delec in drugo le energija.
Vse v vesolju oddaja in sprejema elektromagnentno valovanje.
Bi pa vsekakor rad slišal mnenje shrinka o tem. :)
Jaz tudi.
Mogoče pa ne pove zato, ker ni točne fizikalne razlage in bi njegovo mnenje prav tako bilo šarlatansko. :D

Odgovori