Idelogija-e

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a Rock »

ZdravaPamet napisal/-a:
Rock napisal/-a:Toda, dobiček vseeno ni poglavitno gibalo družbe.
In kaj potem je gibalo družbe?
Lastnosti človeka in drugih delov narave.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a Rock »

problemi napisal/-a:
Rock napisal/-a:In pa, težnja po dobičku sama po sebi ni slaba, ampak dobra.
Kaj pa dobiček pravzaprav sploh je? Kaj določa ali je neka težnja, v tem primeru po dobičku, slaba ali dobra?
Dobiček, in nasprotje, izguba, sta ek. pojma - morda bo primarno odgovoril ekonomist.

Za primerno ilustracijo pa: če vložiš v loto 5 € in zadaneš sedmico, imaš dobiček; če si igral 5 let, in ničesar zadel, imaš izgubo.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Rock napisal/-a: In kaj potem je gibalo družbe?


Lastnosti človeka in drugih delov narave.
Z drugimi besedami, narava. Veš, to vem tudi jaz. Jaz sem te vprašal za konkretna gibala.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a Rock »

ZdravaPamet napisal/-a:
Rock napisal/-a: In kaj potem je gibalo družbe?


Lastnosti človeka in drugih delov narave.
Z drugimi besedami, narava. Veš, to vem tudi jaz. Jaz sem te vprašal za konkretna gibala.
Napačno si povzel, prezrl si njene lastnosti.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Pojma nimaš, kaj govoriš. Narava je vse, kar je. Vprašanje še vedno stoji: kakšna so konkretna gibala družbe?

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a Rock »

ZdravaPamet napisal/-a:Pojma nimaš, kaj govoriš. Narava je vse, kar je. Vprašanje še vedno stoji: kakšna so konkretna gibala družbe?
Zamisli se nad svojo površnostjo in prečitaj odgovor še enkrat (ne zgolj narava, ampak: lastnosti narave - kar je konkretno in povedno).

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Rock napisal/-a:Zamisli se nad svojo površnostjo in prečitaj odgovor še enkrat (ne zgolj narava, ampak: lastnosti narave - kar je konkretno in povedno).
Prepuščam se v nemilost komentatorjev Kvarkadabre. Ali sem površno prečital Rockov odgovor?

Izjava, da so "lastnosti narave" gibala družbe, ni ne konkretna ne povedna. Skoraj bi si drznil reči, da je tavtologija.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a kren »

Rock bo moral povedati katera konkretna gibala v družbi je imel v mislih, sicer se bojim da bo ta pogovor obstal na trenutni točki.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a Rock »

ZdravaPamet napisal/-a:
Rock napisal/-a:Zamisli se nad svojo površnostjo in prečitaj odgovor še enkrat (ne zgolj narava, ampak: lastnosti narave - kar je konkretno in povedno).
Prepuščam se v nemilost komentatorjev Kvarkadabre. Ali sem površno prečital Rockov odgovor?

Izjava, da so "lastnosti narave" gibala družbe, ni ne konkretna ne povedna. Skoraj bi si drznil reči, da je tavtologija.
Lastnosti narave je v tej fazi zadostna opredelitev;
če ne veš, kaj pod pojem spada, se pouči (področje: naravoslovje) ali prosi za inštrukcijo.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a problemi »

Rock napisal/-a:Dobiček, in nasprotje, izguba, sta ek. pojma - morda bo primarno odgovoril ekonomist.

Za primerno ilustracijo pa: če vložiš v loto 5 € in zadaneš sedmico, imaš dobiček; če si igral 5 let, in ničesar zadel, imaš izgubo.
Dobiček in izguba sta zgolj pojma. Mislim, da noben diskurz ni opravičen od tega, da določen pojem hegemonizira. Da določi, da se mora dobiček venomer meriti, praviloma v denarnih enotah.

Torej še enkrat:

Kaj pa dobiček pravzaprav sploh je? Kaj določa ali je neka težnja, v tem primeru po dobičku, slaba ali dobra?
Zadnjič spremenil problemi, dne 31.7.2012 22:58, skupaj popravljeno 1 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a problemi »

kren napisal/-a:Rock bo moral povedati katera konkretna gibala v družbi je imel v mislih, sicer se bojim da bo ta pogovor obstal na trenutni točki.
Sicer se strinjam, vendar še prej naj pove kaj sploh misli s pojmom družba. Kaj je to, kar se giba?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Rock napisal/-a:Lastnosti narave je v tej fazi zadostna opredelitev;
če ne veš, kaj pod pojem spada, se pouči (področje: naravoslovje) ali prosi za inštrukcijo.
Daleč od zadostne, pravzaprav.
No, ja, še enkrat dokazuješ, da si nesposoben normalne debate. A si, mimogrede, že postal pravnik? Joj, me skrbi za tvoje žrtve. Če boš tako govoril pred sodnikom, te bo vrgel ven iz dvorane.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a Rock »

problemi napisal/-a:
Rock napisal/-a:Dobiček, in nasprotje, izguba, sta ek. pojma - morda bo primarno odgovoril ekonomist.

Za primerno ilustracijo pa: če vložiš v loto 5 € in zadaneš sedmico, imaš dobiček; če si igral 5 let, in ničesar zadel, imaš izgubo.
Dobiček in izguba sta zgolj pojma. Mislim, da noben diskurz ni opravičen od tega, da določen pojem hegemonizira. Da določi, da se mora dobiček venomer meriti, praviloma v denarnih enotah.

Torej še enkrat:

Kaj pa dobiček pravzaprav sploh je? Kaj določa ali je neka težnja, v tem primeru po dobičku, slaba ali dobra?
Če ti morda razlaga, v tvoji verziji hegemonistična, ni jasna, smeš ponuditi svojo razlago pojmov.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a Rock »

ZdravaPamet napisal/-a:
Rock napisal/-a:Lastnosti narave je v tej fazi zadostna opredelitev;
če ne veš, kaj pod pojem spada, se pouči (področje: naravoslovje) ali prosi za inštrukcijo.
Daleč od zadostne, pravzaprav.
No, ja, še enkrat dokazuješ, da si nesposoben normalne debate. A si, mimogrede, že postal pravnik? Joj, me skrbi za tvoje žrtve. Če boš tako govoril pred sodnikom, te bo vrgel ven iz dvorane.
Mislim, da je tvoja skrb za druge odveč:
najprej, faloti zaslužijo primerno kazen;
sicer se, če morejo, na daleč ognejo sodišču (in podobnim krajem, ki skrbe za skupno dobro), a resnica in pravica jih zanesljivo doteče.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Idelogija-e

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Tvoje implicitne grožnje so zanimive. Pristajajo ti!

Odgovori