Hermenevtični krog in "Lažem!"

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Zaklenjeno
ZdravaPamet

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Rock napisal/-a:Errare humanum est (posebno, če je napaka izzvana). - Ampak pričakujem argumente, doslej si navedel le tezo.
(Kar je mogoče v znanosti, kot sem izvedel, dovolj -pravo in filozofija pa imata višje standarde.)
Argumente? Malo sprenedavo je zahtevati argumente za trditev, da si tudi sam kriv za izbruhe teh "primitivizmov", kakor jim ti primitivno praviš. Nisem pa govoril o napaki, temveč o krivdi. Hudičeva razlika! Kot ponavadi se skrivaš za evfemizmi. Kakor bi trenil si zamenjal krivdo za napako. Za pravnika je to velika napaka.

Uporabniški avatar
shrink

Odgovor Napisal/-a shrink »

Pa tudi sedaj razumem, zakaj si temo prvotno odprl pod "Zanimive spletne strani." Rock, če ne znaš obesiti linka, ti bomo z veseljem pomagali.

Rock
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Rock »

shrink napisal/-a:
Kar brez zadrege obesi link.
Ni problema, če ti tema ni domača.
Se boš oglasil ob drugi priložnosti.

ZdravaPamet

Rock napisal/-a: Zaskrbljenost je odveč, v islamskem pravnem krogu bi bil obsojen na bolj sramotno kazen, na primer na batinanje.
(Mimogrede, načelno islamska pravna tradicija, šerijatsko pravo, za naš krog ni primeren. Toda morda bi bili posamezni pravni instituti zelo učinkoviti. Tako rekoč v trenutku bi nastal red. Večina ljudi bi to toplo pozdravila.
V bistvu pa tudi ni pomembno, ali je oblast tehnično deljena. Važno je, da oblast svojo moč rabi modro /racionalno, pravično, upoštevajoč resnico/).
Glede na to, da bi lahko vedel, da sem v preteklosti na tem forumu demantiral islamistične vragolije, bi ti lahko tudi tokrat potegnilo, da kaj drugega kot prezira do tvojega predloga in islamskih pravnih institutih ne morem izraziti. Predlagam pa, zdaj ko vidim, da te naravnost privlačijo totalitarni dogmatični sistemi diskiriminatornih izmišljotin o svetu in človeku, da se popolnoma predaš plemenitemu islamu in zapustiš svobodno in demokratično Slovenijo. V Iranu, na primer, se boš počutil kot ptič na veji.
Na noben način ne vidim, kako bi lahko večina (kot množica vseh tistih, ki mislijo drugače od tebe) pristala na islamska sodišča. Zamisel je gnila in perverzna!
Zadnjič spremenil ZdravaPamet, dne 14.9.2010 19:57, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
shrink

Rock napisal/-a:
ZdravaPamet napisal/-a: Malo bolj pa me skrbi tvoja izjava, da bi bilo to dejanje "ustrezna sankcija", ker je shrink "kriv".
Zaskrbljenost je odveč, v islamskem pravnem krogu bi bil obsojen na bolj sramotno kazen, na primer na batinanje.
Pa menda ne trdiš, da je šeriatsko pravo temelj, če se izrazim v tvojem stilu, pravnih vrednot? :lol:

Rock

ZdravaPamet napisal/-a:
Argumente? Malo sprenedavo je zahtevati argumente za trditev
Vsak mora ponuditi dokaze za svoje (sicer ne šteje).

Uporabniški avatar
shrink

Rock napisal/-a:
shrink napisal/-a:
Kar brez zadrege obesi link.
Ni problema, če ti tema ni domača.
Se boš oglasil ob drugi priložnosti.
Uh, ne bodi užaljen sedaj. Hotel sem samo pomagati, ker ti očitno take zadeve ne gredo najbolje od rok.

ZdravaPamet

Rock napisal/-a:Vsak mora ponuditi dokaze za svoje (sicer ne šteje).
Ne dojameš. Verjetno ti je tako težko z ljudmi debatirati. Moja izjava implicira v sebi, da je vse, kar si do zdaj storil dokaz tega, kar trdim. Torej moraš le prebrati svoje pisarije (pa ne samo v tej temi, tudi v tisti, kjer si še posebej flancal o krščanskih vrednotah itd).

problemi

Odgovor Napisal/-a problemi »

Rock napisal/-a:S tem je torej problemom že odgovorjeno, kaj da pomeni: "Lažem." - posebno, ker se je ta strinjal.
Sprejemam kritiko/opozorilo glede strinjanja. Strinjal sem se, ker sem v stvaku: "Lažem." prepoznali tiso "vsi Krečani lažemo je rekel en Krečan" (al kdorkoli je že bil; sofizem). Zato sem se strinjal, ker tudi sam smatram da je tiso o Krečanih logično protislovje in ne aporija. In s tem nekako odgovarjam na tvojo vprašanje glede hermenevtičnega kroga, ja, tudi jaz sem se "ujel v njegovo mrežo". Moja predpostavka je bila očitno napačna. Kaj čmo, predpostavkam in predmnenjem se ne moremo izogniti. Poleg tega, moram priznati, da ne vem zakaj je "Lažem." aporija, kajti moje razumevanje aporij je osnovano na recimo Zenonovih aporijah (npr.: Ahil in želva).

Uporabniški avatar
kren

Odgovor Napisal/-a kren »

Dve različni stvari: ali vzamemo stavek "Lažem" kot logično izjavo ali pa ga vzamemo kot aporijo. To zame ni isto, zato ker je od konteksta odvisna interpretacija stavka. Kakšne tesne povezave s hermenevtičnim krogom pa ne vidim (razen v splošnem smislu, saj se hermenevtika tiče slehernega teksta). Morda to povezavo omenjaš, ker se z našim premišljevanjem ujamemo v nekakšen krog (zanko): če laže, govori resnico. Če govori resnico, laže. Če laže,.. itd. No, ampak to ni hermenevtični krog.. Hermenevtika bi bila tukaj tisto, kar je odprlo takšno zanko.

Roman

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rock napisal/-a:ali hočeš pojasniti, kaj misliš z: Vse izjave, ki neposredno ali posredno negirajo svojo trditev, so protislovja. Kako naj bi se to nanašalo na mojo zatrjevano aporijo "Lažem.".
Zelo preprosto: Trditev "Lažem" pomeni, da to, kar govorim, ni res, saj vendar lažem. S tem pa sem negiral svojo trditev, da pač lažem.

Rock

shrink napisal/-a: Seveda ne pričakujem od velemisleca, da bo to kdaj razumel, še posebej zato, ker sem mu to že večkrat povedal.
Torej ne ponavljaj.

(Sicer sem pa slišal, da se ustanavlja nova politična stranka, ki si bo prizadevala za ponovno uvedbo fizičnega kaznovanja za večkratne recidiviste.)

Rock

ZdravaPamet napisal/-a: Nisem pa govoril o napaki, temveč o krivdi.
Hočeš reči, da ti je prezentna razlika med napako (bolje: dejanjem) in krivdo?

Rock

ZdravaPamet napisal/-a: Na noben način ne vidim, kako bi lahko večina ... pristala na islamska sodišča. Zamisel je gnila in perverzna!
Na pravnem področju marsikdo razmišlja o komplementarnosti Z in V pravnih vrednot. (Druga možnost je spopad civilizacij - kar je slaba alternativa).

Eno retorično vprašanje v prid islamu:

Ali mislilš, da bi se tam lahko zgodilo:
- managerji imajo bajne plače, delavci mizerne
- za delavce socialni prispevki niso bili odvajani, kar je k.d. - a tožilstvo ovadbe zavrže (ker da kazen.pr. sistem kaznovanja takega neplačevanje ne sankcionira), čeprav je podjetje izrecno izjavljalo nasproti delavcem vsakomesečno, da prispevki so bili redno odvajani - ter da se tožilstvo ukloni šele po letih?
- ali misliš, da bo za to logično protislovje pri nas kdo odgovarjal?
- ali misliš, da ni dolžnost politike, da se ukloni pravu, tako da v državi sploh ne pride do sistemskih ekscesov?
- Ali veš, da so st.grški misleci imeli "demokracijo" za najslabšo možno obliko vladavine?
In da je za st.gr. znanost bila pravičnost v politiki aksiom?
- Ali se strinjaš: če bi danes večina (v kateri koli državi) obsodila kakega delavca na klavrn položaj, bi bilo to demokratično. Toda če bi delavec ne uvidel svoje krivde, ali se mu ne bi zdela taka obsodba krivična?

Danes demokracija šteje nekaj le, če je tudi pravična.

ZdravaPamet

Rock napisal/-a:Eno retorično vprašanje v prid islamu:

Ali mislilš, da bi se tam lahko zgodilo:
- managerji imajo bajne plače, delavci mizerne
- za delavce socialni prispevki niso bili odvajani, kar je k.d. - a tožilstvo ovadbe zavrže (ker da kazen.pr. sistem kaznovanja takega neplačevanje ne sankcionira), čeprav je podjetje izrecno izjavljalo nasproti delavcem vsakomesečno, da prispevki so bili redno odvajani - ter da se tožilstvo ukloni šele po letih?
- ali misliš, da bo za to logično protislovje pri nas kdo odgovarjal?
- ali misliš, da ni dolžnost politike, da se ukloni pravu, tako da v državi sploh ne pride do sistemskih ekscesov?
- Ali veš, da so st.grški misleci imeli "demokracijo" za najslabšo možno obliko vladavine?
In da je za st.gr. znanost bila pravičnost v politiki aksiom?
- Ali se strinjaš: če bi danes večina (v kateri koli državi) obsodila kakega delavca na klavrn položaj, bi bilo to demokratično. Toda če bi delavec ne uvidel svoje krivde, ali se mu ne bi zdela taka obsodba krivična?

Danes demokracija šteje nekaj le, če je tudi pravična.
Kaj naj rečem. Izdaja razuma. Lahko te je sram.
Edini zaključek, ki ga lahko potegnem je, da ne razumeš, kaj demokracija je. Zato ti predlagam v branje knjigo Mira Cerarja: Kako sem otrokom razložil demokracijo. Zanjo sem izvedel od Jankoviča in lahko rečem, da je odlična.
Rock napisal/-a:Hočeš reči, da ti je prezentna razlika med napako (bolje: dejanjem) in krivdo?
Ne razumem vprašanja. Da mi je prisotna razlika? Ampak, ali nisem ravno to rekel. Pri tebi se človek mora stalno ponavljati: govoril sem o krivdi in ne o napaki. Ti si iz krivde napravil napako, kar ni isto.

Zaklenjeno