Hermenevtični krog in "Lažem!"

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Zaklenjeno
roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

derik napisal/-a:
roberto11 napisal/-a:Kje pa se potem nahaja Bog, če je to njegovo kraljestvo ?
Ne vem, kaj si ti predstavljaš s pojmom Bog, saj je to odvisno od religije, ti pa nisi veren. Če si mogoče "krščanski ateist", potem si verjetno Boga predstavljaš kot možakarja z brado, ki sedi na oblaku in komandira svojemu božjemu kraljestvu, kar se ti zdi neumno in zaradi tega izbereš drugo skrajnost. V vzhodnih religijah boga v smislu stvarnika sploh ni. Ampak to, kar Jezus opisuje kot božje kraljestvo, je pa tudi vzhodnim religijam povsem razumljivo.
Sam se ne uvrščam ne med teiste in ne med ateiste. Saj sem že omenil, da ne vem, če Bog je ali ga ni.
Zanima me le psihološki vpliv raznih religij na človeka in človeštvo nasploh.

Seveda pa nekdo, ki trdi, da Bog je, pričakujem od njega, da to smiselno potrdi ali dokaže. Citiranje verskih spisov in prispodob, ni noben dokaz za obstoj Boga.
Lahko rečem, da je pravzaprav vera v Boga edini dokaz....Hočem povedati, da vernik s svojo vero le dokazuje resničnost svoje vere, ne pa resničnost samega objekta. Vera tako dokazuje le vir verovanja oziroma svoj "jaz".
Zadnjič spremenil roberto11, dne 21.10.2010 16:39, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a kren »

ZdravaPamet napisal/-a:Jaz lahko kvečjemu vprašam problemi.
Ti si tisti, ki trdi, da tisto niso konkretni rezultati. Tvoj problem je v določenem vnaprejšnjem razumevanju kaj naj bi znanost bila in s čim se legitimira, potem pa divjaš nad vsem, ki se ne sklada s tem.
ZdravaPamet napisal/-a:Sem pripravljen iti še dlje in zagovarjati početje teh Freudov, Sauranov, Kosov itd. do zadnjega.
Ti kar zagovarjaj Saurana, lingvistika pa bo raje ostala pri Saussuru.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

kren napisal/-a:Ti si tisti, ki trdi, da tisto niso konkretni rezultati. Tvoj problem je v določenem vnaprejšnjem razumevanju kaj naj bi znanost bila in s čim se legitimira, potem pa divjaš nad vsem, ki se ne sklada s tem.
Ah, kren, trdiš, da je vse tisto dokaz? Kot sem rekel, gre za flancanje o metodah, to niso nobeni dokazi.
In zdaj si prišel že v fazo, ko nam boš pravil, da to, kar znanost je, ni vnaprej znano, razumljeno. Oprosti, če se tvoja filozofija ne strinja z realnostjo oziroma če daje kontradiktorne rezultate, jo boš moral popraviti. Ne rabiš se skrivati za divjaki kot sem jaz, tako pač je v znanosti.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Še nekaj. Nimam problema imenovati tisto, kar preučujejo ti lingvisti, znanost. Ali njih znanstvenike. Sploh ne. Ne mi pa prodajati, da mi bodo ti gospodje pravili, kaj je moralno in kaj ne oziroma kaj je nebeško kraljestvo.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a kren »

ZdravaPamet napisal/-a:Ah, kren, trdiš, da je vse tisto dokaz?
Kakšen dokaz ti pričakuješ? Takšen, kot je v zapiskih iz Saussurovih seminarjev? Ja saj tam ga imaš napisanega!! Če hočeš čisto natančne podrobnosti in množico primerov jih imaš v knjigi (ampak ne, tebi je treba zdaj celo knjigo tukaj na forum napisati ali kaj?). Na forumu se lahko napiše en primer ali dva, mogoče da kakšno povezavo, ne more pa se to primerjati s podrobno eksplikacijo, ki jo ponuja knjiga.
ZdravaPamet napisal/-a:Ne mi pa prodajati, da mi bodo ti gospodje pravili, kaj je moralno in kaj ne oziroma kaj je nebeško kraljestvo.
Tudi etika je lahko predmet analize, imaš s tem kakšne probleme?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

kren napisal/-a:Tudi etika je lahko predmet analize, imaš s tem kakšne probleme?
Bom odgovoril tudi na zgornji komentar. Seveda je možno izmisliti poljubni formalizem in z njim karkoli analizirati. In s tem nimam nobenih problemov.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a kren »

roberto11 napisal/-a:Hočem povedati, da vernik s svojo vero le dokazuje resničnost svoje vere, ne pa resničnost samega objekta. Vera tako dokazuje le vir verovanja oziroma svoj "jaz".
Če nadaljujemo po tej miselni poti, ki si jo tukaj zastavil: kaj pa je potrebno, da se dokazuje resničnost samega objekta? Kako se to naredi? Lahko daš kakšen konkreten primer?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a derik »

roberto11 napisal/-a:Seveda pa nekdo, ki trdi, da Bog je, pričakujem od njega, da to smiselno potrdi ali dokaže. Citiranje verskih spisov in prispodob, ni noben dokaz za obstoj Boga.
Lahko rečem, da je pravzaprav vera v Boga edini dokaz....Hočem povedati, da vernik s svojo vero le dokazuje resničnost svoje vere, ne pa resničnost samega objekta. Vera tako dokazuje le vir verovanja oziroma svoj "jaz".
Rekel bi, da pri duhovnih doživetjih dokazovanje sploh ni umestno, ker so itak občutena iz prve roke. Fizikalno dokazljiv objekt tukaj ni važen. Če recimo občutiš ljubezen, ne boš začel v to dvomiti samo zaradi pomanjkanja znanstvenega dokaza. Tudi kakršno koli opisovanje je vedno neustrezno in lahko celo pokvari doživetje. Ker pa ljudje vendarle skušamo nekako posredovati svoje doživljanje drugim, si pomagajo s prispodobami. Če pa kdo jemlje te prispodobe dobesedno, je zgrešil poanto. Prispodobe so namreč samo prst, ki kaže smer, ne pa to, kar želimo pokazati.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Če recimo občutiš ljubezen, ne boš začel v to dvomiti samo zaradi pomanjkanja znanstvenega dokaza.
Če čutim ljubezen do neke ženske, ne bom šel znanstvenika spraševati, če ta ženska resnično obstaja. :) Mal heca....
Rekel bi, da pri duhovnih doživetjih dokazovanje sploh ni umestno, ker so itak občutena iz prve roke. Fizikalno dokazljiv objekt tukaj ni važen.
Se strinjam. Ampak mene zanima kako sam sebi dokažeš, da Bog resnično obstaja, če v njega verjameš ?
Kako ti, če si na primer vernik, čutiš obstoj Boga ?

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

kren napisal/-a:
roberto11 napisal/-a:Hočem povedati, da vernik s svojo vero le dokazuje resničnost svoje vere, ne pa resničnost samega objekta. Vera tako dokazuje le vir verovanja oziroma svoj "jaz".
Če nadaljujemo po tej miselni poti, ki si jo tukaj zastavil: kaj pa je potrebno, da se dokazuje resničnost samega objekta? Kako se to naredi? Lahko daš kakšen konkreten primer?
Treba je ločiti med našim notranjim, to je miselnim svetom in zunanjim svetom.
Na primer vsi vemo, da obstaja luna in sicer zato, ker jo vsi opazimo...Če pa ti verjameš, da na luni sedi bradati mož, pa od tebe pričakujem, da to tudi nedvoumno dokažeš. :)

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a kren »

roberto11 napisal/-a:Na primer vsi vemo, da obstaja luna in sicer zato, ker jo vsi opazimo.
Torej to, da opazimo Luno spada pod kaj, notranji miselni svet, ali zunanji svet?

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

A ti dvomiš, da je luna tam (zunaj) "zgoraj" ?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ideologija, roberto11, ideologija. Ni važno, kaj je res, ampak kaj pravijo filozofi.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Saj če smo iskreni. Človek nima razloga, da bi mislil, da je zemlja sferična. Če mu filozofija pravi, da ima obliko enakostraničnega trikotnika, potem bo to to. Težak je prehod iz filozofije v stvarnost. Ni dovolj filozofirati o številu konjevih zob, treba jih je prešteti. Z nebeškim kraljestvom je tako zelo hudo. Ne samo, da ga ni mogoče preizkusiti, je izzum uma kakor filozofija, ki ga razlaga.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a problemi »

ZdravaPamet napisal/-a:Ideologija, roberto11, ideologija. Ni važno, kaj je res, ampak kaj pravijo filozofi.
ZdravaPamet, kako ti razumeš pojem ideologija?

Zaklenjeno