FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: FILOZOFIJA

Odgovor Napisal/-a Rock »

problemi napisal/-a: Kaj je filozofija?
...
Kot primer, še nekaj filozofskih vprašanj:
...
- Smemo nepravične zakone kršiti?
Pozdravljam, da si uvrstil v seznam tudi to vprašanje.
Z veseljem čakam na predstavitev teme.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: FILOZOFIJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

Rock napisal/-a:
problemi napisal/-a: Kaj je filozofija?
...
Kot primer, še nekaj filozofskih vprašanj:
...
- Smemo nepravične zakone kršiti?
Pozdravljam, da si uvrstil v seznam tudi to vprašanje.
Z veseljem čakam na predstavitev teme.
Naslednji prispevek bo o etiki. Prosil bi te, da bi razpravljali raje v temi FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

Odgovor Napisal/-a problemi »

Je filozofija res mrtva?

... Kot vse kaže, se nam obeta še zanimiva razprava, v kateri lahko hitro prepoznamo zastavke problemov, ki jih filozofija premleva že tisočletja. Hawking se torej vsaj deloma moti: kot je pokazal kar sam s svojo novo knjigo, filozofija nikakor ni mrtva, ampak je še kako živa. Temeljna filozofska vprašanja se odpirajo v samem jedru sodobne znanosti.

Sašo Dolenc


Vir: http://www.kvarkadabra.net/article.php/ ... lo-vesolje

Mogoče kakšen komentar?

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

Odgovor Napisal/-a kren »

Js ko sem prebral tisti članek sem najprej dobil občutek, da Hawking samo hoče biti v središču medijske pozornosti (zaradi pompoznih besed). Kar se same vsebine tiče pa je težko kaj reči, človek bi lahko kredibilno sodeloval samo če bi se dobro spoznal na dano tematiko (sodobno fiziko). V nasprotnem primeru (med drugim) vseeno ostane še diskusija o metodologiji: filozofija pa tu res ni mrtva, prej bi rekel vedno bolj živa.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

Odgovor Napisal/-a kren »

Več virov v zvezi s filozofijo etike prosim!

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

Odgovor Napisal/-a derik »


problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

Odgovor Napisal/-a problemi »

kren napisal/-a:Več virov v zvezi s filozofijo etike prosim!
Kren, se opravičujem, vendar mi lahko samo na kratako poveš v katerem smislu misliš več virov. Drugače pa ni problem, se bom potrudil in prispevek o etiki razširil.

Glede etike sem bil dolgo v dilemi kako stvar sploh napisati. Vir katerega sem uporabil se mi je zdel primeren, ker je nekakšen pregled etike skozi zgodovino, kakor tudi razvoja oziroma načina (smeri) razmišljanja glede le te. Zavedam pa se, da kljub temu, da je v prispevku omenjeno kar nekaj filozofov, zagotova manjka: Spinoza, Hume, J. S. Mill (utilitarizem), Nietzsche, Fromm, etika v psihoanalizi (teoretska psihoanaliza in njen pogled na to vprašanje, na primer vir, ki ga ponudi derik, ali pa J-A Miller v delu O nekem drugem Lacanu (v poglavju Od Freuda k Lacanu (Etika v psihonalizi) osvetli freudovski temelj koncepta jouisance pri Lacanu) in verjetno še kdo in še kaj .

No kakorkoli mislim, da imaš prav in bom v kratkem naredil še dodaten prispevek o etiki, kjer bom skušal zajeti tudi zgoraj napisano.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:Ethics of the Real
Derik jaz imam pa velik problem brati filozofska dela v angleškem jeziku, ravno zaradi tega, ker moje znanje drugih jezikov, razen slovenščine in srbohrvaščine ni na takem nivoju, da bi ta dela lahko bral brez težav. Mislim v slovenskem jeziku. Problem je tudi pri prevajanju. Nekje sem sicer prebral, da če hočeš razumeti Freuda ga moraš brati v jeziku v katerem je Freud pisal svoja dela. Verjetno to velja tudi za druge mislece, tako da nas razumevanje/nerazumevanje jezika zelo omejuje pri branju filozofskih tekstov. Verjetno zato sam, večinoma, objavljam vire ali linke, ki so napisani v slovenščini.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Derik jaz imam pa velik problem brati filozofska dela v angleškem jeziku, ravno zaradi tega, ker moje znanje drugih jezikov, razen slovenščine in srbohrvaščine ni na takem nivoju, da bi ta dela lahko bral brez težav.
Jaz imam z branjem filozofskih del težave že v Slovenskem jeziku.... :D

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

Odgovor Napisal/-a kren »

problemi napisal/-a:Kren, se opravičujem, vendar mi lahko samo na kratako poveš v katerem smislu misliš več virov. Drugače pa ni problem, se bom potrudil in prispevek o etiki razširil.
Mislil sem na to, da bi se dodalo več virov ali pa povezav do kakšnih spisov, kjer si človek lahko še kaj dodatnega o želeni tematiki prebere (ker zdaj je pod tremi prispevki napisana samo M. Fürst, N. Halmer, Filozofija, Ljubljana, DZS, 1990). Tudi kvalitetni viri so namreč pomembna informacija.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

Odgovor Napisal/-a problemi »

kren napisal/-a:
problemi napisal/-a:Kren, se opravičujem, vendar mi lahko samo na kratako poveš v katerem smislu misliš več virov. Drugače pa ni problem, se bom potrudil in prispevek o etiki razširil.
Mislil sem na to, da bi se dodalo več virov ali pa povezav do kakšnih spisov, kjer si človek lahko še kaj dodatnega o želeni tematiki prebere (ker zdaj je pod tremi prispevki napisana samo M. Fürst, N. Halmer, Filozofija, Ljubljana, DZS, 1990). Tudi kvalitetni viri so namreč pomembna informacija.
Se strinjam, kritika je popolnoma na mestu. Bom spisal še en prispevek v katerem bom navedel tudi več virov in povezav.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

Odgovor Napisal/-a kren »

derik napisal/-a:Ethics of the Real
Js imam pa pri 'knjigah o knjigah' vedno nekakšen odpor, zato ker če nisi prebral tistih, ki se jih analizira (v tem primeru Kant in Lacan), potem ne moreš natančno slediti tej analizi. To je pravzaprav splošni "problem" filozofije: ko se spraviš brati enega avtorja, ugotoviš, da bi moral poznati vsaj še tri pred njim. Podobno s temi tremi: iz njih jih nastane devet (oz. devetdeset, če je slučajno med tistimi tremi tudi Derrida)..

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

Odgovor Napisal/-a derik »

kren napisal/-a:
derik napisal/-a:Ethics of the Real
Js imam pa pri 'knjigah o knjigah' vedno nekakšen odpor, zato ker če nisi prebral tistih, ki se jih analizira (v tem primeru Kant in Lacan), potem ne moreš natančno slediti tej analizi. To je pravzaprav splošni "problem" filozofije: ko se spraviš brati enega avtorja, ugotoviš, da bi moral poznati vsaj še tri pred njim. Podobno s temi tremi: iz njih jih nastane devet (oz. devetdeset, če je slučajno med tistimi tremi tudi Derrida)..
Ja, res je. A podobno je tudi pri znanosti, da se avtor sklicuje na vrsto drugih avtorjev. Dobra stran tega pa je, da se na ta način zve za druge avtorje in lahko gre pogledat njihova originalna dela.
problemi napisal/-a:Derik jaz imam pa velik problem brati filozofska dela v angleškem jeziku
Ta knjiga je tudi v slovenščini, samo najbrž ne online.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:Ta knjiga je tudi v slovenščini, samo najbrž ne online.
Vem, poznam to knjigo.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: FILOZOFIJA (vprašanja, predlogi, razprava).

Odgovor Napisal/-a Rock »

Problemi, upam, da nisi odstopil od svojega projekta. - Jaz na primer čakam na napovedani prispevek o "krivičnih zakonih". - Lp

Odgovori