pomen metafizike za znanost

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a derik »

shrink napisal/-a:
derik napisal/-a:Prehod iz ene znanstvene paradigme v naslednjo je postopen in se ne zgodi z enim samim izumom ali odkritjem niti ne zadostuje samo matematični formalizem.
To je pač v nasprotju s tem, kar si prej pravil: "Ta veliki postavljajo osnove in smeri, ostali pa delajo na podrobnostih."
shrink napisal/-a:
derik napisal/-a:Novo paradigmo je nujno treba celovito premisliti, da se lahko uveljavi.
Saj so jo (to je pri kvantni mehaniki trajalo približno 30 let), ampak ti praviš nasprotno: "nekdo zadevo celovito premisli, poda osnovo, ostali pa delajo na podrobnostih".
Ni v nasprotju, le pozorno si preberi. Jaz ne pravim, da premisli en sam. Zadnji citat si sam po svoje priredil. Jaz sem rekel tole:
derik napisal/-a:Ja, mogoče imaš prav. Ampak a ne gre v tem primeru le za to, da si lahko privoščijo tako ignoriranje samo zaradi tega, ker so že drugi pred njimi stvari celoviteje premislili? Ta veliki postavljajo osnove in smeri, ostali pa delajo na podrobnostih, dokler se ne zaplezajo. Potem je pa spet treba počakati na mojstre.
Poanta je v tem, ali je potrebno izhajati iz filozofskih predpostavk, ne pa, koliko znanstvenikov to počne. Po tvojem se temu ne reče filozofija narave, po mojem pa se.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a shrink »

derik napisal/-a:
shrink napisal/-a:
derik napisal/-a:Prehod iz ene znanstvene paradigme v naslednjo je postopen in se ne zgodi z enim samim izumom ali odkritjem niti ne zadostuje samo matematični formalizem.
To je pač v nasprotju s tem, kar si prej pravil: "Ta veliki postavljajo osnove in smeri, ostali pa delajo na podrobnostih."
shrink napisal/-a:
derik napisal/-a:Novo paradigmo je nujno treba celovito premisliti, da se lahko uveljavi.
Saj so jo (to je pri kvantni mehaniki trajalo približno 30 let), ampak ti praviš nasprotno: "nekdo zadevo celovito premisli, poda osnovo, ostali pa delajo na podrobnostih".
Ni v nasprotju, le pozorno si preberi. Jaz ne pravim, da premisli en sam. Zadnji citat si sam po svoje priredil. Jaz sem rekel tole:
derik napisal/-a:Ja, mogoče imaš prav. Ampak a ne gre v tem primeru le za to, da si lahko privoščijo tako ignoriranje samo zaradi tega, ker so že drugi pred njimi stvari celoviteje premislili? Ta veliki postavljajo osnove in smeri, ostali pa delajo na podrobnostih, dokler se ne zaplezajo. Potem je pa spet treba počakati na mojstre.
Tudi če to razširiš na par "mojstrov" (kot jih poimenuješ), še vedno ne drži. Gre za skupnost.
Poanta je v tem, ali je potrebno izhajati iz filozofskih predpostavk, ne pa, koliko znanstvenikov to počne.
Ne, ni potrebno.
Po tvojem se temu ne reče filozofija narave, po mojem pa se.
Glej zgoraj.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

agata napisal/-a:Rock-glede pletene košare-je zastonj, saj si jo lahko sam spleteš. Za to pa potrebujemo znanje, dediščino, ki je veliko bolj dragocena, kot pa iphoni.
Ne vem zakaj te moti prah, jaz še nikoli nisem čistila pletene košare, to je pa res neumno. Mawo jo streseš pa je doro.
Pletenemu samo-rokodelstvu (dodatno obremenjevanje posameznika) bi jaz postavil nasproti zakonsko dolžnost (za trgovce, producente), da kupcu preskrbijo brezplačno nosilno embalažo (recimo: pogoj za uporabno dovoljenje za vsak večji trgovski center je vnos take zaveze v omenjeno UDov) - pa še kaj bi dodal zraven (sledeč, kot se je nekdo tu izrazil, rimo-katoliškemu nauku o socialni pravičnosti).

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a:Ali nisi svoj čas zatrdil, da si pesimist?
To pa res ne. Sem optimist, ampak vseeno vidim, kako stvari stojijo, in rečem bobu bob, popu pop.
Roberto11. napisal/-a:Čez kakšen mesec bomo imeli možnost, da si izvolimo boljšo vlado... :)
Misliš resno? Dejal sem, da si vsako ljudstvo zasluži boljšo vlado, kot jo ima, ne pa, da jo tudi dobi.
Izražaš zanimiv optimizem: obstoječa vlada ni dobra, bodoča pa ne sme biti boljša (m. op.: ker je ljudstvo še nezrelo?; s tem bi se, žal, moral strinjati; ampak teoretično je mogoča tudi alternativa, sc. da se vlada izkaže prostovoljno kot "dober oče", in ne, da je le valpet; kaj bi bilo s Slovenci, če nam duhovniki /gosposki sloj/ ne bi ustvarili jezika, črkopisa, narodne zavesti, znanja?).

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

ZdravaPamet napisal/-a:
rock napisal/-a:Dober gospod(ar) je tisti, ki služi v korist skupnemu dobremu;
ostali pa niso hlapci, ampak častivredni podložniki (ne more pa biti vsak gospod: si tega tudi ne želi, niti ni sposoben za to).
Ni je čez katoliško moralo!
Hlapčuj inu napojen boš!
Odgovor še in specie:
Višegrajska skupina bi ti odgovorila:
čeprav imaš zlo usodo nesrečnega sosedstva, potrpi, ob priložnosti pa izvedi čiščenje (riba smrdi pri glavi), in si na poti napredka (ter boš prehitel marsikoga).

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rock napisal/-a:Izražaš zanimiv optimizem: obstoječa vlada ni dobra, bodoča pa ne sme biti boljša
Ne polagaj mi v usta besed, ki jih nisem izrekel. Vsaka vlada sme biti boljša (le kdo bi ji to prepovedal), vprašanje je, ali je lahko dobra.
ker je ljudstvo še nezrelo?
V tem smislu ljudstvo ni nikoli zrelo. To ni v njegovi naravi.
da se vlada izkaže prostovoljno kot "dober oče"
Ja, iz krščanskih logov pride ideja o najboljši možni družbeni ureditvi, ki ima obliko razsvetljene monarhije. Žal ima ta ideja nekaj pomanjkljivosti.
kaj bi bilo s Slovenci, če nam duhovniki /gosposki sloj/ ne bi ustvarili jezika, črkopisa, narodne zavesti, znanja?
Ostali bi v preteklosti v blaženi nevednosti (če že pričakuješ optimizem od mene).

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Ja, iz krščanskih logov pride ideja o najboljši možni družbeni ureditvi, ki ima obliko razsvetljene monarhije. Žal ima ta ideja nekaj pomanjkljivosti.
Roman, kljub temu da imam verjetno malce bolj prizanesljiv odnos do krščanstva kot ti, me bega o kateri najboljši možni družbeni ureditvi iz krščanskih logov govoriš? Če me spomin ne vara je Hegel nekaj govoril o "razsvetljeni monarhiji", no, tudi njega bi konec koncev lahko šteli med "člane" krščanskih logov, tako da je možno da govoriš o njemu. :)
Ostali bi v preteklosti v blaženi nevednosti (če že pričakuješ optimizem od mene).
Ne strinjam se. Kljub temu bi ostali v "blaženi vednosti". Bi pač govorili nemški jezik. Slovenski jezik ne pomeni Slovenec (narod). In, ne pozabimo, da je (označevalec) "narod/narodnost" mit oziroma fantazma, katero zelo dobro izkoriščajo različne ideologije za potrebe homogenizacije določene populacije.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Rock napisal/-a:Višegrajska skupina bi ti odgovorila:
čeprav imaš zlo usodo nesrečnega sosedstva, potrpi, ob priložnosti pa izvedi čiščenje (riba smrdi pri glavi), in si na poti napredka (ter boš prehitel marsikoga).
A to je tista "skupina", članica katere je skoraj uspela prepovedati komunistično stranko?
Njihova filozofija zame šteje toliko kot tvoja.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:o kateri najboljši možni družbeni ureditvi iz krščanskih logov govoriš?
Nekoč sem se pogovarjal z nekaj (vsaj deklariranimi) kristjani in dobil občutek, da to spada v verski socialni nauk. Hegla ne poznam tako dobro.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

Moram priznati, da sem zgolj preletel članek: ALI SO MNOŽICE UNIVERZALIJE? (http://oddelki.ff.uni-mb.si/filozofija/ ... rstner.pdf), tako da ne "garantiram" točnosti navedenega v članku. Hočem zgolj pokazati, kako zelo je (lahko) naravoslovje prepleteno s humanistiko. Ko preberem članek bom skušal napisano tudi komentirati.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a: ker je ljudstvo še nezrelo?
V tem smislu ljudstvo ni nikoli zrelo. To ni v njegovi naravi.
Se ne bi strinjal.
Ljudstvo potrebuje samostojno državo - ter je to v korist vsem posameznikom in skupnosti in ostalim že obstoječim državam - toda ne v poljubnih okoliščinah (v bodoči skupnosti ne sme biti preveliko razlik).

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

problemi napisal/-a:
Roman napisal/-a: Ostali bi v preteklosti v blaženi nevednosti (če že pričakuješ optimizem od mene).
Ne strinjam se. Kljub temu bi ostali v "blaženi vednosti". Bi pač govorili nemški jezik. Slovenski jezik ne pomeni Slovenec (narod). In, ne pozabimo, da je (označevalec) "narod/narodnost" mit oziroma fantazma, katero zelo dobro izkoriščajo različne ideologije za potrebe homogenizacije določene populacije.
Se ne strinjam.
"Jezik" je eden glavnih konstitutivnih elementov naroda.
In "narod" je bistven za obstoj njegovih članov (državne oblike razmeroma hitro propadajo, narodi propadejo samo izjemoma). - So pa nekateri "-izmi" poskušali narod razvrednotiti (ni še mnogo časa nazaj pisalo kot moto na vodilnem časniku "proletarci vseh dežel, združite se"), zaradi lastnega egoizma seveda, a pod pretvezo solidarnosti, demokracije, neizkoriščanja, enakosti, srečnega življenja.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

ZdravaPamet napisal/-a:
Rock napisal/-a:Višegrajska skupina bi ti odgovorila:
čeprav imaš zlo usodo nesrečnega sosedstva, potrpi, ob priložnosti pa izvedi čiščenje (riba smrdi pri glavi), in si na poti napredka (ter boš prehitel marsikoga).
A to je tista "skupina", članica katere je skoraj uspela prepovedati komunistično stranko?
Njihova filozofija zame šteje toliko kot tvoja.
Politična stranka, ki se v pogojih demokracije po svoji naravi poslužuje nasilnih sredstev, nima pravice do obstoja - tudi po naši zakonodaji ne.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Rock napisal/-a:Politična stranka, ki se v pogojih demokracije po svoji naravi poslužuje nasilnih sredstev, nima pravice do obstoja - tudi po naši zakonodaji ne.
Slepo trdiš, da se stranka KSČM poslužuje nasilnih sredstev? In da je to njena narava?...
Si neinformiran?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: pomen metafizike za znanost

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Rock napisal/-a:"Jezik" je eden glavnih konstitutivnih elementov naroda.
To je vendarle bedastoča! Kvečjemu jeziki sporazumevanja...
In "narod" je bistven za obstoj njegovih članov (državne oblike razmeroma hitro propadajo, narodi propadejo samo izjemoma). - So pa nekateri "-izmi" poskušali narod razvrednotiti (ni še mnogo časa nazaj pisalo kot moto na vodilnem časniku "proletarci vseh dežel, združite se"), zaradi lastnega egoizma seveda, a pod pretvezo solidarnosti, demokracije, neizkoriščanja, enakosti, srečnega življenja.
To so le čenče. Zdaj se moraš odločiti, ali boš ostal na tej ravni, ali boš celo uporabil svoj um in se morda razložil.

Smrt fašizmu, svoboda narodu!

Odgovori