definicija časa

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
AlexUS
Prispevkov: 134
Pridružen: 25.3.2005 14:50
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AlexUS »

-Veliko se je govorilo in se še govori o pomembnosti časa, o samem pomenu časa in kaj za nas čas pomeni.

-Resda se z preživljanjem dneva pomagamo s časom, a ta čas nam pomaga pri točnosti nekega sestanka, zmenka ali zgolj da vidimo koliko dneva je za nami oz. nam ga še preostane. Te stvari so zgolj formalne in ne primorejo čisto nič pri razumevanju resnega vprašanja »vesolja« ali vprašanja »biti« nekdo.
-Čas uporabljamo tudi pri uporabi prevoznih sredstev. V treh primerih bom opisal koliko vplivajo prevozna sredstva na čas in hkrati na človeka.
1.)S kolesom se peljemo na morje, ki je oddaljeno 150 km, to pomeni da odrinemo zgodaj zjutraj, prispemo pa zvečer. Tako za nas preostali potovalni čas ni več pomemben, ker bomo zaradi utrujenosti odšli spati, pomembno je le pri vožnji.
2.)Z avtom se peljemo na morje oddaljeno 150 km, to pomeni če odrinemo zgodaj zjutraj lahko prispemo do morja pred 12 uro. Tako nam poleg vožnje, ostane še cel popoldan za kopanje. Tako je čas pomemben med vožnjo in tako tudi po njej.
3.)Tretje prevozno sredstvo je letalo, s katerem se peljemo na morje oddaljeno 150 km. Zaradi direktne linije bo letalo prispel do morja v pol ure. V razmerju z ostalim dvema voziloma, je potovalni čas v letalu skoraj nepomemben. Tako lahko na morju uživamo celi dan. Tako za potnike v letalu čas med poletom skoraj ne bo pomemben, pomemben bo le preostali del dneva.
-S temi primeri lahko opazimo, da se samo pomembnost časa v predhodnem proti prihodnem(primeru) zelo spremeni. To pomeni, da je nekakšen potovalni čas za kolesarja izredno pomemben, a obratno od letala, za katerega potovalni čas »skoraj« ni pomemben. Besedo skoraj sem uporabljal zaradi tega, ker potovalni čas res ne bo potreben, ko bomo potovali s svetlobno hitrostjo, ali uporabljali preslikovalnike(teleporting).
-Samo dokazovanje časa v preteklosti je nesmiseln, prav tako je nesmiselno raziskovati začetek vesolja(vsaj za zdaj). Če z napravo, ki določa starost kamnine, poskusimo odčitati starost nekakšnega zelo zelo starega predmeta, nam pokaže piribližnost tja od 12.000 do 15.000 let. Mogoče smo zadeli piribližnost predmeta, vendar se moramo zavedati da je 3.000 let zelo veliko. Za tiste čase zelo pomembno. Za naš današnji čas je tisti pretekli čas + ali – 3.000 let tako nepomemben, kolikor bo nepomemben naš čas čez 3.000 let. Lahko sestavimo nekaj po vnaprej določenih miselnih vzorcih, lahko vnašamo piribližne letnice in predmete, vendar s tem nismo naredili nič. Nič, ker ne poznamo preteklega časa oz. ga nočemo poznati ali spoznati. Sestavljajo le zgodbe(pravljice), v katere moramo oz. morajo kasneje verjeti.

-V zvezi o »pomembnosti« časa, bi vas vprašal, ali poznate ime vaše pra pra pra babice? Ali poznate kakšen pomembni doživljaj njenega življenja, ki je njo samo impresioniral? Verjetno bi večina rekla ne, ker je od tega že veliko veliko let… S tem pra pra pra sem dobil okoli 350 let povprečnega življenja(to je za 4 osebe). Za človeštvo je 350 let zelo malo a za posameznike veliko preveč. S tem nezavedanjem dokazujemo, da je čas umetna perioda po kateri se mi obnašamo iz dneva v dan. Z stoletji uporabe, smo ljudje že povsem programerani na uro, ker je za nas zelo pomembna.

-Čas nam pomaga pri preprečevanju kaotične etike in morale ljudi. Predstavljajte si, da bi polovica ljudi bedelo ponoči in spalo zjutraj, polovica pa bedelo podnevi in spalo ponoči. Da bi pomenil dan isto kot noč. Slej kot prej bi prešlo v prepire, zamire in maščevanja, tako bi kmalu dobili človeško zmešnjavo.

-Čas bi bil čisto nič vreden, če bi za pogovore uporabljali telepatijo in za potovanja svetlobno hitrost.

-Človek je vedno nov in se neprenehoma obnavlja na brezkončni črti, ki jo imenujemo čas-človek bo moral doumeti čas in ga obvladati.

-Zaključil bom z mislijo, da je čas za človeštvo čisto nepomemben; pomembno pa je le tisto, kar bo človek naredil v tem človeškem času.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Čas in zavest

Odgovor Napisal/-a qg »

Prejšne odgovore sem le preletel, pa me prosim opomnite in pokažite, kje se ponavljam.

Čas ni pokazatelj energije. Ker energija je konstantna le v makro svetu, v mikrosvetu pa lahko nastaja in izgineva. Dokler ne bo dokončne razlage na kvantno gravitacijo, tega ne bo možno ovreči.

Čas je pokazatelj zavesti. Za mrzlega plazilca čas teče počasneje (se mu manj zgodi, manj opazi), kot za vročega plazilca. Sesalci imamo konstantno telesno temperaturo in je tek časa bolj konstanten.

Poznamo še fizikalni čas in ta je posledica tega zavestnega časa.
Naprimer v gravitacijskem polju se dvignem na neko višino. Zato je v meni več energije, zato sem težji, zato se počasneje gibljem, zato zame čas teče počasneje.
To pa se ujema z izračunom.

Čas in zavest nista iluzija, ker zavest je edino, kar je resnično. Naprimer bolečina že ne more biti iluzija.

Pisal sem še o problemu, kaj se zgodi, če bi se gibali v nasprotni smeri časa. Če malo pogledamo fiziko, je zanimivo, da v takšnem primeru ne vidimo filma, ki se giblje nazaj. Mogoče sploh ničesar ne bi videli. To pa bi bil eden od pogojev, da čas sploh teče le v eno smer. Sicer pa fizika ne preprečuje zank, s tem, da se je možno izogniti paradoksom, ko ubijemo lastnega pra pra pra deda.

Itd.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čas in zavest

Odgovor Napisal/-a GJ »

qg napisal/-a:Prejšne odgovore sem le preletel, pa me prosim opomnite in pokažite, kje se ponavljam.

Verjetno bi predolgo trajalo..
qg napisal/-a:Čas ni pokazatelj energije. Ker energija je konstantna le v makro svetu, v mikrosvetu pa lahko nastaja in izgineva. Dokler ne bo dokončne razlage na kvantno gravitacijo, tega ne bo možno ovreči.


Nekaj stvari si pač narobe razlagaš oziroma razumeš.
He, he, tudi na temo vakuumskih fluktuacij smo že govorili.. viewtopic.php?p=9760#9760

Lep dan želim..

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Čas in zavest

Odgovor Napisal/-a qg »

GJ napisal/-a:
qg napisal/-a:Prejšne odgovore sem le preletel, pa me prosim opomnite in pokažite, kje se ponavljam.

Verjetno bi predolgo trajalo..

MENI PA BI TRAJALO PREDOLGO, ČE BI VSE TO BRAL :))
qg napisal/-a:Čas ni pokazatelj energije. Ker energija je konstantna le v makro svetu, v mikrosvetu pa lahko nastaja in izgineva. Dokler ne bo dokončne razlage na kvantno gravitacijo, tega ne bo možno ovreči.


Nekaj stvari si pač narobe razlagaš oziroma razumeš.
He, he, tudi na temo vakuumskih fluktuacij smo že govorili.. viewtopic.php?p=9760#9760

Lep dan želim..
Vakumske fluktuacije so naključne. Ravno tako, kot obstaja mala verjetnost, da se krši 2. zakon termodinamike, bi se tudi tu lahko kršil ta zakon.

Pri 2. zakonu termodinamike je to verjetnost možno izračunati. Kvantna mehanika pa ni dokončna teorija (ni kvantne gravitacije in ni interpretacije) zato ni možno dokazati, da se jaz motim, niti, da se ti. Zato lahko jaz to trdim, tako kot ti svoje. Če pa bi imel samousklajeno teorijo kvantne gravitacije, potem pa bi to bilo tudi dokazljivo že s to samousklajenostjo.

Ena stvar pa me res zanima: Pokazal sem primer, zakaj čas na večji višini teče počasneje, kot na na nižji višini. Ali je v čem napaka v tem razmišljanju. Ali jo kdo vidi.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čas in zavest

Odgovor Napisal/-a GJ »

qg napisal/-a:Prejšne odgovore sem le preletel, pa me prosim opomnite in pokažite, kje se ponavljam.
No, ko mam ravno 5 min časa..

qg napisal/-a:Čas ni pokazatelj energije.Ker energija je konstantna le v makro svetu, v mikrosvetu pa lahko nastaja in izgineva. Dokler ne bo dokončne razlage na kvantno gravitacijo, tega ne bo možno ovreči.
Žal ti tukaj jaz ne morem pomagati, ker si nekaj nekje na hitro prebral in povsem narobe zaključil. Tvoja trditev je povsem brez osnov, si zgolj eden tistih, ki v teh časih še vedno verjamejo v prepetuum mobile, iz preprostega razloga ker so to brali v reviji Hopla.
qg napisal/-a:Čas je pokazatelj zavesti. Za mrzlega plazilca čas teče počasneje (se mu manj zgodi, manj opazi), kot za vročega plazilca. Sesalci imamo konstantno telesno temperaturo in je tek časa bolj konstanten.
Za sneguljčico, ki je pojedla strupeno jabolko pa se je čas celo ustavil. :wink:
qg napisal/-a:Poznamo še fizikalni čas in ta je posledica tega zavestnega časa.
Naprimer v gravitacijskem polju se dvignem na neko višino. Zato je v meni več energije, zato sem težji, zato se počasneje gibljem, zato zame čas teče počasneje.
To pa se ujema z izračunom.
Ojoj.. ojoj..
Glej, potencialna energija ni kot kinetična.
Če se dvigneš na neko višino se ti sicer res poveča potencialna energija, vendar je v tebi glede na maso (absolutno gledano) še vedno enako energije. Pri kinetični pa ti narašča energija s hitrostjo.
qg napisal/-a:Pisal sem še o problemu, kaj se zgodi, če bi se gibali v nasprotni smeri časa. Če malo pogledamo fiziko, je zanimivo, da v takšnem primeru ne vidimo filma, ki se giblje nazaj. Mogoče sploh ničesar ne bi videli. To pa bi bil eden od pogojev, da čas sploh teče le v eno smer. Sicer pa fizika ne preprečuje zank, s tem, da se je možno izogniti paradoksom, ko ubijemo lastnega pra pra pra deda.

Itd.
Ma tvoj pra pra pra deda bi se takoj ubil sam, če bi vedu kaj ti zdele nakladaš.. :oops:


Lahko noč želim..

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Ma tvoj pra pra pra deda bi se takoj ubil sam, če bi vedu kaj ti zdele nakladaš..
Kdaj takoj? :roll:

Uporabniški avatar
subspace
Prispevkov: 57
Pridružen: 24.11.2005 0:39

Odgovor Napisal/-a subspace »

veste kaj pravi priznana teorija relativnosti? na čas ne moreš gledati na nekaj samostojnega saj je prepleten s prostorom s katerim tvori prostor-čas ali platno dogajanja kjer živimo. zdej bom pa uvalil še eno strokovno direkt od Einsteina. vsa materija v vesolju se giblje s svetlobno hitrostjo tudi, mi kadar sedimo pri miru. zanimivo a? ok naj razložim. recimo da imamo banano, in ta banana je sedaj v prostor-času popolnoma pri miru, nanjo ne deluje nobena sila nobena gravitacija, pri miru je. sedaj se banano s svetlobno hitrostjo v smeri časa če si ga predstavljama kot črto, potuje enako hitro kot čas. ko pa se začne banana premikati se to potovanje spremeni tudi v potovanje po prostoru kar povzroči da je tok dogajanja za toliko odmaknjen od toka časa kar povzroči da potem za banano čas teče toliko počasneje. za koliko se spremeni tok ure se da menda na približno izračunati že s pitagorom kjer je hipotenuza hitrost svetlobe, kateti sta pa čas in hitrost, vendar za pravi izračun rabiš poseben koordinatni sistem ki ga je uporabil tudi enistein s katerim je potrdil dvojo trditev. torej mislim če hočemo kle kšno pametno ugotovit maramo izhajat iz splošne teorije ralativnosti. torej mislim da lahko s sigurnostjo trdim da čas ni nekaj kar si je človek izmislil da se znajde v svetu, to so le razni intervali. čas in prostor sta aktivna dejavnika v delovanju vesolja ki se enostavno spreminjata.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Čas in zavest

Odgovor Napisal/-a qg »

GJ napisal/-a:
qg napisal/-a:Prejšne odgovore sem le preletel, pa me prosim opomnite in pokažite, kje se ponavljam.
No, ko mam ravno 5 min časa..

qg napisal/-a:Čas ni pokazatelj energije.Ker energija je konstantna le v makro svetu, v mikrosvetu pa lahko nastaja in izgineva. Dokler ne bo dokončne razlage na kvantno gravitacijo, tega ne bo možno ovreči.
Žal ti tukaj jaz ne morem pomagati, ker si nekaj nekje na hitro prebral in povsem narobe zaključil. Tvoja trditev je povsem brez osnov, si zgolj eden tistih, ki v teh časih še vedno verjamejo v prepetuum mobile, iz preprostega razloga ker so to brali v reviji Hopla.
TU JE POMEMBEN PREDVSEM PRINCIP, NE UPORABA ZA PERPETUM MOBILE 1. ALI 2. VRSTE. KER TAM STE UPORABLJALI PRINCIP (MOGOČE TI?) DA ZARADI SPREMINJANJA KONSTANTE ENERGIJE NASTAJA ČAS. TUDI TO JE SAMO DOMNEVA.
qg napisal/-a:Čas je pokazatelj zavesti. Za mrzlega plazilca čas teče počasneje (se mu manj zgodi, manj opazi), kot za vročega plazilca. Sesalci imamo konstantno telesno temperaturo in je tek časa bolj konstanten.
Za sneguljčico, ki je pojedla strupeno jabolko pa se je čas celo ustavil. :wink:
ČE NE BI BILO ŽIVIH BITIJ Z ZAVESTJO, KAJ BI SPLOH ŠE BILO. POMEMBNO JE ŽE TO, DA SO, TER DA KVANTNA MEHANIKA NAMIGUJE, DA BI ZAVEST MORALA OBSTAJATI.
qg napisal/-a:Poznamo še fizikalni čas in ta je posledica tega zavestnega časa.
Naprimer v gravitacijskem polju se dvignem na neko višino. Zato je v meni več energije, zato sem težji, zato se počasneje gibljem, zato zame čas teče počasneje.
To pa se ujema z izračunom.
Ojoj.. ojoj..
Glej, potencialna energija ni kot kinetična.
Če se dvigneš na neko višino se ti sicer res poveča potencialna energija, vendar je v tebi glede na maso (absolutno gledano) še vedno enako energije. Pri kinetični pa ti narašča energija s hitrostjo.
TUDI PRI KINETIČNI ENERGIJI SE POVEČA MASA ZARADI ENERGIJE VLOŽENE V POSPEŠEVANJE. TOREJ TO NI PROTISLOVJE.
qg napisal/-a:Pisal sem še o problemu, kaj se zgodi, če bi se gibali v nasprotni smeri časa. Če malo pogledamo fiziko, je zanimivo, da v takšnem primeru ne vidimo filma, ki se giblje nazaj. Mogoče sploh ničesar ne bi videli. To pa bi bil eden od pogojev, da čas sploh teče le v eno smer. Sicer pa fizika ne preprečuje zank, s tem, da se je možno izogniti paradoksom, ko ubijemo lastnega pra pra pra deda.

Itd.
Ma tvoj pra pra pra deda bi se takoj ubil sam, če bi vedu kaj ti zdele nakladaš.. :oops:
"PRA PRA DED" JE POZNAN PRIMER ZA ČASOVNE ZANKE, KO LAHKO VPLIVAŠ NA SVOJO PRETEKLOST TER TAKO PRIDEŠ V PROTISLOVJE. PRA PRA PRA JE BILO NAMERNO, DA NE BI MISLIL, DA ŠE ŽIVI, TOREJ TVOJ TAKOJ JE NELOGIČEN, KAR JE EDEN ŽE OPOZORIL.

TISTO O "ČASU Z KONSTANTNO ENERGIJO" JE ŠE BOLJ NAKLADANJE.
Lahko noč želim..
Zadnjič spremenil qg, dne 13.2.2006 13:07, skupaj popravljeno 2 krat.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čas in zavest

Odgovor Napisal/-a GJ »

qg napisal/-a:
...
Daj nauči se najprej uporabljati koda tage, ker tole zgleda kot..

Lep dan še naprej..

Uporabniški avatar
matemusic
Prispevkov: 72
Pridružen: 22.7.2006 19:09

Odgovor Napisal/-a matemusic »

pa sj mogoče so že vsi do tega pršli, pa vseen, sm jst mal razmišljal med šolo :? , in sem prišel do tega: Vse kar vidimo je preteklost. vsaka stvar ki jo vidimo je preteklost. če obstaja preteklost, obstaja čas

AlexUS
Prispevkov: 134
Pridružen: 25.3.2005 14:50
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AlexUS »

matemusic napisal/-a:pa sj mogoče so že vsi do tega pršli, pa vseen, sm jst mal razmišljal med šolo :? , in sem prišel do tega: Vse kar vidimo je preteklost. vsaka stvar ki jo vidimo je preteklost. če obstaja preteklost, obstaja čas
Ja dejanski čas ki ga doživljamo bi ga res lahko primerjal s preteklostjo(glede na to da informacije prihajajo). Se pravi od točke od neke situacijo do sprejema informacij v naši glavi je potem tisto kar gledamo res lahko naša preteklost.
Točka situacije je preteklost iz strani opazovalca pa prihodnost(če postavimo informacije na sredino poti)-recimo da se tega zaveda.

To lahko vključimo tako svetlobo kot tudi zvok.
Tudi nek zvok ki ga oddaja avijon prihaja do opazovalca z zaostankom, tako lahko reče opazovalec da je ta zvok za njega preteklost(recimo da vidi širjenje zvoka iz točke letala do njega samega).

Zdej če pa pogledamo na pot ki jo mora ali svetloba ali zvok preteči, potem pa lahko rečemo da živimo v sedanjosti. Pot svetlobe ali zvoka je zelo pomembna, možnost da je nebi bilo bi bila edino teleportacija, kar pa za enkrat še ni izumljeno(pa tudi dvomim da bo, ker obravnavamo svetlobno hitrost kot eno izmed najhitrejših pri potovanju iz ene točke v drugo).
Predstavljaj si recimo tvojo pot do soseda ali recimo v kakšen bolj oddaljen kraj, pot bi opravil v trenutku(iz ene točke na drugo)... a bi se potem vprašal če je čas sploh pomemben?

...aja pa še to, po mojem je preteklost odvisna od poti, če nebi bilo poti nebi bilo ne časa, ne prihodnosti in ne sedanjosti.
Zdej če gledamo iz strani opazovalca se lahko počuti kot da miruje, vendar je potrebno vključiti zemlo, četudi bi zemlja mirovala bi morali vključiti osončje, četudi bi osončje mirovalo bi morali vključiti galaksijo...


lp

Uporabniški avatar
matemusic
Prispevkov: 72
Pridružen: 22.7.2006 19:09

Odgovor Napisal/-a matemusic »

glede tega pa, da včasih časa ni bilo, se sploh ne strinjam, ker ne verjamem da se je vse kar naenkrat zgodilo, ampak se je vse že prej dogajalo...
ma zakompliciran

AlexUS
Prispevkov: 134
Pridružen: 25.3.2005 14:50
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AlexUS »

matemusic napisal/-a:glede tega pa, da včasih časa ni bilo, se sploh ne strinjam, ker ne verjamem da se je vse kar naenkrat zgodilo, ampak se je vse že prej dogajalo...
ma zakompliciran
Ja res je komplicirano.
Da časa ni bilo bi lahko enačil z vesoljem. Vse se je začelo z velikem poku... no vsaj tako so se odločili znanstveniki in tej teoriji dajejo prednost.
Možno je da je pred velikem poku bilo podobno stanje kot je sedaj. Se pravi da se je na začetku pred poku širilo do neke meje, poptem pa krčilo, dokler se ni združilo v eno in potem zopet pok...
Se tem je vlekel neko "časovno" nit, katero pa na žalost ne bomo mogli razbrati.

Bistveno vprašanje pa je kdo je ustvaril vesolje da se širi in krči?
Do kam se krči, kaj je na drugi strani meje vesolja...?
S tem ko je to bilo ustvarjeno je bil smiseln čas.
Ampak zopet za koga je ta čas najbolj smiseln?
Za nas ljudi - ki niti ne poznamo pravo zgodovino kako smo nastali, ki ne poznamo niti zemeljskih najdb, ki niti ne poznamo domači planet na katerem živimo - mislim da časa ne moremo jemati tako zelo resno kot ga jemljemo. Smo za našo galaksijo kot mušice v našem življenj, če bi primerjali celotno vesolje bi bilo smiselnost precej manjše.
Je pa res da je čas oz. ura za nas zelo pomembna, ker se vse vrti okoli točnosti; čas je uredil delovne navade in spremenil življenje v nekakšen red.

čas, čas, čas... dalo bi se razglablati v nedogled.

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

AlexUS napisal/-a:Bistveno vprašanje pa je kdo je ustvaril vesolje da se širi in krči?
Ampak to vprašanje je zelo omejujoče, saj je mogoče nanj odgovoriti samo z "bog".

AlexUS
Prispevkov: 134
Pridružen: 25.3.2005 14:50
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AlexUS »

Roman napisal/-a:
AlexUS napisal/-a:Bistveno vprašanje pa je kdo je ustvaril vesolje da se širi in krči?
Ampak to vprašanje je zelo omejujoče, saj je mogoče nanj odgovoriti samo z "bog".
Ja, to je najlažji odgovor. Ampak kdo je bog, ali je sam, kdo je njega ustvaril...
Bog je stvar religij in ne znanosti.

Odgovori