Troedinost

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Matjaž

Odgovor Napisal/-a Matjaž »

Dobro razmišljaš ines, odgovore na tistih nekaj vprašanj, ki jih še imaš, že lahko najdeš v knjigah. Mogoče se bova kdaj našla na forumih namenjenih tem temam in še kaj poklepetala.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Matjaž napisal/-a:odgovore na tistih nekaj vprašanj, ki jih še imaš, že lahko najdeš v knjigah.
Pa so pravi?

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

INES
tvoje prepričanje je tvoja resnica ,ki pripomore k vsesplošni resnici.
O kakšni - kateri resnici govoriš?

Matjaž

Odgovor Napisal/-a Matjaž »

Zate niso Roman, ker praviš da vse to nastaja v naših glavah, kdor pa ima s tem določene izkušnje, pa misli drugače.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Drugače lahko misliš ne glede na izkušnje, gre za interpretacijo oziroma razlago teh izkušenj, ki je lahko taka ali drugačna. In katera razlaga je prava?

Matjaž

Odgovor Napisal/-a Matjaž »

Ne predstavljam si, kako si lahko razlagaš izkušnje, ki jih nimaš.
Glede pravih razlag in resnic pa rajši ne bi nič rekel, ker bom mogoče že jutri drugače mislil.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Izkušnje, ki jih nimam, lahko razlagam (kakor pač tudi vse drugo) prav ali narobe. Ampak isto velja tudi za izkušnje, ki jih imam.
Matjaž napisal/-a:Glede pravih razlag in resnic pa rajši ne bi nič rekel, ker bom mogoče že jutri drugače mislil.
Potem si eden redkih, ki ne marajo zarečenega kruha. Lepo. Sicer pa sem tudi jaz včasih kaj drugače mislil kakor danes.

Uporabniški avatar
Hinko_Gnito
Prispevkov: 23
Pridružen: 17.6.2004 13:30
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Hinko_Gnito »

ines napisal/-a:Hoj,pozdrav vsem.

Bom še eno kost vrgla. Meni se zdi da ima Res-Ničnost tako hecno ime,ker je res nična. Absolutna Resnica se zdi stvar posameznika v določenem momentu in že v naslednjem je lahko čisto drugačna.Predvsem pa dobi še večje dimenzije,če je ne obravnavamo samo z empiričnega in racionalnega vidika,pač pa upoštevamo tudi dušo,saj vse več znanosti priznava,da je človek troedin:telo,um, duša .

E... to sem pruo mogla rečt..če ne ne bi bla ženska:)

pa lep pozdrav,prav lep
težava je že s samim definiranje duše, duha in telesa. Duh in duša sta se pogoso pomensko enačila, le da je DUH prevzel bolj filozofski pomen, DUŠA pa religioznega (tako v grobem)

V filozofiji je še vedno zanimivo Descartesovo stališče, po katerem se ti bitnosti (duh in telo) obstajata v temelju in njun obstoj ni odvisen od nobene druge stvari, prav tako pa duh in telo nista združljiva po lastnostih. Gre za to, da sta duh in telo bistvena gradnika sveta, dve najbolj temeljni stvari (stvar - lat. res), ki določata vse ostale oblike realnosti v svetu (sem lahko uvrščamo našo vsakodnevno zaznavanje in interpretiranjue sveta) razen Boga samega.

(ampak tega je mnogo in ostali filozofi seveda pravijo drugače, npr:
Platon - vse gradi na idejah, ki obstajajo neodvisno od čutnega sveta
Hobbes - zanj je materija vsa realnost
Berkeley - vse je duh in vse je v predstavah, materija ne obstaja
Spinoza - vse je Bog, misli in stvari so samo afekcije Boga
Aristotel - duša je čista forma
...)

bulk
Prispevkov: 11
Pridružen: 11.6.2004 19:57

absolutna resnica

Odgovor Napisal/-a bulk »

absolutna resnica po mojem razumevanju nima nikakrsnega pomena za nas kot bitja kakrsna smo..ni uporabna ni logicna..ce je recimo absolutna resnicnost neskoncnost..kaj naj s tem pocnemo?..obrnemo se naprej in se zavemo da imamo pred seboj neskoncni svet moznosti..kaj bi nam kakrsenkoli odgovor to je kao koncni sploh dal?..stvari so taksne kot so..za cloveka je njegova resnicnost tocno taksna in nic drugacna..la grande avanture..ce je recimo absolutna resnicnost neko super inteligentno bitje..potlej predvidevamo da itak ve kaj pocne in ce je ustvarilo celo vesolje se lahko samo klanjamo dan in noc...in seveda ego-trip- tudi mi bi radi bili nekoc taksni...ce si clovek, potlej je smisel biti clovek..ideja, da v nicemer ni smisla je prav tako izpeljana iz smisla...skratka..je vse to povezano z strahom pred smrtjo?pred biti nikoli vec?imeti moc?imeti pozornost milijon ljudi?kaj pelje ta razmisljanja?kaj bi absolutna resnica ce sploh obstaja karkoli taksnega sploh dala?ali zivljenje ni ze samo po sebi smiselno?trpljenje pa je edina pot za prezivetje..ce ne bi zaznavali neugodja bi bila evolucija samomorilski instinkt..po moje je posteno potrebno razcistiti vprasanja strahu in egoizma..seveda iz cisto prakticne strani..

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rozman »

da je človek troedin: telo,um, duša
.
Pojem troedinosti daje priložnosti za krepitev 'čistega uma'. Eno od interpretacij troedinosti sem opisal na svoji internet strani http://www.anti-energija.com v poglavju Objekt na strani 13. LP FR

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Očitno je nekaj nesrečnega na številki 13, še posebej, ker ima omenjen dokument samo 12 strani in nobenega poglavja Objekt. Hm, kaj pa, če ima to vseeno neko zvezo s troedinostjo?

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Roman napisal/-a:Očitno je nekaj nesrečnega na številki 13, še posebej, ker ima omenjen dokument samo 12 strani in nobenega poglavja Objekt. Hm, kaj pa, če ima to vseeno neko zvezo s troedinostjo?
Da še malo pomagam. Dokument ima 12 poglavij, sedmo poglavje se imenuje Objekt in se nahaja na naslou http://www.anti-energija.com/objekt.pdf. Mislim, da sedaj ne bi smelo biti problema. Veliko uspeha in LP

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ah, da, našel sem. Res je govora o troedinosti, ampak kot kaže, sta mišljena dva objekta in povezava, nič posebno troedinega.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Res je govora o troedinosti, ampak kot kaže, sta mišljena dva objekta in povezava, nič posebno troedinega.
Roman, se opravičujem, za kasen odgovor. Zanimivo je, kako nas takoj zanese v hudo abstrakcijo, ko slišimo besedo troedino, čeprav je stvar lahko preprosta. Genialne stvari so preproste. Poglejva primer.
Zamislim si tri stvari:
- atom kisika 'O',
- molekulo vodika H2 in
- vezalno energijo, jih poveže v molekulo vode. Tu še ni nič troedinega.
Ko te tri gradnike združim, ne dobim le vsote lastnosti O in H2 ampak neke popolnoma nove lastnosti vode, ki jih vodik in kisik nimata.
Lastnosti vode pripadajo navedeni trojici kot celoti. Ne opazimo jih, kadar manjka le en gradnik. Po drugi strani so lastnosti vode nedeljive enovite lastnosti tega trojstva.
Kako torej imenovati enovite in nedeljive lastnosti neke trojice –troedine lastnosti navedene trojice smem imenovati troedinost.
Več kot že rečeno na strani http://www.anti-energija.com/ v poglavju Objekt na strani 8-11.
Če pogledam okrog sebe opazim, da živim v stvarstvu, kjer je vse troedino: atomi, molekule, planeti, zgradbe, računalnik, galaksije, … ničesar kar ne bi bilo troedinega ne opazim.
LP FR

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Joj, hudo. Vse molekule, umetne in naravne, so sestavljene iz natančno treh atomov. Nova kemija, nova znanost, ali da ne bom preskromen: nova religija. Morda, Rozman, pa imaš troje oči, da se ti povsod prikazuje troedinost. Ne razumem, kako se lahko nekomu, ki se ima za znanstvenika, tako grdo zareče.

Naj dodam še to, da je v ponujenih besedilih veliko napak. V zvezi s "troedinostjo" pa naj omenim zgolj naslednjo:
Molekula vode ohranja vse lastnosti vodika, kisika in vezalne energije.
Zadnjič spremenil Roman, dne 20.2.2007 10:13, skupaj popravljeno 1 krat.

Odgovori