matematika in metafizika

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a NoSee »

agata napisal/-a:V budnem stanju večinoma mislim in govorim, ko pa spim, je pa na delu nezavedno. Kolikor mi je znano se je notranjega govora kar težko otresti. Če je zavest refleksija, in kolikor nam je znano to drži, je res tudi, da je refleksija zaenkrat možna le z besedami. Je pa res, da eni jogiji obvladajo tehniko, da se osvobodijo notranjega govora.
Pomisli, koliko telesnih(celicnih) procesov je potrebnih, da se lahko manifestira misljenje ali govor, ali nezavedno.
Notranji govor je pac eden od mnogih nacinov, na katere se lahko izrazajo neki mentalni procesi. Refleksija z besedami je po mojem lahko precej nereflektivna.
Jaz recimo zelo malo razmisljam z besedami, vecinoma takrat, ko poskusam z nekom komunicirat:)

..pa se to. Ne rabis bit jogi, za spucat notranji govor.. vsak je tega zmozen, zavestno.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a Roman »

kren napisal/-a:Kaj naj bi tukaj pomenilo avtogen in avtonomen?
Hotel sem povedati, da notranji subjektivni svet ni nastal sam od sebe niti ne obstaja samostojno, ampak je še kako odvisen od zunanjega sveta. Če mu odvzameš čutila, ki so povezave z zunanjim svetom, se bo subjekt prej ali slej sesul.
In kaj je po tvoje razlika med konstruktom in čisto fikcijo?
Konstrukt oziroma pravilneje konstrukcija (konstrukt ima slabšalen pomen) ima za razliko od čiste fikcije vendarle nekaj realne osnove. Vsaj jaz vidim v tem razliko.
Ko bolečina mine oziroma se preseli v spomin, se prav lahko posvetimo vzrokom.
Zopet: nihče v poteku zapomnjenja v spomin ne bo razmišljal o tem.
Kako lahko to trdiš? Sicer pa sem imel v mislih potem, ko jemljemo iz spomina.
To je, povsem enako kot v primeru z gorjačo, govorjenje o nekem našem abstraktnem modelu.
Konkretna gorjača ni abstraktni model. To, da jaz pri opisu dogodka uporabljam jezik in mislim v okviru nekega modela, je pač nekaj drugega.
Tudi preverjanje (tudi ustreznost) je nek abstraktni model.
Abstraktni model česa?
agata napisal/-a:V budnem stanju večinoma mislim in govorim, ko pa spim, je pa na delu nezavedno. Kolikor mi je znano se je notranjega govora kar težko otresti. Če je zavest refleksija, in kolikor nam je znano to drži, je res tudi, da je refleksija zaenkrat možna le z besedami. Je pa res, da eni jogiji obvladajo tehniko, da se osvobodijo notranjega govora.
Vprašal sem te po zavedanju občutkov, recimo bolečine. To z notranjim govorom nima ničesar skupnega.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a kren »

Roman napisal/-a:Hotel sem povedati, da notranji subjektivni svet ni nastal sam od sebe niti ne obstaja samostojno, ampak je še kako odvisen od zunanjega sveta.
No jaz se ne bi spuščal v sodbe o tem ali je subjektivni življenjski svet samostojen ali ne. Mislim, da ni potrebno (lahko bi se tudi vprašali ali so fizikalni zakoni samostojni?). Celo zaradi dejstva, da je realnost kot si jo mi predstavljamo proizvod našega subjektivnega življenjskega sveta, se mi zdi, da se ni potrebno na tem konkretnem mestu obremenjevati z vprašanjem svobode (to vprašanje mislim da tiči za tvojimi besedami avtogenost, avtonomnost, samostojnost).
Roman napisal/-a:Konstrukt oziroma pravilneje konstrukcija (konstrukt ima slabšalen pomen) ima za razliko od čiste fikcije vendarle nekaj realne osnove. Vsaj jaz vidim v tem razliko.
Jaz pa v tem vidim krožno sklepanje: realno osnovo, ki naj bi jo dokazoval konstrukt, utemeljuješ z realno osnovo, ki naj bi že pred konstruktom obstajala.
Konkretna gorjača ni abstraktni model. To, da jaz pri opisu dogodka uporabljam jezik in mislim v okviru nekega modela, je pač nekaj drugega.
Kako veš da gorjača ni abstraktni model? Fiziki so kar nekaj časa verjeli v obstoj etra, preden so se mu odrekli. Morda se pa v tvojem primeru v resnici ne gre za gorjačo ampak za virtualno resničnost, tako kot v filmu Matrica(*). Kaj je potem realnost? Ne moreš vedeti nič več kot to, kar ti pravi subjektivna izkušnja življenjskega sveta. Pa ne njen abstraktni model (ne njena forma), ampak njena aktualnost (njena vsebina). Priznavam pa, da sta neločljivi in da se vsebina odpira prek forme (kar ne pomeni nič drugega kot to, da se svet odpira prek jezika).
Tudi preverjanje (tudi ustreznost) je nek abstraktni model.
Abstraktni model česa?
Subjektivnega življenjskega sveta. Morda bi bilo bolje reči: preverjanje je način obnašanja v nekem abstraktnem modelu subjektivnega življenjskega sveta. Rezultat tega obnašanja je potem podvržen nadaljni simbolizaciji in vključevanju v abstraktni model (in po možnosti njegovemu spreminjanju, prilagoditvi). Nikoli ne stopimo ven iz abstraktnih modelov.

(*) če si gledal ta film (Matrica) ali pa če si bral Descartesove Meditacije potem mi lahko poskusiš odgovoriti na to vprašanje: privzemam, da obstaja realnost. Kako veš, da so fizikalni zakoni v resnici takšni kakor jih fiziki spoznavajo? Morda nas matrica ali pa zlobni duh vara in nam stalno pred oči podtika drugačne fizikalne zakone in nas nenehno slepi. Pa želel bi si odgovor, ki ne bi vključeval besede "(ni) verjetno".
NoSee napisal/-a:Work in progress.
Fair enough.
Notranji govor je pac eden od mnogih nacinov, na katere se lahko izrazajo neki mentalni procesi. Refleksija z besedami je po mojem lahko precej nereflektivna.
Praksa psihoanalize in psihiatrije pravi drugače: govor oz. v širšem smislu simbolizacija zaseda najmanj dva med prvimi tremi mesti najpomembnejših načinov izražanja mentalnih procesov.
..pa se to. Ne rabis bit jogi, za spucat notranji govor.. vsak je tega zmozen, zavestno.
To še ne pomeni, da so tudi dejanske latentne besedne asociacije, po katerih potekajo misli, "spucane". Jaz pri jogijih dvomim, da se gre za kaj drugega kot za izrinjenje tega govora v ozadje.

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a NoSee »

kren napisal/-a:
Notranji govor je pac eden od mnogih nacinov, na katere se lahko izrazajo neki mentalni procesi. Refleksija z besedami je po mojem lahko precej nereflektivna.
Praksa psihoanalize in psihiatrije pravi drugače: govor oz. v širšem smislu simbolizacija zaseda najmanj dva med prvimi tremi mesti najpomembnejših načinov izražanja mentalnih procesov.
..pa se to. Ne rabis bit jogi, za spucat notranji govor.. vsak je tega zmozen, zavestno.
To še ne pomeni, da so tudi dejanske latentne besedne asociacije, po katerih potekajo misli, "spucane". Jaz pri jogijih dvomim, da se gre za kaj drugega kot za izrinjenje tega govora v ozadje.
.To je seveda evolucijsko pogojeno. Simbolizacija(govor) je orodje za sporazumevanje, zato je logicno in prakticno, da konstruiramo simbole.
Jaz pravim, da so mozganski procesi zmozni se marsicesa drugega kot oznacevanje z besedami ter da so besede mnogokrat neustrezne oznacbe. Zato tudi pravim, da besedna refleksija ni ravno reflektivna, je precej selektivna refleksija.
..V ozadju ni prostora za besede. Te spremljajo dolocene procese, ki se odvijajo v dolocenem(ih) stanju zavesti.
Niso vsa stanja naklonjena besedam, zdalec ne.

Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

Kren napisal/-a:Kako veš, da so fizikalni zakoni v resnici takšni kakor jih fiziki spoznavajo? Morda nas matrica ali pa zlobni duh vara in nam stalno pred oči podtika drugačne fizikalne zakone in nas nenehno slepi. Pa želel bi si odgovor, ki ne bi vključeval besede "(ni) verjetno".
Konec koncev je itak vseeno, če temu svetu rečeš iluzija ali resnica..... :)

Pomembno je naše doživljanje in opažanje in seveda vpliv na naše življenje, pa naj bo preko čutil ali preko naprav.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a kren »

NoSee napisal/-a:Jaz pravim, da so mozganski procesi zmozni se marsicesa drugega kot oznacevanje z besedami ter da so besede mnogokrat neustrezne oznacbe.
Povej mi eno oznacbo, ki ni besedna. Naj se enkrat spomnim, da je bilo z beseda misljeno kakrsenkoli simbol, ki ima dve plati: oznacevalec in oznacenec.
Niso vsa stanja naklonjena besedam, zdalec ne.
Povej mi eno stanje mimo jezika.

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a NoSee »

kren napisal/-a:
NoSee napisal/-a:Jaz pravim, da so mozganski procesi zmozni se marsicesa drugega kot oznacevanje z besedami ter da so besede mnogokrat neustrezne oznacbe.
Povej mi eno oznacbo, ki ni besedna. Naj se enkrat spomnim, da je bilo z beseda misljeno kakrsenkoli simbol, ki ima dve plati: oznacevalec in oznacenec.
Niso vsa stanja naklonjena besedam, zdalec ne.
Povej mi eno stanje mimo jezika.
Ok, ce je beseda=simbol... a jaz ju ne enacim.
.Kaj pomeni rdeca luc na semaforju? Je simbol, ni beseda.
..Stanje mimo jezika(dejavnost pri kateri ni potrebe po besedah) je recimo bobnanje, rudarjenje, sejanje...

Ob cistem dnevu se mi pogosto pogled usmeri proti Z Alpam in Dolomitom. Vcasih kak vrh prepoznam, vcasih se mi ne sanja o njihovih poimenovanjih.
Vrhovi so neodvisni od poimenovanj, prav tako sem jaz.
Imena uporabim samo takrat, ko se moja dejavnost navezuje na nek vrh, recimo Krn.
A to je tako poredko, da ga vcasih ne prepoznam(kot Krn) :wink:

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a agata »

Res je,(ukinit misli) da je vsak tega zmožen, res pa je tudi da je to težko, meni uspe le za trenutek, potem pa pridejo vsiljivci. Samo a ni tako,da ko se z meditacijo približuješ stanju nirvane ko izprazniš um, ukinjaš s tem tudi zavest? Samo sprašujem.

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a NoSee »

agata napisal/-a:Res je,(ukinit misli) da je vsak tega zmožen, res pa je tudi da je to težko, meni uspe le za trenutek, potem pa pridejo vsiljivci. Samo a ni tako,da ko se z meditacijo približuješ stanju nirvane ko izprazniš um, ukinjaš s tem tudi zavest? Samo sprašujem.
Zavest ni enaka mislim, ce 'ukinis' misli, ne 'ukines' zavesti.

Ko imas cas...
http://brainimaging.waisman.wisc.edu/~l ... _RJD_2.pdf

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a kren »

NoSee napisal/-a:Ok, ce je beseda=simbol... a jaz ju ne enacim.
V obeh primerih igrajo besede največjo vlogo v naši predstavi o svetu. V tem kontekstu pomoje ločevanje nima pravega smisla.
.Kaj pomeni rdeca luc na semaforju? Je simbol, ni beseda.
S tem se zapleteš v debato o definiciji besede. Ali je beseda samo govorjena? Ali je tudi pisana? Kaj pa Braillova pisava? Kaj pa značke, zastave, narodna noša, ali te ne nosijo nekega sporočila? Ali se pri tem ne gre za neko obliko jezika? Pa programski jeziki? Se brez razloga imenujejo jeziki? Saussure je opredelil jezik kot arbitrarni sistem razlik, kjer vsak pozitiven pomen (npr. rdeča luč na semaforju) lahko vznikne šele iz negativnega razlikovanja do ostalih (npr. rdeča luč je različna od, prav tako arbitrarne, zelene). Takšna definicija ni omejena na govorjeno besedo ampak ustreza tudi pisani besedi in celo najsplošnejšim simbolom (npr. matematični logiki). Omenjam jo zato, ker se uporablja v (lacanovski) psihoanalizi in nima težav z definiranjem tega ali onega pojava (npr. kaj je to črka, ali kaj je to beseda), saj je definicija realizirana natanko z dejanskostjo tega jezika (ali te črke, te besede). Ta pristop ima prednost tudi v tem, da odkrije nekatere sicer zakrite strukture družbenih razmerij (npr. da ima znanost tudi funkcijo ideologije) in hkrati v povezavi s spoznanjem, da je nezavedno strukturirano na način jezika, dobi še posebno veliko težo.

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Vidis, zame je luc se vedno znak(simbol), beseda je pa kategorija konstrukta(-cije) znakov(lingvisticno gledano).
Tako, da lahko razlikujemo kategorije znakov, ki so v bistvu 'sprozilci', operandi nevroaparata...glede na to, kateri senzorni organ(tudi vec organov) bo sprozil nevronske drazljaje v nadaljno procesiranje, lahko dolocimo za kaksen tip 'znaka' gre.
Znaki so tako predvsem prepoznavne informacije(cloveskega izvora) vidnega in slisnega 'spektra' zaznavanja. V primeru brailove pisave tudi dotika, a tam gre ze za prepoznavanje zaporedij/razmerij impulzov.

V bistvu vsako cutilo sproza signale, ki kasneje v procesu oblikujejo 'smisel'(uporabno formo) preko simbolnih konstruktov.

Da je nezavedno strukturirano na nacin jezika, pa je verjetno posledica tega, da se ga da predvsem z jezikom izrazit...
Vprasanje pa je, cesa se ne da izrazit z jezikom, torej z besedami, simboli?

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a kren »

NoSee napisal/-a:Znaki so tako predvsem prepoznavne informacije(cloveskega izvora) vidnega in slisnega 'spektra' zaznavanja.
Opisuješ empirične nosilce znakov. Meni se zdi, da se z osredotočanjem na te empirične nosilce (ki so neomejeni - \(x_1\), \(x_2\), \(x_3\), \(\dots\), lahko pišemo v neskončnost) spregleda pomembno plat znakov: povezanost v sistem. No saj si tudi že sam v naslednjem stavku to ugotovil: ne gre se samo za dotik (pri Braillovi pisavi), gre se tudi za zaporedja in razmerja med dotiki.
Vprasanje pa je, cesa se ne da izrazit z jezikom, torej z besedami, simboli?
In odgovor je ničesar. Ne obstaja nobena nad-beseda, Bog, Narava, realnost, duh, materija.. Kot je Derrida zapisal: temu heideggrovskemu upanju se je treba odpovedati.

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a agata »

Glasbe, tona, plesa in giba se ne da izraziti z besedami. Če rečemo, da je Mozartova glasba polna nepozabnih harmonij, o njej ne vemo ničesar, samo če jo poslušamo, bomo vedeli za kaj gre. Torej ima Nosee prav.

Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

NoSee napisal/-a:Vprasanje pa je, cesa se ne da izrazit z jezikom, torej z besedami, simboli?
Marsičesa.....Ko smo polni različnih občutkov, ponavadi ostanemo kar brez besed..... :)

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: matematika in metafizika

Odgovor Napisal/-a problemi »

agata napisal/-a:Glasbe, tona, plesa in giba se ne da izraziti z besedami. Če rečemo, da je Mozartova glasba polna nepozabnih harmonij, o njej ne vemo ničesar, samo če jo poslušamo, bomo vedeli za kaj gre. Torej ima Nosee prav.
Za kaj pa gre pri Mozartovi glasbi* in kako boš to izrazila, potem ko si jo poslušala? Tudi če bi omenil nek roman ali pa poezijo o njej ne vemo ničesar, dokler ga/jo ne preberemo. Mene so v srednji šoli pri pouku Slovenščine vedno "jezila" vprašanja, ki sem jih redno fasal in sicer: Kaj je pesnik mislil, recimo kaj je mislil D. Kette s pesmijo Na molu San Carlo - nisem imel blage veze (niti me je zanimalo) o tem kaj je on mislil.

Po moje je tudi glasba, z nekim jezikom (govorico), (iz)povedana refleksija umetnika.

Kako ločiš visoko umetnost (glasbeno) od kiča?


*ne pričakujem, da mi dejansko napišeš za kaj gre

Odgovori