Filozofija: živali in etika

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a NoSee »

emma napisal/-a:Zanima pa me, kaj o tem meni Kant in drugi? Mi priporočate kakšno gradivo?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a problemi »

NoSee napisal/-a:
emma napisal/-a:Zanima pa me, kaj o tem meni Kant in drugi? Mi priporočate kakšno gradivo?
Priporočam Kanta in druge.

NoSee, kje in kako si našel, v enem od prejšnjih postov, objavljene linke?

@emma, glede na ta stavek: "V seminarski nalogi pri filozofiji obravnavam problem etike pri živalih in našem odnosu do njih.", se sprašujem, kaj pravzaprav želiš obravnavati? Ali etiko pri živalih in naš odnos do tega (kar verjeteno ne), ali etiko ljudi do živali, torej naš odnos do živali?

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a NoSee »

problemi napisal/-a:NoSee, kje in kako si našel, v enem od prejšnjih postov, objavljene linke?
Google.. :)

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a agata »

"Človek in žival
Ideja človeka se v evropski zgodovini izraža v razlikovanju od živali. Z neumnostjo živali se dokazuje človekovo dostojanstvo. O tem nasprotju so vsi predhodniki meščanskega življenja, stari Judje, stoiki in cerkveni očetje, pa kasneje drugi v srednjem in novem veku žebrali tako vztrajno in enoglasno, da kot le malokatera ideja sodi v inventar zahodne antropologije. Priznavajo ga tudi danes.. Behavioristi so zgolj na videz pozabili nanj. To, da na ljudi aplicirajo iste formule in rezultate, ki jih brez vseh zadržkov v svojih ogabnih fizioloških laboratorijih izvabljajo iz nemočnih živali, izpričuje to razliko na posebno rafiniran način.Sklep, ki ga potegnejo iz pohabljenih živalskih životov, se ne poda svobodni živali, temveč današnjemu človeku.S tem ko se spozablja nad živaljo, izpričuje, da on in samo on v vsem stvarstvu prostovoljno funkcionira tako mehanično, slepo in avtomatično kot trzaji zvezane žrtve, ki jo izkorišča strokovnjak. Profesor ob secirni mizi jih znanstveno definira kot reflekse, mantik ob oltarju jih je razglasil za znamenja svojih bogov. Človeku pripada um, ki neusmiljeno deluje, žival iz katerega potegne svoj krvavi sklep, ima samo neumno grozo, nagon po begu, za katerega je prikrajšana."(Horkheimer, Adorno: Dialektika razsvetljenstva, str.273)

ahania
Prispevkov: 1
Pridružen: 14.5.2011 12:22

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a ahania »

Zdravo!
Vkolikor ni prepozno, bi ti kot začetno gradivo priporočila knjigo Novi ekološki red, avtor je Luc Ferry, če se ne motim je izšla pri založbi Krtina.
Upam, da ti bo v pomoč.
lp

Odgovori