O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
NoSee

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a NoSee »

kren napisal/-a:
NoSee napisal/-a:..Po mojem bi se znanost bolj razvila, ce nebi bilo krscanstva.
.Po mojem pa ravno nasprotno - brez krščanstva se sploh ne bi razvila, in zgodovinska dejstva to podpirajo iz vseh možnih perspektiv.
NoSee napisal/-a:Znanost se pojavi, ko nekdo ni zadovoljen z religijsko pogojeno sliko sveta.
..Nop, takrat se pojavi nova religija. Znanost se pojavi, ko se to novo religijo poimenuje znanost.
.Niso me prepricala, ta dejstva...sploh pa ne dejstva o ukrepih krscanskih ustanov, da bi zajezili hereticne ideje o heliocentrizmu ali kakem drugem zanikanju dogme.

..Krozno sklepanje.
Znanost se pojavi, ko nekdo preveri neko skupino trditev in zavrze tiste, ki se ne izidejo z eksperimentoi.
Znanost tako zavrze religijske zgodbe o svetu.
Zadnjič spremenil NoSee, dne 3.9.2011 2:14, skupaj popravljeno 1 krat.

problemi

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:... oziroma "gibanje-spreminjanje v skladu z naravnim zakonom", karkoli že to pomeni.
Ok, v skladu z naravnim zakonom, se strinjam, karkoli že to pomeni, ampak ali se ne giblje-spreminja nenehno?
Ja, debate z Biškom so bile napete, a so se kmalu obrabile.
Takšno dogajanje na forumih bi lahko celo imenovali "Zakon forumskih debat." :)

derik

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:
derik napisal/-a:Kako potem razlagaš, da se je znanost bolj razvijala v krščanskih družbah kot pa v tistih s tolerantnimi vzhodnimi religijami?
Derik, o katerih tolerantnih vzhodnih religijah govoriš?
hinduizem, taoizem, budizem

derik

Odgovor Napisal/-a derik »

shrink napisal/-a:Lepota je stvar okusa, vsako znanstveno teorijo pa se da razložiti na enostaven način (drugo pa je, če te je kelnar(ca) pripravljen(a) poslušati dovolj časa, da mu(ji) zadevo razložiš).
Ter pod pogojem, da je ves cas tiho in da se z vsem strinja.

problemi

derik napisal/-a:hinduizem, taoizem, budizem
Seveda dopuščam možnost, da pojem tolerantnost razumeva različno, vendar - no, za taoizem ne vem - bi težko rekel za družbe, katerih kultura temelji na hinduizmu ali budizmu, in je del njihove kulture "kastni sistem" (če omenim samo to), da so tolerantne. Seveda je tu govora o "nasilju" znotraj določene kulture in pa seveda razumevanju nasilja, kot ga obravnava/razume "zahodna kultura", vendar razglasiti določeno skupino "Nedotakljivi" in le tem onemogočiti kakršno koli vključevanje v "kreacijo družbene realnosti" je za mene "nasilje" pa imenujmo to mojo "sodbo" tako ali drugače.

Sam sicer,od budizma, "bolje poznam" hinduizem, s katerim sem se seznanil ob prebiranju del, ki so temelj te filozofije/teologije, in lahko ugotovim, da je v njih veliko "nasilja", katerega seveda verniki te religije razumejo v drugačnem kontekstu, kot nekdo, ki je vzgojen pod vplivom/znotraj krščanske kulture, ampak tam opisani boji, spopadi med posameznimi bogovi, kralji, demoni so polni "nasilja". Takšni opisi v svetih spisih znotraj krščanske teologije oziroma, kot krščanstvo tudi imenujemo, "teologije ljubezni" so pravzaprav nezamisljivi. Čeprav je tu potrebno biti previden, konec koncev Jezus pove:

"16. Jezus je rekel:
Mogoče ljudje mislijo, da sem prinesel mir na zemljo. Ne vedo, da sem prinesel konflikte na zemljo: ogenj, meč, vojno.

Kajti pet jih bo v hiši: trije bodo proti dvema in dva proti trem, oče proti sinu in sin proti očetu, in bodo stali sami."

(vir: http://www.gape.org/gapes/tomazev_evangelij.htm)

Vendar krščanstvo naredi določen korak naprej glede na grštvo in judaizem v smislu odmika od na mitih temelječi religijiski vednosti. Hegel ima glede tega zanimiv pogled, na osnovi katerega je potrebno razumeti tudi Žižkov pogled glede krščanstva, kar pa verjetno poznaš, tako da ne bi okoli tega podrobeje razpredal.

problemi

NoSee napisal/-a:....v tem ne vidim problema, prej vidim problem v tem, da se to omenja kot problem:)
Specializacija zahteva svoj davek.
Torej ustavimo specializacijo. Ne maram davkov. Mislim, da zgolj "specializacija" vodi človeštvo v napačno smer. Danes živimo v družbi specializirancev, ekspertov, znanstvenikov "za katere se predpostavlja, da vedo" (transfer - eden od štirih temeljnih konceptov psihoanalize), vendar ko malo pogledam v dogajanje znotraj družbe, lahko ugotovim, da reči ne tečejo k vzpostavitvi "civilizirane družbe"*. To, da je neka kultura tehnično-tehnološko zelo razvita še ne pomeni, da je njena civiliziranost na visokem nivoju. Seveda ne trdim, da je potrebno tehnično-tehnološki razvoj ustaviti ali celo prepovedati, vendar se je vendarle potrebno zavedati, da je to samo del človekove kulture oziroma stvarnosti v kateri biva svoj vsakdanj.

*civilizacijo razumem širše, kot zgolj v smislu dosežkov glede na tehnično-tehnološki napredek. Pravzaprav so mi veliko bolj pomembni dosežki glede na etični napredek.

.....moje mnenje je, da se prakticno skoraj VSE dogaja mimo nasega zaznavanja.
To zaznavanje je tako minimalno(a hkrati tako mogocno), da smo lahko izredno srecni, da si sploh zmoremo zamisliti, da se je nekaj dogajalo pred nasim rojstvom(ali pred nastankom Zemlje).
Eni te srece nimajo in se jim predstava zacne pri kreatorju, nekaj par tisoc let nazaj.
Čeprav se tudi sam ne strinjam s kreacionizmom, pa ne vem/ne razumem, zakaj naj bi bil nekdo, ki svet razume kot kreacijo Boga, nesrecen oziroma naj ne bi imal srece. Srece glede česa?
Si mislis:?
Raje se vprašajva "kaj naju misli", katera ideologija to počne, kateri memi nas "determinirajo"? :)

Uporabniški avatar
shrink

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Dej nehi, no, kvazifilozof: psihoanaliza je kargo kult znanost in tega ne morejo spremeniti ne tvoja idiotska nakladanja, ne zmerjanja. :lol:

Od kje ti ideja, da je psihoanaliza sploh znanost oziroma da se psihoanaliza razglaša za znanstveno. Lacan se je glede tega iscer nekaj trudil, amapk mislim da brez uspeha. Saj ni vse znanstveno, kljub temu da ga znanost obravnava. Recimo umetnost. Ali ne bi naslednji stavek izvenel neumno: "Dej nehi, no, kvazifilozof:umetnost je kargo kult znanost in tega ne morejo spremeniti ne tvoja idiotska nakladanja, ne zmerjanja."?
Očitno ji nekateri pripisujejo znanstvenost, če njene "napovedi" in "dognanja" primerjajo s tistimi, ki jih dajejo nekatere znanstvene discipline.
derik napisal/-a:
shrink napisal/-a:Lepota je stvar okusa, vsako znanstveno teorijo pa se da razložiti na enostaven način (drugo pa je, če te je kelnar(ca) pripravljen(a) poslušati dovolj časa, da mu(ji) zadevo razložiš).
Ter pod pogojem, da je ves cas tiho in da se z vsem strinja.
Ja, seveda: laik se lahko ne strinja s strokovnjakom in mu celo pove, da je razlaga očitno zgrešena; tako kot pravi ga. agata, ki meni, da je širjenje vesolja "napačen koncept". :lol:

problemi

shrink napisal/-a:Očitno ji nekateri pripisujejo znanstvenost, če njene "napovedi" in "dognanja" primerjajo s tistimi, ki jih dajejo nekatere znanstvene discipline.
Mene zanima kaj ti misliš in ne kaj o tem mislijo drugi. Kaj misli kren sem sam dobro razbral. Nisem prepričan, če sta tudi ti in NIKKI.

Uporabniški avatar
shrink

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Očitno ji nekateri pripisujejo znanstvenost, če njene "napovedi" in "dognanja" primerjajo s tistimi, ki jih dajejo nekatere znanstvene discipline.
Mene zanima kaj ti misliš in ne kaj o tem mislijo drugi. Kaj misli kren sem sam dobro razbral. Nisem prepričan, če sta tudi ti in NIKKI.
Das ist ihr Problem, Herr problem(ch)ki. :lol:

Uporabniški avatar
NoSee

Odgovor Napisal/-a NoSee »

derik napisal/-a:hinduizem, taoizem, budizem
Se strinjam s problemi...Hinduizem ima v svojih mitih ogromno nasilja, ki je sicer misljeno simbolicno, saj so sami miti simbolika. Recimo boj na kuruksetri... A nasilje je sprozilec pomislekov do nasilja, sprozilec emocij in poglabljanja vanje...vsaj tako sem razumel Bhagavad-Gito.
Za budizem pa vem, da zapoveduje nenasilje, taoizem je kar se tega tice zelo podoben. Zen pa ne zapoveduje nicesar, sedi in ...

@problemi
Tudi ukvarjanje ali ljubezen do psihoanalize in filozofije je specializacija, se strinjas?
Druzba se mi zdi kar precej(vcasih presenetljivo) civilizirana, k cemur je ocitno prav t.i.transfer veliko pripomogel. Ce upostevas, da z rastjo populacije civiliziranost ne pada, potem je stvar kar funkcionalna...dokler bo vzgoja zmozna producirat tako stanje.

Glede kreacionistov...njihovo sreco ohranja prisotnost boga v njihovih mislih, ko boga postavis pod vprasaj se sreca neha. Nastopi agrasivnost.
Enako velja za druge ideologije(in miselne sisteme), kjer dvom(argumentiran ali ne) sprozi emocionalno reakcijo in verbalno nasilje na forumu, recimo. Tudi pri ljubiteljih psihoanalize in sorodnih humanisticnih podrocij to velja, kot lahko vidimo...pa seveda tudi pri vulgarnih mahinistih, materialistih.. Memetska samoobramba.

Kaj naju misli?
Nekaj, kar se vcasih oznacuje kot elektrokemicni pulzirajoci oblacek v nekem nevidenem okolju:)
...with visuals on tactile(sensory) extentions... Senzoricna(e) zanka(e).

Roman

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:ampak ali se ne giblje-spreminja nenehno?
Ja, seveda se. Ne vem pa, kaj si hotel povedati.

problemi

Roman napisal/-a:
problemi napisal/-a:ampak ali se ne giblje-spreminja nenehno?
Ja, seveda se. Ne vem pa, kaj si hotel povedati.
Oprosti za mojo nejasnost. Vprašati sem hotel, kako nekaj (s)kalkulirati, če si sposodim NoSee-jev izraz, če se nenehno spreminja/giblje. Če se že sama kalkulacija, glede na tvojo mislel, izraženo v tistem stavku, sproti spreminja/giblje/drsi oziroma se ji objekt raziskave nenehno odmika, spolzi iz rok te obdelave.

Roman ali ni tako, da takšno razmišljanje (nenehno gibanje in spreminjanje) "zabije" smrtonosni kol v srce (znanstvenega) determinizma oziroma objektivizma.

problemi

NoSee napisal/-a:@problemi
Tudi ukvarjanje ali ljubezen do psihoanalize in filozofije je specializacija, se strinjas?.
Moram povedati, da se ne. Psihoanaliza* ali (bolje rečeno) filozofija terja širino, širok pogled, katerega bi specializacija na neko določeno področje omejila.** Vzemiva za primer fiziko, sama praviloma pri svojih raziskavah nikoli ne bo na neko stvar/problem skušala pogledati tudi s katerega drugega zornega kota, kot izključno, iz mehanicističnega zornega kota. Pri filozofiji ni tako, ona upošteva tudi dognanja fizike, matematike, kemije ..., da katerih drugih vej znanosti niti ne omenjam.

*tu govorim predvsem o teoretski psihoanalizi in se v praktično psihoanalizo ne spuščam.
**razen, čene misliš, da je že vsako ukvarjanje z nečim "specializacija", ampak v tem primeru bi ta pojem izgubil vsak pomen

Druzba se mi zdi kar precej(vcasih presenetljivo) civilizirana, k cemur je ocitno prav t.i.transfer veliko pripomogel. Ce upostevas, da z rastjo populacije civiliziranost ne pada, potem je stvar kar funkcionalna...dokler bo vzgoja zmozna producirat tako stanje.
Seveda dopuščam, da imava različne poglede na družbeno stvarnost v kateri bivava. Glede transferja: jeba je, da ti, za katere predpostavljamo da vedo, ne vedo.
Kaj naju misli?
Nekaj, kar se vcasih oznacuje kot elektrokemicni pulzirajoci oblacek v nekem nevidenem okolju:)
...with visuals on tactile(sensory) extentions... Senzoricna(e) zanka(e).
Evo NoSee, to je redukcionizem per excellence. :) Ja kje pa je vsa kultura, diskurz, jezik, besede, idologije, ideološki aparati države, lastna refleksija ...?

Roman

problemi napisal/-a:Vprašati sem hotel, kako nekaj (s)kalkulirati, če si sposodim NoSee-jev izraz, če se nenehno spreminja/giblje.
Hm, kako pa izračunati (imam ta izraz raje) nekaj, kar se ne spreminja?
Če se že sama kalkulacija, glede na tvojo mislel, izraženo v tistem stavku, sproti spreminja/giblje/drsi oziroma se ji objekt raziskave nenehno odmika, spolzi iz rok te obdelave.
Ne gre za to. Spreminjanje onemogoča sočasno zaznavo, računanja pa ne. Ko recimo nekaj opazujemo, mora najprej priti svetloba od predmeta do očesa, nato signal od očesa do vidnega centra, potem pa vzame nekaj časa še proces zaznavanja. Hitro, a nikoli sočasno.
Roman ali ni tako, da takšno razmišljanje (nenehno gibanje in spreminjanje) "zabije" smrtonosni kol v srce (znanstvenega) determinizma oziroma objektivizma.
Seveda ne. Pomanjkljivosti pri zaznavanju, ali če hočeš, izkustvu, sicer ne omogočajo povsem natančne slike sveta, zgolj približno, ampak kaj ima to opraviti z objektivnostjo? Izračun, znanost, omogoča na primer, da vemo, da je luna v trenutku opažanja že malo naprej od mesta, kjer jo vidimo. Agati to ne pomeni nič, ampak ali ni to imenitno? Morda pa bi Agati več pomenil izračun zavorne razdalje avtomobila, ko bi nameravala čez cesto?

Roman

problemi napisal/-a:Ja kje pa je vsa kultura, diskurz, jezik, besede, idologije, ideološki aparati države, lastna refleksija ...?
Mar to visi v zraku?

Zaklenjeno