Razumeti, vedeti, spoznati naravo vesolja

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Uporabniški avatar
powerslave
Prispevkov: 68
Pridružen: 26.12.2003 22:11

Odgovor Napisal/-a powerslave »

Roman napisal/-a:Ja, gre za to, da logika in matematika izvirata iz narave.
Matematika definitivno, logika nikakor.
Logika je lastnost uma.

...ze ce pogledas link, ki sem ga poslal en post prej (se zal nobeden ni poglobil in zacudil v kaksnem redu je nase osoncje)
KJE JE TU LOGIKA? NAKLJUCJE ALI SAMO HUDO UREJEN "KAOS"? :wink:
http://www.halexandria.org/dward116.htm

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

powerslave napisal/-a:Matematika definitivno, logika nikakor.
Logika je vendar osnova matematike. Brez logike ni nobenega sklepanja, nobene teorije.
Logika je lastnost uma.
Je, nastala pa je iz opazovanja narave in se z umom (in jezikom) razvijala.
se zal nobeden ni poglobil in zacudil v kaksnem redu je nase osoncje
Sem pogledal (že prej), pa sem bil po eni strani očaran (kakšne povezave vse najde človek v naravi) in po drugi strani razočaran (kaj vse je človek pripravljen tem lastnostim pripisati). Če si pripravljen sprejeti primerno natančnost, lahko iz česarkoli sklepaš karkoli. Kdo je že bil tisti, ki je osončje zlagal kot popolna telesa drugo v drugo, dokler se ni izkazalo, da to nima nikakršnega smisla? Ko so Amerikanci prišli na Luno, je Martin Gardner v Scientific American ugotovil, da je dogodek potekal v znamenju števila 11. Datumi, imena, geslo (majhen korak za človeka, velik za človeštvo), vse je tako ali drugače vsebovalo število 11, poleg tega je imela mati enega od astronavtov ime Moon. Toliko sovpadanj. Menda ne more biti vse to samo naključje? In tega je vse polno. Ampak ljudje pač ljubimo tudi take atrakcije.

Povej, kaj si misliš o temle: http://www.mysticalball.com/

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a: Povej, kaj si misliš o temle: http://www.mysticalball.com/
Khm..
Hudo.. :lol:
Stvar 100% deluje, če se le držiš pravil.. :oops:
Roman, zanimivo bi bilo spremljat reakcije in komentarje posameznih ljudi..

Lep večer želim..

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

finta tega programa je da velja za bilokatero število ki si ga izbereš rezultat, ki je večkratnik števila 9. Poglej, 0, 9, 18, 27 do 81 itd imajo ta simbol, ki se ti bo prikazal. 90 in 99 pa ne moreš dobit kot rezultat, ker je najvišje dvomestno število ki ga lahko izbereš 99 za kar dobiš 99-18=81.
Tu ni nič mističnega :?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

mriz napisal/-a:Tu ni nič mističnega :?
Jasno..
Vendar pa se ti prvi trenutek, ko še ne odkriješ trika vseeno malo zavrti v glavi.. :shock:

mriz, v koliko poizkusih si ugotovil kako trik deluje?

Lep večer želim..

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

V bistvu to finto poznam že kar nekaj časa, je nisem zdaj ugotovil. Na žalost sem jo takrat izvedel preden sem sam prvič sprobal to zadevo. Me pa sicer nič ne moti da sem bil prikrajšan za par minutno buljenje v monitor z velikim vprašajem na čelu :D

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

GJ napisal/-a:Roman, zanimivo bi bilo spremljat reakcije in komentarje posameznih ljudi.
Res je zanimivo, sem bil zraven. Nekateri so bili hudo razočarani, ko so spoznali, da ni zadaj čarovnije. Drugim pa se je stvar šele tedaj začela zdeti zanimiva. Ljudje smo večinoma razdeljeni na dve vrsti in ta trik dobro pokaže, kje je razlika. Nekaterim se bo najbrž zdelo prepotentno, vendar trdim, da so vse takoimenovane koincidence podobne temu triku, le da je velikokrat težko uganiti, zakaj trik sploh deluje.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

meni se zdi grozno da take strani obstajajo ker žejnim dajejo navidezno vodo. avtorje takih strani bi morali zapret.
Roman napisal/-a: ...le da je velikokrat težko uganiti, zakaj trik sploh deluje.
Rekel bi tudi da se tisti ki hočejo verjet v take stvari sploh ne trudijo (ali preprosto nočejo) spoznati kako trik deluje. Ko si opazoval ljudi pri tem, se ni nihče vprašal zakaj je sploh treba najprej malo preračunati izbrano številko?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

mriz napisal/-a:meni se zdi grozno da take strani obstajajo ker žejnim dajejo navidezno vodo.
Tale stran je še med manj škodljivimi, saj ni obremenjena z ideologijo.
Rekel bi tudi da se tisti ki hočejo verjet v take stvari sploh ne trudijo (ali preprosto nočejo) spoznati kako trik deluje.
Točno to, še škoda se jim zdi, ko jim razložiš delovanje. Nekateri ljudje očitno ljubijo skrivnosti in se upirajo vsakršnemu razkrivanju, češ da je z magijo življenje lepše, bogatejše, polnejše.
Ko si opazoval ljudi pri tem, se ni nihče vprašal zakaj je sploh treba najprej malo preračunati izbrano številko?
Kot sem rekel, nekatere zanima delovanje (ti so šli sami odkrivat "skrivnost"), druge pa zgolj umetniški vtis (nekaj mora biti na tem!?).

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

Zelo zanimivo. Saj vem da je bistvo drugje, a vendar lahko idejo debate se nekoliko stopnjujemo. V cem je razlika med clovekom, ki ga zanima zakaj vedno enaka stevilka simbola in med tistim, ki ga ne? V cem je smisel poznavanja resnice?

joe
Prispevkov: 40
Pridružen: 13.2.2005 20:16
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a joe »

kren napisal/-a:Zelo zanimivo. Saj vem da je bistvo drugje, a vendar lahko idejo debate se nekoliko stopnjujemo. V cem je razlika med clovekom, ki ga zanima zakaj vedno enaka stevilka simbola in med tistim, ki ga ne? V cem je smisel poznavanja resnice?
Očividno je, da so razlike v duhovni naravnanosti med ljudmi neizmerne kot vesolje samo. Ene zanima v čem je trik in so sposobni to razvozlati, drugi pa tega ne morejo nikoli razvozlati in se niti ne zavedajo, da gre za trik. Zakaj je tako in v čem je smisel tega, da je tako, pa si ne znam predstavljati. Verjetno tudi kdo drug ne. Tako je pač. Konec. Menda je Jožef Štefan dejal, da bo vedno ostal še kakšen zakaj.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

kren napisal/-a:V cem je smisel poznavanja resnice?
Saj res, v čem? Takole na hitro bi mislil, da mi poznavanje resnice (če jo seveda res poznam) pomaga pri preživetju, ali vsaj naredi to življenje bolj lagodno in lažje obvladljivo. Pa morda niti ne gre za resnico, ampak za to, kdo ima dovolj moči, da svojo voljo vsiljuje drugim. Jaz vidim ljudi umeščene med dve skrajnosti. Prva skrajnost pomeni zaupljivost (ki ji nekateri radi rečejo lepše: odprtost, gledanje s srcem), druga skrajnost pa je nezaupljivost, uporaba dvoma. Prva skrajnost vodi v mistiko, druga pa je osnova znanosti. Večina ljudi je nekje vmes, nekatere ideje sprejemajo nekritično, drugih pa sploh ne. Ali je vzrok te delitve v vzgoji, tradiciji, kulturi? Ali se ljudje v odraščanju različno uspešno oddaljimo od nagonskega posnemanja, ki je sicer nujno na samem začetku življenja? Kdo bi to zares vedel?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a: Jaz vidim ljudi umeščene med dve skrajnosti. Prva skrajnost pomeni zaupljivost (ki ji nekateri radi rečejo lepše: odprtost, gledanje s srcem), druga skrajnost pa je nezaupljivost, uporaba dvoma. Prva skrajnost vodi v mistiko, druga pa je osnova znanosti.
Huu.. Ja in ne!
Otrok ob rojstvu potrebuje zaupanje nego in skrb, vse to mu daje njegova mati oziroma skrbnik. Vendar pa se normalno v vsakemu od nas v določeni fazi odraščanja začnejo pojavljati dvomi. Dvom je osnovni mehanizem našega logičnega sklepanja. Hkrati je sposobnost dvoma tudi gonilo samega razvoja otroškega intelekta.
Vendar pa se sam otroški ego redi na več načinov. Vsako razočaranje otrokovega ega lahko v prihodnosti poraja različne dvome. To je eden izmed načinov rasti otroškega intelekta. V tej fazi ima seveda odločilni pomen otroški karakter, ki je vsaj deloma prirojen.
Seveda se slej ko prej pojavi vprašanje, kaj je lažje? Slepo verjeti ali dvomiti. Gledamo seveda iz otrokovega stališča.
Otroka z manjšim številom slabih izkušenj lažje prepričamo v neko neumnost kot otroka, ki jih je doživel več slabih izkušenj.

Oziroma, modrost pride z razočaranji.
Razočaranje je hkrati lahko tudi duševna rast.
S tem sem hotel povedati, da človekove duhovne potrebe odraža njegova širina duha.

Meja med mogočim in nemogočim ni jasno določena. Posameznik jo lahko določi z dvomom in seveda pravilnim pristopom. Za oboje pa je potrebno veliko volje, izkušenj, dela in časa.

Vsi ljudje tako nismo enaki! Nekaterim je enostavno lažje verjeti, le zakaj neki bi se utrujali in dvomili? :D

Lep večer želim..

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Imaš kar prav. Morda pa smo dvomljivci - mazohisti. Zanimivo je, da k našemu razvoju (ne glede na starost) pravzaprav prispeva trpljenje. In to ravno pravšna mera, ki je za vsakega od nas drugačna. Preveč trpljenja nas uniči, premalo pusti v lagodju.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Torej čim več slabega doživiš, tem bolj moder si. A so zato vsi filozofi tako zateženi? :D

Tisti ki spadajo v razred odprtih bi lahko rekli da duševno rast prinašajo pozitivne izkušnje. Pozitivne izkušnje v tej sferi pa pomenijo odsotnost dvoma. Verjetno je res da se uporaba/neuporaba dvoma določi v mladosti. Ne glede na to uporabo/neuporabo pa bosta obe strani težili k osebni sreči. Odprti se bodo zadevali z mistiko, dvomljivci z racionalnimi dokazi. Oboji pa bodo na koncu nekega osebnega spoznanja zadovoljni. Nebi tako kruto rekel da so dvomljivci mazohisti. So na način, ki je drugačen od tistega pri odprtih, torej preko začetnih razočaranj, našli pot do osebnega osrečevanja.
Torej, enim je prijetnejše verjeti, drugim prijetnejše dvomiti.

Odgovori