Formalna demokracija?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
*=X
Prispevkov: 69
Pridružen: 15.9.2006 18:48

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a *=X »

V mariborskem veceru so imeli ta teded izvrsten preblisk (mislim da v ponedeljek, ali torek), nekako tako:

"Nekateri očitajo kapitalizmu, da človek izkorišča človeka; v komunizmu je obratno."

Vsak sistem ima problem, ko se začne moč (danes kapital) kupičiti.

Power to the people!

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a problemi »

*=X napisal/-a:Power to the people!
Lepa parola, ampak ... nelogična. Namreč, najprej predpostavi tudi druga človekolika bitja poleg people.

Nato pa, po moje je tako: "Even rich people are just people* ... "Power to the people!" ... that they already have." :wink:

*tega se ponavadi ne zavedamo

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Jaz bi pa začel drugje, namreč pri namenu države. Zame je to poskrbeti za tiste, ki ne morejo poskrbeti zase. Po nekih teorijah pa je namen države zagotoviti nedotakljivost lastnine. Osnovni mehanizem delovanja demokratične države je menda zakon, ampak zakone pišejo - kdo že? In za koga že?
Pred približno dvema tednoma sem v knjižnici zopet (sem jo že imel doma pa je nsiem prebral) zagledal drobno knjižico z naslovom Politična filozofija, Zelo kratek uvod avtorja Davida Millerja. Ta knjižica mi je bolj kot kar kjoli drugega simpatična, ker gre za filozofsko delo, pa je vendarle parvi drobižek naspram delom recimo Marxa, Hegla, ... No naj skrajšam.

Knjigice še vedno nisim prebral - bo izpadlo, da jo zgolj občudujem :) - vendar me je tvoj predlog, kako se lotiti vprašanja, spomnil oziroma opomnil, naj le vržem pogled v to knjigico. In sem to tudi stortil in našel, kar zanimiv, odlomek, katerega bom citiral (vsi poudarki so moji):

"Na vprašanje, kako upravljamo svoje zadeve oziroma kako je urejeno skupno življenje v družbi, bi morali odgovoriti, da je upravljanje v rokah držav. To izvajajo z močjo, ki je ni mogoče primerjati z nobeno drugo v zgodovini. Ne le da varuje nas in našo lastnino, temveč nas tudi nadzirajo na nešteto načinov. Posatvljajo nam pogoje, pod katerimi lahko živimo, komuniciramo, potujemo, vzgajamo otroke itd. Hkrati nas oskrbuje z vrsto koristi - od zdravstvenega varstva in izobraževanja do cest, stanovanj, parkov, muzejev, športnih igrišč ipd. - , zato ne bi bilo pretirano reči, da smo bitja države. Jasno, vse države niso enako uspešne pri izvrševanju teh nalog, toda od slabe države nima koristi nihče."

Se bom tu ustavil, da ne bom predolg.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:* P.S.
Naravoslovci, če tega niste prepoznali, je to zgolj zato, ker niste imali predavanj iz praktične filozofije na FMF-ju. :)
Jah, pa očitno tudi ne predavanj iz praktične politologije, praktične sociologije, praktične ekonomije in seveda, da ne pozabim: praktične psihoanalize (po Lacanu). Predlagam nov zakon: vsakdo, ki je izvoljen za poslanca državnega zbora in na katerokoli drugo politično funkcijo, mora v času enega leta od izvolitve osvojiti praktična znanja iz teh področij. :lol:

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

shrink napisal/-a:Predlagam nov zakon: vsakdo, ki je izvoljen za poslanca državnega zbora in na katerokoli drugo politično funkcijo, mora v času enega leta od izvolitve osvojiti praktična znanja iz teh področij. :lol:
Ma ne, njim ni treba, pač prekopirajo diplomo pa je :lol:.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:
problemi napisal/-a:* P.S.
Naravoslovci, če tega niste prepoznali, je to zgolj zato, ker niste imali predavanj iz praktične filozofije na FMF-ju. :)
Jah, pa očitno tudi ne predavanj iz praktične politologije, praktične sociologije, praktične ekonomije in seveda, da ne pozabim: praktične psihoanalize (po Lacanu). Predlagam nov zakon: vsakdo, ki je izvoljen za poslanca državnega zbora in na katerokoli drugo politično funkcijo, mora v času enega leta od izvolitve osvojiti praktična znanja iz teh področij. :lol:
:)

Predlog je pravzaprav odličen, resnično. Tu mislim seveda na predlog zakona, študente FMF-ja vendarle ne bi toliko obremenjeval, kot sem nekje rekel bi predvanja potekala zgolj en semester (praktična filozofija: etika, politika, estetika).

Če smem, bi dal na glasovanje naslednji amandma, v imenu poslanske skupine "šuplja rupa", k tvojemu predlogu zakona, tako da ne bi uzakonili praktične psihoanalize (po Lacana) - ta tudi mene ne zanima kaj dosti, če sploh kaj - in bi predlagal, da se uzakoni osvojitev znanja iz teoretske psihoanalize (po Lacanu). Hvala

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:
problemi napisal/-a:* P.S.
Naravoslovci, če tega niste prepoznali, je to zgolj zato, ker niste imali predavanj iz praktične filozofije na FMF-ju. :)
Jah, pa očitno tudi ne predavanj iz praktične politologije, praktične sociologije, praktične ekonomije in seveda, da ne pozabim: praktične psihoanalize (po Lacanu). Predlagam nov zakon: vsakdo, ki je izvoljen za poslanca državnega zbora in na katerokoli drugo politično funkcijo, mora v času enega leta od izvolitve osvojiti praktična znanja iz teh področij. :lol:
:)

Predlog je pravzaprav odličen, resnično. Tu mislim seveda na predlog zakona, študente FMF-ja vendarle ne bi toliko obremenjeval, kot sem nekje rekel bi predvanja potekala zgolj en semester (praktična filozofija: etika, politika, estetika).
Le zakaj bi obremenjeval študente FMF? Treba je le obremenjevati tiste, ki se podajajo v politiko in kapital. :lol:
Če smem, bi dal na glasovanje naslednji amandma, v imenu poslanske skupine "šuplja rupa", k tvojemu predlogu zakona, tako da ne bi uzakonili praktične psihoanalize (po Lacana) - ta tudi mene ne zanima kaj dosti, če sploh kaj - in bi predlagal, da se uzakoni osvojitev znanja iz teoretske psihoanalize (po Lacanu). Hvala
To je diskriminacija: ali je vse praktično, ali je vse teoretsko. :lol:

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a Motore »

problemi napisal/-a:Predlog je pravzaprav odličen, resnično. Tu mislim seveda na predlog zakona, študente FMF-ja vendarle ne bi toliko obremenjeval, kot sem nekje rekel bi predvanja potekala zgolj en semester (praktična filozofija: etika, politika, estetika).
Upam samo, da bi bila v jutranjih urah, tako bi lahko študentje vsaj kakšen dan malo dlje spali :D

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a Rock »

problemi napisal/-a:
Rock napisal/-a:Formalna demokracija pomeni, da je vsak pred zakonom enak (kar pri nas določa ustava v 14. členu): vsak ima enake pravice in dolžnosti. Primer: vsak sme biti lastnik mercedesa.
Nasprotje temu je npr. materialna demokracija (pravni red zagotavlja tak sistem, da si vsak tudi v resnici lahko privošči mercedesa).
Sužnji so bili tipični za ti. sužnje-lastniški sistem.
Kaj menite:

1. Je današnja visoko razvita zahodna družba - a je potrošniška - bistveno različna od sužnje-lastniškega sistema?

2. Če ima družbena elita veliko bogastvo (materialno in duhovno), v primerjavi s plebsom (ki mora vsakodnevno delati za preživetje) - je to pravilno?
Tu bi predlagal, da se v iskanju odgovora ... osredotočimo, vsaj na začetku debate, na odgovor glede naslednjega vprašanja: "Kdo ali kaj je suženj?"...
Se strinjam, opredelitev sužnja ne bo odveč.
Najprej, po rpr (Rimsko pravo), suženj ni bil stvar, tudi ne državljan. Bil je kvazi-stvar ali kvazi-človek (določene pravice je imel, nikakor ni bil brezpraven). Toda njegov pravni status je bil relativno slab (je imel malo pravic).
To, mislim, bi zadostovalo: za našo diskusijo bi bilo bistveno, da ima suženj, relativno malo (premalo) pravic; seveda pa današnji suženj, če bomo to sprejeli za resnično, ni formalno enak tedanjemu sužnju: danes vsak človek uživa temeljne pravice.

Sedaj, pa dalje:
kakšni so vaši odgovori na zastavljeni dve vprašanji?

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a Rock »

problemi napisal/-a:To ni nujno. Vsaka vlada lahko odstopi, koalicijski poslanci (tudi) glasujejo za odstop in je stvar rešena. No, ali je res rešena je drugo vprašanje, saj je potrebno sploh ugotoviti, kaj pomeni, da je neka situacija "rešena" - v Sloveniji je bilo že nič koliko in rešiteljev in rešitev, pa poglej kaj se dogaja (in zopet ali se sploh kaj takega dogaja?).
Skratka niso nujno potrebni glasovi drugih (opozicijskih) poslanskih skupin.
Trenutno imamo - dobro - pravno ureditev (s tako zavestno ustavno ureditvijo smo izločili pravno-politično krizo): po ustavi nezaupnica vladi ne zadostuje (negativni aspekt), potrebno je izglasovati novega mandatarja (pozitivni aspekt).

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Aja, jaz sploh ne mislim odgovarjati na tvoji vprašanji, Rock. Ker se običajno delaš norca iz ljudi.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a Rock »

Roman napisal/-a:Jaz bi pa začel drugje, namreč pri namenu države. Zame je to poskrbeti za tiste, ki ne morejo poskrbeti zase. Po nekih teorijah pa je namen države zagotoviti nedotakljivost lastnine. Osnovni mehanizem delovanja demokratične države je menda zakon, ampak zakone pišejo - kdo že? In za koga že?
Se ne morem strinjati.
Lahko obravnavamo namen države (ampak, anarhija ni alternativa).
Poleg tega, zgolj solidarnost (socialnost) ni edini namen države.
Poleg tega tudi ni edini namen države zagotavljati nedotakljivost lastnine.
Tudi navedba o zakonih, in iz katere navedbe se čuti slabšalni ton, ni na mestu.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a Rock »

derik napisal/-a:Prej bi rekel, da je namen ucinkovita organizacija druzbe in skrb za vse.
Da, namen države danes (v pogojih "dostojanstva človeka", oziroma "temeljnih pravic") je zagotoviti človečanski red.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a Rock »

*=X napisal/-a:V mariborskem veceru so imeli ta teded izvrsten preblisk (mislim da v ponedeljek, ali torek), nekako tako:
"Nekateri očitajo kapitalizmu, da človek izkorišča človeka; v komunizmu je obratno."
Vsak sistem ima problem, ko se začne moč (danes kapital) kupičiti.
Power to the people!
Reklo "Power to the people!" - je zgolj plauzibilna (demagoška) izjava.
Kajti - ko je "oblast" pri ljudski masi, se šele začne prava krivica.
Takšno reklo predstavlja regresijo.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Formalna demokracija?

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:To je diskriminacija: ali je vse praktično, ali je vse teoretsko. :lol:
Ja, ampak pozitivna diskriminacija. :)

Drugače pa, meni osebno je ljubše, če že izbiram, vse teoretsko, ampak ... :?
Motore napisal/-a:Upam samo, da bi bila v jutranjih urah, tako bi lahko študentje vsaj kakšen dan malo dlje spali


Ha, vidiš, eni pa trdijo, da ne bi bilo prav nobene koristi od tega. :)

Odgovori