obrazložitev definicije "Hudič je...."

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a Rock »

problemi napisal/-a:
Rock napisal/-a:
problemi napisal/-a: (za Barga):
Sicer razumem kaj želiš reči prijatelj moj, opozoril bi zgolj, da tudi za feelings velja isto kot za words. "Words are meaningless ...And forgettable", torej tudi "Feelings are meaningless ...And forgettable".
Ah, Problemi, kaj si vendar izustil?
(Če kaj šteje, so to vendar občutki.)
Ah, Rock, kaj le sem izustil?
Namig: ni govora o tem kaj šteje ali kaj ne šteje
No mogoče še en namigec: kako opredeliti words, ki povzročijo ali vzbudijo (različne) feelings?
Besede so prazne. Besede so primerne le za igračkanje. Na mestu je molk.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a Rock »

Rock napisal/-a:Besede so prazne. Besede so primerne le za igračkanje. Na mestu je molk.
Naj dodam (čutim to dolžnost ob prav konkretnem dialogu - ko sem ponovno bral svoj odgovor):
nadaljevanje je lahko naslednje (iz zen-ovskih zgodbic):
Če si lačen, pojej svojo skodelico riža.
In potem - pomij skodelico.
To najprej je Zen.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a problemi »

Rock napisal/-a:Besede so prazne. Besede so primerne le za igračkanje. Na mestu je molk.
OK, potemtakem molči ...

Jaz bom pa besede polnil z vsebino in se igračkal in filingiral ...

Kakor si kdo pač želi ...

A je to tudi Zen ...

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a Rock »

problemi napisal/-a:
Rock napisal/-a:Besede so prazne. Besede so primerne le za igračkanje. Na mestu je molk.
OK, potemtakem molči ...
Jaz bom pa besede polnil z vsebino in se igračkal in filingiral ...
Kakor si kdo pač želi ...
problemi napisal/-a:A je to tudi Zen ...
Ne.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a problemi »

Rock napisal/-a:Ne.
Potem pa dobro, me je že skrbelo, da je ...

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a Rock »

problemi napisal/-a:
Rock napisal/-a:Ne.
Potem pa dobro, me je že skrbelo, da je ...
Bojim se, da so tvoje skrbi sedaj zgolj večje.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a problemi »

Rock napisal/-a:
problemi napisal/-a:
Rock napisal/-a:Ne.
Potem pa dobro, me je že skrbelo, da je ...
Bojim se, da so tvoje skrbi sedaj zgolj večje.
Tvoj strah je povsem neutemeljen ...

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rock napisal/-a:To najprej je Zen.
Še ena stvar pač, o kateri ne veš ničesar.

merengue
Prispevkov: 10
Pridružen: 26.7.2013 12:26

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a merengue »

Zakaj imamo pa dve temi, hudič je in bog je? Eno brez drugega ne more obstajati (če bi obstajalo seveda), ali...

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a GJ »

merengue napisal/-a:Zakaj imamo pa dve temi, hudič je in bog je?
Jaz sem jo odprl, kot proti utež temi "obrazložitev definicije "Bog je....". 8)
merengue napisal/-a:Eno brez drugega ne more obstajati (če bi obstajalo seveda), ali...
Tako je! In vendar se danes govori le še o bogu, oziroma o verovanju vanj.

Lep dan...

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a problemi »

GJ napisal/-a:Tako je! In vendar se danes govori le še o bogu, oziroma o verovanju vanj.

Lep dan...
S tem, ko govoriš o bogu (dobrem) veliko poveš tudi o hudiču (slabem) ... tako da mislim, da slednji ni tako zapostavljen ...

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a GJ »

problemi napisal/-a:
GJ napisal/-a:Tako je! In vendar se danes govori le še o bogu, oziroma o verovanju vanj.

Lep dan...
S tem, ko govoriš o bogu (dobrem) veliko poveš tudi o hudiču (slabem) ... tako da mislim, da slednji ni tako zapostavljen ...
Aha, če govoriš o bogu govoriš o dobrem in če govoriš o hudiču govoriš o slabem.
Temu se reče: "problemi logika" :oops:
Torej je RKC hudič, če govoriš, recimo o njihovih propadlih investicijah in vlaganju v Sloveniji?

Lep dan...

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a problemi »

GJ napisal/-a:Temu se reče: "problemi logika" :oops:
Tako je, tudi za logiko gre ... :)

Namreč:
Torej je RKC hudič, če govoriš, recimo o njihovih propadlih investicijah in vlaganju v Sloveniji?
ni RKC hudič, če se strinjava in rečeva, da hudič ne predstavlja slabo oziroma zlo osebo (subjekt), temveč hudič oziroma hudičeva pomenijo njih dejanja. Torej pridemo do tega, da ne moremo opredeljevati oseb kot takih za hudiča ali boga, to lahko počnemo zgolj za dejanja le teh. Tukaj pa dejansko stopi v ospredje interpretacija oziroma naša (znotraj neke kulture detreminirana) percepcija dobrega in zla.

In, ne mislim, da govoriti o bogu avtomatično pomeni govoriti o dobrem, ampak ker gre za dialektiko bog/hudič ali dobro/zlo sem pač tam tako, bolj nenatančno, opredelil.
Lep dan...
Tudi tebi dobri (božji) mož GJ ... :)

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a Rock »

problemi napisal/-a:ni RKC hudič, če se strinjava in rečeva, da hudič ne predstavlja slabo oziroma zlo osebo (subjekt), temveč hudič oziroma hudičeva pomenijo njih dejanja. Torej pridemo do tega, da ne moremo opredeljevati oseb kot takih za hudiča ali boga, to lahko počnemo zgolj za dejanja le teh.
Imam pomisleke:
dejanja ne obstajajo sama zase, ampak so rezultat subjekta; zato oboje, subjekt in njegovo delovanje, težko ločiš. Takšno miselno ločevanje je umetno (lahko ima na primer didaktične koristi); sicer pa v osnovi ni utemeljeno.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: obrazložitev definicije "Hudič je...."

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rock napisal/-a:
problemi napisal/-a:ni RKC hudič, če se strinjava in rečeva, da hudič ne predstavlja slabo oziroma zlo osebo (subjekt), temveč hudič oziroma hudičeva pomenijo njih dejanja. Torej pridemo do tega, da ne moremo opredeljevati oseb kot takih za hudiča ali boga, to lahko počnemo zgolj za dejanja le teh.
Imam pomisleke:
dejanja ne obstajajo sama zase, ampak so rezultat subjekta; zato oboje, subjekt in njegovo delovanje, težko ločiš. Takšno miselno ločevanje je umetno (lahko ima na primer didaktične koristi); sicer pa v osnovi ni utemeljeno.
Tudi jaz imam pomisleke...
Sedem smrtnih grehov je znanih in RKC natančneje predstavniki Mariborske nadškofije so se prodali hudiču.
Pa saj si nisem jaz tega izmislil, današnji članek v Financah pravi:
Finance napisal/-a: ...
Predstavniki mariborske nadškofije, ki je bila prek podjetja Gospodarstvo Rast na vrhu lastniške in upravljavske piramide finančnih holdingov Zvon 1 in Zvon 2, so v tranziciji v resnici sledili vodilu Gordona Gekka v filmu Wall Street (1987) »Pohlep je dober«. Pri tem so seveda pozabili, da osnovna dejavnost cerkve ni finančna industrija in pohlepno kopičenje premoženja, ampak moralno in duhovno poslanstvo. Še zlasti so zanemarili pomembno podrobnost, ki so jo pridigali drugim, da pohlep sodi med sedem smrtnih grehov, zato bi se mu morali sami na daleč ogniti.

Podatki iz grafa o gibanju finančnih obveznosti in kapitala največjega cerkvenega holdinga Zvon 1 razkrivajo veliko kreditno-finančno piramido, utemeljeno na pohlepu, ki ga cerkev sicer preganja kot hudiča. Ko se je Zvon 1 leta 2003 preoblikoval iz pida v finančni holding, je imel le 11 milijonov evrov dolgov. Na vrhu kreditnega balona pet let pozneje, leta 2008, so dolgovi znašali že astronomskih 450 milijonov evrov. Finančni vzvod, to je razmerje med dolgom in kapitalom, je pred krizo poletel v nebo in bil leta 2008 že skoraj petkrat večji od povprečne vrednosti sicer močno zadolženega slovenskega gospodarstva (glej graf Dolgovi in kapital Zvona 1).
S pomočjo zadolževanja večinoma pri državnih bankah NLB in NKBM je cerkev pohlepno kopičila velikansko premoženje, saj je s posojili hotela imeti vse večje in večje lastništvo podjetij in še nova in nova podjetja - od Heliosa, Mladinske knjige, Cinkarne Celje, Steklarne Rogaška in številnih drugih. Spustila se je celo v veliko telekomunikacijsko avanturo s T-2, ki se je kot preostale z izbruhom krize razpočila kot milni mehurčki. Dolgovi so ostali v vrtoglavih višinah, napihnjena vrednost premoženja se je čez noč stopila in že leta 2010 kapital spremenila v velikansko bilančno luknjo. Enaka zgodba je bila pri Zvonu 2, pri obeh pa se je leta 2011 končala v insolventnosti in pozneje v stečaju.
...
Link: Public Enemy: Slovenska cerkev se je prodala finančnemu hudiču

Je sedaj posvečenim in neposvečenim (krščenim in nekrščenim) bolj jasno čemu še ena forumska tema: "obrazložitev definicije "Hudič je...." in čemu ni dovolj le tema "obrazložitev definicije "Bog je...."

Lep dan vsem razen tistim, ki so se prodali...

Odgovori