Smrt

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Smrt

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

To je tema, ki je vsem znana, pa se ljudje zelo malo pogovarjamo o njej.
Če se človek boji smrti, potem ne more biti srečen.
Veliko ljudi postane ponižnih prav takrat, ko pomislijo na smrt.
Ob misli na smrt se marsikomu "stre" ego. Ob misli na smrt se zavedamo, da smo v bistvu popotniki skozi življenje.
In prav zaradi misli na smrt ljudje iz znanosti tekajo v religije.
Kakšen je vaš odnos do smrti?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Smrt

Odgovor Napisal/-a shrink »

LUKEC napisal/-a:In prav zaradi misli na smrt ljudje iz znanosti tekajo v religije.
Je to tvoja lastna izkušnja? :lol:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Smrt

Odgovor Napisal/-a GJ »

France napisal/-a:MEMENTO MORI

Dolgost življenja našega je kratka.
Kaj znancov je zasula že lopata!
Odprte noč in dan so groba vrata;
al dneva ne pove nobena pratka.

Pred smrtjo ne obvarje koža gladka,
od nje nas ne odkupjo kupi zláta,
ne odpodí od nas življenja tata
veselja hrup, ne pevcov pesem sladka.

Naj zmisli, kdor slepoto ljubi svéta,
in od veselja do veselja leta,
de smrtna žetev vsak dan bolj dozóri.

Znabiti, de kdor zdéj vesel prepeva,
v mrtvaškem prti nam pred koncam dneva
molčé trobental bo: "Memento móri!"
Lep večer vsem...

distraktus
Prispevkov: 272
Pridružen: 5.5.2013 15:59

Re: Smrt

Odgovor Napisal/-a distraktus »

LUKEC napisal/-a:To je tema, ki je vsem znana, pa se ljudje zelo malo pogovarjamo o njej.
Če se človek boji smrti, potem ne more biti srečen.
Veliko ljudi postane ponižnih prav takrat, ko pomislijo na smrt.
Ob misli na smrt se marsikomu "stre" ego. Ob misli na smrt se zavedamo, da smo v bistvu popotniki skozi življenje.
In prav zaradi misli na smrt ljudje iz znanosti tekajo v religije.
Kakšen je vaš odnos do smrti?
Jaz svojega modela smrti še nimam sestavljanega, ker očitno zaenkrat še nimam potrebe, da bi se obremenjeval s tako običajnim dogodkom, kot je smrt. Bi te pa pobaral (ker si zelo dober filozof), kje je bil človek, preden se je rodil? Je bil milijarde let mrtev, nakar mu je dan kratek obstoj v prostoru-času, potem je pa spet mrtev milijarde, ali celo decilijarde let?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Smrt

Odgovor Napisal/-a Roman »

distraktus napisal/-a:kje je bil človek, preden se je rodil?
Ne razumem vprašanja. Si kaj hodil v šole?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Smrt

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:
distraktus napisal/-a:kje je bil človek, preden se je rodil?
Ne razumem vprašanja. Si kaj hodil v šole?
Ah Roman, človek sprašuje, kje je bil človek, preden se je človek rodil, ti se pa tu norčuješ iz njega. :) Bargo mi je neki dan omenjal Feynmana in njegovo formulacijo kvantne mehanike (integral po poteh) v zvezi z determinizmom - vama odgovorim, obljubim - in je omenjal (po spominu), če strnem in ne kompliciram, "dogodek in potencial-e pred tem dogodkom", no kakor koli, če na "zadeve" pogledava iz tega zornega kota, potem distraktusovo vprašanje niti ni tako "si kaj hodil v šole" vprašanje. :wink: :)

Predlagam, da preden odgovorimo na vprašanje, kje je bil človek, preden se je rodil, da odgovorimo na vprašanje, ali je bil človek, preden se je rodil, človek ali pa je bil zgolj potencial človeka in pa seveda od katerga trenutka dalje o človeku (Homo sapiens sapiens) govorimo kot o človeku ali bolj natančno, kateri atributi so tisti odlučujoči, da neko entiteto opredelimo za človeka?
Zadnjič spremenil problemi, dne 28.7.2013 22:47, skupaj popravljeno 2 krat.

distraktus
Prispevkov: 272
Pridružen: 5.5.2013 15:59

Re: Smrt

Odgovor Napisal/-a distraktus »

Roman napisal/-a:
distraktus napisal/-a:kje je bil človek, preden se je rodil?
Ne razumem vprašanja. Si kaj hodil v šole?
Ne razumem vprašanja. Si mislil vprašati, če sem hodil v šole, ali v šolo?

Pa vendar, spraševal sem Lukca, vendar mi očitno lahko tudi ti pomagaš pri osvetlitvi problema. Kje si bil, preden si se rodil? Si bil takrat mrtev, ali te samo ni bilo? Če te ni bilo, kaj je botrovalo (razen seksualnega akta), da si? In, ker že si, čemu si to ti in ne nekdo drug? In zakaj si ravno tukaj, v tem času? Kje si torej bil vsa ta leta, dajva, reciva nekaj stotisoč let? Stilsko sem se potrudil, da bi ugodil tvoji presoji glede težave, ki se poraja, ko človeka prime, da bi razglabljal o svojem obstoju. Ko boš pometel z vsemi temi vprašanji (upam, da ne pod preprogo), se pa lahko posvetiva še smrti, kajti LUKEC očitno ve kaj je globoka tema. ;)

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Smrt

Odgovor Napisal/-a problemi »

distraktus napisal/-a:Kje si bil, preden si se rodil? Si bil takrat mrtev, ali te samo ni bilo?


Kdo? Kje je bil kdo?

Ko si odgovoriš na to, si boš odgovoril tudi na kje je bil.
Če te ni bilo, kaj je botrovalo (razen seksualnega akta), da si?


Seksulani akt ni nekaj nujnega za to, da si.
In, ker že si, čemu si to ti in ne nekdo drug?
Odgovora na vprašanje, kdo si ti, ne poznaš, vsled tega je tvoje vprašanje nesmiselno.

Lahko pa te "razveselim" in zgolj ugotovim, da ti pravzaprav vedno si nekdo drug ali bolj natančno, da ne pride do nesporazuma, ti vedno že si determiniran od nekih drugih in si na ta način vedno nekdo drug.
In zakaj si ravno tukaj, v tem času?
Ni razloga!
Kje si torej bil vsa ta leta, dajva, reciva nekaj stotisoč let?
Tavu je, kot potencial, okol po vesolju, vmes pa je, sem ter tja, še v Palmo in K4 zavil ...
ko človeka prime, da bi razglabljal o svojem obstoju.


Budisti baje pravijo, da pomoga, če zajameš zrak in šteješ do deset. Baje človeka mine spraševati se o človekovem obstoju.

distraktus
Prispevkov: 272
Pridružen: 5.5.2013 15:59

Re: Smrt

Odgovor Napisal/-a distraktus »

problemi napisal/-a:Kdo? Kje je bil kdo?
Ti, kje si bil ti. V šolah? :lol:
problemi napisal/-a:Ko si odgovoriš na to, si boš odgovoril tudi na kje je bil.
Ne morem si odgovoriti, kje si bil.
problemi napisal/-a:Seksulani akt ni nekaj nujnega za to, da si.
Upam, da nisi kloniran. :lol:
problemi napisal/-a:Odgovora na vprašanje, kdo si ti, ne poznaš, vsled tega je tvoje vprašanje nesmiselno.
Nobeno vprašanje ni nesmiselno, je pa tvoj odgovor dober približek tega. :lol:
problemi napisal/-a:Lahko pa te "razveselim" in zgolj ugotovim, da ti pravzaprav vedno si nekdo drug ali bolj natančno, da ne pride do nesporazuma, ti vedno že si determiniran od nekih drugih in si na ta način vedno nekdo drug.
Ne bo držalo. Poskusi ponovno.
problemi napisal/-a:Ni razloga!
Kako veš?
problemi napisal/-a:Tavu je, kot potencial, okol po vesolju, vmes pa je, sem ter tja, še v Palmo in K4 zavil ...
Je vmes hodil v šole? :lol:
problemi napisal/-a:Budisti baje pravijo, da pomoga, če zajameš zrak in šteješ do deset. Baje človeka mine spraševati se o človekovem obstoju.
Kaj pa, če človek čaka človeka, je potem človek jezen na človeka in prešteje do deset, ali si naroči burek, dobro rigne in gre spat?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Smrt

Odgovor Napisal/-a problemi »

distraktus napisal/-a:Ti, kje si bil ti. V šolah? :lol:


Si dojel, kašne neumnosti si zgoraj spraševal, pa se zdaj zatekaš k smehu?
Ne morem si odgovoriti, kje si bil.
Če tvoj namen tega pogovora ni norčevanje in zajebancija s sogovorniki, se prosim zberi in preberi, kaj si sploh spraševal in ugotovi, da so tvoja vprašanja "ciljala" na splošno. Naj te spomnim: "Bi te pa pobaral (ker si zelo dober filozof), kje je bil človek, preden se je rodil? Je bil milijarde let mrtev, nakar mu je dan kratek obstoj v prostoru-času, potem je pa spet mrtev milijarde, ali celo decilijarde let?".

Skratka, nekdo ki sprašuje očitne bedastoče - pa se tega očitno niti ne zaveda - ugotavlja za drugega, da kako dober filozof, da je.

jebe lud zbunjenog press
Upam, da nisi kloniran. :lol:
Kaj ko bi si, preden se tako kot bebček zakrohočeš, prebral kaj o oploditvi z biomedicinsko pomočjo. Namreč, že na Wikipediji, lahko prebereš: "Umetna oploditev je oploditev z biomedicinsko pomočjo, kar pomeni izpeljavo biomedicinskih postopkov, ki pripeljejo do spočetja na drug način kot s spolnim odnosom.".
Nobeno vprašanje ni nesmiselno, je pa tvoj odgovor dober približek tega. :lol:


Glej, distraktus, tako meni kot tudi tebi je jasno - iskreno povedano sem že ob pisanju tistega stavka vedel, da me verjetno ne boš razumel - da nimaš pojma, kaj sem mislil s tem stavkom.

Seveda, pa me lahko razveseliš z odogovorm na vprašanje: "Kdo si ti?", pa da ne zgubljava veliko časa z naštevanjem vseh kvarkov, elektronov ali molekul ti bom olajšal delo in te vprašal: "Kdo si ti, kot subjekt?".

Izvoli, veselim se tvojega odgovora ...
Ne bo držalo. Poskusi ponovno.
Kaj tam ne drži?
Kako veš?
Ali je to tvoje vprašanej bolj plod onega "nimam pojma o čemu govori, ampak vseen, kako pa on ve" ali pa te resnično zanima ontologija (metafizika)? Namreč odgovor terja malce več prostora ... poleg tega pa sem o tem že govoril z nekaj uporabniki tega foruma tako, da si o tem lahko prebereš.
Kaj pa, če človek čaka človeka, je potem človek jezen na človeka in prešteje do deset, ali si naroči burek, dobro rigne in gre spat?
Vprašaj budiste.

Baje bodo odgovorili, menjaj drogu majmune.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Smrt

Odgovor Napisal/-a derik »

Ko enkrat umreš, ne rabiš več psihoanalitika, ampak ti že fizik zadostuje :)

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Smrt

Odgovor Napisal/-a Roman »

Bom šel še enkrat skozi (bojim se, da bom spet predolg).
LUKEC napisal/-a:Če se človek boji smrti, potem ne more biti srečen.
Ne vem, če je to nujno res. Res pa ne čutin nobene potrebe, da bi se smrti bal.
Veliko ljudi postane ponižnih prav takrat, ko pomislijo na smrt.
Morda so bili pred tem prevzetni in domišljavi.
problemi napisal/-a:Ah Roman, človek sprašuje, kje je bil človek, preden se je človek rodil, ti se pa tu norčuješ iz njega. :)
Hočeš reči, da je ignoriranje informacij iz (osnovne) šole umestno?
Predlagam, da preden odgovorimo na vprašanje, kje je bil človek, preden se je rodil, da odgovorimo na vprašanje, ali je bil človek, preden se je rodil, človek ali pa je bil zgolj potencial človeka in pa seveda od katerga trenutka dalje o človeku (Homo sapiens sapiens) govorimo kot o človeku ali bolj natančno, kateri atributi so tisti odlučujoči, da neko entiteto opredelimo za človeka?
Prav, ampak še prej bi se morali dogovoriti, kaj sploh pomeni biti živ. Smrt se ne nanaša (samo) na človeka, ampak pomeni trenutek konca življenja. Torej ne nekaj pred spočetjem in po končanju. Potentia je sicer Aristotelov izum, s katerim je uspešno zavedel celo srenjo mislecev, ampak to niti ni važno. Če te prav razumem, predlagaš, da v razvoju človeškega posameznika obstaja trenutek, do katerega gre za možnost, od tam naprej pa za človeka. Za prepoznavanje tega trenutka bi bilo res potrebno navesti kriterije. Ampak zgoraj postavljeno vprašanje je bilo širše. Kaj je s človekom pred spočetjem. Moj odgovor je (verjetno) podoben tvojemu: nič.
distraktus napisal/-a:Kje si bil, preden si se rodil? Si bil takrat mrtev, ali te samo ni bilo?
Do spočetja me ni bilo nikjer.
Če te ni bilo, kaj je botrovalo (razen seksualnega akta), da si?
Dednost, okolje in lastna aktivnost.
In, ker že si, čemu si to ti in ne nekdo drug?
Kako kdo drug? Se ti zdi to vprašanje smiselno?
In zakaj si ravno tukaj, v tem času?
Ni razloga.
Kje si torej bil vsa ta leta, dajva, reciva nekaj stotisoč let?
Nikjer. Ni me bilo. Ne telesa, ne duha.
se pa lahko posvetiva še smrti
Tukaj pa nastopi en problem, namreč želja (potreba?) posameznika, da bi imelo življenje (in tudi smrt) nek višji pomen, smisel. Brez tega je smrt zgolj konec življenja, nič več in nič manj. In tako jaz razumem smrt.
derik napisal/-a:Ko enkrat umreš, ne rabiš več psihoanalitika, ampak ti že fizik zadostuje :)
Ko umreš, tudi fizika ne potrebuješ.

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: Smrt

Odgovor Napisal/-a bianko »

Roman napisal/-a:Do spočetja me ni bilo nikjer.
Nikjer. Ni me bilo. Ne telesa, ne duha.
Bili pa so delci, iz katerih si sestavljen zdaj. In tudi po smrti še vedno bodo. Pač v spremenjeni sestavi.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Smrt

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ja, ampak to nisem jaz.

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: Smrt

Odgovor Napisal/-a bianko »

Roman napisal/-a:Ja, ampak to nisem jaz.
Sedaj si.

Odgovori