Matematika v pravu?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:Gotovo pa ne tako patološki kot vaš prosluli Sancti Officii in njegovi rablji... Dokazi o tem stojijo v vsakem večjem mestu v Evropi... :lol:

Sluzasti, intelektualni skromnež!

Inkvizicija ne bi smela biti ukinjena:
kajti v kali bi preprečila francoski jakobinski teror,
ruski boljševistični teror,
italijanski fašistični teror,
nemški nacistični teror,
jugoslovanski titoistični teror.
In tudi ne bi bilo svetovnih gospodarskih kriz (1929, 2008).

V šolskih učilnicah pa bi sicer moral viseti križ. Aktualni bi bili bonton, poštenje, resnica, pravičnost, red, delo, blaginja. Morali pa bi se odpovedati sliki Marxa, Tita. In krvavim simbolom: zvezdi, srpu, kladivu. In neciviliziranim 'udbaškim' metodam. In izvensodnim pobojem. In komunistični partiji, diktaturi proletariata, láži in demagogiji. Tovarišijskemu kapitalizmu. - Dokaj sprejemljiva cena, bi rekel.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:Gotovo pa ne tako patološki kot vaš prosluli Sancti Officii in njegovi rablji... Dokazi o tem stojijo v vsakem večjem mestu v Evropi... :lol:

Sluzasti, intelektualni skromnež!

Inkvizicija ne bi smela biti ukinjena:
kajti v kali bi preprečila francoski jakobinski teror,
ruski boljševistični teror,
italijanski fašistični teror,
nemški nacistični teror,
jugoslovanski titoistični teror.
In tudi ne bi bilo svetovnih gospodarskih kriz (1929, 2008).

V šolskih učilnicah pa bi sicer moral viseti križ. Aktualni bi bili bonton, poštenje, resnica, pravičnost, red, delo, blaginja. Morali pa bi se odpovedati sliki Marxa, Tita. In krvavim simbolom: zvezdi, srpu, kladivu. In neciviliziranim 'udbaškim' metodam. In izvensodnim pobojem. In komunistični partiji, diktaturi proletariata, láži in demagogiji. Tovarišijskemu kapitalizmu. - Dokaj sprejemljiva cena, bi rekel.
Naslikal si pravo bukolično podobo raja, Preprosti! Samo, ne bi jih dosti ostalo, potem, ko bi tvoja vrla inkvizicija "v kali preprečila" vsako drugačno mišljenje. Ampak od vseh tvojih 'humanih' predlogov je še najbolj obešenjaški tisti, da bi inkvizicija preprečila tudi vse "svetovne gospodarske krize". Le kako bi ji to uspelo? Morda pa so prvi zametki tega v mariborski nadškofiji? :lol:

Še nekaj ti moram zaupati, Preprosti: vseeno bi brez pomisleka izbral kraj, ki mu vi vzneseno pravite 'pekel', kot pa življenje v državi, kjer bi "v šolskih učilnicah moral viseti križ."

Pa še drobno tehnično vprašanje: ali bi tvoja inkvizicija pri svojem božjem poslanstvu uporabljala enake metode (strappado, natezalnice, španski stol, ipd.) kot jih je v dobrih starih časih, ali pa bi se morda modernizirala (elektrošoki, krematoriji, kaceti, ...)? :lol:

LICA
Prispevkov: 30
Pridružen: 21.3.2014 2:33

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a LICA »

SlikaSlikaSlika
Slikal

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:Naslikal si pravo bukolično podobo raja, Preprosti! Samo, ne bi jih dosti ostalo, potem, ko bi tvoja vrla inkvizicija "v kali preprečila" vsako drugačno mišljenje. Ampak od vseh tvojih 'humanih' predlogov je še najbolj obešenjaški tisti, da bi inkvizicija preprečila tudi vse "svetovne gospodarske krize". Le kako bi ji to uspelo? Morda pa so prvi zametki tega v mariborski nadškofiji? :lol:
Slabo bereš enciklike, Sluzasti. Ne poznaš termina 'pravično plačilo'? Vrni se v domači gulag in tam ostani.
Še nekaj ti moram zaupati, Preprosti: vseeno bi brez pomisleka izbral kraj, ki mu vi vzneseno pravite 'pekel', kot pa življenje v državi, kjer bi "v šolskih učilnicah moral viseti križ."
Če preferiraš Pekel, namesto gulaga, tudi v redu, Sluzasti. Peklenšček že prihaja pote.
Pa še drobno tehnično vprašanje: ali bi tvoja inkvizicija pri svojem božjem poslanstvu uporabljala enake metode (strappado, natezalnice, španski stol, ipd.) kot jih je v dobrih starih časih, ali pa bi se morda modernizirala (elektrošoki, krematoriji, kaceti, ...)? :lol:
Da, vprašanje je sekundarne narave, Sluzasti. Odloča učinkovitost metode: Raj naj ostane za solidne ljudi.
Vendar ne skrbi. Drugim zagotavlja nadaljnji potrebni tretma Peklenšček osebno. Lahko računaš na prvovrstno kvaliteto in njegovo večno zanimanje zate.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a Rock »

shrink napisal/-a:
Rock napisal/-a:(Hawking je v eni svojih poljudno-znanstvenih knjig smel v dogovoru z založbo uporabiti le eno formulo. Knjiga je bila velika uspešnica.)
To je le tvoja imbecilna nedeljskopravna interpretacija: Hawking se je zato sam odločil, nobena založba pa nobenemu avtorju ne določa, koliko formul sme uporabiti v svoji knjigi. :lol:
Za Kvazinaravoslovca in Sluzastega:

V slovenski izdaji, od S.W. Hawking, Kratka zgodovina časa, DMFA, 1994, prevod U. Kalčič, pravi Hawking na str. 7:

"Nekdo mi je rekel, da bo vsaka enačba /.../ za polovico zmanjšala prodajo. Sklenil sem torej, da ne bo nobenih enačb - vendar sem nazadnje eno vendarle vstavil /.../"

Kdor pozna ego vrhunskih znanstvenikov, profitni interes poslovnega sveta in konkretno ozadje nastajanja knjige, upoštevajoč tudi, da se pogovarjamo ne o originalu, ampak o prevodu - ve, kaj pomeni javni eksplicitni zapis avtorja 'nekdo mi je rekel', 'da ne bo nobenih enačb' in 'vendar sem nazadnje eno vendarle vstavil'.
-------------------


(Sem pa v knjižnici preveril sorodne knjige. Odkril sem zanimivost:

Ob desetletnici, torej leta 1998, naj bi izšla razširjena verzija [slovenski prevod, DMFA, 2003]: na strani 7 Hawking pravi, da je najpomembnejše dejstvo, da z vesoljem "upravlja zbir razumskih zakonitosti, ki jih lahko odkrijemo in razumemo".

St.grški filozofi so govorili o 'logosu'.)

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a Rock »

ŠE GLEDE ŠAHOVNICE (208 kvadratov?):

Bargo, še nisem našel zapisov, ki jih iščem. Zato si bom podaljšal rok za odgovor za nedoločen čas. Takoj, ko bom našel, bom sporočil svojo odločitev.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:Naslikal si pravo bukolično podobo raja, Preprosti! Samo, ne bi jih dosti ostalo, potem, ko bi tvoja vrla inkvizicija "v kali preprečila" vsako drugačno mišljenje. Ampak od vseh tvojih 'humanih' predlogov je še najbolj obešenjaški tisti, da bi inkvizicija preprečila tudi vse "svetovne gospodarske krize". Le kako bi ji to uspelo? Morda pa so prvi zametki tega v mariborski nadškofiji?
1)Slabo bereš enciklike, Sluzasti. Ne poznaš termina 'pravično plačilo'? Vrni se v domači gulag in tam ostani.
Še nekaj ti moram zaupati, Preprosti: vseeno bi brez pomisleka izbral kraj, ki mu vi vzneseno pravite 'pekel', kot pa življenje v državi, kjer bi "v šolskih učilnicah moral viseti križ."
2)Če preferiraš Pekel, namesto gulaga, tudi v redu, Sluzasti. Peklenšček že prihaja pote.
Pa še drobno tehnično vprašanje: ali bi tvoja inkvizicija pri svojem božjem poslanstvu uporabljala enake metode (strappado, natezalnice, španski stol, ipd.) kot jih je v dobrih starih časih, ali pa bi se morda modernizirala (elektrošoki, krematoriji, kaceti, ...)?
3)Da, vprašanje je sekundarne narave, Sluzasti. Odloča učinkovitost metode: Raj naj ostane za solidne ljudi.
Vendar ne skrbi. Drugim zagotavlja nadaljnji potrebni tretma Peklenšček osebno. Lahko računaš na prvovrstno kvaliteto in njegovo večno zanimanje zate.

Ad1)Imaš prav, 'slabo' jih berem. Tako kot slovenske ljudske pravljice, kuharske knjige ali stripe o Wyatt Earpu. Nekako niso moj tip lektire… :lol:

Ad2) Poznam termin 'pravično plačilo', samo ne vem na katero interpretacijo misliš. Verjetno na tisto, kot jo razume prečastiti Mirko Krašovec in ti z njim, saj je po tvoje tatvina tisočletja "že sanirana, z odlično akcijo Vatikana". Banke in naivne ovčke pa so dobile 'pravično plačilo' s tem, da so nagnali nekaj farjev z višjimi čini… :lol:


Kdaj pa ima tvoj " Peklenšček" uradne ure; da se pripravim na njegov prihod. Ne moreš takšnega gospoda (ki ga ti častiš tako visoko, da pišeš samostalnik z veliko!) pričakati nepripravljen… Kaj pa če kričim Apage satanas in se škropim s 'sveto vodico'? Me bo vseeno vzel s sabo? :lol:

Ad3)Ne znaš slovensko? Saj sem ti napisal, da gre pri uporabi mučilnih metod in načinov le za "tehnična vprašanja.

Ah, Preprosti, niso potrebni tako očitni komplimenti in prilizovanje: mislim, da nisem tako pomembna oseba, da bi me "Peklenšček osebno" obravnaval. Tam bo dosti bolj pomembnih oseb. Slišal sem, da morajo v oddelku "Pedofili" čakati kar nekaj tisoč let na ustrezen tretma… :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:Slišal sem, da morajo v oddelku "Pedofili" čakati kar nekaj tisoč let na ustrezen tretma… :lol:


Prazno upanje, Sluzasti. Pravijo, da si si s svojimi zaslugami prislužil privilegij in da boš prvi na vrsti. Čestitam in ti želim mnogo peklenskega ugodja.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:Slišal sem, da morajo v oddelku "Pedofili" čakati kar nekaj tisoč let na ustrezen tretma… :lol:


Prazno upanje, Sluzasti. Pravijo, da si si s svojimi zaslugami prislužil privilegij in da boš prvi na vrsti. Čestitam in ti želim mnogo peklenskega ugodja.
Hvala, Preprosti. To bo nedeljski piknik v primerjavi z "rajem na zemlji", ki si ga ti naslikal s svojo bolno domišljijo... :lol: :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
shrink napisal/-a:
Rock napisal/-a:(Hawking je v eni svojih poljudno-znanstvenih knjig smel v dogovoru z založbo uporabiti le eno formulo. Knjiga je bila velika uspešnica.)
To je le tvoja imbecilna nedeljskopravna interpretacija: Hawking se je zato sam odločil, nobena založba pa nobenemu avtorju ne določa, koliko formul sme uporabiti v svoji knjigi.
Za Kvazinaravoslovca in Sluzastega:

V slovenski izdaji, od S.W. Hawking, Kratka zgodovina časa, DMFA, 1994, prevod U. Kalčič, pravi Hawking na str. 7:

"Nekdo mi je rekel, da bo vsaka enačba /.../ za polovico zmanjšala prodajo. Sklenil sem torej, da ne bo nobenih enačb - vendar sem nazadnje eno vendarle vstavil /.../"

Kdor pozna ego vrhunskih znanstvenikov, profitni interes poslovnega sveta in konkretno ozadje nastajanja knjige, upoštevajoč tudi, da se pogovarjamo ne o originalu, ampak o prevodu - ve, kaj pomeni javni eksplicitni zapis avtorja 'nekdo mi je rekel', 'da ne bo nobenih enačb' in 'vendar sem nazadnje eno vendarle vstavil'.
-------------------


(Sem pa v knjižnici preveril sorodne knjige. Odkril sem zanimivost:

Ob desetletnici, torej leta 1998, naj bi izšla razširjena verzija [slovenski prevod, DMFA, 2003]: na strani 7 Hawking pravi, da je najpomembnejše dejstvo, da z vesoljem "upravlja zbir razumskih zakonitosti, ki jih lahko odkrijemo in razumemo".

St.grški filozofi so govorili o 'logosu'.)
Kako si lahko takšen pacek, Preprosti? Spet si pljunil v lastno skledo! Fej! :lol:
Torej za nepoučene in lahkoverne (v smislu, da Preprostemu verjamejo na besedo) kratek resume.
Brez da bi ga kdo prosil, je kot strela z jasnega zablestel s tole svojo "ugotovitvijo":
Hawking je v eni svojih poljudno-znanstvenih knjig smel v dogovoru z založbo uporabiti le eno formulo.
Ko sva mu s shrinkom z dobesednimi citati dokazala, da je to navadna izmišljotina (kot običajno), je – namesto, da bi skušal čim prej pozabiti svojo očitno blamažo – še enkrat začel mešati po dr**u: :lol:
"Nekdo mi je rekel, da bo vsaka enačba /.../ za polovico zmanjšala prodajo. Sklenil sem torej, da ne bo nobenih enačb - vendar sem nazadnje eno vendarle vstavil /.../
Vsak minimalno pismen lahko takoj uvidi, da se navedeni trditvi razlikujeta kot kura in petelin. Nikjer ni govora o tem, da bi "smel v dogovoru z založbo uporabiti le eno formulo", ampak je sam "sklenil, da ne bo nobenih enačb /…/. Založnik mu je – če zadevo prevedemo v pogovorni in vsem razumljiv jezik, ki bi ga moral razumeti tudi Preprosti – preprosto svetoval, naj se izogiba formulam, saj gre za poljudnoznastveno delo, namenjeno generalni, ne specialni publiki. Nestrokovnjake namreč tehnični opisi z množico formul odbijajo.

Izkaže se torej, da sva s shrinkom seveda imela prav in sva ga (n-tič) dobila na laži, ko je momljal o tem, da "se mi ne da vzeti knjige s svoje knjižne police. Poznam vsebino." :lol: :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:Slišal sem, da morajo v oddelku "Pedofili" čakati kar nekaj tisoč let na ustrezen tretma… :lol:
Prazno upanje, Sluzasti. Pravijo, da si si s svojimi zaslugami prislužil privilegij in da boš prvi na vrsti. Čestitam in ti želim mnogo peklenskega ugodja.
Hvala, Preprosti. To bo nedeljski piknik v primerjavi z "rajem na zemlji", ki si ga ti naslikal s svojo bolno domišljijo... :lol: :lol:
Ne pozabi, utegne te tolažiti sorodnica afriška paraopica 'Lucy'. Čestitam.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:Vsak minimalno pismen lahko takoj uvidi, da se navedeni trditvi razlikujeta kot kura in petelin. Nikjer ni govora o tem, da bi "smel v dogovoru z založbo uporabiti le eno formulo", ampak je sam "sklenil, da ne bo nobenih enačb /…/. Založnik mu je – če zadevo prevedemo v pogovorni in vsem razumljiv jezik, ki bi ga moral razumeti tudi Preprosti – preprosto svetoval, naj se izogiba formulam, saj gre za poljudnoznastveno delo, namenjeno generalni, ne specialni publiki. Nestrokovnjake namreč tehnični opisi z množico formul odbijajo.
Tokrat se ti je resnica deloma zapisala. Dobro, Sluzasti:

* "se navedeni trditvi razlikujeta kot kura in petelin"
→ da, oboje spada pod perutnino

* "Založnik mu je /.../ svetoval, naj se izogiba formulam"
→ da, 'nasvet' pomeni: Avtor, če hočeš objavo in honorar, boš nekoliko sestopil s svojega piedestala in upošteval tudi interes založbe in interes potencialnih kupcev. (V politiki velja še večja sofisticiranost: zadostuje 'non paper' v obliki prefinjene 'želje'.)
Kot vemo, so bili na koncu zelo zadovoljni vsi trije akterji (in kar Hawking tudi eksplicitno opiše).

Sluzasti, orangutanu lahko dodaš še slona ('v trgovini s porcelanom').

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:Vsak minimalno pismen lahko takoj uvidi, da se navedeni trditvi razlikujeta kot kura in petelin. Nikjer ni govora o tem, da bi "smel v dogovoru z založbo uporabiti le eno formulo", ampak je sam "sklenil, da ne bo nobenih enačb /…/. Založnik mu je – če zadevo prevedemo v pogovorni in vsem razumljiv jezik, ki bi ga moral razumeti tudi Preprosti – preprosto svetoval, naj se izogiba formulam, saj gre za poljudnoznastveno delo, namenjeno generalni, ne specialni publiki. Nestrokovnjake namreč tehnični opisi z množico formul odbijajo.
Tokrat se ti je resnica deloma zapisala. Dobro, Sluzasti:

* "se navedeni trditvi razlikujeta kot kura in petelin"
→ da, oboje spada pod perutnino

* "Založnik mu je /.../ svetoval, naj se izogiba formulam"
→ da, 'nasvet' pomeni: Avtor, če hočeš objavo in honorar, boš nekoliko sestopil s svojega piedestala in upošteval tudi interes založbe in interes potencialnih kupcev. (V politiki velja še večja sofisticiranost: zadostuje 'non paper' v obliki prefinjene 'želje'.)
Kot vemo, so bili na koncu zelo zadovoljni vsi trije akterji (in kar Hawking tudi eksplicitno opiše).

Sluzasti, orangutanu lahko dodaš še slona ('v trgovini s porcelanom').
Iz vsega tvojega brezsmiselnega klobasanja sem razbral eno samo drobno pozitivno stvar: naučil sem te pravilno pisati "orangutan" :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Preprosti (Rock) je napisal:
Ne pozabi, utegne te tolažiti sorodnica afriška paraopica 'Lucy'. Čestitam.
Kakšen katekizemski izraz pa je to "afriška paraopica", Preprosti? :lol:
Si ga slišal od tvojega farja v farni cerkvi ali na kakšnem evharističnem kongresu? :lol:

Bilo bi bogudopadljivo in zelo razburljivo, če bi ga pojasnil tudi nam, 'neposvečenim'... :lol:

Na tihem pa vem, da je to preveč, kajti od tebe še nikoli nismo dobili decidiranega odgovora in sem prepričan, da ga tudi tokrat ne bomo... :lol:

Knjižne police so daleč, daleč,... :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Matematika v pravu?

Odgovor Napisal/-a Rock »

Sluzasti napisal/-a:Kakšen katekizemski izraz pa je to "afriška paraopica", Preprosti? :lol:


Afriška paraopica = ljubkovalna oznaka. Alias: Sluzasti.

Odgovori