bistvo (življenja)

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

mriz napisal/-a:Možgani so organ ki predeluje podatke dobljene s čutili, ni čutilo samo po sebi. Če bi hotli zaznavat še kaj poleg, bi rabli nekakšno anteno ali kaj podobnega :) Zaenkrat pa še niso odkrili česa takega.
Možgani so tko kompleksni (zaenkrat vrhunc zemlske evolucije to valda ja vsi vemo) in jih tko mal poznamo (usaj javnost) da ne morš rečt kaj lahko zaznavamo pa česa ne...pomojm je možno da zaznavamo kšne stvari.če zaenkrat niso odkril ne pomen da ne obstaja.sej mi je ušeč da se držiš usega znanga pa teorije sam je pr takih stvareh treba puščat še dost odprtga...šele k bomo spoznal celotne možgane loh rečš kaj je pa kaj ni :) pa še takrt bo mogoče kj nerazloženga.
Meni se ne zdi da je tako izpadlo. Kateri pa so tile skrajni primeri?
skrajni primeri hm.primeri k nevem...k kšno osebo tok prisihično kako bi se temu rekl,otopijo(?) da se noče več zavedat...kšno dolgoletno maltretiranje,zard želje po nezavedanju tut mamo tok samomorov se men zdi...al pa uni otroc k se niso socializiral.ne sam oni se useen zavedajo.nima veze.upam da razumš.
Niti ne, ampak če se nočeš bolj temeljito pogovoriti nimam druge izbire.
talking to ya :P

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Roman napisal/-a:Jaz pa menim, da so tudi možgani čutilo. Posledica njihovega čutenja je zavest in mišljenje. Kadar je to čutilo izključeno, smo nezavestni.
Možgani niso čutilo ki bi direktno zaznavalo signale zunaj telesa. Za mene so oči, jezik, koža itd čutilo v smislu A/D pretvornika, torej da zunanje mehanske signale pretvorijo v možganom prijaznejšo obliko. Res pa tudi del možganov zaznava notranje spremembe sistema, ki vplivajo na mišljenje (kakor tudi zunanji signali). Kako to misliš da je posledica tega zavest in mišljenje? Direktno ali posredno, torej ali imata zavest in mišljenje direkten izvor v zaznavi ali samo nosita posledice teh zaznav? Če ne zaznavaš, ne moreš misliti (se zavedati) ali nimaš o čem misliti (se česa zavedati) ?

Nekra napisal/-a:Možgani so tko kompleksni (zaenkrat vrhunc zemlske evolucije to valda ja vsi vemo) in jih tko mal poznamo (usaj javnost) da ne morš rečt kaj lahko zaznavamo pa česa ne...pomojm je možno da zaznavamo kšne stvari.če zaenkrat niso odkril ne pomen da ne obstaja.sej mi je ušeč da se držiš usega znanga pa teorije sam je pr takih stvareh treba puščat še dost odprtga...
Možno je marsikaj vendar je boljše ne-špekulirati ker imamo premočno domišljijo. Ok, ostane pri tem da je to odprto, tako kot vse drugo.
skrajni primeri hm.primeri k nevem...k kšno osebo tok prisihično kako bi se temu rekl,otopijo(?) da se noče več zavedat...kšno dolgoletno maltretiranje,zard želje po nezavedanju tut mamo tok samomorov se men zdi...al pa uni otroc k se niso socializiral.ne sam oni se useen zavedajo.nima veze.upam da razumš.
Močna zdravila so tudi uporabna glede tega, mislim doseganja otopelosti.
Nihče se za nezavedanje odloči (ali ni v to prisiljen) iz pozitivnih izkušenj zavedanja.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

mriz napisal/-a:Kako to misliš da je posledica tega zavest in mišljenje?
Mislim, da vidiva podobno. Zaznavanje je neko procesiranje signalov, informacij v možganih. In če se to procesiranje tudi zaznava (seveda gre za dosti bolj kompleksno zadevo), pride do zavesti. Z zavestjo opazujemo svet na drugi ravni, opažamo razlike in podobnosti med objekti v okolju, na podlagi tega razvijemo abstraktno mišljenje. Tako to mislim.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Zavest je procesiranje procesiranja? Zaznava zaznave? Hm..sliši se preprosto vendar to vse skupaj spravit bo še izziv :lol:
Z zavestjo opazujemo svet na drugi ravni, opažamo razlike in podobnosti med objekti v okolju, na podlagi tega razvijemo abstraktno mišljenje.
Torej znotraj možganov zaznavamo razlike med zaznavami? Zaznavamo reakcije telesa na prvotne zaznave? Hm, to je še bolj komplicirano kot sem si mislil (zdaj mi toliko slik tega potekanja skače po glavi da sploh ne morem razmišljat)

lp

David - 12
Prispevkov: 15
Pridružen: 14.12.2005 14:55

Odgovor Napisal/-a David - 12 »

Kaj je bistvo? To, da imaš potomce. In da se ohranjaš. Skozi naše oči seveda. Brezsmiselno je iskati bistvo na napačnem koncu. Morebiti je bistvo to, da se sprijaznimo, da ga ni. Oziroma ga vseskozi iščemo. Neko nevidno vrednoto, kot je bistvo. Sploh pa smo ljudje budale. In to je to.

so7il
Prispevkov: 268
Pridružen: 23.9.2005 20:08

Odgovor Napisal/-a so7il »

Bistvo življenja se da najverjetneje izluščiti iz zadev, katere imenujemo nagon.
Smisel (človekovega)življenja je pa bolj socialno pogojen; Se pravi, na našo predstavo o osmišljenosti lastnega življenja vpliva tako "lastno" dojemanje sebe v določeni skupnosti, kot tudi odziv tistega dela občestva, kateremu smo pripravljeni priznati vlogo zrcala...

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Meniš da je to naravna, nekontrolirana funkcija (potreba) zavesti ali kaj drugega?

Ali zavest najde (ali izumi) smisel sama od sebe ali pod nadzorom razuma (ali česa drugega)?

Ali je konstrukcija navideznega subjekta stranski produkt funkcioniranja zavesti (zaznavanja zaznav) ali kaj drugega?

Ali je smisel pogojen z nagoni psihe?

so7il
Prispevkov: 268
Pridružen: 23.9.2005 20:08

Odgovor Napisal/-a so7il »

O tem, kaj naj bi bilo bistvo življenja, ste se že sporazumeli; Jaz sem za te osnovne lastnosti/potrebe življenja le "ugotovil", da se pravzaprav vse nahajajo v istem predalčku...

Da bistva življenja in smisla življenja med seboj ne gre zamenjevati, pa je v tej temi tudi že bilo povedano(in sprejeto).

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Okej, zgornje stvari me še vedno zanimajo.
Bistvo življenja se da najverjetneje izluščiti iz zadev, katere imenujemo nagon.
Ali meniš da je nagon samo stvar biologije ali bi se ga tudi našlo v človeški psihi?
na našo predstavo o osmišljenosti lastnega življenja vpliva tako "lastno" dojemanje sebe v določeni skupnosti, kot tudi odziv tistega dela občestva, kateremu smo pripravljeni priznati vlogo zrcala...
Ta razlaga se mi zdi zanimiva zato bi rad šel globje.

Ali je smisel posledica potreb, nagona uma? Smisel je že (tudi) socialno pogojen, vendar me bolj zanima vzrok osmišljanja, zakaj in kako do tega sploh pride.
Ali zavest sama od sebe (nekontrolirano) osmisli lasten obstoj v kombinaciji z okoljem, v katerem obstaja?

In bom pravzaprav postavil enaka vprašanja kot zgoraj... Ali je osmišljanje nagon zavesti (uma) ali pod kontrolo (ne vem česa)?

Ali je subjekt, 'jaz', lastna identiteta, produkt zavesti ali kaj drugega?

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: bistvo (življenja)

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Bistvo življenja je v tem, da se osvobodimo od vzroka in posledice, da spoznamo svoj pravi jaz in Absolut. Bistvo življenja je, da postanemo popolni.

karya-karana-kartrtve dravya-jnana-kriyasrayah
badhanti nityada muktam mayinam purusam gunah

Tri gune materialne narave (vrlina, strast, nevednost), ki se dalje razodevajo kot snov, znanje in delovanje, z vzroki in učinki pogojujejo večno transcendentalno živo bitje in ga delajo odgovornega za takšno delovanje.

Osvoboditev od materialne pojavnosti vzroka in učinka, ki pogojene akterje delajo odgovorne, je najvišja popolnost, ki jo človek lahko doseže.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: bistvo (življenja)

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman, spet zgolj navajaš tisto, kar piše v tvojem svetem spisu. :?

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: bistvo (življenja)

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

shrink napisal/-a:Hanuman, spet zgolj navajaš tisto, kar piše v tvojem svetem spisu. :?
Tako kot ti navajaš tisto, kar piše v tvojih knjigah.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: bistvo (življenja)

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman napisal/-a:
shrink napisal/-a:Hanuman, spet zgolj navajaš tisto, kar piše v tvojem svetem spisu. :?
Tako kot ti navajaš tisto, kar piše v tvojih knjigah.
V nasprotju s tvojimi svetimi spisi v mojih knjigah ni pravljic! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: bistvo (življenja)

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

shrink napisal/-a:V nasprotju s tvojimi svetimi spisi v mojih knjigah ni pravljic! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Shrink, tvoj um ti stvari prikazuje drugače, kakor pa v resnici so.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: bistvo (življenja)

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman napisal/-a:
shrink napisal/-a:V nasprotju s tvojimi svetimi spisi v mojih knjigah ni pravljic! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Shrink, tvoj um ti stvari prikazuje drugače, kakor pa v resnici so.
Moj um verjame eksperimentom, ki dajejo edine zanesljive informacije o dejanskem stanju stvari (podajajo torej oprijemljivo resnico), medtem ko tvoj um verjame pravljicam v svetih spisih, ki imajo z dejanskim stanjem toliko skupnega kot Butalci s pametjo. :lol:

P.S. Toplo ti priporočam, da se nehaš oglašati, ker:

- so tvoje razlage smešne (če ne že groteskne),
- so tvoji pogledi na znanost povsem šarlatanski,
- religiozne vsebine na tem forumu nikogar ne zanimajo.

Če že hočeš širiti svojo vero, počni to na temu primernim forumih. :?

Odgovori