bistvo (življenja)

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: bistvo (življenja)

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:Sam nisem toliko mislil, ali nekdo vsiljuje nekomu takšno ali drugačno religijo, nauk, kar koli pač, temveč, kaj je tisto, kar vsiljuje sama ta religija nekemu posamezniku. Na čemu temeljijo te prisile, prepovedi, to določanje.
Jaz gledam na to nekoliko drugače. Po mojem je bistvo religij v veri v obstoj določene stopnje prostosti delovanja človeka. Recimo, da so nekateri dogodki deterministični, drugi spet naključni, osrednje vprašanje človeka pa je, ali so tudi taki dogodki, ki jih sam lahko kreira. Če verjameš da so, je naslednji korak (spet bistven za religijo) v premisleku, ali je možno to svobodno aktivnost usmeriti v zmanjšanje trpljenja. Religija (kot recimo krščanstvo in budizem) odgovarja pritrdilno in daje recepte obnašanja za zmanjšanje trpljenja.

Zame so vse ostalo nianse, ki jih lahko preskočim. Gotovo je, da nekatere ustanove religijo zlorabljajo v svoje namene in vtikajo v spise svoje interese, ampak če iščeš odgovore na vprašanja, se dajo dešifrirati kljub temu obilnemu balastu.

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: bistvo (življenja)

Odgovor Napisal/-a NoSee »

derik napisal/-a:.Po mojem je bistvo religij v veri v obstoj določene stopnje prostosti delovanja človeka.

..ali je možno to svobodno aktivnost usmeriti v zmanjšanje trpljenja. Religija (kot recimo krščanstvo in budizem) odgovarja pritrdilno in daje recepte obnašanja za zmanjšanje trpljenja.

...se dajo dešifrirati kljub temu obilnemu balastu.
.Po mojem nastane problem, ko "dolocena stopnja svobode" pomeni kalup, ki zadrzi posameznika(in njegovo delovanje) v bazenu religiozne percepcije. Temu pac ne mores reci svoboda. Gre zgolj za pogojevanje.

..Recepti so spet splosni nauki, ki ne veljajo nujno za vsakega posameznika in kaprice njegove percepcije...seveda pa delujejo na takem posamezniku, ki se v "bazen" odpravi s primernimi kopalkami.
Besedni zvezi "svoboda" in "dolocena stopnja" ne gresta skupaj, vsaj ne v kontekstu, v katerem si jaz svobodo predstavljam.

...s tem se strinjam, ampak to pomeni nujno zavracanje delovanja institucij, ki operirajo prav z balastom.

Odgovori