bistvo (življenja)

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Iz drugega zornega kota, torej ne-subjektivnega, lahko pogledaš samo če te opazovana stvar ne gane oziroma nate nima čustvenega vpliva(torej da si ustvariš odsotnost vpliva te stvari na tvoje življenje). Če se distanciraš, ne pustiš da te gane. Kaj je to drugega kot nenavezanost?

Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

ellou...sm nova kle pa mi je ta topik zanimiu sam kokr vidm vas velka večina gledate na "bistvo življenja" iz take perspektive k hm recimo da je še najbl naučena al eh sej nevem kako temu rečt...odlomek iz ene knjige k jo zdej berm:

OKO VSEMIRJA
Evolucija je močno napredovala:od prvobitne energije velikega poka in subatomskih delcev preko atomov in molekul do celic in organizmov.Na planetu Zemlja je evolucija pripeljala do bitij s tako kompleksnim živčnim sistemom,da so lahko začenjali razumeti svet,v katerem so se znašli.Ko opazujemo zvezde,preučujemo cvetlico ali gledamo pod mikroskopom,smo pot življenja,ki raziskuje stvarstvo;pot Narave,ki odkriva in se čudi sama sebi.Preko nas,naših zaznav in naših misli začenja Vsemirje odkrivati samo sebe in se zavedati svojega lastnega obstoja.

Smo oko Vsemirja.

Znamo se ozreti nazaj v celotni evolucijski proces in se čudimo njegovemu sijaju.Začenjamo razumevati principe,ki so pripeljali do našega stvarstva,in ugibamo,kam le-ti vodijo.In ko razglabljamo o vzorcih tega dolgega potovanja skozi čas,se Življenje - skozi nas - zaveda svojega lastnega prihoda in možnega namena.

Nadalje,začenjamo se zavedati ne samo sveta okoli sebe,ampak tudi sveta znotraj nas in zavesti,ki razsvetljuje ta svet.Ko se prebudimo v svoji lastni eksistenci,se Življenje začne zavedati svoje lastne notranje narave.

Smo "Jaz" Vsemirja.


moja nirvana :)

cycko
Prispevkov: 27
Pridružen: 28.3.2005 21:09
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a cycko »

Bravo, vsi so ostali brez besed. Tale izjava je bla kar prepričljiva.
Škoda, ker men je bilo pa zanimiv poslušat. :D

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Prepričljiva? Se šališ, a ne?

Če bi svet deloval tako kot pravijo tile ezofestovci bi vsi skakali okoli kot srečni zajčki.

cycko
Prispevkov: 27
Pridružen: 28.3.2005 21:09
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a cycko »

Mogoče beseda ''prepričljivo'' ne deluje tako kot sem si jo zamislil.
Mislil sem, da mogoče je kaj o tem za premislit.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Vredno je premisliti od kod izvira ta izjava oziroma kaj jo je povzročilo.

Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

mriz napisal/-a:Če bi svet deloval tako kot pravijo tile ezofestovci bi vsi skakali okoli kot srečni zajčki.
če s tem cilaš na moj avatar ti povem da ga mam zato ker zame simbolizira nastanek vsega,prvotno neravnotežje...izhajam iz teorije,ne vrjamm v jasnovidnost al karkol tazga...čeprou so naši možgani tko kompleksni da kaj pa veš,mogoče pa mamo čute k se jih ne zavedamo.ampak ker se kljub temu zavedamo bolš od vseh znanih bitij-zrd tega ne moremo skakat okol kot srečni zajčki.happy?
peace

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Sploh nisem ciljal na tvoj avatar in pardon če sem te užalil. Mimogrede, ima tvoj avatar napako ali nisem na tekočem glede simbolov? Je neravnovesje nova finta?
Nekra napisal/-a:čeprou so naši možgani tko kompleksni da kaj pa veš,mogoče pa mamo čute k se jih ne zavedamo.
Ja baje dosti stvari občutimo brez da bi se tega zavedali. Si mislila to ali kaj drugega?

ampak ker se kljub temu zavedamo bolš od vseh znanih bitij-zrd tega ne moremo skakat okol kot srečni zajčki.
Zavedanje nam preprečuje srečo?
happy?
Ne še :)
peace
Enako, upam da bo ostalo pri tem :oops:

Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

mriz napisal/-a:Sploh nisem ciljal na tvoj avatar in pardon če sem te užalil. Mimogrede, ima tvoj avatar napako ali nisem na tekočem glede simbolov? Je neravnovesje nova finta?
Napako?to da na eni strani ni dopolnjen mislš?mja ni tak k so tradicionalni...vzem to kot napako če čš zard mene.kašna finta?razlaga mojga avatarja in neravnovesja:

Fiziki so prepričani,da je bilo v trenutku velikega poka število ustvarjenih delcev za spoznanje večje od števila protidelcev-bilo jih je kakšna miljarda več.Kadarkoli se delci in protidelci srečajo,se izničijo;in v kratkem obdobju velikega poka so vsi protidelci srečali svoje dvojnike in izginili-obenem z odgovarjajočim številom delcev.Toda zaradi začetne neenakosti je nekaj snovi ostalo.Ta snov je postala vesolje,kakršnega poznamo.Če ne bi bilo začetnega neravnotežja,ne bi bilo galaksij,zvezd,planetov in niti najpreprostejših kemičnih prvin ne.
mriz napisal/-a:Ja baje dosti stvari občutimo brez da bi se tega zavedali. Si mislila to ali kaj drugega?
ne.misnla sm to kar sm napisala-da mogoče mamo čute k se jih ne zavedamo.mislm k se jih večina ne zaveda.sm zihr da v kšnm tajnem vladnem laboratoriju delajo vse mogoče poskuse sploh z ljudmi...usi ti jasnovidci so zame en da ne rečm kaj no...nategujejo ljudi.sam so tut primeri k so ljudje res zaznal neki,neki zlo točnga,sm gledala parkrat na discoveryu...stvari k jih ne znajo razložit.zato dopuščam možnost da eni mogoče majo take sposobnosti...
mriz napisal/-a:Zavedanje nam preprečuje srečo?
ubistvu na nek način ja.vsaj teoretično bi nam ga zdej moral...tok smo že uničl ta planet in če tok veš da se zavedaš kam to pelje...zakaj si pa ti reku da nisi srečn?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Nekra napisal/-a:Napako?to da na eni strani ni dopolnjen mislš?mja ni tak k so tradicionalni...vzem to kot napako če čš zard mene.
Po eni strani ima napako, po drugi je popravljen.
razlaga mojga avatarja in neravnovesja:

Fiziki so prepričani,da je bilo v trenutku velikega poka število ustvarjenih delcev za spoznanje večje od števila protidelcev-bilo jih je kakšna miljarda več.Kadarkoli se delci in protidelci srečajo,se izničijo;in v kratkem obdobju velikega poka so vsi protidelci srečali svoje dvojnike in izginili-obenem z odgovarjajočim številom delcev.Toda zaradi začetne neenakosti je nekaj snovi ostalo.Ta snov je postala vesolje,kakršnega poznamo.Če ne bi bilo začetnega neravnotežja,ne bi bilo galaksij,zvezd,planetov in niti najpreprostejših kemičnih prvin ne.
Nisem si mislil, da izhajaš iz fizike. To je zdaj čist druga zgodba :)
ne.misnla sm to kar sm napisala-da mogoče mamo čute k se jih ne zavedamo.mislm k se jih večina ne zaveda.sm zihr da v kšnm tajnem vladnem laboratoriju delajo vse mogoče poskuse sploh z ljudmi...usi ti jasnovidci so zame en da ne rečm kaj no...nategujejo ljudi.sam so tut primeri k so ljudje res zaznal neki,neki zlo točnga,sm gledala parkrat na discoveryu...stvari k jih ne znajo razložit.zato dopuščam možnost da eni mogoče majo take sposobnosti...
Neverjetno kaj vse delajo v skrivnih vladnih laboratorijih. Sem si jaz tudi pogledal te oddaje na Discoveryu. Če CIA vlaga denar v to, že dela domišljija poleg pri nekaterih, ne? Kakšni pa bi naj bili tile čuti? Kje so v telesu?
bistvu na nek način ja.vsaj teoretično bi nam ga zdej moral...tok smo že uničl ta planet in če tok veš da se zavedaš kam to pelje...zakaj si pa ti reku da nisi srečn?
Poleg tega nam zavedanje dajo potrebo po sreči (poleg zadovoljitve telesnih potreb). Če tak gledaš, z zavedanjem imamo možnost za srečo in depresijo. Kaj je potem boljše, da z zavedanjem tvegamo trpljenje ali da živimo brez zavedanja?
Nisem govoril o moji splošni sreči, predvideval sem da si vprašala če sem happy z tvojo razlago.

joe
Prispevkov: 40
Pridružen: 13.2.2005 20:16
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a joe »

mriz napisal/-a:Iz drugega zornega kota, torej ne-subjektivnega, lahko pogledaš samo če te opazovana stvar ne gane oziroma nate nima čustvenega vpliva(torej da si ustvariš odsotnost vpliva te stvari na tvoje življenje). Če se distanciraš, ne pustiš da te gane. Kaj je to drugega kot nenavezanost?
Ja, gre za nenavezanost v smislu, da ne obtičiš. Nasprotno. Si fleksibilen kot življenje samo. Toda hkrati se ne navežeš niti na življenje. Šele takrat si resnično povezan s vsem bivajočim. Deliš njegovo usodo življenja in smrti. Ni več ne upanja in ne strahu. Samo zaupanje.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

joe napisal/-a:Ja, gre za nenavezanost v smislu, da ne obtičiš. Nasprotno. Si fleksibilen kot življenje samo. Toda hkrati se ne navežeš niti na življenje. Šele takrat si resnično povezan s vsem bivajočim. Deliš njegovo usodo življenja in smrti. Ni več ne upanja in ne strahu. Samo zaupanje.
Ok, jaz temu stanju glih ne bi dal takšnih lastnosti. Zakaj si takrat povezan z vsem? Upanja in strahu seveda ni, kakor ni ostalih čustev. Kakšna je pa razlika med zaupanjem in upanjem? Upaš v dogodek, zaupaš v osebo/stvar ki naredi dogodek. Skoraj ista zadeva. Če zaupaš v nekaj, pričakuješ (ugoden) vpliv te stvari na tvoje življenje. To potem ni nenavezan ali flexibilen pogled/položaj. Takrat resnično obtičiš glede spoznanja.

Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

mriz napisal/-a:Neverjetno kaj vse delajo v skrivnih vladnih laboratorijih. Sem si jaz tudi pogledal te oddaje na Discoveryu. Če CIA vlaga denar v to, že dela domišljija poleg pri nekaterih, ne? Kakšni pa bi naj bili tile čuti? Kje so v telesu?
jah nevem :) js sam pravm da mogoče so.v možganih najverjetnej.
Poleg tega nam zavedanje dajo potrebo po sreči (poleg zadovoljitve telesnih potreb). Če tak gledaš, z zavedanjem imamo možnost za srečo in depresijo. Kaj je potem boljše, da z zavedanjem tvegamo trpljenje ali da živimo brez zavedanja?
Nisem govoril o moji splošni sreči, predvideval sem da si vprašala če sem happy z tvojo razlago.
zdj je izpadl k da sm rekla da je bolš žvet brez zavedanja?sej to je nemogoče za našo vrsto,no v kšnih skrajnih primerih že...sreča.uf?ful relativna stvar ubistvu...si zdj hepi z mojim odgovorom/odgovori?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Nekra napisal/-a:v možganih najverjetnej.
Možgani so organ ki predeluje podatke dobljene s čutili, ni čutilo samo po sebi. Če bi hotli zaznavat še kaj poleg, bi rabli nekakšno anteno ali kaj podobnega :) Zaenkrat pa še niso odkrili česa takega.
zdj je izpadl k da sm rekla da je bolš žvet brez zavedanja?sej to je nemogoče za našo vrsto,no v kšnih skrajnih primerih že...
Meni se ne zdi da je tako izpadlo. Kateri pa so tile skrajni primeri?
si zdj hepi z mojim odgovorom/odgovori?
Niti ne, ampak če se nočeš bolj temeljito pogovoriti nimam druge izbire.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

mriz napisal/-a:Možgani so organ ki predeluje podatke dobljene s čutili, ni čutilo samo po sebi.
Jaz pa menim, da so tudi možgani čutilo. Posledica njihovega čutenja je zavest in mišljenje. Kadar je to čutilo izključeno, smo nezavestni.

Odgovori