Verjamete v reinkaracijo?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori

Verjameš v reinkaracijo?

DA
30
33%
NE
61
67%
 
Skupaj glasov: 91

malipiki
Prispevkov: 20
Pridružen: 20.10.2004 13:18
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

da se vključim

Odgovor Napisal/-a malipiki »

Zanimiva debata, lepa, glih prav žolčna.

Za vse skeptike zunaj, močno priporočam knjigo
Peter Russel: OD ZNANOSTI DO BOGA.
Pisatelj je diplomiral iz fizike in eksperimentalne psihologije na Cambrige-u v VB, tako da je zelo verodostojen.
No pol pa lahko vzametu tud kakšen večji špeh v roke od Karla Gustava Junga, pa si še tam malo preberite o zavesti, procesih in podobnih zadevah.

Morda se boste kaj naučili, vsaj meni je pomagalo.

Bili so mi pa blazno všeč citati znanstenikov nekaj strani nazaj.

Dejansko je nekaj res. Če razmišljam fizikalno-filozofsko, enegije ni mogoče uničiti ampak samo pretvoriti. In če je zavest neka energija, ki se kot pravi AMIT GOSWAMI pojavlja od atoma naprej, je potem fizikalno prav mogoče, da se zavest ne uniči, ampak le transformira naprej, vendar ne v ist obliki - hmmm, zakaj se zavestno ne spomnimo prejšnjih življenj? Prav tako je naša znanost še tako omejena, da ne vemo kaj vse obstaja na višjih nivojih; 5, 6, 7, 8,... 14 dimenzionalni prostori so dokazani v fiziki, nimamo pojma, kaj se tam dogaja z zavestjo. Morda pa je zavest nekako povezava med temi?
Do takrat ko bomo tako razviti da bomo to lahko ozavestili fizikalno, tako dolgo smo pač na verovanjih (kaj so že verovanja, posledaca dogodkov, družbenih stanj preteklosti, zavesti,....) Morda so pa le predniki bili bolj razviti kot si mislimo.
Da povzamen; smiseno bi bilo uključit zavest kot temeljni element fizikalnega raziskovanja, in bi se stvari dokaj hitro razčistile. Za zdaj pa se to počne žal le delno v kvantni fiziki, kjer niso našli drugačnih razlag, tako da so morali vpeljat zavest opazovalca. Mali korak za človeka, velik za človeštvo.
Zavest je v vsakem primeru temelj našega sploh obstoja, no zavedanja obstoja... ne pa neke fizikalno-kemijske reči in procesi...

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Bi se kar strinjal, je pa res, da je že zdavnaj nekdo rekel: Mislim, torej sem :)

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

GJ, bojim se, da niso le vse želje produkt ega, marveč tudi precej ne-želja, saj ponavadi želje izpuhtijo, če se vprašam, ali bi bil z željeno stvarjo res srečen. In tako so ne-želje produkt ega :)

Uporabniški avatar
powerslave
Prispevkov: 68
Pridružen: 26.12.2003 22:11

Odgovor Napisal/-a powerslave »

:arrow: http://www.near-death.com/experiences/r ... ion01.html

Dr. Ian Stevenson is the former head of the Department of Psychiatry at the University of Virginia, and now is Director of the Division of Personality Studies at the University of Virginia.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Japi napisal/-a: bojim se, da niso le vse želje produkt ega, marveč tudi precej ne-želja, saj ponavadi želje izpuhtijo, če se vprašam, ali bi bil z željeno stvarjo res srečen. In tako so ne-želje produkt ega
če se vprašaš, če bi bil z željeno stvarjo res srečen, podvomiš v produkt ega (torej željo), a ne? Potem po tvoje ego proizvaja želje in obrambo pred njimi?



Powerslave: se ti da napisat kratek povzetek te strani? Tega vsega se mi res ne ljubi brat :(

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Po moje sta vsaj dva nivoja ega. Na prvem si nekaj zaželiš, na drugem pa premisliš, ali bo ta stvar res dobra zate. Pač naslednje vprašanje je lahko le logična posledica, ki nastane lahko v veliki meri po moje zaradi ega.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Pa poznaš koga ki dejansko uporablja ta drugi nivo? Mislim da premislek o želji in njenem smislu ni logična posledica želje...Vsaj pri 99% ljudeh. Je že kdaj tvoja punca/žena premislila in podvomila v to, če željeno torbico res potrebuje in tako izbrisala željo? :D

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Eh, to je po moje bolj mislena nadgradnja, ki ima definitivno nekaj zveze z egom, saj se verjetno ne bi spraševal, ali je želja dobra za okolico, ampak zate...:)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

od česa pa je odvisen kriterij, po katerem se določa, če bo željena stvar dobra zame?

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

To se pač verjetno odločiš sam glede na izkušnje, kako dobro se odločiš pa vidiš avtomatično po tem, kako ti je uspelo izpolnit zastavljen cilj ali željo. Tudi pri torbicah je tako, da če iščeš in si želiš ženo, s katere izgledom se boš bahal pred prijetalji, potreba po neki brezvezni, fency, slučajno popularni torbici ni vprašanje, če pa imaš ženo, ki ima kaj soli v glavi, pa se seveda vedno poraja vprašanje o smiselnosti neke želje, zraven pride pa še posledica, da čeprav se nujno ne oblačiš po tedensko aktualni modi, si oblečen z okusom. Na srečo sem jaz deležen druge variante, zato se niti ne sprašujem o tem, ali je vprašanje o smiselnosti neke želje dejansko potrebno ali ne.

Uporabniški avatar
Zoa
Prispevkov: 2
Pridružen: 5.2.2005 22:47
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a Zoa »

Okej... :shock:
Ja debata na to temo pa res nikol ni dolgočasna! Pa sej vem da je že dost prežvečena, ampak bom vseen še jest mal naložila.
Jah folk, stvar je na koncu vedno čist enostavna. Samo ljudje imamo tako hudo sposobnost (vcasih kr željo) vse zakomplicirat. Pomoje smo pač vsi ene navadne mašince k mamo zraven še možgane in tukej je pol una zavest, pa da sm neki več pa neki posebnega. Ja a ni to logično, k če nam pa možgani ne bi tega "govoril" bi se pa folk ob eni gripi, k bi razsajala, množično z Nebotičnika dol metu pa si žile rezu. K pojnt da smo na svetu je pa itak ohranjanje svoje vrste (btw zato se nam pa zgleda tud jebe za ostale živali pa cel svet). In pri tem se tud nč ne razlikujemo od drugih bitij na planetu, razen totalne prevlade pa, kokr sm že omenila, KOMPLICIRANJA.
Jah no pol so pa tukej še razne fore, k jih možgančki zagodejo, da mislmo,da smo že kak lajf prej skoz dal - dežavuji (bom kr po domače k ne vem glih kak se piše francosk :oops: ) in podobno. A ni to možno, da je vse samo ena napaka v glavi? Pa nej kdo reče da ne.

Uporabniški avatar
vid
Prispevkov: 89
Pridružen: 4.2.2005 21:58
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vid »

pomoje je ze pred zeljo, popolnoma nezavedno, vprasanje ce je to dobro zate. Vsekakor pa lahko zelja vpliva na nas razmislek :)
seveda je ta drugi razmislek posledica uma, zavednega, in ne nezavednega, tako kot tistega pred zeljo :)

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Svet je čisto preprost,enostaven.Problem pa je, da ga mi ne moremo čisto razumeti.

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Zoa, pa je TVOJ življenski cilj le ohranjanje vrste? To misliš, ker poznaš vse aspekte človeškega obstoja, ali hočeš pač le nekako poenostavit in pobrat eno idejo, ki jo je nekoč rekel nekdo, ki ni imel o teh stvareh povedati nič kaj pametnejšega? O kompliciranju pa bi povedal to, da je za nekoga, ki npr. razume kvantno mehaniko, to zelo elegantna poenostavitev in zelo lepa teorija, za mojo staro mamo pa je to čisto nepotrebno in brezpredmetno kompliciranje...

Uporabniški avatar
Zoa
Prispevkov: 2
Pridružen: 5.2.2005 22:47
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a Zoa »

Noup. MOJ življenski cilj ni ohranjanje vrste, si me mal narobe zastopil. Sej men možgančki tud furajo to, da nisem čist samo za številko na svetu. Hočem samo to povedat, da se men osebno zdijo taka poveličevanja v nekej višjega samo stvar bežanja pred kruto (kokr za koga) resničnostjo. Pač nihče ni nesmrten. Heh, in verjetno tko tud nikomur ne bo uspelo poznat vseh aspektov našega obstoja. Pač ni časa. Tko da očitno sm od nekje pobrala eno idejo oz. nimam povedat nč pametnejšega. Ker svet je črno-bel????
Jah no pri kompliciranju pa evo, pri kvantni fizki je očitno rešitev tudi na koncu enostavna (čeprav glede štekanja verjetno držim bolj s tvojo babico :wink: ). Fora je samo v tem, da se stvari pogleda z drugega vidika, a pa včasih mal bolj od daleč al pa od blizu pa se zdi vse enostavno.

Odgovori