Verjamete v reinkaracijo?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori

Verjameš v reinkaracijo?

DA
30
33%
NE
61
67%
 
Skupaj glasov: 91

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Vedež je napisal:
ker znanstvenik je lahko tudi kristjan, musliman, budist, itd

V tem primeru je mešanček, katerega ne moreš jemati resno.
Potem je tudi znanstvenik, ki je prepričan ateist in goreč zagovornik ateizma tudi mešanček, katerega ne velja jemati resno. :D

Zakaj takšna delitev na dva tabora? Potrebno je ravnovesje in globji premislek.

Ko so včasih pokristjanjevali, so vprašali "boš veren", "Bom", in imeli so novega vernika, prav tako so delali drugi. Za katerega Boga?

Biti veren v religioznem smislu pomeni brez pomisleka sprejeti določeno vero (seveda je najbolje že otroka navaditi, preden zna karkoli prebrati).

Ateizem, različne religije, pozitivna in negativna mnenja, kdo ima prav??

Resnica je pa na srečo samo ena ... Jaz jo hočem vedeti.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež napisal/-a:Jaz jo hočem vedeti.
In kaj boš v ta namen storil?

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

"V tem primeru je mešanček, katerega ne moreš jemati resno. "

:lol: , mogoče pa bi bilo dobro za začetek pogledati vsaj v tisto drobno knjižico z naslovom " 100 slovenskih znanstvenikov", čeprav dvomim da bi to kaj bistveno vplivalo na takšen način razmišljanja.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

In kaj boš v ta namen storil?
Iskal jo bom.

LP

Uporabniški avatar
mali
Prispevkov: 138
Pridružen: 7.5.2003 18:17
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mali »

V tem primeru je mešanček, katerega ne moreš jemati resno.

Po moje si lahko znanstvenik in duhovni iskalec hkrati.
Religijsko ozadje je bolj kulturni temelj iz katerega gradiš svetovni nazor.
Ker pa so opisni temelji različni, so poti, ki vodijo do istega cilja, tako hudo navidezno različne in ljudje se ne strinjajo, medtem ko opisujejo isto izkustvo, isto zavedanje.

Ni nujno, da si upravičeno nasprotujemo.
Bolje bi bilo preuciti kulturno izhodišče sogovornika, religijsko ali ne, dati na skupni imenovalec in primerjati.

Znanost ne trdi: Ni reinkarnacije, ni Boga,...
Pravi le: dokaži, izmeri!

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Vedež napisal/-a: Potem je tudi znanstvenik, ki je prepričan ateist in goreč zagovornik ateizma tudi mešanček, katerega ne velja jemati resno.
Kot sem rekel, ateizem je posledica znanstvenega pristopa, ni izhodišče spoznavanja.
Zakaj takšna delitev na dva tabora? Potrebno je ravnovesje in globji premislek.
Trenutno delim na dve skrajnosti, večina pa je mešančkov.
ap-čiha napisal/-a:mogoče pa bi bilo dobro za začetek pogledati vsaj v tisto drobno knjižico z naslovom " 100 slovenskih znanstvenikov", čeprav dvomim da bi to kaj bistveno vplivalo na takšen način razmišljanja.
Zavedam se, da je mnogo znanstvenikov vernikov, oziroma da sprejemajo idejo boga. Če je znanstvenik raziskovalec bo svoje znanstvene teorije razvijal iz izhodišča znanosti, svoja "življenska" spoznanja pa iz obeh, torej iz znanosti in ideje boga. Torej, vernega znanstvenika bi jemal resno samo kot znanstvenika (oziroma bi resno jemal znanstvene teze, ki bi jih izpeljal iz znanstvenega pristopa), ne pa kot spoznavajočega človeka.
mali napisal/-a:Po moje si lahko znanstvenik in duhovni iskalec hkrati.
Seveda si lahko, ampak v tem primeru te vsaj jaz ne bom jemal resno.
Religijsko ozadje je bolj kulturni temelj iz katerega gradiš svetovni nazor.
Ker pa so opisni temelji različni, so poti, ki vodijo do istega cilja, tako hudo navidezno različne in ljudje se ne strinjajo, medtem ko opisujejo isto izkustvo, isto zavedanje.
Drži, vsi opisujejo isto čustveno izkustvo, le da vzrok povezujejo z različnimi definicijami. Kreganje pride iz nerazumevanja da lahko recimo musliman s svojimi drugačnimi in mogoče za nekatere nesprejemljivimi navadami doseže isto blaženost kot ti (recimo kristjan), čeprav je samo tvoja pot pravilna in samo tvoj bog resničen.
Ni nujno, da si upravičeno nasprotujemo.
Bolje bi bilo preuciti kulturno izhodišče sogovornika, religijsko ali ne, dati na skupni imenovalec in primerjati.
Kako to misliš?
Znanost ne trdi: Ni reinkarnacije, ni Boga,...
Pravi le: dokaži, izmeri!
Seveda ne, saj rezultati niso določeni. Teoretično je torej možno da znanstvenik po svoji metodi dokaže reinkarnacijo ali boga ali ESP. Ampak ker zaenkrat še niso našli dokaza, ki bi se skladal z izhodiščem znanosti, lahko (oziroma moramo) rečemo, da boga ali reinkarnacije ni.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Ampak ker zaenkrat še niso našli dokaza, ki bi se skladal z izhodiščem znanosti, lahko (oziroma moramo) rečemo, da boga ali reinkarnacije ni.
Počasi, ustavimo malce konje, da ne bomo brezglavo drveli. To lahko rečeš le na določenem nivoju, ker tako pač misliš. Ne moreš govoriti v množini, ker bi moral anketirati znastvenike po vsem svetu, nato pa rezultate analizirati, nakar bi dobil večinsko trditev.

Sicer pa so znastveniki različnih ved: medicine, arheologije, fizike, kemije, itd., itd. Zakaj ne bi mogel biti zdravnik religiozen vernik in hkrati resen zagovornik znanosti na svojem področju ??

Strpnost do drugače mislečih je tudi poglavje zase v današnjem svetu, žal. :)

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

- "Torej, vernega znanstvenika bi jemal resno samo kot znanstvenika (oziroma bi resno jemal znanstvene teze, ki bi jih izpeljal iz znanstvenega pristopa), ne pa kot spoznavajočega človeka. "

To je povsem subjektivna ocena.

- " Kreganje pride iz nerazumevanja da lahko recimo musliman s svojimi drugačnimi in mogoče za nekatere nesprejemljivimi navadami doseže isto blaženost kot ti (recimo kristjan), čeprav je samo tvoja pot pravilna in samo tvoj bog resničen. "

Ni jasno kdo naj bi se tu kregal. Kolikor je meni znano judovska, katoliška in muslimanska vera častijo istega Boga. Poti so različne, cilj je isti. Ne vidim razlogov za prepir, razen če se kdo hoče prepirati tudi brez razlogov.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Vedež napisal/-a:Sicer pa so znastveniki različnih ved: medicine, arheologije, fizike, kemije, itd., itd. Zakaj ne bi mogel biti zdravnik religiozen vernik in hkrati resen zagovornik znanosti na svojem področju
Če sta področji ločeni, ni problema, saj sem že zgoraj povedal nekaj v tem smislu. Če pa bi tak človek skušal mešati obe področju in začel razlagati drugo z drugim, pa imamo problem.
Strpnost do drugače mislečih je tudi poglavje zase v današnjem svetu, žal.
Kaj želiš s tem povedati?
ap-čiha napisal/-a:To je povsem subjektivna ocena.
Okej, se strinjam. In?
Ni jasno kdo naj bi se tu kregal. Kolikor je meni znano judovska, katoliška in muslimanska vera častijo istega Boga. Poti so različne, cilj je isti. Ne vidim razlogov za prepir, razen če se kdo hoče prepirati tudi brez razlogov.
Kregajo se vsak dan, ne vem če brez razloga.

Uporabniški avatar
mali
Prispevkov: 138
Pridružen: 7.5.2003 18:17
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mali »

Reinkarnacija naj bi bilo ponovno utelešenje istega duhovnega individuuma. Ta na nek nerazložljiv (?) način pridobi informacijo o določenem dogodku/kraju med dvema utelešenjema. Ali je prenos pogojen s časovno skalo preteklost-prihodnjost ali gre lahko info tudi kontra?
Ali je mogoče pridobitev informacij razložiti še kako drugače?
Npr. s povezavo z enotnim univerzalnim informacijskim poljem ? (Einstein)
Navedel bi dejstvo, da mnogi filozofski nazori predpostavljajo, da smo v biti vsi eno - suma med seboj razmejenih individuumov, ki vendarle obstaja tako skupno - enotno kot hkrati tudi posamezno.
Potem postane trditev o reinkarnaciji vprašljiva oz. postane vprašljivo vsaj pripisovanje "na nerazložljiv način pridobljenih informacij" (deja-vu, prebliski, jasnovidnost) v domeno reinkarnacije.

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

"Okej, se strinjam. In?"
In potem je povsem v redu.

"Kregajo se vsak dan, ne vem če brez razloga."
Čakaj, kdo se krega?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

ap-čiha napisal/-a:In potem je povsem v redu.
Super.
Čakaj, kdo se krega?
Kreganja zaradi verskih razlik ne bi smeli zanemarjati. Ti meniš da tega ni?

joe
Prispevkov: 40
Pridružen: 13.2.2005 20:16
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a joe »

Preko TV sem izvedel, da je zadnje čase ta zadeva z reinkarnacijo na slovenskem zelo aktualna tema. 55% jih verjame v reinkarnacijo. Sprašujem se, kaj je temu vzrok. A imate kakšne ideje? A se Slovenci spreminjamo v budiste? Prvi budistični narod v Evropi.:oops:

Uporabniški avatar
nymphya
Prispevkov: 29
Pridružen: 18.5.2005 19:19
Kraj: Slovenj Gradec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a nymphya »

Kaj ni večina prebivalcev naše male državice katolikov? Saj pravzaprav krščanske vera tudi verjame v dušo in da ta gre po smrti pač nekam, glede na prejšnjo življenje. In malo zmešaš še kmečke pameti, pa lahko rečeš da pridemo še enkrat živet. ˝Reincarnate..And play the game again, and again...˝
Moje osebno mnenje pa je, da pravzaprav ne vem čemu bi le verjela. Prav privlačna se mi zdi misel, da imamo prejšnja življenja. In tudi prav pametna teorija, da pač po smrti umremo. Sedaj bolj gledam na snov, ki se razgradi, ampak ostaja v okolici. In po takem materija ni minljiva, le spreminja se. :wink:

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

joe napisal/-a:Preko TV sem izvedel, da je zadnje čase ta zadeva z reinkarnacijo na slovenskem zelo aktualna tema. 55% jih verjame v reinkarnacijo. Sprašujem se, kaj je temu vzrok. A imate kakšne ideje? A se Slovenci spreminjamo v budiste? Prvi budistični narod v Evropi.
Hm, new age gibanja se širijo kot kuga. Sploh ne morem več preštet vseh plakatov z vabili na tečaje joge, meditacije...grozno. Dalje, reinkarnacija, definirana kot preseljevanje duš, ni del budizma, ker v budizmu duše ni. To pripada k hinduizmu.
Glede spreminjanja v budistični narod: Ko sem pred par leti šel v Ljubljano poslušat dalajlamo, sem bil presenečen nad velikim številom ljudi. In pet minut kasneje postavljen na realna tla, saj jih je dosti bilo tam za cirkus. Pred mano je spal en 200 kilski gorila, poleg njega pa sta se 2 otroka igrala z nekimi vojački ali s nečim podobnim. Število v anketi je po moje farsa, tako kot množica ki sem jo tam videl. Zato se pomoje sploh ne rabiš bat za to :lol:

Odgovori