zakaj se sprasujemo

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

david2112 napisal/-a:nauceno, vsiljeno, izborjeno, sprejeto po delih, zasluzeno...
Problem je v teženju k zagovarjanju določene ideologije ali načina življenja ali kaj takega. Nekaj zagovarjaš ker so te tako vzgojili (posredno ali neposredno). Če si s tem zadovoljen, boš kričal naokoli da ti je bilo podarjeno in kako si srečen...ampak če bi dresiranje šlo malo drugače, bi bil enako zadovoljen z nečim drugim in kričal naokoli kako si srečen da ti je bilo podarjeno to.
Torej...finta je samo v povezavi refleksa sreče z nečim (idejo, dejavnostjo, čimerkoli)...Nekateri torej imajo refleks sreče (ugodja) povezan z ubadanjem z vprašanji, na katera nikoli ne bodo mogli dokončno odgovorit...
ja, da kaksnega na cesti, ki se drogira, krade, ubija ne naperis proti sebi.. oz. njegovega revolverja... razmisljas izven njegovega spektra koliko se le da.. ce nimas srece, pac nimas
Aja, sem mislil da govoriš o ideološki naperjenosti...na cesti pa včasih pomaga ravno nasprotno, ravno enako (navidezno) razmišljaš in se "spoprijateljiš" z njim...to je enkrat uspelo mojemu kolegu, ko naju je naskočla skupina pijanih ljudi...zelo učinkovita in presenetljiva metoda :shock:
Ali znaš to ali pa hitro tečeš :lol:

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Vedež

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Ljudje se razlikujemo, to je res. Tudi verniki se razlikujejo. Eni sprejmejo povedano in napisano brez ugovorov in to je (po prebiranju postov) pač tvoj (in ne samo tvoj) stereotip o vernikih. Je pač omejen stereotip, žal ti gradiš na njem.

Drugi (ki ni nujno, da jih sploh imenuješ verniki) pridejo do določenih resnic skozi življenje.

Je pa v vesolju en zakon, ki verjemi da 100% drži: Nikoli ne bo izvedel tisti, ki ni pripravljen izvedeti.

Preberi ta zakon večkrat in nekoč ti bo jasno, da se ljudje razlikujejo še po marsičem drugem kot le po izgledu, obleki in IQ-ju. 8)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Vedež napisal/-a: Eni sprejmejo povedano in napisano brez ugovorov in to je (po prebiranju postov) pač tvoj (in ne samo tvoj) stereotip o vernikih. Je pač omejen stereotip, žal ti gradiš na njem.
Se ne strinjam, ravno zaradi ugovorov interpretacijam so nastale druge smeri v sami religiji. Moj "stereotip" o vernikih je dejstvo (ki mu ti nisi mogel dokazati nasprotno), da svoja spoznavanja gradijo iz ideje boga. Verniki se ne sprašujejo o resnici, ampak samo iščejo prijetnejše razlage boga in njegovih dejanj. Torej, brez ugovorov sprejemajo idejo boga.

Drugi (ki ni nujno, da jih sploh imenuješ verniki) pridejo do določenih resnic skozi življenje.
Če že verujejo v boga, ne pridejo do določenih resnic, ampak najdejo določene definicije za svojo (že obstoječo) resnico.
Nikoli ne bo izvedel tisti, ki ni pripravljen izvedeti.
Se strinjam, ampak to med drugim pomeni da na ta rek gledam iz svoje strani.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

mriz napisal/-a:Torej...finta je samo v povezavi refleksa sreče z nečim (idejo, dejavnostjo, čimerkoli)...Nekateri torej imajo refleks sreče (ugodja) povezan z ubadanjem z vprašanji, na katera nikoli ne bodo mogli dokončno odgovorit...
Ta refleks sreče najbrž deluje samo trenutno in ne na dolge roke - saj bi v teh mnogokrat lahko našli večje ugodje, kot pa ga dejansko? Sam sem temu nekoč rekel svetovnica skozi življenje.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Mislim da ta refleks nabije srečo visoko v zelo kratkem času in jo počasi spušča skozi malo daljši čas...verjetno so podrobnosti odvisne od posameznika. Torej se mora dejavnost ponavljati za ponovno doseganje sreče.
kren napisal/-a:saj bi v teh mnogokrat lahko našli večje ugodje, kot pa ga dejansko?
Kako pa to misliš?

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

Po tem, ko sem prebral tvoj zadnji post, mislim da sem tudi tvoje prejšnje narobe razumel - sem mislil, da ciljaš na trenutni hedonizem.

Če letnik naredim z boljšim uspehom dobim več štipendije. A ker nikoli ne pridem v tako stanje, da bi se dovolj naučil, bom imel pač nižjo štipendijo. S tem si tudi najbrž ne bi mogel privoščiti, kaj jaz vem, izleta na Luno recimo (simbolično). Mislil sem taka daljša časovna obdobja.

timj010
Prispevkov: 30
Pridružen: 31.3.2005 19:17
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a timj010 »

The most elementary and valuable statement in science, the beginning of wisdom is: "I do not know".

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

O groza, prosim lepo timj010, Zakaj? Ker se fino sliši? Ah

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

timj010 napisal/-a:The most elementary and valuable statement in science, the beginning of wisdom is: "I do not know".
Heh, a to pa veš? V takšni logiki se skriva napaka!

Dvom in preverjanje je tisto kar izlušči dobro teorijo od slabe.

timj010
Prispevkov: 30
Pridružen: 31.3.2005 19:17
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: zakaj se sprasujemo

Odgovor Napisal/-a timj010 »

kren napisal/-a:O groza, prosim lepo timj010, Zakaj? Ker se fino sliši? Ah
Ne ampak ker je bilo prvo vprašanje:
kren napisal/-a:zakaj sploh taka vprasanja o bistvu,
smislu,
casu,
vedenju,
spoznanju,
...

zakaj se to sprasujemo?
in odgovor je moj citat. torej zakaj se to sprašujem? ker si rečemo ''I don't know'' in hočemo to podrobneje spoznati.
Marjan napisal/-a:
timj010 napisal/-a:The most elementary and valuable statement in science, the beginning of wisdom is: "I do not know".
Heh, a to pa veš? V takšni logiki se skriva napaka!

Dvom in preverjanje je tisto kar izlušči dobro teorijo od slabe.
ja dvom in preverjanje je tisto kar izlušči dobro teorijo od slabe ampak stavek I don't know pa razlog da sploh nastane dobra in slaba teorija.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

Da nečesa ne vemo je nujen, ne pa tudi zadosten razlog. Citat je pa tak.. hecen.. krožen, iz njega samega sledi on sam..

Odgovori