device vs. spoznanje

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

GJ napisal/-a:vprašanje na vprašanje ni odgovor, kajneda?
Lahko je, zakaj pa ne?

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Kje bi hotel biti: na zidu spoznanja ali v raju?

Če neizmerno uživaš v spoznanju, je smiselno trditi da se zid razlikuje od raja?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

mriz napisal/-a:
GJ napisal/-a:vprašanje na vprašanje ni odgovor, kajneda?
Lahko je, zakaj pa ne?
Ker potem ni smiselne razlike med vprašanjem in odgovorom! Posledično bi tako tudi sam forum izgubil svoj smisel.

Lep dan želim..

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

GJ napisal/-a:Ker potem ni smiselne razlike med vprašanjem in odgovorom! Posledično bi tako tudi sam forum izgubil svoj smisel.
Če si na vprašanje, ki je bilo dano kot odgovor, znaš sam odgovoriti, potem lahko iz tega izpelješ odgovor na prvotno vprašanje, ali ne?

Ok, da se vrnem k hudiču...kolikor vem je v svetih knjigah predstavljen kot negativec, tisti, ki ljudi spravlja stran od boga. In kolikor vem se kuha vojna med nebesi in peklom. Torej hudič in bog nista prijatelja, ampak obratno, ne?
In te še enkrat vprašam: Po čem sklepaš da hudič ni nasprotnik boga oziroma zakaj se ti to zdi tako čudno?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

mriz napisal/-a:Ok, da se vrnem k hudiču...kolikor vem je v svetih knjigah predstavljen kot negativec, tisti, ki ljudi spravlja stran od boga. In kolikor vem se kuha vojna med nebesi in peklom. Torej hudič in bog nista prijatelja, ampak obratno, ne?
In te še enkrat vprašam: Po čem sklepaš da hudič ni nasprotnik boga oziroma zakaj se ti to zdi tako čudno?
Da ne bom spreobrnil obstoječe teme, sem odprel novo temo z naslovom Hudič.

Lep večer želim..

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

Odgovor z vprašanjem sholastiki imenujejo zatočišče v nevednosti (asylum ignorantiae), izhajalo pa naj bi iz nevednost same in le-te ignoriranje (ad ignoratium).

Je raj raj ali je spoznavni zid raj? Je pekel za grešnike kot raj za vernike? Se ti trije kraji razlikujejo zgolj v moralnem pristopu, vsak od njih pa ponuja zadovoljstvo v enaki meri kot ostala dva (za določen tip človeka seveda)? Pristop k temu vprašanju ne sme biti racionalen (t.j. razumski), ker očitno zahajamo v same nesmisle.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

V kakšne nesmisle pa zahajamo?

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Meni se zdi pri tem problemu bistven prvoosebni pogled. Če mi kuhanje v vrelem olju predstavlja vrhunec užitka, potem brez težav lahko trdim da sem v raju. In obratno. Definicija raja je tako vezana na posameznika, na preference, ki določajo pogoje užitka/bolečine...

Kar pa se tiče racionalnega pristopa...sam ne poznam ničesar boljšega, morda kdo drug?

@kren, sholastiki hočejo imeti objektivno definicijo raja/pekla?

Lp

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

mriz: take zaključke, ki se ne ujemajo z naukom iz Biblije, denimo tole:
Definicija raja je tako vezana na posameznika, na preference, ki določajo pogoje užitka/bolečine...
Maedhros napisal/-a:Kar pa se tiče racionalnega pristopa...sam ne poznam ničesar boljšega, morda kdo drug?
Ne gre se za boljši/slabši pristop, ampak pristop, ki ti omogoča pravilno razumevanje sporočila v njegovi izvorni obliki. Intuicija ni vezana na razum (lat. ratio = razum, razumsko, racionalno).

cycko
Prispevkov: 27
Pridružen: 28.3.2005 21:09
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a cycko »

Jst bi sam moje mnenje povedal.

Raj je verjetno boljši od zida. Zakaj?
Raj je popoln. Pika. Tu je vse tako dobro, da bolj ne more bit.
Pa tudi če se rad kuhaš v rečem olju. V raju verjetno vsak počne tisto, ker ima najraje.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Lahko pa da je tak da te v raju tako preuredijo, da neizmerno uživaš v čemerkoli, kar ti nudijo. Torej ni bistveno kaj v raju počneš, ampak kako se ob tem počutiš. Človeku na zemlji so ta občutek lahko najbolj približali z opisom kupa devic, dobre hrane, itd..

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

@kren
Nesmiselno, ja, ampak samo v okviru biblije, vendar menim, da tukaj nismo omejeni le na to interpretacijo raja? Sicer pa...kakšna sploh je "uradna definicija"?

Vztrajam pri tem kar sem omenil zgoraj, ter se strinjam z zadnjim mrizovim postom...če se komu zdi to nesmisel, naj bo tako dober in poišče kak argument...

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Vsaka cerkev ali sekta si po svoje interpretira biblijo, torej si jo mi tudi lahko.

Na zemlji lahko izkusimo pekel(v smislu trpljenja) in nebesa(v smislu užitka). Lahko pa pri tem opazujmo druge. Kaj je torej zemlja? Kraj, kjer se lahko sprehajamo(verjetno ne čisto po svoji volji) po vseh 3 variantah oziroma kraj kjer imamo možen vpogled v vse 3 variante?

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Na zemlji lahko izkusimo pekel(v smislu trpljenja) in nebesa(v smislu užitka).
Dodal bi samo to, da če bo vse po sreči, se nam prav lahko obeta samo tista druga možnost.
Raj na zemlji...for everyone :)

Lp

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Po moje pa to ni mogoče.
Kaj za tebe pomeni "vse po sreči" ? Kaj bi se moralo zgodit?

Odgovori